شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1392/08/18 15:42:34
سرویس اجتماعی
قاضی‌پور مطرح کرد:

انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در احیای دریاچه ارومیه/خطر شکل‌گیری موج‌های دو الی سه متری نمک

نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد شدید از سیاست‌های وزیر نیرو در قبال احیای دریاچه ارومیه، گفت: وزیر نیرو آب حاصل از فاز دوم و سوم رودخانه زرین رود را به جای اینکه به دریاچه ارومیه سرازیر کند، به تبریز منتقل کرده که این به معنای امضای حکم مرگ دومین دریاچه نمکی دنیاست.
انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در احیای دریاچه ارومیه/خطر شکل‌گیری موج‌های دو الی سه متری نمک نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد شدید از سیاست‌های وزیر نیرو در قبال احیای دریاچه ارومیه، گفت: وزیر نیرو آب حاصل از فاز دوم و سوم رودخانه زرین رود را به جای اینکه به دریاچه ارومیه سرازیر کند، به تبریز منتقل کرده که این به معنای امضای حکم مرگ دومین دریاچه نمکی دنیاست. https://cdn.icana.ir/d/019/46856.jpg انتقاد,از,عملکرد,وزارت,نیرو,در,احیای,دریاچه,ارومیه/خطر,شکل‌گیری,موج‌های,دو,الی,سه,متری,نمک Icana

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر بی‌توجهی دولت در اجرای برنامه‌های کارگروه نجات دریاچه ارومیه، تصریح کرد: در خردادماه سال جاری دولت قول انتقال 300 میلیون مترمکعب آب سد سیلوه پیرانشهر به دریاچه ارومیه را داد اما تا امروز نه تنها این تعهد عملی نشده بلکه رسیدگی به روند انتقال آب از این سد به دریاچه نیز متوقف شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تنها سه روز از فرصت صد روزی که دولت برای نجات دریاچه ارومیه وعده داده بود باقی‌ مانده است، تاکید کرد: از ابتدای آغاز به کار دولت تاکنون، بودجه کارگاه سدسازی سیلوه پیرانشهر پرداخت نشده و اجرای طرح انتقال آب این سد به دریاچه ارومیه به حالت تعلیق درآمده و این به معنای عملی نشدن وعده‌های دولت در خصوص احیای دریاچه ارومیه است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون قسمت های جنوبی دریاچه به طور کامل خشک شده و از ناحیه شرق نیز به شدت در حال کویری شدن است، افزود: دریاچه ارومیه در 17 سال گذشته حدود 30 میلیارد مترمکعب آب از دست داده‌ و تنها 2 میلیارد مترمکعب آب در این منطقه وجود دارد که نزدیک به شش درصد از کل آب دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: اگر دولت به وعده‌های خود عمل کرده و 300 میلیون مترمکعب آب سد سیلوه پیرانشهر و 600 میلیون مترمکعب آب سدکانی سیب به دریاچه ارومیه سرازیر می شد، امروز شاهد بروز بحران زیست محیطی دریاچه نمکی ارومیه در آذربایجان غربی و شرقی نبودیم.

 

خطر توفان نمک در کمین شهروندان تبریزی

این نماینده مردم در مجلس نهم، در تشریح خطرات زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه، متذکر شد: همه ساله باد شدیدی از سمت شهرستان سلماس که اصطلاحا باد خلیج سلماس نام دارد، وزیدن می گیرد که اگر امسال این بادهای سهمگین بر سطح دریاچه ارومیه بوزد، موج های دو الی سه متری نمک شکل می گیرد که سبب انتقال املاح نمکی به شهرهای حریم دریاچه می شود.

قاضی پور افزود: اگر بادهای خلیج سلماس وزیدن بگیرد، توفان های نمکی حاصل از این وزش ها، حجم زیادی املاح نمکی به شهرهای حاشیه دریاچه منتقل می کنند که سلامتی شهروندان، بهداشت محیط زیست و زندگی حیات وحش شهرهای تبریز، مراغه، آذرشهر، عجب شیر و دیگر شهرستان های این منطقه به خطر می افتد.

عضو کمیسیون صنایع ومعادن در مجلس نهم، با بیان اینکه شهروندان تبریزی متضرران اصلی بروز پدیده خشکسالی دریاچه ارومیه هستند، تصریح کرد: همواره مسیر وزش بادهای شمال غرب ایران از سمت غرب به شرق است، یعنی بادهای منطقه‌ای بیشترین خسارت‌ها را نخست به آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز وارد کرده و سپس شهرهای آذربایجان غربی دچار خسارت های زیست محیطی می شوند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت آزادسازی آب رودخانه زرین رود به سمت دریاچه ارومیه، تاکید کرد: اگر آب های سد سیلوه و کانی سیب که در مجموع حدود یک میلیارد مترمکعب است و آب رودخانه‌های این منطقه همچون میاندوآب به سمت دریاچه ارومیه سرازیر نشوند، در آینده شاهد نابودی کشاورزی ارومیه، مرگ حیات وحش و از بین رفتن منابع طبیعی آذربایجان غربی هستیم .

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet