هدر اصلی
1392/08/19 09:59:25
سرویس سیاسی
نقوی حسینی در گفتگو با خانه ملت:

اختلاف میان 1+5 مذاکرات را از دستیابی به سند توافقی دور کرد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه فرانسه تحت تاثیر رژیم صهیونیستی وارد مذاکرات با ایران شد، گفت: اختلاف نظر میان ۱+۵، مذاکرات را از دستیابی به سند مورد توافق دور کرد.
اختلاف میان 1+5 مذاکرات را از دستیابی به سند توافقی دور کرد سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه فرانسه تحت تاثیر رژیم صهیونیستی وارد مذاکرات با ایران شد، گفت: اختلاف نظر میان 1+5، مذاکرات را از دستیابی به سند مورد توافق دور کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/46757.jpg اختلاف,میان,1+5,مذاکرات,را,از,دستیابی,به,سند,توافقی,دور,کرد Icana

حسین نقوی حسینی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره دستاوردهای این دوره از مذاکرات ایران با 1+5 گفت: این دوره از مذاکرات با رویکرد مثبت و همگرایی در 2 طرف مذاکره کننده، پیش رفت، البته طبق نقشه راهی که پیشتر تعریف شد، بحث ها مطرح و 2 طرف مطالبات خود را بسیار آشکار اعلام کردند.

نماینده مردم ورامین  وپیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دراین دوره از مذاکرات با حضور وجدیت 1+5 و جمهوری اسلامی ایران، 2 طرف به سوی یک سند مورد توافق پیش  رفتند که فرانسوی ها دراین بین مشکلاتی را بوجود آوردند. متاسفانه فرانسه در این دوره به عنوان وکیل مدافع رژیم اشغالگرقدس وارد مذاکرات شد و با طرح موضوعاتی خلاف نظر دیگر اعضای 1+5 و ایران مانع رسیدن به یک توافق شد.
 
وی افزود: فاصله میان مطالبات 2 طرف غیر قابل انکار بوده و راه رسیدن به یک توافق دشوار است، اما زمینه های اشتراک نظر وجود داشت.این در حالی است که با اخلال گری فرانسه به توافق و سند رسمی نزدیک شده ولی این موضوع نهایی نشد.امید است که در مذاکرات دوره بعد این روند ادامه پیدا کند.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه فرانسوی ها برخلاف مطالبات مردم خود در این دوره از مذاکرات شرکت کردند، تصریح کرد: مواضع فرانسوی ها حکایت از آن دارد که این کشور به عنوان وکیل مدافع وحامی رژیم صهیونیستی  در این دوره ازمذاکرات نقش آفرینی کرد.گفتنی است فرانسه تحت تاثیر لابی صهیونیسم و با هدف باج خواهی بیشتر مواضع منفی در مذاکرات ایران با 1+5 را اتخاذ کرد.
 
نقوی بیان کرد: سایر کشورهای 1+5 نسبت به رویکرد منفی فرانسه برخورد تندی با این کشور داشته و این موضوع نشان دهنده این است که میان اعضای 1+5 اختلافات عمیق و جدی  وجود دارد.
 
وی درباره ابراز امیدواری اشتون و جان کری نسبت به مذاکرات این دوره با ایران، گفت: به هرحال این موارد حکایت ازآن دارد که غربی ها به دنبال توافق با ایران هستند. اما این برخورد فرانسه نشان داد که وحدت نظر موثر میان 1+5 در گفت و گو با ایران وجود ندارد.
 
حسینی ادامه داد: آمریکا در حال حاضر در شرایط مطلوبی نبوده و در حوزه بحران اقتصادی با مشکلات بسیاری روبه رو است. آمریکایی ها در خاورمیانه و در خصوص مسائل سوریه مورد تحقیر قرار گرفتند و آگاه هستند که بدون جمهوری اسلامی نمی توان بحران سوریه را حل کرد.بنابراین آمریکا تلاش دارد به نحوی مشکلات را حل کرده و از خصومت خود با جمهوری اسلامی ایران بکاهند.
 
وی گفت: نباید انتظار به نتیجه رسیدن مذاکرات را در زمان کوتاه داشت، زیرا فاصله بسیاری میان مطالبات طرف های مذاکره کننده وجود دارد که باید با گفت وگوهای بیشتر این فاصله ها را کاهش داد.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس درباره دوره بعدی مذاکرات، تصریح کرد: اگر 1+5 در دوره بعدی مذاکرات بتواند مشکلات میان اعضای خود را حل کند می توان انتظار دستیابی به یک سند مورد توافق میان 2 طرف را داشت، اما با کارشکنی هریک از کشورها روند مذاکرات ازمسیر اصلی خود خارج می شود.
 
دور دوم نشست ایران و 1+5  پس از3 روز مذاکرات فشرده به پایان رسید و 2 طرف توافق کردند که در 29 آبان این مذاکرات از سر گرفته شود./
پایان پیام 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet