حلول ماه ربیع الاول
1392/08/17 14:43:33
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سلیمی:

فضای باز موجود در دانشگا‌ه‌ها در کمتر کشوری وجود دارد

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که «فضای دانشگاه‌ها فضای بازی است» گفت: وجود فضای امنیتی در دانشگاه‌ها جو تبلیغاتی است.
فضای باز موجود در دانشگا‌ه‌ها در کمتر کشوری وجود دارد عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که «فضای دانشگاه‌ها فضای بازی است» گفت: وجود فضای امنیتی در دانشگاه‌ها جو تبلیغاتی است. https://cdn.icana.ir/d/019/44067.jpg فضای,باز,موجود,در,,دانشگا‌ه‌ها,,در,کمتر,کشوری,,وجود,دارد Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ علیرضا سلیمی توضیح داد: یک محقق برای انجام تحقیقات و پژوهش نیاز به ابزار دارد. گاهی زیرساخت‌های موجود برای انجام مطالعات دانشمندان و نخبگان در کشور مهیا نیست. فراهم نبودن شرایط لازم و زیرساخت‌ها باعث می‌شود که فرد با انگیزه کافی به مسیر خود در داخل کشور ادامه ندهد و ادامه این روند منجر به خروج نخبگان از کشور می‌شود.

وی ادامه داد: در راستای جلوگیری از خروج استعدادها از کشور علاوه برتوجه به ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت آن‌ها، باید به صورت جدی به بحث افزایش اشتیاق نخبگان توجه و مشوق‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. همان‌طور که برای ورزشکاران جوایزی در نظر گرفته می‌شود ضرورت دارد که برای محققین، مخترعین و نخبگان جوایزی در نظر گرفته شود تا برای انجام پژوهش و ماندگاری در کشور انگیزه و اشتیاق لازم را کسب کنند.

وی نبود جوایز ویژه برای محققین را نشان از نبود نگاه معتدل و متوازن در همه بخش‌های کشور عنوان کرد و گفت: باید برای فردی که سال‌ها عمر و زندگی خود را صرف تحقیق و مطالعه می‌کند مشوق‌هایی را در نظر داشته باشیم.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس، یکی دیگر از عواملی که باعث عملکرد نامناسب و در نهایت منجر به خروج مخترعین و نخبگان از کشور می‌شود را فعالیت نداشتن در رشته تخصصی خود دانست و گفت: گاه افراد در مشاغل و بخش‌هایی مشغول می‌شوند که با تخصص‌شان مرتبط نیست و این امر باعث دلسردی فرد می‌شود و نهایتا افراد انگیزه کاری خود را از دست می‌دهند و به اجبار از کشور خارج می‌شوند.

وی گفت: بنده خود در فضای دانشگاه رفت و آمد دارم. چیزی که تحت عنوان فضای امنیتی در دانشگاه عنوان می‌شود وجود ندارد. شاید تخلفاتی به صورت موردی وجود داشته باشد اما این‌که فضای بسته حاکم باشد چنین نیست. در مورد اساتید نیز این چنین است. وجود فضای امنیتی در دانشگاه‌ها فقط جو تبلیغاتی است. برخی این جو را به راه انداختند که زمینه و توجیهی برای خروج دانشجویان داشته باشند در صورتی که به هیچ عنوان چنین چیزی را در دانشگاه‌ها شاهد نیستیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در حال حاضر فضای بازی در دانشگا‌ه‌ها حاکم است که در کمتر کشوری چنین چیزی وجود دارد. نباید اجازه دهیم که به داشته‌های‌مان چوب حراج بخورد؛ چراکه توجه به این مسائل خود منشاء احساس ناامنی شده و خروج نخبگان و محققین را به دنبال خواهد داشت. باید تلاش کرد که برخی تخلفات و مصادیق آن را رفع و احقاق حق صورت گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet