هدر اصلی
1387/11/20 19:50:00
سرویس اقتصادی

دهه چهارم انقلاب، گام به گام به سوی افق 1404

سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد‌. دراین مدت ملت ایران مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده و امروز به مرحله‌ای از رشد و بالندگی رسیده است که حتی دشمنان انقلاب اسلامی نیز ناگزیر از اذعان به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های ایران شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته نشان داد که ظرفیت‌های بی‌نظیری برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف علمی، اقتصادی و ... با تکیه بر خودباوری دارد. دستاوردها وموفقیت‌های بزرگ ملت ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مصداق روشن "‌توانستن‌" و "‌خودباوری‌" است.

اینک ملت ایران با همه آنچه در سه دهه گذشته به دست آورده، در حالی به چهارمین دهه تجربه خوداتکایی پای می‌گذارد، که چشم‌انداز بیست ساله را همچون نقشه راهی در برابر دیدگان دارد.

اگرچه تجربه سی سال نشان داد که افق 1404 نه چیزی فراتر از دستان پرتوان ایرانی است که بزرگترین وقایع تاریخ را رقم زده است اما راه چندان هم هموار نیست.

نمایندگان مردم از ناهمواری‌های راه می‌گویند.

 

پیشرفت و عدالت، محور اساسی

"فاطمه آلیا" تصریح کرد: محور اساسی فعالیت‌ها در دهه چهارم انقلاب، پیشرفت و عدالت است یعنی پیشرفت عدالت محور باید در دستور کار ما باشد.

نماینده تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران یک روند تکاملی داشته است، خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان می دهد، هر سال که از پیروزی انقلاب می گذرد، دستاوردها نیز افزایش می‌یابد و در واقع انقلاب مسیر تکاملی خود را علیرغم امنیت و خیزهایی مثل جنگ تحمیلی، طی می‌کند.

وی به دستاوردهای علمی پس از انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: نمونه این توفیقات، پرتاب سفیر امید و دست یابی به دانش فناوری هسته‌ای بود که نشان از ظرفیت بالای جوانان ایرانی دارد.

آلیا با تاکید بر اهمیت طرح تحول اقتصادی و آثار آن در کشور گفت: محور اساسی در دهه چهارم، پیشرفت  و عدالت است یعنی پیشرفت عدالت محور باید در دستور کار ما باشد. اگر چه در گذشته قدمهایی در این جهت برداشته شده اما ارزیابی ها نشان می دهد که در همه جای کشور عدالت محقق نشده و توزیع عادلانه سرمایه ها و امکانات خصوصاً در نقاط دور افتاده صورت نگرفته است.

نماینده تهران یاد آور شد: در این راستا برنامه پنجم توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی با محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری  بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: همچنین طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها و در حقیقت پرداختن به معیشت مردم در دهک های پایین برای تحقق عدالت از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

اهتمام ویژه برای عدالت اجتماعی

نماینده مردم ملایر بابیان اینکه تا محقق شدن کامل عدالت اجتماعی فاصله زیادی داریم، تاکید کرد: به نظر می‌رسد در دهه چهارم انقلاب باید به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

نماینده ملایر با بیان اینکه یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران، تحقق عدالت اجتماعی بود، اظهار داشت: اگر چه ما در این 3 دهه پس از انقلاب، نسبت به گذشته تا حدودی در رسیدن به این هدف موفق بودیم اما هنوز تا محقق شدن کامل عدالت اجتماعی فاصله زیادی داریم و به نظر می‌رسد در دهه چهارم انقلاب باید به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.

وی وظیفه مجلس، دولت، قوه قضائیه و کل حاکمیت در این ارتباط را بسیار سنگین توصیف کرد و افزود: همچنین اصولی از قانون اساسی کشورمان به حقوق ملت و مسائل رفاهی و معیشتی مردم تاکید کرده و تامین این حقوق را برعهده حاکمیت گذاشته است.

رحیمی از بیکاری به عنوان یکی از مشکلات امروز جامعه ما یاد کرد و گفت: ما شاهدیم که نمایندگان هر روز مورد مراجعه موکلینی هستند که تقاضای کار دارند و از مشکلات مالی ناشی از بیکاری رنج می برند.

نماینده ملایر با بیان اینکه ایجاد زمینه اشتغال از وظایف حاکمیت است، اظهار داشت: ما می توانیم به افراد بگوییم شما باید به تمام مقررات کشور پایبند باشید اما ما زیر ساخت های این باید را برایتان فراهم نمی کنیم.

وی افزود: مسئولین کشور باید در دهه چهارم انقلاب تحقق عدالت اجتماعی که یکی از پارامترهای آن فراهم کردن زمینه اشتغال است را در سرلوحه کار خود قرار دهند چون از این بعد بسیاری از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم حل خواهد شد.

رحیمی خاطر نشان کرد: البته فراموش نکنیم دستاوردهای انقلاب در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیت اخلاقی و اجتماعی و قضایی قابل احصاء نیست منتهی توقع از نظام اسلامی بسیار بالاست.

 

برابری فرصت‌ها

پزشکیان تصریح کرد: اگر ما می‌خواهیم عدالت را در کشور برقرار کنیم باید امید به زندگی، فرصت رشد و بالندگی و پویایی برای همه افراد در همه جای کشور یکسان باشد.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین اتفاقات دنیا در قرن گذشته، وقوع انقلاب اسلامی و در هم شکستن غرور استمارگر بزرگ، آمریکا بود.

وی افزود: بعد از این انقلاب نگرش کشورهای منطقه در خصوص برخورد با استعمار و تجاوز تغییر کرد و مقاومت مردم عراق، فلسطین، لبنان و بسیاری از کشورهای دیگر از برکت انقلاب اسلامی ایران و رهبری راهیانه حضرت امام(ره) است.

پزشکیان همچنین اقدام نخست وزیر ترکیه در برابر رئیس جمهور رژیم صهیونیستی را نشأت گرفته از انقلاب اسلامی دانست.

نماینده تبریز با اشاره به خسارات ناشی از جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد: از دست دادن نیروهای صادق، آگاه و از خود گذشته بسیار مهمتر از صدمات مالی بود که این جنگ به ما تحمیل کرد.

وی با بیان اینکه شهدای دفاع مقدس انسانهای عادی نبودند، گفت: آنها کسانی نبودند که به سادگی به پول و پست و قدرت وابسته شوند بلکه انسان های توانمند، از خود گذشته و ایثارگری بودند که جنگ آنها را از ما گرفت.

پزشکیان یاد آور شد: پس از جنگ، تلاش های بسیاری برای بازسازی و سازندگی صورت گرفت ولی کمبود نیروی انسانی معتقد بود که ما در رسیدن به اهداف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی با چالشهایی مواجه کرد.

نماینده تبریز از بیکاری، حاشیه نشینی و فقر به عنوان معضلات حال حاضر کشورمان یاد کرد و اظهار داشت: آزادی و عدالت دو آرمان بزرگ انقلاب بود ولی امروز وقتی ما تهران و شهرستان ها را با هم مقایسه می کنیم، رفتار موجود در ساختار سیاسی کشور بی عدالتی را نشان می دهد.

وی گفت: مشاهده می کنیم هر نماینده یا مسئولی حتی پس از خارج شدن از مسئولیت خود نمی خواهد از تهران به شهرستان خود باز گردد چون امکانات تهران با مراکز استان ها قابل مقایسه نیست.

پزشکیان تصریح کرد: اگر ما می خواهیم عدالت را در کشور برقرار کنیم باید امید به زندگی، فرصت رشد و بالندگی و پویایی برای همه افراد در همه جای کشور یکسان باشد نه اینکه امید به زندگی یک فرد در منطقه ای 50 سال باشد و دیگری در جای دیگر 85 سال.

وی ادامه داد: این چالشی است که ما با آن مواجهیم و باید در عمل برای رفع این بی عدالتی‌ها چه از بعد تخصیص منابع و چه از نظر نیروهای انسانی اقدامات عملی صورت دهیم.

 

تحقق کامل خودکفایی

نماینده مردم کرج رسیدن به خودکفایی در صنعت، تولید و کشاورزی را مهمترین انتظار مردم دانست که در دهه چهارم انقلاب باید تحقق یابد.

"عزیز اکبریان" در خصوص خلاهای بخش صنعت در سه دهه اخیر گفت: بعد از پیروزی انقلاب اقدامات بسیاری در کشور صورت گرفته و به برکت همین اقدامات و رهبری‌های مقام معظم رهبری و به برکت حضور مردم این انقلاب تا امروز تداوم پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: مسئله‌ای که ما باید در دهه چهارم انقلاب به دنبال آن باشیم بحث خودکفایی ما در مسئله صنعت، تولید و کشاورزی است و این چیزی است که بزرگان انقلاب، مردم از انقلاب اسلامی انتظار دارند.

اکبریان خاطرنشان کرد: وقتی می‌توانیم در بحث هسته‌ای و تولید ماهواره که یک پیروزی بزرگ است، موفق باشیم چرا باید در بحث کشاورزی و تولید قصور کنیم.

وی منشاء خلاهای موجود را بی‌توجهی مدیران خواند و گفت: اگر مدیران به برنامه‌ها عمل کنند قطعاً به اهداف خود خواهیم رسید ولی می بینیم وزراء قولهایی را برای گرفتن رای اعتماد می‌دهند و سپس به آن عمل نمی‌کنند.

نماینده کرج خاطر نشان کرد: کشاورزی ما باید یک کشاورزی مدرن باشد تا با بروز خشکسالی با مشکل مواجه نشویم و همین امر در بخش صنعت نیز صدق می کند که ما باید با برطرف کردن معایب به سمت تولید هسته‌ای برویم.

 

برنامه‌ریزی‌ها برای خلا‌های موجود

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در انتهای دهه چهارم،‌ تاکید کرد: تمام برنامه‌ریزی‌ها برای این دهه باید براساس خلا‌های موجود باشد.

"علی عباسپور تهرانی فرد"  تصریح کرد: ما در بخش آموزش و پرورش مهمترین چالشمان خلا بخش پرورشی در سیستم آموزش و پرورش ما است زیرا نتوانسته‌ایم به معنای واقعی آموزش و پرورش را در کنار هم قرار دهیم.

وی افزود: ما بایستی در دهه چهارم انقلاب هر چه سریعتر مقوله پرورش را تقویت کنیم و یک تحول در نظام آموزش و پرورش صورت گیرد.

عباسپور ادامه داد: همچنین کیفیت آموزش باید ارتقاء پیدا کند ضمن اینکه ما باید دقت کنیم نسل آینده ما، تضمین بقاء انقلاب ما است و بهترین نحو سیستم آموزش و پرورش برای سرمایه گذاری در این موضوع است.

رئیس کمیسیون آموزش افزود: در سیستم آموزش عالی یکی از مهمترین خلا‌ها ارتباط دانشگاه و صنعت است که باید پیوند این را تقویت کرد تا بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی را در جامعه نفوذ دهیم.

وی مدیریت برای پژوهش را از دیگر نکات مهم برای دهه چهارم انقلاب برشمرد و گفت: ما باید تحقیقات را در کشور مدیریت کنیم، اولویت بندی صحیح انجام و براساس این ‌ندی‌ها تمام نیروها برای ارتقاء وضعیت کشور بسیج شوند.

نماینده تهران در خصوص برنامه‌های دهه چهارم انقلاب گفت: برنامه‌ریزی برای این دهه باید براساس خلا‌های موجود باشد زیرا ما در انتهای دهه چهارم تقریباً به پایان سند چشم انداز 20 ساله نزدیک می‌شویم.

وی خاطرنشان کرد: لذا ما تمام برنامه‌ریزی‌هایمان باید به نحوی باشد که جایگاه اول اقتصادی و علمی را در منطقه داشته باشیم حال آنکه اینکه این جایگاه به دست نمی‌آید مگر اینکه مدیریت صحیحی در آموزش و پرورش، آموزش عالی و سیستم علمی خود ایجاد نماییم.

 

برخورد با مفسدین اقتصادی

"پرویز سروری" برخورد با مفسدین اقتصادی که در تار و پود سیستم اقتصادی کشور نفوذ کرده‌اند را از اولویت‌های کشور در دهه چهارم انقلاب ذکر کرد.

نماینده تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران در تثبیت یک نظام سیاسی کاملاً موفق بود، اظهار داشت: امروز نظام جمهوری اسلامی ایران براساس تصمیمات خود حرکت می کند و هیچ کشوری قادر به اعمال نظرات خود به ایران نیست.

وی افزود: مردم با شرکت در انتخابات همواره در اداره امور خودشان مشارکت دارند و انقلاب در همه عرصه ها مشارکت مردم را طلب نموده و سازو کارش را نیز تعریف کرده است.

سروری خاطر نشان کرد: انقلاب توانست مدل مردم سالاری دینی را به دنیا معرفی و اجرایی کند و بر اساس این مدل موفق، مشارکت مردم را در چارچوب ارزشهای دینی داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: انقلاب در عرصه های امنیتی توانست یک نظام امنیت و دفاع مردمی را اجرا کند و مردم را در عرصه دفاع از انقلاب و نظام شریک کند.

وی ادامه داد: امروز شاهدیم ارتش، سپاه و بسیج ما قدرتی را بوجود آورده‌اند که هیچ کشوری در دنیا یارای مقابله با آن را ندارد و اگر می‌بینیم که حزب الله و حماس می توانند در برابر یکی از قدرتمند ترین ارتش ها ایستادگی کنند در تأسی از همین قدرت بازدارندگی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده تهران با بیان اینکه انقلاب در ابعاد دیگر نیز دستاوردهای قابل توجهی داشته است، یاد آور شد: در عرصه اقتصاد ما پیشرفت‌های خوبی داشتیم اما هنوز با شعار اجرای عدالت و قسط اسلامی فاصله زیادی داریم.

سروری تاکید کرد: دهه چهارم انقلاب اسلامی ایران باید دهه عدالت، توسعه و پیشرفت باشد و ما باید بتوانیم توسعه را در ظرف عدالت به پیش ببریم.

وی گفت: در این راستا برخورد با مفسدین اقتصادی که توانسته‌اند در تار و پود سیستم اقتصادی کشور نفوذ کنند از اولویت های ما در دهه چهارم است.

وی از اجرای سیاستهای اصل 44 به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین اقدامات در عرصه اقتصاد یاد کرد و افزود: ما هر جا که کار را به مردم سپردیم موفق بودیم و هر جا در این امر کوتاهی کردیم متضرر شدیم، متاسفانه هنوز در حوزه اقتصاد نتوانستیم اقتصاد مردمی را پیاده کنیم.

نماینده تهران گفت: اگر طرح تحول اقتصادی خوب اجرا شود زمینه‌ها  برای کاهش فاصله طبقاتی فراهم خواهد شد و با در اختیار گذاشتن فرصت های برابر اقتصادی، اجتماعی به مردم می توانیم در جهت تحقق اهداف انقلاب حرکت کنیم.

 

کاهش فاصله طبقاتی

نماینده مردم ایلام بر ضرورت تلاش برای کاهش فاصله طبقاتی در دهه چهارم انقلاب اسلامی تاکید کرد.

"داریوش قمری (قنبری)" با بیان اینکه یکی از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی تحقق عدالت بود، اظهار داشت: زیبنده انقلاب ما نیست که امروز فاصله طبقاتی در جامعه ما اینگونه برجسته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت در پیش گرفتن سیاست‌هایی در جهت کاهش فاصله طبقاتی در کشور یاد‌آور شد: مشکل دیگری که ما در این مقطع از انقلاب اسلامی با آن مواجهیم، بحث افزایش جمعیت و به تبع آن مشکل اشتغال جوانان است.

قمری تصریح کرد: امروز نسل سومی‌های انقلاب در سنی هستند که نیاز به تشکیل خانواده و اشتغال دارند و برای سامان دادن به آنها باید برنامه‌هایی غیر شعاری و عملی تدوین شود تا بتوانیم از تمام ظرفیت کشورمان برای توسعه بهره بگیریم.

نماینده ایلام وجود بعضی از انحرافات اجتماعی مثل اعتیاد را یکی از مشکلات مهم جامعه امروز ما دانست که نیازمند توجه جدی مسئولین است.

وی افزود: اگر چه در گذشته برنامه‌هایی برای مهار این پدیده اجرا شده ولی به نظر می‌رسد این برنامه‌ها توفیق چندانی در رسیدن به اهداف خود نداشته است و آمارهایی که در کشور در زمینه اعتیاد وجود دارد بیانگر ناکارآمد بودن آنها است لذا اصلاحات جدی در این خصوص امری ضروری است.

قمری گفت: یکی دیگر از مواردی که باید در دهه چهارم انقلاب به آن بپردازیم، بحث تحولات سیاسی همانند انتخابات است.

وی یاد آور شد: ما هنوز در انتخابات به چهره‌ها می‌اندیشیم و احزاب سیاسی اقتدار لازم در کشور را کسب نکرده و جایگاه چندانی در نظام سیاسی ما ندارند و این موضوعی است که باید به آن بپردازیم و یک سیستم حزبی مبتنی بر اندیشه‌های کشورمان تعریف کنیم.

نماینده ایلام با اشاره به لزوم توجه جدی به زیر ساخت‌های اقتصادی کشور، اظهار داشت: در بسیاری از نقاط کشور هنوز تکنولوژی‌های ارتباطی قرن نوزدهم مثل راه آهن نفوذ پیدا نکرده است و باید در مجموع به زیر ساخت‌هایی همچون راه و انرژی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

اشتغال

انوشیروان محسنی بندپی ایجاد اشتغال را یکی از مهمترین اولویت‌های کاری در سال‌های پیش روی انقلاب عنوان کرد.

وی افزود: در بخش سلامت در ابتدای انقلاب امید به زندگی افراد 57 سال بود اما در حال حاضر و پس از گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب امید به زندگی در خانم‌ها به 72 سال و در آقایان به 71سال رسیده است. یعنی هر سال که از پیروزی انقلاب می گذشت به دلیل ارائه خدمات پایه‌ای و بهداشتی در جهت ارتقاء سلامت مردم توانستیم به طول عمر آنها اضافه کنیم.

محسنی بندپی گفت: برخوردار کردن همه روستاهای بالای 15 خانوار از نعمت برق، تامین آب آشامیدنی سالم، احداث بیمارستان‌ها، برخوردار کردن 55 میلیون نفر از نعمت گاز نیز از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

نماینده نوشهر گام‌های برداشته شده در زمینه آموزش عالی را بسیار خوب و اساسی دانست و تصریح کرد: قبل از انقلاب ما تنها چند دانشگاه پزشکی و غیر پزشکی داشتیم اما امروز در همه نقاط کشور آموزش عالی در دسترس علاقمندان است و این باعث شده ما شاهد ارتقاء دانش و تخصص در جامعه باشیم.

وی دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای را در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: خفیف کردن بیماری ایدز و درمان ضایعات نخاعی از دیگر دستاوردهای علمی است که ما با برکت انقلاب توانستیم به این توفیقات دست یابیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان توجه به ایجاد اشتغال را یکی از مهمترین اولویت‌های کاری پیش رو عنوان کرد و افزود: در حالیکه تحصیل فراگیر شده و بسیاری از جوانان ما دارای مدرک دانشگاهی هستند ما نتوانسته‌ایم زمینه اشتغال را به فراخور نیروهای تحصیل کرده فراهم کنیم.

نماینده نوشهر همچنین از بالا بودن نرخ خدمات درمانی به عنوان یکی از دغدغه‌های مردم یاد کرد و گفت: در طول چند سال اخیر متاسفانه شرایطی پیش آمده که ما برای خدمات درمانی از جیب مردم بیشتر هزینه می‌کنیم در حالیکه توقع مردم این است که در شرایط بیماری بتوانند با برخوردار بودن از بیمه پایه خدمات درمانی را راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر دریافت کنند.

محسنی بندپی با تاکید بر ضرورت بهره گیری از همه ظرفیت‌های مدیریتی نظام خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول دوره های مختلف با آمدن یک دولت، جناح‌های قبلی به طور کامل کنار گذاشته می‌شدند و از توانمندی و شایستگی آنها استفاده نمی‌شد که این یکی از آسیب‌هایی است که ما با آن مواجهیم.

 

دهه چهارم، دهه رفع ایرادات

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دهه چهارم انقلاب دهه رفع ایرادات است، تصریح کرد: نقش دادن به توده‌های مردم، کارگران و اقشار پایین‌تر در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها باید یک اساس باشد.

"علیرضا محجوب" در این مصاحبه گفت: انقلاب عامل بیداری و هوشیاری بود به آن معنا که اعتصاباتی که در آغاز نهضت اسلامی و پیش از آن آغاز شد سرچشمه بیداری و اطلاع از حقوق صنفی بود که امروز که سی سال از انقلاب می‌گذرد و آثارش در محیط‌ها به شکل حق‌خواهی و حق‌طلبی دیده می‌شود.

وی افزود: اقدامات دیگری که در دستگاه‌های حمایتی از قبیل تامین اجتماعی، تشکل‌ها و دستگاه وزارت کار و امور اجتماعی صورت گرفت هنوز آثارش باقی است تا آنجا که کارگران آنها را متولی خود می دانند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: به تعبیری اگر بگوییم انقلاب یک تغییر بزرگ را نانوشته در همه بخش ها برای مجموع کارگری بوجود آورد و حمایت بزرگی را سبب شد گزافه نگفته ایم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص اینکه دهه چهارم انقلاب در پیش رو است و باید چه راهکارهایی را برای شکوفایی بیشتر در پیش گرفت گفت: باید با انتقاد از گذشته با آینده روبرو شد به آن معنا که گذشته باید چراغ راه گذشته شود یعنی اشکالات و ایرادات را باید دید.

وی بیمه کارگران ساختمانی را از افتخارات قانونی خواند و گفت: عدم اجرای این قانون آن را در نقطه مقابل قرار می‌دهد پس باید ایرادات و انتقادات را برطرف کنیم.

محجوب دهه چهارم انقلاب را دهه رفع ایرادات برشمرد و اظهار داشت: نقش دادن به توده‌های مردم، کارگران و اقشار پایین‌تر در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها باید یک اساس باشد در حالی که این امر مورد غفلت واقع شده است.

وی افزود: بعضی قوانین مانند ملاک قراردادن مدرک تحصیلی باعث شده تا توده مردم از پروسه تصمیم گیری دور شوند در حالی که اینها باید کنار برود و اندیشه های مشعشعی که در ذهن اکثریت مردم قرار دارد، فرصت بروز یابد.

وی خاطرنشان ساخت: ما باید انتقاد را ابتدا از خود شروع کنیم تا بتوانیم قدرت اصلاح داشته باشیم زیرا هر انتقادی ذاتا سازنده است.

 

تحقق چشم انداز، تحقق همه اهداف انقلاب

"محمدمهدی شهریاری" تصریح کرد: حرکت در راستای چشم انداز 20ساله می‌تواند ما را در رسیدن به همه اهداف انقلاب در دهه چهارم یاری کند.

نماینده بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران که با هدف برقراری عدالت، استقلال و آزادی در کشور اتفاق افتاد در سی امین سالگرد خود به بسیاری از اهدافش دست یافته است.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در تمام امور کشور خاطر نشان کرد: منظور این نیست که در هر مورد جزئی رفراندوم بگذاریم اما حداقل در مسائل کلی و مهم کشور باید از نظرات مردم و کارشناسان بهره بگیریم.

شهریاری با اشاره به توصیه قرآن به مشورت در امور گفت: دین مبین اسلام نیز تاکید ویژه ای به شور و مشورت دارد لذا ما نیز باید در اداره کشور و مسائل مهم همانند طرح تحول اقتصادی نظر مردم را جویا شویم.

نماینده بجنورد تصریح کرد: اگر بتوانیم این طریق را بیش از گذشته در پیش بگیریم و مردم خود را در امور دخیل بدانند مطمئناً هیچ قدرتی نمی تواند آسیبی به کشور ما برساند و تهدیدی علیه ما باشد.

وی اعتماد مردم را بزرگترین سرمایه حاکمیت دانست و یاد آور شد: دولت و مسئولین باید صادقانه در جهت اعتماد سازی هر چه بیشتر حرکت کنند چون سلب اعتماد مردم از حکومت خطری است که هر نظامی را تهدید می کند.

شهریاری به حرکت مسئولین براساس چشم انداز 20ساله تاکید کرد و گفت: متاسفانه شاهدیم در بعضی موارد در چهارچوب برنامه عمل نشده و سلیقه ای برخورد می شود در حالی که سند چشم انداز حاصل کار هزاران کارشناس است.

وی افزود: حرکت در راستای این برنامه می تواند ما را در رسیدن به همه اهداف انقلاب در دهه چهارم یاری کند.

"حشمت الله فلاحت پیشه" نیز در همین راستا تصریح کرد: باید برای اداره کشور در دهه چهارم انقلاب به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که منتهی به تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب، خاطر نشان کرد: تمرکز ما در طول سه دهه اول انقلاب بیشتر روی مسائل سیاسی، امنیتی، دفاعی بود که در این زمینه ها رشد خوبی داشتیم.

وی یاد آور شد: حرکتی که در دهه سوم آغاز شد و باید در دهه چهارم ادامه پیدا کند، تکمیل زیر‌ساخت‌های توسعه در کشور است؛ یعنی توسعه علمی به عنوان زیر ساخت‌های نرم افزاری و اقداماتی همانند تقویت زیر ساخت‌های ترانزیتی و عمرانی به عنوان زیر ساخت های سخت افزاری باید در دستور کار ما قرار بگیرد.

فلاحت پیشه خاطر نشان کرد: ما باید برای اداره کشور در دهه چهارم  به گونه ای برنامه ریزی کنیم که منتهی به تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله شود.

نماینده اسلام آباد غرب با تاکید بر ضرورت توجه به مشکلات اقتصادی مردم، یاد آور شد: در حال حاضر ضعف در زمینه های اقتصادی، موضوعی قابل انکار نیست و ما توسعه اقتصادی پایداری نداریم لذا برنامه ریزی در جهت ایجاد امنیت ذهنی برای مردم باید به صورت جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: گام دوم، رسیدن به حداقل شاخص‌های رفاهی است چون جامعه امروز ما از شاخص‌های رفاهی در حد متوسط دنیا هم  برخوردار نیست، بعضی افراد جامعه ما حتی برای پوشش هزینه‌های بهداشت و درمان خودشان هم با مشکل مواجهند و برخی دیگر امنیت روحی و فکری بعد از بازنشستگی ندارند و بسیاری از ناهنجاری‌های خانواده ها متاثر از مسائل اقتصادی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet