شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/11/21 16:08:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد

آمادگی ایران برای کمک به حل مشکلات عراق و افغانستان

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار وزیر امورخارجه اسپانیا آمادگی کشورمان را برای کمک به حل مشکلات عراق و افغانستان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" صبح امروز با حضور در کاخ سانتاکروز با "میگل آنخل موراکینوس" دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین بر گسترش روابط سیاسی دو کشور و استفاده از ظرفیت‌های زیاد روابط دو کشور تاکید کردند.

همچنین لاریجانی در ارتباط با مسائل خاورمیانه اظهار داشت: اروپا می‌تواند نقش سازنده‌ای در حل و فصل مشکلات خاورمیانه داشته باشد مشروط بر اینکه همه طرف‌های ذیربط در خاورمیانه را به رسمیت بشناسند.

رییس مجلس تاکید کرد: دولت حماس یک دولت قانونی و منتخب مردم است و باید در مذاکرات شرکت داده شود.

همچنین در این دیدار رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر خارجه اسپانیا برای فراهم شدن فرصت ها جهت رفع مشکلات بر بازشدن گذرگاه رفح تاکید کردند.

در ادامه دیدار مسائل افغانستان نیز مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت و دو طرف تاکید کردند که تاکنون راهبرد مناسبی در قبال خروج افغانستان از بن‌بست صورت نگرفته و ضروری است تا در سیاست‌های گذشته تجدید نظر شود و باید راهکار مناسبی جهت حل مشکلات افغانستان در نظر گرفته شود.

لاریجانی تصریح کرد: در صورتی که نیروهای موجود در افغانستان و دولت‌های متبوعشان نگاه تازه‌ای در حل مشکلات افغانستان داشته باشند ایران آماده است در این زمینه کمک کند و با یک رویکرد جدید مشکلات افغانستان پرداخته شود.

در دیدار لاریجانی با وزیر خارجه اسپانیا و همکاری اسپانیا همچنین در خصوص مسائل عراق بحث و بررسی شد و تجربه عراق به عنوان یک جانبه‌گرایی آمریکا که یک تجربه شکست‌خورده است مورد بررسی دو طرف قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی  آمادگی ایران برای کمک به حل مشکلات عراق اعلام کرد و گفت: برای ایجاد ثبات و امنیت در عراق ایران آماده است همچون گذشته کمک‌های لازم را انجام دهد.

وزیر خارجه اسپانیا نیز با اشاره به روی کار آمدن "باراک اوباما" در آمریکا گفت: امیدواریم دولت جدید آمریکا با نگاه جدید بتواند تحولات و فرصت‌هایی را ایجاد کند.

لاریجانی در این زمینه تاکید کرد: ایران با یک نگاه محتاطانه منتظر تغییر سیاست‌های آمریکا است و صرف اظهار نظر کفایت نمی‌کند و هنوز طرح مشخصی از سوی آمریکا برای رفع مشکلات مطرح نشده و اگر طرح مشخصی در این زمینه ارائه شود بهتر می‌توان در آن مورد اظهار نظر کرد که چه روندی در همکاری‌ها است و به چه سمت و سویی خواهد رفت.

همچنین در این دیدار راجع به سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و اسپانیایی بحث و گفتگو شد و لاریجانی اعلام کرد که منتظر سفر وزیر خارجه اسپانیا به تهران است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet