حلول ماه ربیع الاول
1392/08/19 15:42:13
سرویس فرهنگی
سالک در نشست بررسی تحولات باروری و سیاست‌های جمعیتی ایران مطرح کرد:

طرح جامع جمعیت مستلزم اختصاص بودجه‌ای سنگین/اجرای آن نیازمند عزمی ملی است

نشست کارشناسی مروری بر تحولات اخیر باروری در ایران و تجارب سایر کشورها و تاملی بر سیاست‌های جمعیتی کشور در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.
طرح جامع جمعیت مستلزم اختصاص بودجه‌ای سنگین/اجرای آن نیازمند عزمی ملی است نشست کارشناسی مروری بر تحولات اخیر باروری در ایران و تجارب سایر کشورها و تاملی بر سیاست‌های جمعیتی کشور در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/44054.jpg طرح,جامع,جمعیت,مستلزم,اختصاص,بودجه‌ای,سنگین/اجرای,آن,نیازمند,عزمی,ملی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ نشست کارشناسی مروری بر تحولات اخیر باروری در ایران و تجارب سایر کشورها و تاملی بر سیاست‌های جمعیتی کشور با حضور جمعی از نمایندگان مجلس و اساتید جمعیت شناسی در محل مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

بنابراین گزارش دکتر علی اخوان بهبهانی مدیر دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: مسئله جمعیت همواره یکی از موارد اصلی و بنیادین کشور بوده که مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفته است.

وی با تبیین تجربه‌های گذشته ایران در زمینه مسئله کنترل جمعیت،‌ افزود: ایران در سال‌های 1336 و 1368 تجربه کنترل جمعیت را داشته است اما در چند سال اخیر و با توجه به تغییرات جمعیتی، این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر اخوان بهبهانی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره موضوع جمعیت کشور، ‌تصریح کرد: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده طی سال گذشته در کارگروه جمعیت مجلس تهیه شد و بررسی آن در کمیسیون فرهنگی مجلس آغاز شده که مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

دکتر میمنت حسینی چاووشی محقق مطالعات جمعیتی در دانشگاه ملی استرالیا در ادامه این نشست با استفاده از نمونه آماری طرح DHDاعلام کرد که روند باروری در کشور نشان می‌دهد هنوز نرخ باروری در ایران بالای 2 است و بررسی آمار مربوط به توالی فرزندان هم بیان می‌کند که احتمال داشتن فرزند اول در خانواده‌ها با روندی ثابت حدود 93 تا 95 درصد و احتمال داشتن فرزند دوم با روندی ثابت، حدود 80 درصد و احتمال فرزند سوم نیز با روندی ثابت حدود 50 درصد است، درحالی که تنها احتمال داشتن فرزند چهارم روندی نزولی و حدود40 درصد است.

حسینی چاووشی با اشاره به آمار، ‌یادآور شد: براساس بررسی‌ها فاصله ازدواج تا فرزند اول 3.5 سال، فاصله فرزند اول تا فرزند دوم 5.4 سال، و فاصله فرزند دوم تا فرزند سوم 5.3 سال است که براین اساس میانگین فاصله تولد بین فرزندان اول و دوم و دوم و سوم 2.5 سال طولانی‌تر از میانگین مشابه سایر کشورهاست.

وی ادامه داد: آمار نشان می‌دهد در چند سال اخیر تفاوت چندانی بین سن ازوداج به وجود نیامده است حتی براساس اطلاعات به دست آمده متولدین سال 65 زودتر از متولدین سال 60 ازدواج کرده‌اند به طوری که میانه ازدواج متولدین 1345، 19.5 و متولدین 1355، ‌21.7 و متولدین سال 60، 22.9 و برای متولدین سال 65، سن 22.5 سال بوده است که این نشان می‌دهد الگوی مناسبی برای ازدواج در کشور وجود دارد.

وی با انتقاد از قراردادن افق نرخ باروری روی عدد 2.5، گفت: به راحتی نمی‌توان خانواده‌ها را در مدلی قرار داد تا نرخ باروری و تولد موالید را افزایش دهند.

حسینی چاووشی توضیح داد: اگر نرخ باروری به صورت 2.1 ادامه پیدا کند تا 30 سال آینده جمعیت کشور به 100 میلیون نفر می‌رسد در حالی‌که با نرخ 2.5 تا 30 سال آینده به جمعیت 100 میلیون نفری می‌رسیم و این در حالی است که یکی از پیامدهای این اتفاق این است که با نرخ باروری 2.5 تا 30 سال آینده جمعیت فعال کشور نسبت به جمعیت وابسته کاهش پیدا می‌کند.

دکتر محمد جلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران، در ادامه این نشست با بیان اینکه باید به مسئله پیری جمعیت نگاه واقع بینانه‌تری داشته باشیم، ‌افزود: در حال حاضر جمعیت جوانی در کشور داریم که سرمایه اجتماعی بی‌نظیری به حساب ‌می‌آیند که در آستانه ازدواج و اشتغال هستند و سرمایه بزرگی هستند.

وی با بیان اینکه 30 ساله‌های امروز کشور تا 30 سال آینده سالخورده می‌شوند،‌ تصریح کرد: باید برای این جمعیت جوان، زمینه‌های اشتغال ایجاد کنیم چرا که تولید این جمعیت جوان می‌تواند برای آینده نیز تولیدات خود را ذخیره کنند از همین رو باید زمینه‌ای ایجاد شود تا نسل جوان بتواند پرتحرک به فعالیت خود ادامه دهد تا آینده خود را تامین کند.

عباسی تاکید کرد: باید برای افزایش نرخ باروری زمینه امنیت شغلی تامین شود تا جمعیت جوان کشور با بحران ناامنی شغلی روبرو نشود.

پروفسور پیتر مک دونالد رئیس اتحادیه بین المللی مطالعات علمی جمعیت، با ارائه آماری یادآور شد: ‌باید برای بررسی جمعیت، ایران را در بستر جهانی و بین‌المللی ببینیم چرا که نمودارها نشان می‌دهد برخی کشورها در زمینه نرخ باروری روند نرمالی را طی می‌کنند و برخی کشورها به سطح پایین تری از نرخ باروری نزول پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه نرخ باروری زمینه اقتصادی دارد، توضیح داد: موضوع ناامنی شغلی در کشورهایی جنوب شرق آسیا نشان می‌دهد که نرخ باروری نزولی بوده اما این شرایط در کشورهایی که امنیت شغلی وجود دارد حتی باوجود نرخ بالای اشتغال زنان، در نرخ بالاتری قرار دارد.

مک دونالد ادامه داد: ترکیب اشتغال و فررندآوری، عامل دیگری برای بررسی نرخ باروری است چراکه در کشورهایی که ساعت کاری بالایی دارند نرخ باروری پایین و در کشورهایی با ساعت کاری کمتر نرخ باروری پایین است.

وی تاکید کرد: برای افزایش نرخ باروری باید بسته‌های تشویقی درنظر گرفته شود که امنیت شغلی برای جوانان، ترکیب مناسب ساعات کار و شرایط مناسب تحصیل و آموزش و کاهش هزینه‌های آن می‌تواند در این بسته‌های مشوق جای بگیرد.

حسینی چاووشی با بیان اینکه امنیت شغلی، کاهش هزینه‌های آموزش و ترکیب خوب ساعات کار می‎تواند نرخ باروری را در ایران افزایش دهد، یادآور شد:‌حذف برنامه‌های کنترل جمعیت نمی‌تواند به افزایش باروری کمک کند و تنها مشکلات بهداشت باروری را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه نرخ باروری 2.5 هدفی دست نیافتنی است، گفت:‌ وقتی نتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم سرمایه‌گذاری بدون نتیجه انجام می‌گیرد.

دکتر محمد جواد محمودی رئیس پژوهشگاه رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع تخصصی جمعیت کشور با انتقاد از نتایج مطالعه انجام شده، تصریح کرد: باروری بر اساس نتایج مطالعات انجام شده و سرشماری صورت گرفته آمار و سرشماری صورت گرفته شده 1.8 درنظر گرفته شده است.

دکتر علیرضا زاهدیان رئیس پژوهشکده آمار نیز در این جلسه با بیان اینکه اندازه گیری نرخ باروری روش‌های مختلفی دارد، تاکید کرد: این اندازه‌گیری‌ها نرخ 1.8 را تائید می‌کند و اگر هم احتمال اشتباه در این آمار وجود دارد باید بررسی‌هایی دقیق صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری نتوانسته نرخ باروری زیر 2 خود را به بالای 2 انتقال دهد، یادآور شد: در حال حاضر اگر جمعیت کشور به همین صورت رشد پیدا کند تا 30 سال دیگر جمعیت ایران به 105 میلیون نفر می‌رسد.

حجت الاسلام احمد سالک کاشانی رئیس کمیسیون فرهگنی مجلس در این جلسه بااشاره به اقدامات صورت گرفته درباره طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، گفت: در زمینه بررسی طرح فوق باید جلسات کارشناسی ادامه پیدا کند اما نکته موردنظر این است که در این جلسات باید محور حرکت، سیاست‌هایی باشد که رهبر معظم انقلاب آنها را بیان کرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید نرخ باروری افزایش پیدا کند، افزود: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کارگروهی در کمیسیون فرهنگی بررسی شده و در حال حاضر با تشکیل کارگروهی در این کمیسیون، بررسی‌ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده نیازمند بودجه‌ای سنگین است که اجرای آن عزمی ملی را می‌طلبد.

سالک کاشانی با تاکید براینکه در بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده باید در چارچوب فرمایشات رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم، تصریح کرد: بررسی این طرح زمان‌بر است و باید تلاش کنیم تا آنچه را که قابلیت اجرا دارد در این طرح بیاوریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، تاکید کرد: تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس براین است تا در بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده اصول و مبانی فرهنگی اسلام لحاظ شود که البته در این بین می‌توان از تجارب سایر کشورها نیز بهره گرفت که در این بین می‌توان با درنظر گرفتن مشوق‌هایی زمینه افزایش نرخ باروری را در کشور به وجود آورد.

دکتر محمد اسحاقی معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با بیان اینکه نسل اول بر مبنای 4 فرزند پایه زندگی کرده است، یادآور شد: نسل دوم روی 3 فرزند، نسل سوم روی 2 فرزند و نسل چهارم کشور روی تک فرزندی تاکید دارد که این موارد باعث شده تا رشد جمعیت کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به آمارهای مختلف نرخ باروری در کشور؛ توضیح داد: این آمارها براساس روش‌های مختلف، اعداد مختلفی را نشان می‌دهد که باید با معدل گیری  به نرخی معین دست پیدا کنیم، اما باید این نکته درنظر گرفته شود که نرخ باروری در کشور به سطح پایین‌تری از سطح جایگزینی رسیده است.

دکتر رسول صادقی عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران،اشاره کرد که ایران در بهترین شرایط جمعیتی و در پنجره جمعیتی قرار دارد، تصریح کرد: جمعیت جوان ایران بهترین شرایط را برای توسعه کشور به وجود آورده و فرصتی بالقوه برای توسعه ایجاد کرده است.

صادقی با تاکید براینکه در نسل جوان فعال امروز تا سال 1430 جمعیت سالمندی را ایجاد می‌کند، ادامه داد: جمعیت جوان فعال امروز به مانند شمشیری دولبه است که می‌تواند باعث توسعه کشور شود یا چالشی به وجود آورد.

دکتر حبیب‌الله زنجانی استاد جمعیت شناسی کشور با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای اندازه گیری نرخ باروری در ایران وجود دارد، اشاره کرد که واقعیت جامعه نشان می‌دهد که افت محسوسی در جمعیت وجود دارد.

در پایان جلسه دکتر اخوان بهبهانی با جمع جمع‌بندی نظرات مطرح شده، گفت: شیوه ارائه شده به عنوان یک روش کنار سایر روش‌ها مطرح است.

وی در پاسخ خانم دکتر لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس درباره نرخ باروری اشاره کرد که هرچند اتفاق نظر برروی عدد واحدی در بین جمعیت شناسان وجود ندارد اما به نظر قریب به اتفاق آنان این است که نرخ باروری در کشور زیر حد جایگزینی است و باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

گفتنی است در این جلسه جواد جهانگیرزاده قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس، احمد سالک کاشانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، سید علیرضا مرندی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مفید کیایی نژاد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، خانم لاله افتخاری عضو کمیسون فرهنگی مجلس، علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، ایرج عبدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، خانم میمنت حسینی چاووشی محقق مطالعات جمعیتی در دانشگاه ملی استرالیا، محمد جلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران، پیتر مک دونالد رئیس اتحادیه بین المللی مطالعات علمی جمعیت، محمد جواد محمودی رئیس پژوهشگاه رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع تخصصی جمعیت کشور، حبیب الله زنجانی استاد جمعیت شناسی کشور، محمد اسماعیل مطلق مدیرکل سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رسول صادقی عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، عباس سرمست دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس، محمد اسحاقی معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجتبی نصیری پور از مرکز آمار ایران، مسعود امیری و محمود مشفق از موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت، علی اکبر محزون از دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت ثبت احوال کشور، علیرضا زاهدیان از پژوهشکده آمار ایران، رضا سپهوند استاد دانشگاه، محمد اسلامی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی اخوان بهبهانی مدیر دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس و خانم مریم رهبری کارشناس گروه بهداشت و درمان مرکز پژوهش‌های مجلس، حضور داشتند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet