انتخابات ریاست جمهوری
1386/06/27 12:52:00
سرویس صحن

احمدی نژاد: برنامه‌های پنج‌ساله اقدامات عملیاتی برای رسیدن به چشم‌انداز است

رییس جمهور اظهار داشت: برای رسیدن به چشم‌انداز نیازمند برنامه‌های عملیاتی هستیم. برنامه‌های پنج‌ساله در واقع اقدامات عملیاتی و گام های عملی برای رسیدن به این قله است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری مجلس شورای اسلامی(خانه ملت)، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران  صبح روز سه‌شنبه به منظور ارائه گزارشی از عملکرد برنامه چهارم توسعه در سال 84، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

احمدی نژاد در جلسه علنی پیش از ارائه گزارش خود ضمن تبریک حلول ماه رمضان گفت: ماه رمضان بزرگترین و از بزرگترین هدایای الهی به ملت اسلامی و به بشریت است.

وی افزود: دریچه ای به سوی نور کمال و پرواز به ملکوت و هم نشینی با خداست. ماهی که شیاطین در آن در غل و زنجیرند و باران رحمت الهی همه عالم را فرامی گیرد. ماهی که در آن بهانه های گسترده برای آمرزش انسان ها و بازگشت به سوی خدا قرار داده شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: امیدوارم تقارن ارائه گزارش برنامه در سال 84 با ماه مبارک رمضان موجب برکت و راهگشا برای توسعه خدمات نظام جمهوری اسلامی به ملت ایران و پیشبرد آرمان های انقلاب اسلامی باشد.

وی به دو نکته بعنوان مقدمه اشاره کرد و گفت: برنامه از سال 1384 آغاز شد. این دولت رسما از 4 شهریور ماه 84 مسئولیت اداره کشور و پیشبرد برنامه به عهده گرفت. طبیعی است که در ایام انتخابات و در دوران انتقال امور کشور با یک وقفه و کاهش سرعت در حرکت مواجه می شود.

احمدی نژاد با بیان اینکه مقدمه دوم درباره چشم انداز و برنامه است خاطرنشان کرد: چشم انداز شاخص و نقطه هادی برای نیل انقلاب ما به قله آرمانی است. چشم انداز 20 ساله در حقیقت ویژگی های جامعه ما در افق 20 ساله و جهت گیری های انقلاب در این دوره است.

وی افزود: چشم انداز میثاق ملی است که همه برنامه ها باید در جهت آن و برای نیل و تحقق اهداف آن تنظیم شود. طبیعی است که این چشم انداز به خودی خود نمی تواند موضوع عمل قرار گیرد و یا عملیاتی شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: چشم انداز افق نگاه است. برای رسیدن به آن قله نیازمند برنامه های عملیاتی هستیم. برنامه 5 ساله در واقع اقدامات عملیاتی و گام های عملی برای رسیدن به قله است. طبیعی است که دولت و مجلس همه برنامه ها و فعالیت های خود را با نگاه به چشم انداز و در قالب برنامه های عملیاتی سازماندهی می‌کنند.

وی تصریح کرد: من دیدم برخی در اظهارنظر در مورد جهت گیری‌های دولت و مجلس نسبت به چشم‌‌انداز و برنامه، مفهوم این دو را خلط می کنند. تصور می کنند که چشم انداز خود یک برنامه عملیاتی است. در حالی که اینگونه نیست. چشم انداز افق نگاه است و برنامه گام های عملی برای رسیدن به آن افق.

وی گفت: هم به لحاظ اعتقادی و هم قانون همه موظفیم که نگاهمان به چشم انداز و براساس قوانین مصوب حرکت کنیم به همین دلیل دولت در تمام تصمیمات چه تصمیماتی که نیازمند قانونگذاری است و چه تصمیماتی که صرفا با مصوبه دولت عملیاتی می شود نگاهش به قله چشم‌انداز است و همه تلاشش این است که در چارچوب قانون برنامه حرکت کند.

احمدی نژاد ادامه داد: البته می دانید احکام قانون برنامه و وظایف و مسئولیت‌های تعریف شده در قانون برنامه بسیار بسیار فراتر و گسترده تر از توان مالی و منابع موجود در اختیار دولت و مجلس است به گونه ای که اگر بخواهیم همه احکام جاری در قانون برنامه چهارم را عملیاتی کنیم متوسط سقف بودجه در هر سال باید حداقل 25 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. بنابراین تحقق همه احکام قانون برنامه با منابعی که در اختیار است امکان پذیر است.

وی اضافه کرد: تلاش ما و شما این است که با منابع قابل استحصال و در اختیار به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که حداکثر نتیجه در جهت اهداف برنامه و نیل به چشم انداز به دست آید و حداکثر پوشش را بر روی احکام و ماموریت‌های برنامه بدست بیاوریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet