عید سعید فطر
1392/08/18 13:38:26
سرویس اقتصادی
خوش چهره در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد؛

عوامل برون زا و درون زای موثر بر مشکلات اقتصادی کشور

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه دولت وارث شرایط سختی است از این رو باید منصفانه درباره عملکردش قضاوت کرد،گفت: تحریم،‌وابستگی به درآمدنفتی و به تبع آن نوسانات قیمت جهانی نفت و سیاستگذاری ها و قوانین نامناسب از جمله عوامل درون زا و برون زای موثر بر مشکلات اقتصادی کشور است.
عوامل برون زا و درون زای موثر بر مشکلات اقتصادی کشور نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه دولت وارث شرایط سختی است از این رو باید منصفانه درباره عملکردش قضاوت کرد،گفت: تحریم،‌وابستگی به درآمدنفتی و به تبع آن نوسانات قیمت جهانی نفت و سیاستگذاری ها و قوانین نامناسب از جمله عوامل درون زا و برون زای موثر بر مشکلات اقتصادی کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/47182.jpg عوامل,برون,زا,و,درون,زای,موثر,بر,مشکلات,اقتصادی,کشور Icana

محمد خوش چهره در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عوامل موثر بر مشکلات اقتصادی، گفت: تحریم ازعوامل خارج از کنترل نظام تصمیم گیری و سیاستگذاری است که بر اقتصاد کشور موثر است.

نماینده اصولگرای تهران در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: وابستگی اقتصاد به درآمد نفت نیز باعث شده است که قیمت جهانی نفت برون زا شود یعنی با افزایش یا کاهش آن وضعیت مالی دولت تغییر کند.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران افزود: سیاستها و قوانین نامناسب و همچنین اجرای نامناسب و غلط، شرایط بدی را برای اقتصاد ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه دولت وارث شرایطی شده است که این شرایط یا خوب تبیین نشده یا خوب درک نشده است، در ارزیابی برنامه 100 روزه دولت و اینکه در این مدت قرار بود مشکلات اقتصادی کشوراز سوی وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی شناسایی شود، افزود: پزشک برای درمان و اقداماتش برای شفای بیمار به یک درک صحیح از وضعیت بیمار با انجام آزمایشات مختلف و مطالعات بالینی نیاز دارد تا اشراف و درک پیدا کند.

خوش چهره گفت: سطح درمان هم از اقدامات آنی شروع شده و به سطح بعدی یعنی کوتاه مدت به سمت میان مدت و به سوی میان مدت به سمت بلند مدت و در نهایت بلند مدت می رسد.

این نماینده ادوار مجلس گفت: در درمان بیماری اقتصاد  میزان درک دولت از شرایطی که به ارث می برد در حوزه های مختلف اجتماعی-سیاسی-فرهنگی و اقتصادی و تنظیماتی که برای بهبود شرایط به کار می گیرد از اهمیت خاصی برخوردار است.

نماینده اصولگرای تهران در هفتمین دوره مجلس در ادامه درباره ریشه مشکلات اقتصادی، با تاکید بر اینکه دولت وارث شرایط سختی است از این رو باید منصفانه درباره عملکردش قضاوت کرد،گفت:  شاید سوال شما این باشد که در تقسیم بندی ها چقدر این بیمار مشکلاتش ناشی از مشکلات درونی است و به وضعیت و بنیه خودش و وضعیت فیزیولوژی خودش برمی گردد که در این صورت باید گفت زمانی دلیل بیماری محیطی است مثل آلرژی و وضعیتی است که در فصل یا شکل خاصی خودش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه بنابراین عوامل موثر در شکل گیری مشکلات اقتصادی برون زا و درون زا، هستند، گفت: تحریم،‌وابستگی به درآمدنفتی و به تبع آن نوسانات قیمت جهانی نفت و سیاستگذاری ها و قوانین نامناسب از جمله عوامل درون زا و برون زای موثر بر مشکلات اقتصادی کشور است.

خوش چهره گفت: انتظار این است که دولت به صورت شفاف مسایل و مشکلات را مطرح کند و درک خودش را از بیماری و اشکالات اقتصادایران مانند تورم و بیکاری و اختلالات سرمایه گذاری و مصرف و برنامه اش برای رفع این اشکالات را با ذکر اولویتها مشخص کند.

 استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر دولت این روند کنونی را ادامه دهد و اقدام عملی صورت ندهد هنرش حفظ وضع موجود می شود، گفت: دولت باید درک خود از مشکلات اقتصادی راعمومی کند و متعاقبا ازظرفیتهای موجود در سطح نخبگان و اهل فن در یک تبادل علمی در سطح رسانه ملی استفاده کند تا راه حل ها را در یک انسجام رفتاری و نتیجه گیری منطقی ملاک عمل قرار دهد وگرنه همانند رویه دولتهای قبل ، باورها و سلیقه شخصی افراد چه درسطح رییس جمهور و چه وزرا مبنا خواهدشد که این خود آفتی برای دولت است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet