حلول ماه ربیع الاول
1392/08/19 09:24:34
سرویس صحن
روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان(3):

ایران به خاطر فشار تحریم نیست که پای میز مذاکره نشسته است

رئیس جمهور با بیان اینکه به طرف های مذاکره کننده هسته ای اعلام کرده ایم که با تهدید،تحقیر،تحریم و تبعیض جواب نخواهد دادگفت:حقوق ملت ایران از جمله غنی سازی در خاک ایران خط قرمز ما است.
ایران به خاطر فشار تحریم نیست که پای میز مذاکره نشسته است رئیس جمهور با بیان اینکه به طرف های مذاکره کننده هسته ای اعلام کرده ایم که با تهدید،تحقیر،تحریم و تبعیض جواب نخواهد دادگفت:حقوق ملت ایران از جمله غنی سازی در خاک ایران خط قرمز ما است. https://cdn.icana.ir/d/019/49973.jpg ایران,به,خاطر,فشار,تحریم,نیست,که,پای,میز,مذاکره,نشسته,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،حسن روحانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 آبان‌ماه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان  با بیان اینکه همگان دیدیم که جنگ طلبان چگونه از مسیر صلح خارج شدند و در برابر چارچوب طرح ایران حداقل در کلیات قدرت های بزرگ آن را پذیرفتند افزود: برای اینکه ما در کلیات واهداف تا پایان چنین طرحی را ادامه دهیم باید پیرو شرایط کشور باشیم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه طرح مذکور سه بخش دارد افزود: این طرح مقدمه ای دارد که آن مقدمه اهداف را بیان می کند قسمت پایانی نیز که شرایط ایران را بعد از این دوران گذار تبیین می کند و دوره وسط که این دوره چند مرحله دارد که فعلا بحث مرحله اول و اجرای آن مطرح است.

وی  ادامه داد: ما به زبان و عمل به طرف های مذاکره کننده مان به صراحت گفته ایم که به هیچ عنوان تهدید، تحریم، تحقیر، تبعیض جواب نخواهد داد جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سر فرود نمی آورد و نیاورده است.

روحانی با بیان  اینکه ما می گوییم برای حل معضلات جهانی باید روی میز مذاکره فقط عقلانیت و منطق باشد گفت: اگر روی میز عقلانیت و منطق وجود داشته باشد بوی عطر آن به مشام همه خواهد رسید به ویژه اول برای کسی که پشت میز نشسته و اگر روی میز چیز دیگری جز عقلانیت،منطق و آینده نگری بود اثرش بوی تعفن برای جامعه و بیش از همه برای کسی است که پشت میز نشسته است.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران روی میز مذاکره اش عقلانیت و منطق، تدبیر و با همین اهرم در برابر دیگران حاضر می شود تصریح کرد: حقوق ملت ایران از جمله غنی سازی در خاک ایران خط قرمز ما است.

روحانی با بیان اینکه منافع ملی خط قرمز ما هستند و حقوق ملت ایران باید رعایت شود تأکید کرد: منافع ملی از جمله حقوق هسته ای در چارچوب مقررات بین المللی و از جمله غنی سازی در خاک ایران است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ایران همانند همه کشورهای دیگر است افزود: ما در هیچ شرایطی حاضر به تبعیض نیستیم جمهوری اسلامی ایران، ملت ایران از حقوق قانونی خود باید برخوردار باشد اما در عین حال برای آنکه دیگران هم اعتماد کنند به حرف اصلی ما که ما فناوری صلح آمیز هسته ای را برای توسعه می خواهیم و نه برای تهدید دیگران.

وی ادامه داد:‌ما برای اهداف صلح آمیز انرژی هسته ای را دنبال می کنیم و نه برای آنکه بمبی ساخته شود.

روحانی با بیان اینکه اگر کلمه هسته ای برای ایران به کار می رود مقصود فناوری صلح آمیز است افزود: در اصطلاح جهانی وقتی می گویند کشوری هسته ای است بیشتر مقصود هسته ای نظامی است اگر کسی در ایران بگوید ما هسته ای هستیم مقصود او بخش صلح آمیز فناوری هسته ای است.

وی با تأکید بر اینکه ما با منطق و استدلال در ژنو و نیویورک ظاهر شدیم  گفت: 3 جلسه را تا کنون گذرانده ایم امروز روی میز مذاکرات طرح ایران وجود دارد.

روحانی با بیان اینکه ما تحریم را به ضرر همه می دانیم و نه تنها ملت ایران حتی به ضرر تحریم کنندگان ما نیز هست افزود: ما تحریم را غیر قانونی و راه حلی ناکارآمد می دانیم.

وی با تاکید بر اینکه ما به خاطر فشار تحریم بر سر میز مذاکرات نرفته ایم افزود: اگر یادتان باشد در سال 2001، 2002 وبه ویژه 2003 یعنی در سال 1382 ایران پای میز مذاکرات نشست و در آن زمان تحریمی در کار نبود.

روحانی ادامه داد: ایران در آن زمان مصرانه به مذاکرات منطقی خود ادامه داد:‌ حتی در شرایطی که دشمن می خواست تحریم ظالمانه را آغاز کند ایران باز هم مذاکرات را قطع نکرد بعد از تحریم نیز این مذاکرات ادامه داشت.

وی با تأکید بر اینکه ادامه مذاکرات به این معناست که جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل بین المللی راه اصلی راه حل سیاسی، مذاکره، گفت وگو و دیالوگ می داند و بر مبنای آن از روز اول حرکت کرده است.

رئیس جمهور با انتقاد از حافظه ضعیف بعضی ها گفت: بعضی ها به گونه ای حرف می زنند که جمهوری اسلامی ایران از سال 91 یا 92 مذاکره را شروع کردیم. ظاهرا حافظه تاریخی  بعضی ها دچار مشکل شده است.

روحانی  با بیان اینکه ما از روز اول راه مذاکره را برگزیده ایم یادآور شد: در مذاکرات همانقدر که ایران سود می برد منطقه و جهان و طرف های مذاکراتی ما هم سود می برند.

وی ادامه داد:‌این مذاکرات موفقیتش به معنای آرامش بیشتر، ثبات بیشتر برای منطقه و کل جهان است.

روحانی با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات گفت: مذاکرات مذکور به هموار شدن مسیر تعامل سازنده ایران و کشورهای منطقه است.

وی با بیان اینکه این مذاکرات نشان دهنده این است که ایران نقش خود را بهتر در منطقه و جهان ایفا کند افزود: دنیا باید بداند اگر به دنبال حل مسائل جهان و منطقه هستیم بدون حضور ایران و ایفای نقش آن یا مشکلات منطقه حل نمی شود و یا با هزینه بسیار گزاف حل می شود.

رئیس جمهور ادامه داد: در مسائل جهانی حضور ایران بی تردید می تواند نقش سازنده و مؤثری را داشته باشد. کسانی که در پای میز مذاکره با ما آمده اند به این دلیل است که به این نتیجه رسیده اند تحریم راه حل نیست راه و مسیر صحیح تعامل است.

روحانی یادآور شد: ما راه مذاکره را ادامه می دهیم حداقل این است که به تعبیر مقام معظم رهبری ما ضرر نخواهیم کرد./

پایان پیام           

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet