هدر اصلی
1387/11/20 19:51:00
سرویس بین الملل

گزارش سفر لاریجانی به آلمان

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی لاریجانی با سخنرانی ها، دیدار ها و مذاکراتی که طی دو روز اجلاس امنیتی مونیخ حضور پر رنگ و تعیین کننده ای را به نمایش گذاشت.

این حضور ایران را از مجموع کشورهای شرکت کننده در این اجلاس به یک بازیگر که توانست محوریت کنفرانس را به عهده بگیرد تبدیل کند به نحوی که این اعتراف در اظهارات «اشتان مایر»، وزیر خارجه آلمان که به عنوان سخنران افتتاحیه این نشست ایراد کرد، نیز مشخص بود.

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان در سخنان افتتاحیه چهل و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: ما نمی‌خواهیم حق استفاده مسالمت‌آمیز انرژی اتمی را از ایران بگیریم.

وی که بعدازظهر جمعه در حضور بیش از چهارصد نفر از سران، شخصیت‌ها و سیاستمداران بین‌المللی پیرامون خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی سخن می‌گفت، افزود: ما هم‌اکنون باید به گسترش سلاح‌های اتمی از جمله به موضوع ایران نیز توجه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی طی دو روز حضور در اجلاس امنیتی مونیخ با چهر ها و مقامات برجسته سیاس حاظر در این اجلاس دیدار کرد

رئیس مجلس در این فرصت با محمد البرادعی  مدیر کل آژانس بین االملی انرژی هسته ای ،خاویر سولانا  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نماینده پارلمان اروپا وزرای امور خارجه فرانسه آلمان ، انگلستان ،پاکستان و بلغارستان، ایگور ایوانف وزیر دفاع روسیه ، حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان دیدار وگفتگو کرد.

 

البرادعی و در خواست تداوم مذاکرات

لاریجانی در دیدار با البرادعی   خاطر نشان کرد:مسیر طی شده در فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی را بر مبنای مدالیته طراحی و مرور شده است .

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مسیر همکاری سازنده ای داشته و آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند براین اساس نظر خود را درباره حق ایران در استفاده از فناوری هسته ای اعلام نماید .

لاریجانی در مورد مذاکرات خود با البرادعی تصریح کرد: آقای البرادعی معتقد است که موضوع هسته ای ایران باید بر اساس مسائل سیاسی و مذاکرات مستقیم حل شود.

محمدالبرادعی نیز در این دیدار گفتگوهای سیاسی را کمک کننده به حل تمامی مسائل مربوطه اعلام کرد و تداوم این مذاکرات را در این مقطع بسیار مفید دانست.

 

بررسی ایده های جدید

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر آمادگی ایران برای تداوم گفتگوهای سازنده در بحث هسته ای گفت: اگر ایده های جدید و سازنده مطرح شود ایران آماده بررسی آن است.

وی با بیان اینکه شرایط نوینی در عرصه بین المللی بوجود آمده است تصریح کرد:نباید در بحث هسته ای ایران موضوعاتی مانند گذشته مطرح شود.

در این دیدار خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به اهمیت نقش ایران در صحنه بین الملل صحه گذارد و بر تداوم تعاملات کاری بین اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.

سولانا با تاکید بر آمادگی برای استمرار گفتگوها در موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: اتحادیه  اروپا مایل است در موضوعات منطقه ای مانند افغانستان و غیره از همکاری ایران استفاده کند.

خروج منافقین از لیست تروریستها یک اقدام نابجا

علی لاریجانی در حاشیه چهل و پنجمین اجلاس امنیتی مونیخ همچنین در دیدار  با "آنجلیکا بر"، نماینده پارلمان اروپا با استقبال از تقویت مکانیزم‌‏های کاری بین مجلس ایران با پارلمان اروپا بر لزوم ایفای نقش سازنده‌‏تر و واقع‌‏بینانه پارلمان اروپا در قبال مسائل مهم بین‌‏المللی بویژه تحولات خاورمیانه تاکید کرد.

وی با اشاره به اقدام نابجای اتحادیه اروپا در خصوص خروج نام گروهک تروریستی منافقین از لیست تروریست‌‏های اروپا گفت: اتحادیه اروپا نباید با اتخاذ گام‌‏های نادرست به جایگاه خود لطمه بزند.

در این گفت‌‏وگو خانم "بر" نیز  با اشاره به موضوع تقویت همکاری‌‏های مشترک میان پارلمان اروپا با مجلس شورای اسلامی خواستار تقویت مکانیزم‌‏های کاری برای تبادل نظر و همکاری‌‏های بیشتر میان طرفین شد.

 

پیام سازنده لاریجانی به دنیا

علی لاریجانی در دیدار با با والتر فرانک اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان  اشاره به نقش فعال آلمان در مسائل بین‌‏المللی بر لزوم نقش‌‏آفرینی بیشتر این کشور برای حل و فصل مسائل مورد علاقه طرف‌‏های مقابل با جمهوری اسلامی تاکید کرد.

اشتاین مایر نیز با اشاره به نقش و اهمیت سازنده ایران در صحنه‌‏های بین‌‏المللی و با اشاره به سخنرانی روز گذشته لاریجانی در اجلاس مونیخ، ابراز امیدواری کرد تا دیگر اعضای جامعه بین‌‏الملل نیز پیام سازنده این سخنرانی را دریافت کرده باشند.

 

بدون حضور ایران صلحی در افغانستان متحقق نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه حول محورهای افغانستان، فجایع انسانی در غزه و مسائل مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، دیدار و گفت‌‏وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص ابراز حساسیت در مورد پرتاب ماهواره امید گفت: این یک کار علمی و تحقیقاتی است که مجلس آن را با جدیت پیگیری می‌‏کند.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت نقش آفرینی ایران در منطقه به همکاری با کشورمان درباره مساله افغانستان و فلسطین ابراز علاقه کرد.

برنارد کوشنر با بیان اینکه بدون حضور ایران، صلحی در افغانستان تحقق پیدا نخواهد کرد، بر تداوم همکاری ایران با آزانس و ادامه گفت‌وگو‌ها به عنوان تنها راه حل این مساله تاکید کرد.

 

برخورد جدی با تروریستها

رئیس مجلس شورای اسلامی  در دیدار با شاه محمود قریشی با اشاره به تحرکات تروریستی در خطوط مرزهای شرقی ایران و نیز وقوع و قایع دلخراش در منطقه "پاراچنار" پاکستان بر ضرورت برخورد جدی دولت پاکستان با تحرکات برخی گروههای تروریستی تاکید کرد.

قریشی هم  خواستار پیگیری اجرای خط لوله صلح و انتقال گاز ایران به پاکستان در این دیدار  شد.

موفقیت لاریجانی در مونیخ

حضور شخصیت‌هایی همچون لاریجانی و «جو بایدن» معاون اول اوباما در این نشست، انتظار ایراد سخنان مهم و تأثیرگذار را در اذهان کارشناسان پدید آورده بود.

لاریجانی که تنها سخنران مهم روز افتتاحیه بود در ابتدا گفت: همه شما می‌دانید که آمریکا تنها کشوری است که از سلاح هسته‌ای در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن استفاده کرد و همچنین در سال‌های اخیر با موضوع هسته‌ای اسرائیل غاصب مشکلی ندارد؛ حال چگونه می‌شود خلع سلاح کشورها را از زبان آمریکا باور کرد؟

وی افزود: آمریکا کشورهایی را که آزمایش هسته‌ای انجام دادند، تحریم نکرد؛ دولت هند سلاح هسته‌ای خود را آزمایش کرد، اما آمریکا نه تنها این کشور را تحریم نکرد، بلکه بیشترین قراردادها را با آن بست.

لاریجانی سپس با اشاره به حمایت غرب از حمله عراق به ایران، حمایت از اسرائیل در تهاجماتش به مردم فلسطین و عملیات‌هایی علیه مردم عراق و افغانستان ـ که هر کدام تلفات بسیاری به همراه داشت ـ افزود: تنها کشور ما 250 هزار شهید در دفاع مقدس داد.

لاریجانی پرسید: امروز با همه این دخالت‌ها، آیا امنیت منطقه بهتر شده است؟ آیا تروریسم کاهش یافت؟ تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش یافت؟ این در حالی است که رهبران تروریست‌ها هنوز بر سر جایشان هستند؛ پس کدام هدف محقق شده است؟

وی آنگاه با ارایه نگاهی مثبت به اقدام اخیر اوباما و با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور جدید آمریکا با فرستادن نماینده‌اش به خاورمیانه اعلام کرده: «او را برای شنیدن حرف‌ها اعزام کردم نه دستور دادن» گفت: این رویکرد، نشانه اولیه مثبتی است که نادرست بودن استراتژی گذشته را نشان می‌دهد؛ باید مشخصات فرهنگی مناطق و مصایب آنها را دقیق‌تر دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی، سپس ده مورد از بلاهایی را که دخالت‌های حاکمان پیشین آمریکا بر سر مردم ایران آورده‌اند را شمرده و پرسید حال توقع دارید با تغییر ادبیات و ژست مصاحبه‌ای، این آلام رفع شود؟ یا روش آن پذیرش اشتباهات و یک تغییر استراتژیک است؟

او با اشاره به این‌که دیگر شرایط یکجانبه‌گرایی پایان یافته و بیداری ملل اسلامی را نمی‌توان انکار کرد، افزود: امروز نیازمند یک تئوری معقول، عادلانه و واقع‌گرایانه هستیم.

دوستان بدانید که سلطه‌طلبی و تروریسم، دو روی یک سکه هستند و استراتژی برخورد با تروریسم اشتباه بوده است.

مگر می‌توان پذیرفت که کسی دویست کلاهک هسته‌ای همراه با موشک‌ها و هواپیماهای پیشرفته در اختیار اسرائیل با جمعیت دو ـ سه میلیونی قرار دهد و به بیش از 5 / 1 میلیارد مسلمان بگوید، حق ندارید دانش هسته‌ای برای تولید برق و دیگر مصارف صلح‌آمیز داشته باشید؟ مگر کسی می‌پذیرد که پنج میلیون مسلمان فلسطینی از وطنشان بیرون و آواره جهان شوند و کسانی را از دیگر نقاط جهان جمع کرده و در سرزمین فلسطین اسکان دهند؟

وی همچنین اظهار داشت: با تهمت تروریست خواندن حماس هم واقعیت را نمی‌توان تغییر داد. حماس با رأی مردم و با نظارت ناظران بین‌المللی در انتخابات پیروز، اما با رفتار غیرعقلانی برخی از کشورهای غربی مواجه شد؛ آنها حتی در برابر دستگیری رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان دولت فلسطین سکوت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران نه سلاح اتمی را در دکترین دفاع خود دارد و نه در پی به دست آوردن آن است. ما از زندگی زیر سایه سلاح‌های کشتار جمعی بیزاریم، چه هنوز با نتایج این سلاح‌ها در مصدومان شیمیایی جنگ صدام پس از بیست سال مواجه هستیم که غالباً کشورهای غربی به صدام داده می‌شد. من با صراحت اعلام می‌کنم ایران ساخت و استفاده از هرگونه سلاح هسته‌ای را مخالف آیین اسلام می‌داند.

 

لاریجانی گفت: در مذاکرات هسته‌ای چندین بار اعلام کردیم که ایران برای رفع نگرانی ادعایی، آمادگی دارد فعالیت‌های هسته‌ای خود را در درون کنسرسیومی با مشارکت سایر کشورها سامان دهد. اگر کشوری دنبال سلاح باشد نه چنین پیشنهادهایی را مطرح می‌کند و نه NPT را می‌پذیرد؛ آن‌گونه که اسرائیل عمل کرده و اتفاقاً رفتار دوگانه غرب در این زمینه بدبینی را دامن زده است.

وی افزود: در بمباران‌های وحشیانه اسرائیل علیه کودکان، آقای پرز در داووس اعلام نمود؛ ما پیشتر به خانه‌ها تلفن می‌زدیم که می‌خواهیم حمله کنیم! کسی این حرف‌ها را باور می‌کند؟ لابد این کودک در منزل نبود که صدای آقای پرز را بشنود! اما در مقابل این اقدامات ضد حقوق انسان موضعی گرفته نشد.

لاریجانی اظهار داشت: سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه‌ای غیر عاقلانه بوده و ادامه چنین روشی، گام زدن در راه نادرست است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا در سال‌های گذشته، پل‌های زیادی را تخریب کرده است که مسئولان جدید کاخ سفید می‌توانند آنها را بازسازی کنند، اما ساخت پل‌های جدید، نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است، نه سخنان تکراری چماق و هویج گذشته!

 

کنفرانس مطبوعاتی لاریجانی در مونیخ

علی لاریجانی به همراه محمد البرادعی دبیر کل آژانس‏، هنری‌ کسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا‏‏‏،سرگئی ایوانف،معاون نخست وزیر روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و به سوالات شرکت کنندگان در این اجلاس پاسخ داد.

موضوع پرونده هسته‌ای ایران، حمایت ایران از حماس و همچنین موضع ایران در قبال هولوکاست از مهم‌ترین سوالاتی بود که در این نشست رئیس مجلس به آنها پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالاتی که به حمایت ایران از فلسطین اشاره داشت،گفت: به نظر می‌‏رسد زمان آن فرا رسیده تا نگاهی دموکراتیک به حل مسئله فلسطین داشته باشیم به گونه‌ای که مردم فلسطین در یک رفراندوم حکومت خود را انتخاب کند،

لاریجانی با اشاره به اینکه در جنگ اخیر نیز اسرائیل شروع کننده بود و مرزهای فلسطین را مسدود کرد، ادامه داد: آنها حتی اجازه ورود غذا به فلسطین هم نمی‌دادند.

وی خاطرنشان کرد: شما گفتیدکه حماس به اسرائیل موشک زد، اما نگفتید اسرائیل چه تخلفاتی و چه تخریب‌هایی داشته و چه رفتار غیر انسانی از خود نشان داده است.آنها به گفته خودشان فقط 40 تا 50 کشته داشته‌اند،اما 20 هزار خانه فلسطینی‌ها را تخریب کرده و بیش از 1200 نفر را به شهادت رساندند، آن وقت شما به چهار موشک کوچک حماس اشاره می‌کنید.

لاریجانی با تاکید بر اینکه حمایت ایران از حماس مخفی نیست، گفت: ما افتخار می‌کنیم چون حماس مظلوم واقع شده است. اما کسانی که از اسرائیل حمایت می‌کنند باید بگویند چرا این‌کار را می‌کنند.

لاریجانی در پاسخ به یکی دیگر از حاضران در کنفرانس در خصوص تامین سوخت کشورها از طریق بین‌المللی نیزگفت: این تئوری که ما در نظام چندجانبه بتوانیم سوخت را برای همه کشورها تامین کنیم، امر مثبتی است و ما مخالفتی با آن نداریم به شرط اینکه کشورهای درجه یک و درجه 2 ایجاد نشود و همه کشورها به این نظام پایبند باشند،اینگونه نباشد که کشوری 27 هزار کلاهک هسته‌ای داشته باشد و بخواهد برای دیگران نسخه بپیچد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه براساس نسخه البرادعی اصل بر محدود کردن چرخه سوخت باشد، ما مخالفتی نداریم ولی باید توجه داشت هیچ تضمین بین‌المللی برای اینکه سوخت محصول استراتژیک است، تا امروز وجود ندارد. در عین حال ما یک تجربه تلخ داریم و آن این است که کشورهای اروپایی و امریکایی در زمان رژیم پهلوی با ایران قرارداد داشتند تا سوخت هسته‌ای ایران را تامین کنند، اما وقتی دیکتاتور از ایران بیرون رانده شد آنها قراردادها را لغو کردند.

رئیس مجلس سپس در خصوص موضوع هولوکاست با بیان اینکه من یک سیاستمدار هستم و مورخ نیستم ،گفت: لازم نمی‌بینم راجع به این مسائل بحث کنیم مسائل مهم‌تری وجود دارد من نظری ندارم چون مورخ نیستم.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رفتار دو گانه با ایران به خاطر بحث هولوکاست است ،گفت: اینکه گفته شد تفاوت رفتار با ایران نسبت با رفتار با هند و پاکستان که دارای سلاح‌های هسته‌ای هستند در این است که رئیس جمهور ایران بحث هولوکاست را مطرح می‌کند، باید توجه داشته باشیم که آن زمانی که غربی‌ها و آژانس نسبت به برنامه هسته‌ای ایران مشکل ایجاد کردند زمانی بود که سید محمدخاتمی در ایران رئیس‌جمهور بود‏، در آن زمان اصلا بحث هوکاست مطرح نبود. زمانی که 3 وزیرخارجه کشورهای اروپایی به ایران آمدند و بحث تعلیق فعالیت هسته‌ای را مطرح کردند اصلا بحث هولوکاست مطرح نبود.

وی افزود: اینکه در فرانسه قانونی وجود دارد که منکر هولوکاست را مجازات می‌کنند در فرانسه محترم است اما ما در ایران چنین قانونی نداریم، ما تعجب می‌کنیم چرا اینقدر نسبت به این موضوع حساسیت وجود دارد.

رئیس قوه مقننه افزود: در غربی که راجع به پیامبران توهین هم می‌شود چنین حساسیت نیست اما در این مورد حساسیت وجود دارد.

 

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص امنیت منطقه خاورمیانه با بیان اینکه در شرایط فعلی چند مدل برای امنیت منطقه تعریف شد،گفت: مسئله سلطه نظامی و تروریسم دو روی یک سکه هستند و بسیاری از کشورهای منطقه که از آن تروریسم بیرون می‌آید با آمریکا رفاقت دارند این رفتارها باعث شده تا تروریسم پرورش یابد.

وی با بیان اینکه اکنون رفتار بهتری در آمریکا بوجود آمده است تصریح کرد: مطمئن باشید اگر سربازان آمریکایی از عراق خارج شوند عراق مشکل تروریستی نخواهد داشت.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما نیازمند بومی‌سازی در امنیت منطقه خاورمیانه هستیم، خاطرنشان کرد: باید اعتماد کنیم تا کشورهای منطقه امنیت پایدار را خود به وجود آورند و ایران به عنوان یک کشور مهم در منطقه آماده است تا در این زمینه نقش خود را ایفا کند.

لاریجانی افزود: نمی‌شود آمریکا در منطقه حضور داشته باشد و در یک کشور پایگاه هوایی، در کشور دیگر پایگاه دریایی و در یک کشور دیگر پایگاه زمینی احداث کند و بعد از امنیت منطقه صحبت کنیم حضور آمریکا هم به ضرر منطقه است و هم به ضرر آمریکایی‌ها.

وی خاطرنشان کرد: اگر آنها فکر می‌کنند با این کارها بر انرژی منطقه تسلط می‌یابند سخت اشتباه می‌کنند چرا که شرایط کشورها اینگونه نیست که با سلطه نظامی بتوان بر انرژی آن کنترل داشت.

 

الفاظ چماق بزرگ و هویج بزرگ، به درد نظام امنیتی در دنیا نمی‌خورد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر در عرصه بین‌المللی دنیا نسبت به تغییرات بر رفتار آمریکا یک نگاه مثبت محتاطانه دارد برخی ایده‌ها متفاوت از قبل است اما برخی از مشاوران رئیس جمهور جدید آمریکا سیاست چماق بزرگ و هویج بزرگ را مطرح کردند که البرادعی گفت: این الفاظ به درد الاغ می‌خورد نه به درد نظام امنیتی در دنیا.

رئیس مجلس شورای اسلامی سپس در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه بازیافت پلوتونیوم از سوی ایران اظهارداشت: ما برنامه‌ای برای بازیافت پلوتونیوم نداریم و آقای البرادعی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در گزارش خود این موضوع را ذکر کرد و جمهوری اسلامی ایران در این رابطه برنامه‌ای ندارد. اما اینکه5 هزار سانترفیوژ در حال کار کردن است و شاید الان هم بیشتر شده باشد وجود دارد و زیر نظر آژانس هم در حال کار کردن است و دوربین‌های آژانس به طول کامل بر فعالیت ایران نظارت دارند.

لاریجانی تاکید کرد: اینکه نظامات آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت داشته باشند آن را قبول داری و کل کارخانه غنی‌سازی ما زیر نظر آژانس کار می‌کند و در حال حاضر نیز مسئولین آژانس می‌آیند و می‌روند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رفتاری که با جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت شده کار بسیار غلطی بود،گفت: اینکه می‌گویند ایران باید شفاف عمل کند باید توجه داشته باشند که ما شفاف عمل می‌کنیم.

 

تغییر استراتژیک به جای تغییر تاکتیک

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه " آمریکا به جای کرشمه سیاسی استراتژی اش را اصلاح کند" تاکید کرد: شرایط امروز جهان نیازمند این است که آمریکا تغییرات استراتژیک در رفتار خود نشان دهد، نه تغییرات تاکتیکی و آمریکا باید بپذیرد که بازی دنیا بازی شطرنج است نه بوکس.

علی لاریجانی که پس از سخنرانی خود در اجلاس امنیتی مونیخ در جمع خبرنگاران حضور یافت و درپاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران خارجی که پرتاب موشک ماهواره بر ازسوی ایران را غیر قانونی مطرح کرده بود، یادآور شد: کجای این اقدام غیر قانونی است در دنیا این همه ماهواره وجود دارد ، چرا در مورد ایران اظهار نگرانی می شود ، نباید با تکنولوژی دشمنی کرد.

لاریجانی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اجلاس امنیتی مونیخ با اشاره به موضوعات مطرح شده در این اجلاس یادآور شد: خیلی صحبت می شود اما کم عمل می شود. در همین جا آقای البرادعی گفت 27 هزار کلاهک هسته ای در دنیا وجود دارد اما علیرغم صحبت هایی که می شود هیچ تغییری در این روند ایجاد نشده است.

رئیس مجلس کشورمان درباره علت حضور خود در اجلاس امنیتی مونیخ تاکید کرد: اینگونه جلسات برای روشن شدن مواضع ضروری است وبه عنوان مثال باید منطق ما برای حمایت ازحماس روشن شود ویا اینکه شاید تصور می شد 5 هزار سانتریفیوژ ایران زیر نظر آژانس نیست ، اینگونه مسائل باید در این مجالس مطرح شود و توضیحات ما در مجامع بین المللی می تواند مفید باشد.

وی درپاسخ به سئوال دیگری درباره زیاد بودن اعضای هیئت آمریکایی دراین اجلاس گفت: اینکه تعدادشان زیاد باشد مهم نیست اگر مشاهده کرده باشید کشورهای اروپایی اعضای ناتو، روسیه، هند و ... هم در این اجلاس هستند.

لاریجانی اضافه کرد: برای حل بسیاری از مسائل باید استراتژی ها اصلاح شود و با کرشمه های سیاسی و رسانه ای مشکلی حل نخواهد شد و باید استراتژی تغییر کند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه شما در سخنرانی خود گفتید اگر سوخت بین المللی به ایران داده شود ایران برنامه های خود را متوقف می کند، خاطر نشان کرد: من چنین چیزی نگفتم. من گفتم اگر پیشنهاد شود به همه کشورها به صورت بین المللی سوخت داده شود ما مخالف نیستیم، اما این رویایی است هر چند امیدواریم که بشود.

حواشی حضور در مونیخ

 

مخابره پیام غزه به دنیا

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در اجلاس امنیتی مونیخ با تاکید بر مظلومیت مردم غزه در جنگ نا برابر با رژیم اشغالگر صهیونیستی اظهار داشت:در بمباران‌های وحشیانه اسرائیل علیه کودکان، آقای پرز در داووس اعلام نمود؛ ما پیشتر به خانه‌ها تلفن می‌زدیم که می‌خواهیم حمله کنیم! کسی این حرف‌ها را باور می‌کند؟ لابد این کودک در منزل نبود که صدای آقای پرز را بشنود! اما در مقابل این اقدامات ضد حقوق انسان موضعی گرفته نشد. لاریجانی، سپس ده مورد از بلاهایی را که دخالت‌های حاکمان پیشین آمریکا بر سر مردم ایران آورده‌اند را شمرده و پرسید حال توقع دارید با تغییر ادبیات و ژست مصاحبه‌ای، این آلام رفع شود؟

 

دیدار با ایرانیان مقیم آلمان

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از حضوردر اجلاس مونیخ با جمعی از ایرانیان مقیم مونیخ دیدار و گفتگو کرد.

یکی از ایرانیان مقیم مونیخ از رئیس مجلس شورای اسلامی سئوال کرد که چرا زمینه سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در ایران فراهم نمی شود که لاریجانی در این رابطه گفت: سیاست ما همین است و بخصوص با اجرایی شدن سیاست های اصل 44 به این سمت حرکت می کنیم ، اما قبول داریم بوروکراسی طولانی باعث ایجاد موانعی شده است که باید آرام آرام و به مرور این اشکالات سامان داده شود.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در مورد ظرفیت تحصیل کرده های ایرانی  خارج  از کشور گفت: دلیلی ندارد ما از این ظرفیت استفاده نکنیم و در مجلس نیز هم اگر پیگیری لازم باشد انجام می دهیم.

یکی دیگر از ایرانیان مقیم مونیخ از نبودن پرواز مستقیم میان ایران و مونیخ انتقاد کرد و بعد از پایان سوال او حاضران به شدت این اظهار نظرش را مورد تشویق قرار دادند که لاریجانی در این باره گفت: گویی دست بر دل همه گذاشته اید.

لاریجانی ازعلیرضا شیخ عطار سفیرایران درآلمان خواست در این رابطه توضیح دهد که شیخ عطار بیان داشت: ایران ایر اعلام کرده که پرواز مستقیم از مونیخ به تهران مقرون به صرفه نیست ؛ اما ما با استدلال این نظر را رد کرده ایم؛ چون به قدر کافی ایرانی درمونیخ حضور دارد و اگر ایران ایر اعلام کند که این پرواز را برپا نمی کند، ماهان این ظرفیت را دارد که پرواز مستقیم ازمونیخ به تهران و بالعکس بر قرار کند.

لاریجانی از حمید رضا حاجی بابایی عضو هیئت رئیسه مجلس که در این سفر او را همراهی می کند خواست این موضوع در مجلس پیگیری شود.

یکی دیگراز حاضران که به زبان فارسی صحبت می کرد خطاب به لاریجانی گفت اگر شما قصدتان از دستیابی به انرژی هسته ای برق و انرژی است چرا به سمت انرژی های پاک نمی روید که هیچ نگرانی هم در مورد احتمال ساخت سلاح هسته ای در آن وجود ندارد.

لاریجانی درپاسخ به این سئوال با بیان اینکه  سئوال درست ودقیقی است بیان داشت: برای دستیابی به دیگر انرژی ها مانند بادی وخورشیدی کار شده است، اما توجه داشته باشید که ایران 70 میلیون نفر جمعیت دارد رشد ما هم کم نیست بر اساس محاسبات اولیه ما به 20 هزارمگاوات برق نیاز داریم و اگر از برق هسته ای خود را محروم  کنیم با آن انرژی های دیگر هم نمی توانیم نیاز کشور را بر طرف کنیم.

رئیس مجلس کشورمان خطاب به فرد سئوال کننده یاد آور شد : اگر انرژی هسته ای خیلی بد است چرا فرانسوی ها 80 درصد برقش از طریق هسته ای تامین می شود.

در این هنگام فرد سئوال کننده مجددا از بین جمعیت گفت: درباره احتمال حرکت ایران به سمت سلاح هسته ای چه جوابی به غربی ها می دهید که لاریجانی گفت: جواب که می دهیم .

وی اضافه کرد: ما روی پلوتونیوم کار نمی کنیم و خود غربی ها هم می دانند و بازرسانشان هم به ایران سرکشی می کنند ، ضمن اینکه درصد غنی سازی ما 4 درصد است و بیش از آن نیاز نداریم در حالی که برای سلاح هسته ای به اورانیوم با غنای 90 درصد  نیاز است.

لاریجانی ادامه داد: غربی ها حرف زور به ما می زنند و کسانی به ما می گویند که نباید انرژی هسته ای داشته باشید که خودشان بمب هسته ای دارند.

لاریجانی تاکید کرد: ما به سمت سلاح اتمی نمی رویم و این را هم قبول نداریم و معتقدیم این سلاح‌ها در عرصه امروزی قابل استفاده نیست و بازدارندگی هم ندارد.

درادامه این مراسم یکی دیگر از زنان ایرانی مقیم مونیخ که خود را از فعالان اجتماعی زنان معرفی کرد با هیجان خاصی خطاب به لاریجانی گفت: چرا ما در پارلمانی ایران نتوانسته ایم به جایی برسیم که نصف خانم ها و نصف آقایان باشند. وی همچنین گفت: آقای لاریجانی ما از شما می خواهیم که آزادی و حقوق زنان را در ایران بیشتر رعایت کنید .

 

لاریجانی در این باره با خنده گفت: الان در کشور ما وضع طوری است که خانم ها باید رعایت حقوق آقایان را بکنند که این گفته با خنده حضار و تشویق آنان مواجه شد.

لاریجانی اضافه کرد: 60 درصد دانشگاهها را خانمها گرفته اند و برای حضور خانم ها در مجلس هم مشکلی وجود ندارد و اگر تعداد نماینده های زن بیشتر باشد، خوب است اما نمی توانیم دستوربدهیم که خانم ها در مجلس عضو شوند؛ بلکه باید رای بیاورند.

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه پس از حضور موفق خود در آلمان از امروز سفر خود را در اسپانیا در دیدار و مذاکراتی که با سران این کشور دارد پی می گیرد و پس از آن برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن به اصفهان  باز خواهد گشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet