هدر اصلی
1387/11/21 18:44:00
سرویس سیاسی

رنج‌ها و گنج‌های سال سی

سی سال از آن زمان می‌گذرد؛ آن زمان که ایرانیان خود را از بندهای سنت کهنه استبداد و آداب نو نمای استعمار وارهانیدند و قدم به راهی گذشتند که کمتر نظاره‌گری را برای آن تصور پایانی بود.

منزل بس خطرناک بود و مقصد بس بعید؛ اما رهروان را خواستی بود خلل ناپذیر.

رهروان برای بازیافتن هویتی سرگردان مانده در کوره راه‌های تاریخ، عزتی پایمال شده در زیر چکمه‌های استکبار و آیینی تبعید شده به کنج‌های عزلت خانه‌ها و مساجد، حاضر بودند هر تاوانی بپردازند و پرداختند. کسانی از جسم و جانشان و کسانی از ملک و مالشان.

و اینک، در سی‌امین منزلگاه در حالی که رهپویان دورنمای شهر مقصود را نظاره می‌کنند، برگزیدگانی از آنان رنج‌ها و گنج‌های این سی سال  را بازگو می‌کنند.

 

وحدت، رمز پیروزی

"حمیدرضا حاجی‌بابایی" برقراری دموکراسی، پیوند حاکمیت و مردم و تبلور آموزه‌های دینی را از توفیقات بزرگ نظام جمهوری اسلامی برشمرد.

نماینده مردم همدان اظهار داشت: مهمترین رسالت انقلاب، ایجاد حکومت اسلامی مبتنی بر آرای مردم بود که ما امروز تحقق این هدف را در بهترین و زیباترین شکل ممکن مشاهده می کنیم.

وی با تاکید بر تاثیرات انقلاب بر تحولات جهان اسلام و دنیا خاطرنشان کرد: تشعشع انقلاب اسلامی ایران در فلسطین، لبنان، عراق و ترکیه و بسیاری از کشورهای جهان امری غیر قابل انکار است.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه امروز ما شاهد حاکمیت قدرتمند مبتنی بر دین و آرای مردم هستیم، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با قانون اساسی مدرن و محوریت ولی فقیه توانسته اینچنین در عرصه‌های جهانی قدرتمند ظاهر شود.

حاجی‌بابایی از برقراری دموکراسی، پیوند حاکمیت و مردم و تبلور آموزه‌های دینی به عنوان توفیقات بزرگ نظام جمهوری اسلامی یاد کرد و افزود: در بعد اقتصادی نیز ما توانستیم گام‌های بلندی را در زمینه صنعت، حمل و نقل و کشاورزی برداریم.

نماینده همدان اظهار داشت: همچنین قدم‌های موثری در زمینه نهضت تولید علم برداشته شده که فناوری بومی هسته‌ای نمونه بارز آن است.

وی تاکید کرد: در این که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام قدرتمند در عرصه بین المللی است هیچ کس نمی‌تواند تردید کند و آثار این قدرت در سراسر جهان آشکار است.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ اتحاد و همدلی مردم و مسئولین خاطرنشان کرد: وحدت، رمز پیروزی ما در مقابل فشارهای بین المللی است که بعضا از طریق آمریکا و لابی‌های صهیونیستی اعمال می‌شود.

نماینده همدان با اشاره به موانع داخلی پیش روی توسعه کشور یادآور شد: اقتصاد دولتی یکی از مهمترین موانع پیش روی ماست که خوشبختانه به همت قوای سه گانه و با هدایت مقام معظم رهبری، اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 برای رفع این مانع در دستور کار قرار دارد.

 

همراهی مردم با انقلاب، دستاورد سی ساله نظام

"مجید نصیرپور" نماینده سراب همراهی مردم با انقلاب را مهمترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران طی سی سال گذشته دانست.

وی گفت: مردم طی این سال‌ها بدون هیچ فاصله و درنگی با انقلاب همراهی کردند به نحوی که انقلاب ما یک نمونه و الگو برای جهانیان شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب یک نعمت بزرگ بود که در پی مجاهدت و تلاش بی نظیر مردم به رهبری امام خمینی (ره) محقق شد.وی در ارتباط با مهمترین آرمان انقلاب گفت: عمده هدف امام (ره) و انقلابیون، استقلال و کنار زدن سیطره بیگانگان و وابستگان به آنها بود.

نصیرپور افزود: روند این استقلال طلبی هر روز چهره جدیدی به خودش گرفت به نحوی که امروز ما می‌توانیم نسبت به وضع موجود ابراز رضایت کنیم.

نماینده سراب خاطرنشان کرد: امروز پس از پشت سر گذاشتن 30 سال از پیروزی انقلاب می‌توانیم بگوییم علی رغم فشارها و دسیسه‌های قدرت‌های بزرگ انقلاب ما از گلوگاه‌ها و فشارها عبور کرده و موقعیت خودش را بیش از پیش تثبیت نموده است.

نماینده سراب گفت: چالش‌های امروز با تحولاتی که در عرصه بین الملل به وقوع پیوسته چهره جدیدی به خود گرفته است.

وی افزود: جهانی شدن یکی از موضوعاتی است که ما باید در برخورد با آن به صورت مسلط  و فعال برخورد کنیم به نحوی که با حفظ عزت بتوانیم بدون کمک گرفتن از جامعه جهانی حرکت خود را به سمت توسعه به صورت پایدار شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: برای دستیابی به  این هدف لازم است تا با تعامل مثبت با کشورهای دنیا، رعایت عزت، حکمت و مصلحت را در لایه‌های مختلف طراحی و حفظ کنیم. از تعداد کشورهای پیش رو بکاهیم و بر تعداد کشورهای پشت سر  باقی بیفزاییم.

 

ضرورت تحول در کمیت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در وضعیتی قرار داریم که با اندک سرمایه گذاری عقب افتادگی گذشته را می توان جبران کرد.

"عباسعلی نورا" در ارتباط با دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه اقتصاد گفت: در سال های پس از پیروزی انقلاب هزینه ها و سرمایه گذاری های هنگفتی را در زیر ساخت ها انجام داده ایم که این ساختارها لازمه توسعه اقتصادی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: قانون تاکید می کند که اگر این زیرساخت ها آماده نشود قطعا بحث توسعه متوقف خواهد شد.

وی گفت: اعتبار زیرساخت ها از بودجه عمومی تامین می شود که هزینه سنگینی را بر دوش دولت گذاشته است.

نماینده زابل و زهک افزود: جمهوری اسلامی در بخش هایی از جمله صنایع مس، فولاد، سیمان جهش هایی را که با دستاوردهای کشورهای توسعه یافته قابل قیاس است دست یافته است.

عباسعلی نورا گفت: در یک نگاه می توان گفت در وضعیتی قرار داریم که با اندک سرمایه گذاری عقب افتادگی گذشته را می توان جبران کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه بخش عمده ای از بودجه عمومی کشورمان منشاء تولید ندارد و بیشتر جنبه مصرفی است و مردم ما هم به این شیوه عادت کرده اند.

نورا تاکید کرد: در کشور اگر یک ریال هم هزینه شود باید حاکمیت مطمئن شود که این یک ریال منجر به تولید خواهد شد و مشهود است که کشور ما نیز از این زاویه ضربه خورده است.

وی در ادامه با اشاره به رشد 50 درصدی افزایش دانشجو در آموزش عالی گفت: این رشد بی سابقه بوده و نشان می دهد که در این بخش  سرمایه گذاری مناسب شده اما مشکلی که ایجاد کرده، افزایش نیروهای تحصیل کرده و عدم عرضه مناسب بازار کار به آنها بوده است و این مساله باعث ایجاد شکاف شده است.

نورا در ادامه تصریح کرد: رتبه عرضه محیط کسب و کار در کشور ما نسبت به کشورهای ترکیه، مصر و پاکستان پایین تر است.

وی در خاتمه گفت: در کمیت کارهایمان احتیاج به تحول داریم.

 

ایران کشور الهام بخش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: موج حمایت از فلسطین از برکت مقاومت اسلامی و 30 سال حمایت از فلسطین توسط مردم ایران است.

"سیدمحمدرضا میرتاج الدینی" تصریح کرد: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه خود را به عنوان یک کشور الهام بخش در منطقه و جهان اسلام پیدا کرد.

وی بالندگی جوانان ایرانی در عرصه های گوناگون را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و افزود: هم اکنون پیشرفت ها و نوآوری ها و ثبت اختراعات در کشور ما به حدی رسیده که جمع آنها در یک نمایشگاه واحد امکان پذیر نیست.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر خاطرنشان کرد: ترفند کهنه دشمنان انقلاب ناکارآمد جلوه دادن اقدامات سازنده انقلاب اسلامی است که همیشه با تبلیغات رسانه ای همراه بوده است اما دستاوردهای ارزشمند ما در زمینه فناوری هسته ای، تکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادین و صنایع موشکی این توطئه را خنثی کرده است.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در عرصه سیاسی گفت: ما توانستیم جایگاه خود را به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه تثبیت کنیم و دیپلماسی فعال و تاثیرگذاری داشته باشیم.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در صحنه سیاست داخلی، کشور طی سه دهه اخیر با مشارکت مردم اداره شده است، تصریح کرد: در کشور ما بطور متوسط سالی یک انتخابات برگزار می شود که این نشانگر مردمی بودن نظام است.

میرتاج الدینی در بخشی از سخنان خود به موضع گیری "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در نشست داووس علیه رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: تاثیر جمهوری اسلامی ایران بر کشورهای جهان به عنوان کشوری که 30 سال است پرچم حمایت از فلسطین را به دوش می‌کشد بر همگان روشن و آشکار است.

 وی افزود: در برخی کشورهایی که با اسرائیل رابطه داشتند اکنون موج حمایت از فلسطین بر افتاده و دولتمردان و ملت ها همین رویکرد را دارند که نمونه آن حرکت شایسته و افتخار آفرین نخست وزیر ترکیه بود.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: این همه از برکت مقاومت اسلامی و 30 سال حمایت از فلسطین توسط مردم ایران است.

 

خود باوری دستاورد مهم انقلاب

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایجاد خود باوری در مردم از جمله دستاوردهای مهم انقلاب بود که با شعار "ما می‌توانیم" به آن جامه عمل پوشانده شد.

"عبد‌العزیز جمشیدزهی" با بیان اینکه پس از انقلاب براساس قانون اساسی، مردم سالاری و دمکراسی به وجود آمده گفت: انتخاب نمایندگان مجلس، به وجود آمدن شوراها، انتخاب رئیس جمهور و ارکان حکومتی از جمله خواسته‌های مردم بود که این امر تحقق یافت.

وی افزود: در زمان قبل از انقلاب کشورهای اروپایی و آمریکایی برای کشور‌مان تصمیم می‌گرفتند اما پس از انقلاب به همت دولتمردان اداره امور کشور به دست خود مردم سپرده شد.

 نماینده سراوان خاطرنشان کرد: ایجاد خود باوری در مردم از جمله دستاوردهای مهم انقلاب بود و شعار "ما می‌توانیم" به این امر جامه عمل پوشاند.

جمشیدزهی اظهار داشت: با شعار ما می‌توانیم در تمام عرصه‌های علمی راه یافتیم که از جمله آنها می‌توان به گسترش دانشگاه‌ها و آموزش عالی، صنایع و علوم بنیادی، انرژی هسته‌ای اشاره کرد که از دستاوردهای بسیار مهم نظام جمهوری اسلامی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: امروزه ما در کشورهای منطقه به عنوان یک قدرت اسلامی شناخته شده‌ایم و این از برکات جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: باید این واقعیت را بپذیریم که اگر براساس برنامه‌های چشم انداز توسعه حرکت می‌کردیم در حال حاضر جایگاه بسیار بهتری را داشتیم.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب، جنگ تحمیلی باعث به وجود آمدن بحران  در کشورمان شد گفت: این مسئله باعث شد تا بسیاری از برنامه‌ریزی‌های خود را نتوانیم به اجرا در آوریم.

جمشیدزهی اظهار داشت: در این میان دیر به اجرا درآوردن سند چشم انداز توسعه و چالش‌های موجود در بخش اجرا باعث شد تا به جایگاه مناسب‌تر و بهتری نرسیم.

وی در پایان گفت: آنچه را که باید به آن دست می‌یافتیم هنوز محقق نشده است و با سند چشم انداز فاصله بسیاری داریم.

جمشیدزهی تصریح کرد: امکان توسعه‌پذیری در ابعاد سیاسی و اجتماعی وجود دارد و انقلاب ما توان بیشتری را در تمام زمینه‌ها دارد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی نیزدر این زمینه گفت: مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی خودباوری مردم و حضورشان در صحنه های اجتماعی و سیاسی است.

"نصرالله ترابی" اظهار داشت: مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی خودباوری و علاقه مردم به تعیین سرنوشت خود و حضور آنها در صحنه های اجتماعی و سیاسی و مشارکت در گروه ها و تشکل ها بود.

وی افزود: در این راستا تغییرات زیادی در قوانین و مقررات با توجه به خواست و شعار مردم هم در قانونگذاری و هم در اجرا بوجود آمد.

عضو کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی دستاوردهای فراوانی برای مردم به همراه داشت هر چند با فراز و نشیب هایی همراه بود ولی فرآیند آن حرکت به سمت پیشرفت و توسعه است.

همچنین "سیدحسین حسینی"در این خصوص اظهار داشت: بزرگترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی خودباوری ملت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:  ایمان و اعتقاد به مکتب با محوریت رهبری آگاه از جمله دستاوردهای نظام است.

عضو کمیسیون بودجه پیروزی انقلاب اسلامی را کاربزرگی دانست که به دست امام خمینی (ره) انجام شد و افزود: دستاوردهای انقلاب از ابعاد مختلف با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست، امروز کشور مستقلی داریم که با همت مردم کشور به استقلال رسید.

حسینی گفت: امیدواریم در راستای اصل 44 قانون اساسی و عنایت خاص به آن مشکلات اقتصادی کشورمان نیز برطرف شود.

 

انقلاب اسلامی طلیعه نهضت‌های آزادی بخش جهان

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران طلیعه حرکت‌ها و نهضت‌های آزادی بخش جهان است.

"حسین سبحانی‌نیا" اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران در مقطعی به ثمر رسید که دنیا و تحلیل گران سیاسی انتظار تحقیق چنین انقلابی را نداشتند.

وی با بیان اینکه انقلاب ایران امید تازه ای به آزادیخواهان جهان داد، خاطرنشان کرد: با این پیروزی دنیا فهمید که خواستن توانستن است و اگر ملتی بخواهد می تواند در مقابل استبداد داخلی و استعمار جهانی بایستد.

نماینده نیشابور از ایجاد وحدت و انسجام بین همه اقشار جامعه به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب یاد کرد و افزود: ملت ایران توانست با همین عزم راسخ در مقابل طمع ورزی های دو قطب حاکم بر جهان بایستد و جمهوری اسلامی را مستقر و پابرجا کند.

وی، تصویب قانون اساسی مدرن و منطبق با دین مبین اسلام را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: ما توانستیم پس از انقلاب در عرصه سازندگی و در روستاها و شهرها اقدامات  بزرگی را سامان دهیم و در جهت توسعه متوازن و پیشرفت های همه جانبه قدم های بلندی برداریم.

سبحانی نیا به رشد و پیشرفت در بخش های صنعت، فرهنگ، آموزش و پرورش، آموزش عالی، فناوری ارتباطات، بهداشت و درمان اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه گردشگری و راه  و حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی گام های بلندی برداشته شده که قابل مقایسه با گذشته نیست.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تعمیق فرهنگ دینی در کشور یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب است، تصریح کرد: همچنین در عرصه بین الملل نیز توانستیم با شعار نه شرقی و نه غربی کشور را به پیش ببریم و در حالی که نه به شرق وابسته بودیم و نه به غرب هر جا که لازم بود موضع مستقل خود را قاطع و ارزشی اعلام کردیم.

وی افزود: ما توانستیم با دیپلماسی فعال و حضور برجسته در مجامع بین المللی همواره از حقوق ملت دفاع کنیم.

سبحانی نیا با تاکید بر ضرورت حفظ  وحدت و انسجام ملی، خاطرنشان کرد: در عرصه داخلی  وحدت و انسجام برای تداوم اهداف انقلاب امری لازم است همچنین استفاده

از همه ظرفیت ها و توانمندی های داخل نظام از جمله ضروریات است.

 

انقلاب اسلامی  مهمترین رخداد قرن بیستم

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اهداف انقلاب اسلامی فراتر از آن چیزی است که تاکنون میسر شده و تا رسیدن به قله فاصله دارد.

"جواد آرین منش" اظهار داشت: انقلاب اسلامی با توجه به ماهیت اسلامی بودن یکی از مهمترین رخداد قرن بیستم بود.

وی افزود: ویژگی‌های مهم این انقلاب برخورداری از جایگاه و پایگاه اسلامی و نفی سلطه و عدم اتکاء به تفکر غربی و شرقی، استقلال سیاسی، فروپاشی نظام طاغوت و استقرار حاکمیت اسلامی است.

آرین منش با بیان اینکه انقلاب ویژگی اسلامی بودن و دمکراتیک بودن را در کنار هم به ارمغان آورده است، خاطرنشان کرد: نفی اندیشه جدایی دین از سیاست، رسیدن به استقلال کامل در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی، بدست آوردن آزادی و ارتقاء مشارکت سیاسی از جمله دستاوردهای جمهوری اسلامی است.

وی در مورد دستاوردهای انقلاب در عرصه فرهنگی گفت: حاکمیت ارزشهای  دینی و معنوی، ارتقاء سطح آگاهی های مردم، حاکمیت قانون توجه به مردم و توجه به منزلت واقعی زن مسلمان از جمله دستاوردهای انقلاب در عرصه فرهنگی است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در مورد دستاوردهای اقتصادی گفت: عمران و آبادانی فراوان بخصوص در مناطق محروم و روستایی، کاهش وابستگی به بیگانگان، حرکت به سمت خودکفایی و عدالت اجتماعی از جمله این دستاوردها می‌باشد.

وی تصریح کرد: در عرصه نظامی نیز خروج مستشاران نظامی، خودکفایی کشور در جهت تسلیحات نظامی، تشکیل ارتش بزرگ مردمی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازگشت هویت اسلامی ایران در جهان اسلام، دمیدن روح تازه در کالبد جنبش های آزادی بخش، انتقال پیام انقلاب اسلامی به خارج از کشور، ایجاد موج اسلام خواهی، برهم خوردن نظام دوقطبی و ظهور تمدن نوین اسلامی از دیگر دستاوردهای متاثر از انقلاب اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است که اهداف انقلاب اسلامی بسیار فراتر از آن چیزی است که تاکنون میسر شده است و تا رسیدن به قله فاصله فراوان دارد.

نماینده مشهد اظهار داشت: امیدواریم اجرای برنامه های توسعه و تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله جامعه ما را به اهداف بلند نزدیک تر کند.  

 

انقلاب اسلامی زمینه‌های تحقیر مظلومین را برچید

"محمدعلی پرتوی" نماینده مردم پیرانشهر گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی زمینه‌های تحقیر مظلومین برچیده شد.

عضو کمیسیون اجتماعی در خصوص دستاوردهای 30 سال انقلاب در بخش فرهنگی و اجتماعی گفت: انقلاب اسلامی ایران که با خون جوانان ایرانی به ثمر نشست نتیجه ایثارگری، جهاد، شهادت طلبی، درایت، مدیریت و رهبریت امام راحل (ره) بود که در اوج بیدادگری و خود کامگی، مردم شریف ایران را یاری نمود.

وی افزود: با پیروزی انقلاب برتری‌جویی‌های کاذب و فخر فروشی‌های استکباری و تحقیرهای مظلومین برچیده شد.

نماینده پیرانشهر اظهار داشت: با تغییر نظام فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اداری مردم شاهد دگرگونی و تحولات اساسی شدند به گونه‌ای که قابل مقایسه با گذشته نبود.

پرتوی گفت: دیگر دستاوردهای انقلاب را می‌توان پیشرفت در صنعت و دستیابی به  تکنولوژی‌های پیشرفته، رشد کشاورزی و تحقق سیاست محرومیت زدایی برای ایجاد عدالت اجتماعی در استان‌های محروم دانست.

 

استقلال هدیه گرانبهای انقلاب به مردم ایران

"حمیدرضا فولادگر" استقلال و عزت را دو دستاورد مهم انقلاب اسلامی دانست و افزود: اینکه مقدرات این کشور به دست خود مردم رقم می‌خورد و مسئولین منتخب مردم هستند و به هیچ نظام سلطه‌ای وابسته نیستند، همگی از نتایج انقلاب است.

نماینده اصفهان افزود: روزی در ایران، سفرای کشورهای بیگانه نخست وزیر تعیین می‌کردند و قراردادهای کلان استعماری می‌بستند اما امروز ما کشور مستقل هستیم و بزرگترین دستاورد انقلاب و هدیه گرانبها همین استقلال است که ما را تا همیشه مدیون خون شهدا کرده است.

فولادگر به تغییر فرهنگ و نگرش مردم پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: توجه به کارآمدی دین در عرصه حکومت و تغییر معیارها و ارزش های استبداد زده به گرایش مردم سالاری دینی از دیگر دستاوردهای انقلاب است.

 نماینده اصفهان خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد، کشور ما که دارای یک سرمایه داری ناقص وابسته بود پس از انقلاب به نظامی تبدیل شد که متکی به منابع داخلی خود است و بسیاری از شاخص‌های اقتصادی خود را با اتکا به توانمندی‌های نرم افزاری و سخت افزاری خود رشد داده است.

وی ادامه داد: البته نباید فراموش کنیم که پس از انقلاب ما می‌بایست هم عقب ماندگی‌هایمان را رشد می‌دادیم و هم با دشمنی‌هایی که به دلیل استقلال طلبی روبرو بودیم مبارزه می‌کردیم و لذا کارمان سخت تر بود اما به حمدا... با همه این سختی‌ها همه شاخص‌های اقتصادی ما رو به رشد است اگر چه مشکلات حل نشده هنوز زیاد داریم.

فولادگر از اقتصاد دولتی و اقتصاد وابسته به نفت به عنوان موانع پیش روی توسعه کشور یاد کرد و اظهار داشت: ضروری است هر چه سریع‌تر سیاستهای اصل 44 اجرایی و نشاط مردم در صحنه اقتصادی بیشتر شود.

 

ماهیت انقلاب اسلامی فرهنگی بود

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اهدافی که برای انقلاب اسلامی تعریف شده حرکت به سمت تحول فرهنگی بود.

"سیدعلی طاهری" با بیان اینکه در این راستا نهادها و سازمانهای فرهنگی در کشور تشکیل شد، افزود: تلاش همه نهادها در جهت ایجاد تحول فرهنگی در کشور بوده و هست البته به موازات این تلاش ها آثار آن را چه در داخل و چه در خارج شاهد هستیم.

وی ادامه داد: هر چند دشمنان هم در طی این مدت بیکار نبودند و سرمایه گذاری‌های سنگینی برای مقابله با اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی انجام دادند.

طاهری تصریح کرد: ممکن است ضعف ها و کاستی هایی که در ما وجود دارد باعث شود با اهداف و آرمانهای انقلاب و امام (ره) راحل و شهدا فاصله پیدا کنیم اما همه

تلاشمان این است که این ضعف ها را برطرف کنیم و به آن قله آرمانی برسیم.

 

از بین بردن خودباختگی بزرگترین دستاورد فرهنگی انقلاب

 "علی مطهری" تصریح کرد: بزرگترین دستاورد فرهنگی انقلاب اسلامی این است که خودباختگی و خودکم بینی به دنیای غرب را در کشور از بین برد.

نماینده مردم تهران  با بیان اینکه با انقلاب مردم  دارای شخصیت اسلامی شدند، افزود: ولی در حال حاضر در وضعیت ایده آل فرهنگی قرار نداریم زیرا در این دوران دشمن بیکار نبوده و از طریق رسانه ها و ابزارهایی چون ماهواره ها که در اختیار دارد فرهنگ خود را تحمیل می کند.

عضو کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: چون دست آنها در استفاده از ابزار مختلف بازاست و محدودیتی ندارند با استفاده از ابزار خشونت و مسائل جنسی در جامعه ما تاثیر می‌گذارند و یک جنگ فرهنگی بزرگی در کشور برقرار است و باید تلاش کنیم.

وی گفت: متاسفانه غرب زدگی و خودباختگی در بعضی از اقشار کشور وجود دارد و مسئولان فرهنگی هم در حفظ اصالت های فرهنگی و بسیاری از مسائل در این زمینه کم توجه هستند در حالیکه خیلی بهتر از اینها می‌توانستیم عمل کنیم و یا می توان عمل کرد.

مطهری خاطرنشان کرد: در ساخت فیلم‌های سینمایی و یا استفاده از اسامی خارجی و یا لاتین در اماکن عمومی و رسانه ها باید به حساسیت ها توجه کنیم زیرا استفاده از آن حاکی از خود باختگی فرهنگی است.

وی افزود: ممکن است گاهی فکر کنیم استفاده از یک کلمه لاتین نشانه شخصیت ماست بلکه نشانه خود کم بینی است و باید به فرهنگ اسلامی  و ایرانی خود اعتماد داشته باشیم و فکر نکنیم چیزی در فرهنگ های بیگانه است و در اسلام نیست.

نماینده تهران ادامه داد: روش اسلام و دنیای اسلام در طول تاریخ این بود که همیشه نقاط مثبت فرهنگ های بیگانه را بررسی می کرد و از آن استفاده می نمود و نقاط منفی آن را دفع می کرد اما هیچوقت داخل یک فرهنگ بیگانه هضم نمی شد و این نشانه یک فرهنگ پویا و قوی است.

وی گفت: یک فرهنگ قوی مثل یک موجود زنده عمل می کند غذا را از بیرون می گیرد و قسمت مفید آن را جذب و قسمت مضر آن را دفع می کند و به حیات خود ادامه می

دهد.

 

 محوریت ولی فقیه عادل دستاورد انقلاب اسلامی

"اسدالله بادامچیان" تصریح کرد: اولین دستاورد نظام جمهوری اسلامی محوریت ولی فقیه عادل است.قائم مقام دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی دومین دستاورد انقلاب اسلامی را تغییر ویژگی حکام و دولتمران کشور دانست به طوری که امروز می بینیم که رهبر کشور یک انسان عادل، حقوقدان و دارای رابطه صمیمانه با مردم است.

بادامچیان بابیان اینکه مسئولین دستگاه‌های جمهوری اسلامی باید انسان‌هایی ساده زیست و مردمی باشند، خاطرنشان کرد: این یک تحول عمیق است که امروزه در دنیا کمتر از تاج و تخت و تشریفات خبر هست.

نماینده تهران گفت: طرح اسلام در جهان از دیگر دستاوردهای انقلاب است به گونه ای که در کشورهای اسلامی انتخابات آزاد باشد مسلمانان و اسلامگراها رای می‌آورند.

بادامچیان با اشاره به مقوله استقلال آن را از دیگر دستاوردهای انقلاب برشمرد و گفت: مقاومت حزب الله و حماس در بدست آوردن استقلال برآمده از اسلام است.

بادامچیان تصریح کرد: مستقل شدن اقتصاد کشورمان نیز یکی دیگر از دستاوردهای جمهوری اسلامی در سی سال گذشته است.

وی افزود: استقلال اقتصادی، سیاست ایران است.

قائم مقام دبیر کل حزب مؤتلفه استقلال در دانش‌های جدید دنیا را از دیگر دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی دانست و در خصوص این مسئله که آیا به آنچه که می‌خواستیم رسیده‌ایم یا خیر گفت: هنوز طلیعه سحر است انشا الله صبح دولتش می‌دمد.

 

انقلاب اسلامی در رساندن بشریت به کرامت انسانی، موفق‌ترین انقلاب جهان است

"علی ادیانی راد" تصریح کرد: رسالت و جوهره انقلاب این بود که پیام رهایی بخش و کرامت و شرافت انسانی را به بشریت برساند که از این منظر انقلاب اسلامی موفق‌ترین انقلاب اخیر جهان است.

 نماینده قائم شهر، سواد کوه و جویبار با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه بین المللی گفت: امروز گفتمان انقلاب اسلامی و امام (ره) به عنوان برترین و محبوب ترین گفتمان در میان جهان اسلام قلمداد می‌شود که نمونه بارز آن در عرصه کفر ستیزی و مقابله با نظام سلطه برخورد سخت وزیر ترکیه با رئیس جمهور رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

نماینده قائم شهر خاطرنشان کرد: تقویت اعتماد به نفس یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی بود. در واقع ملت ایران با نفس قدسی امام(ره) به این باور رسیدند که می‌توانند دست به خطیرترین و بزرگترین کارها در حوزه‌های مختلف بزنند.

ادیانی‌راد گفت: توسعه گازرسانی و برق رسانی به شهرها و روستاهای مختلف و دامن گستری خدمات تامین اجتماعی در راستای ایجاد رفاه اجتماعی در چارچوب قانون اساسی از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته پس از انقلاب است.

وی با بیان اینکه شأن انقلاب و مردم اقتضا می‌کند که دولتمردان بیش از شرایط موجود حرکت کنند، تاکید کرد: البته سیاست‌های نظام سلطه که بارزترین آن جنگ تحمیلی 8 ساله بود سد راه دولتمردان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به مردم شد و از طرف دیگر باید بپذیریم ما در این مسیر بی‌تجربه بودیم و غالباً مدیران تجربه اجرایی نداشتند که این بطور طبیعی هزینه‌هایی داشت.

ادیانی‌راد یادآور شد: ما مدیران لایق برای خدمت به مردم و استفاده بهینه از ظرفیت‌های کشور را داریم مگر اینکه ما دایره را آنقدر تنگ کنیم که جز خود و همفکران خود نخواهیم از دیگران بهره بگیریم.

نماینده قائم شهر، عدم استفاده از همه قابلیت‌ها در اداره کشور را یکی از آفت‌های مدیریتی دانست و گفت: اگر ما در حوزه مدیریتی به اندیشه های امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل کنیم از این تنگ نظری ها فاصله خواهیم گرفت.  

 

محتوای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، اسلام ناب محمدی است

"سیدرضا اکرمی" تصریح کرد: محتوای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، اسلام ناب محمدی است.

نماینده مردم گفت: برای واژه فرهنگ صدها تعریف وجود دارد و نمی‌شود یک تعریف معین برای آن داشت ولی آنچه که مسلم است در سی سال قبل فرهنگ شاهنشاهی بود تا آنجا که مردم می‌گفتند شاه سایه خدا است.

وی خاطرنشان کرد: اما امروز فرهنگ جمهوری اسلامی است که مردم در همه موارد نظام باید نقشی داشته باشند و این همان جمهوری اسلامی است که محتوای آن اسلام ناب محمدی است.

کرمی تصریح کرد: مردم ایران سی سال قبل هم مسلمان بودند ولی در سیستم حکومتی اصلاً اسلام مطرح نبود و کار به جایی ‌رسید که در سال 1342 سوگند به قرآن را حذف کردند و می‌توان گفت که حکومت ایران داشت تبدیل به حکومت لائیک می‌شد در حالیکه امروز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی اسلام تدوین شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: آن روز مردم مسلمان بودند ولی نظام به اسلام توجهی نداشت ولی امروز هم مردم و هم نظام به اسلام توجه خاص دارند.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: ما امروز به سمت اجرایی کردن مبانی اسلام حرکت کرده‌ایم ولی در گذشته آنقدر مشکلات را بر مردم تحمیل می‌کردند که در اجرا نمی‌توانستیم آن مبانی ناب را در بخش‌های مختلف اجرا کنیم که مهمترین دلایل آن هشت سال جنگ تحمیلی بود و پس از آن تحریم‌ها.

وی با اشاره به اینکه بحث عدالت در برنامه پنج ساله پنجم و کاهش طبقاتی مد نظر قرار گرفته است گفت: ما باید فرهنگ مبانی اسلام ناب را در مقام عمل به توده مردم ارائه کنیم.

 

خودکفایی در برخی حوزه‌های اقتصادی 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش از انقلاب تقریباً تمام حوزه‌های اقتصاد ما توسط کارشناسان خارجی اداره می‌شد، گفت: در انقلاب اسلامی در برخی حوزه‌های اقتصادی به خودکفایی رسیده‌ایم.

"حسن ونایی" گفت: در تمامی حوزه‌ها از قبیل حمل و نقل و راه‌ها، صنعت، صنایع پایین دستی و بالادستی در همه حوزه‌ها رشد چشمگیری داشته‌ایم.

وی یادآور شد: پیش از انقلاب تقریباً تمام حوزه‌های اقتصاد ما توسط کارشناسان خارجی اداره می‌شد.

ونایی با بیان اینکه برخی از  بخش‌های اقتصادی از درصد رشد قابل توجهی برخوردار بوده است گفت: اینک در تمام حوزه‌های اقتصادی به خودکفایی رسیده‌ایم و در بسیاری از زمینه‌ها نیز در حال صادرات هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل نیز فرسوده بود اما در حال حاضر تمام جاده‌ها در ابعاد کمی و کیفی پیشرفت چشمگیری داشته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: صادرات فولاد و خودروسازی، ذوب آهن و صنایع استخراجی و رشد علمی 3000 درصدی دانشجوها، عواملی هستند که باعث شده که این دوره سه ساله قابل مقایسه با دوران قبل نباشد.

ونایی گفت: صادرات و خودکفایی در حوزه‌های مختلف نشان دهنده این است نیروهای جوان در تمام زمینه‌ها درصدد به اثبات رساندن خود بوده‌اند و موفق نیز شده‌اند. 

 

محتوای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، اسلام ناب محمدی است

"سیدرضا اکرمی" تصریح کرد: محتوای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، اسلام ناب محمدی است.

نماینده مردم تهران گفت: برای واژه فرهنگ صدها تعریف وجود دارد و نمی‌شود یک تعریف معین برای آن داشت ولی آنچه که مسلم است در سی سال قبل فرهنگ شاهنشاهی بود تا آنجا که مردم می‌گفتند شاه سایه خدا است.

وی خاطرنشان کرد: اما امروز فرهنگ جمهوری اسلامی است که مردم در همه موارد نظام باید نقشی داشته باشند و این همان جمهوری اسلامی است که محتوای آن اسلام ناب محمدی است.

اکرمی تصریح کرد: مردم ایران سی سال قبل هم مسلمان بودند ولی در سیستم حکومتی اصلاً اسلام مطرح نبود و کار به جایی ‌رسید که در سال 1342 سوگند به قرآن را حذف کردند و می‌توان گفت که حکومت ایران داشت تبدیل به حکومت لائیک می‌شد در حالیکه امروز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی اسلام تدوین شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: آن روز مردم مسلمان بودند ولی نظام به اسلام توجهی نداشت ولی امروز هم مردم و هم نظام به اسلام توجه خاص دارند.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: ما امروز به سمت اجرایی کردن مبانی اسلام حرکت کرده‌ایم ولی در گذشته آنقدر مشکلات را بر مردم تحمیل می‌کردند که در اجرا نمی‌توانستیم آن مبانی ناب را در بخش‌های مختلف اجرا کنیم که مهمترین دلایل آن هشت سال جنگ تحمیلی بود و پس از آن تحریم‌ها.

 وی با اشاره به اینکه بحث عدالت در برنامه پنج ساله پنجم و کاهش طبقاتی مد نظر قرار گرفته است گفت: ما باید فرهنگ مبانی اسلام ناب را در مقام عمل به توده مردم ارائه کنیم.

 

نظام فرهنگی اسلامی ایران به یک باور فرهنگی در تمام دنیا تبدیل شده است

نماینده مردم اهواز گفت: با انقلاب اسلامی نظام فرهنگی برخاسته از تعالیم الهی و اسلامی را نه تنها برای کشورمان به ارمغان آورده‌ایم بلکه برای کل دنیا تبدیل به یک باور فرهنگی شده است.

"ناصر سودانی" عزت و استقلال ملت ایران را از مهمترین دستاوردهای انقلاب عنوان کرد و گفت: از بعد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و صنعتی و کشاورزی تا حد زیادی به خودکفایی رسیده ایم.

سودانی با بیان اینکه حرکت‌های بزرگی در کشور در سه دهه انقلاب در جهت رسیدن به مرز اقتدار ملی و قدرت اول منطقه صورت گرفته است گفت: به عنوان مثال در عرصه انرژی هسته‌ای در ردیف ده کشور برخوردار انرژی هسته‌ای می‌باشیم و در مسائل پزشکی مانند سلول‌های بنیادین و درمان قطع نخاع و واکسن سازی در ردیف کشورهای اول جهان هستیم.

وی در ادامه  افزود: همچنین در مسائل دیگر نیز از جمله صنایع بزرگ و مادر، پتروشیمی، ساختن نیروگاه‌ها و پالایشگاه ها و بنادر، همچنین در صنعت خودرو سازی، ذوب آهن و فولاد و کشف معادن بسیار موفق بوده‌ایم.

نماینده اهواز خاطر نشان کرد: در زمان قبل از انقلاب در بسیاری از عرصه‌ها وارد کننده بودیم و در حال حاضر شاخص‌های توسعه را در ابعاد مختلف دارا هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نه تنها وارد کننده نیستیم بلکه صادرات نیز داریم گفت: در مسائل فرهنگی نیز با پیروی از اعتقادات اصیل اسلامی پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم.

نماینده اهواز افزود: در حال حاضر ملت، دولت و نظام جمهوری اسلامی از نظام فرهنگی برخاسته از تعالیم الهی و اسلامی برخودار هستند و این مسئله را نه تنها برای کشورمان به عنوان ارمغان آورده‌ایم بلکه برای کل دنیا نیز تبدیل به یک باور فرهنگی شده است.

سودانی در ادامه گفت: بازتاب انقلاب اسلامی را در منطقه خاورمیانه و کشورهای تحت ستم با خیزش‌هایی که صورت گرفته، روشن می‌بینیم .

وی در خصوص توسعه مراکز آموزش عالی نیز گفت: این بخش قابل قیاس با دوران قبل از انقلاب نیست و هم اکنون در هر بخش از کشورمان دانشگاه و مراکز عالی وجود دارد.

سودانی همچنین از توسعه راه آهن و فرودگاه  و جاده‌ها و جاده‌های ترانزیت سخن گفت و افزود: در زمان قبل از انقلاب توسعه چندانی در این زمینه‌ها وجود نداشته است.

نماینده اهواز تصریح کرد: کشورما و نظام جمهوری اسلامی اندک اندک در حوزه کشورهای پیشرفته قرار خواهد گرفت.

 

 توزیع عادلانه درآمدها دستاورد انقلاب

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر چه هنوز اقتصاد ما وابسته به نفت است اما تنوع فعالیت‌های اقتصادی و درآمدها در مقایسه با سال‌های قبل از انقلاب وسیع‌تر شده است.

"جعفر قادری" افزود: در بخش صنعت، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی پاسخگوی نیازهای داخلی خود هستیم و حتی کالاهای قابل عرضه برای صادرات نیز داریم.

قادری با بیان اینکه در زمان قبل از انقلاب صادرات کالاهای کشاورزی و صنعت وجود نداشته است اظهار داشت: در زمان قبل از انقلاب وابستگی به نفت بسیار زیاد بود و 6میلیون بشکه در روز صادرات نفت داشته‌ایم اما در حال حاضر با وجود صادرات، 5/2 درصد تولید نفت داریم.

وی تاکید کرد: سهم درآمدهای نفتی نسبت به گذشته کم شده است و حجم تولید ناخالص ملی افزایش پیدا کرده است.

قادری یاد آور شد: در حال حاضر کشورمان در زمینه کمک به پیشرفت علم جزو کشورهای رده بالا قرار دارد و در منطقه نیز جزو دومین کشور تولید کننده می‌باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه با بیان اینکه کشورمان در زمینه محصولات کشاورزی، فنی مهندسی نیز توان مناسبی دارد گفت: در سطح جاده‌های ساخته شده، خطوط ریلی، فرودگاه‌ها نیز آمار قابل قبولی داریم.

وی توزیع عادلانه درآمدها و ضریب صادرات را از دیگر دستاوردهای انقلاب در حوزه عدالت اجتماعی، ذکر کرد و گفت: سرمایه گذاری‌های مناسبی نیز در رابطه با افزایش تولیدات صورت گرفته است.

 

ایران دارای برترین دموکراسی جهان

نماینده مردم مشهد و کلات گفت: استقرار نظام مردم سالاری دینی در کشور ما، کارایی و کارآمدی این مدل را به اثبات رساند و امروز ملت ما از برترین نوع دموکراسی در جهان برخوردار است.

"جواد کریمی قدوسی" تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران توانست باردیگر ارزشها و فضیلت های انسانی را در سطح منطقه و جهان زنده کند و ما اگر شرایط قبل و بعد از انقلاب را بررسی کنیم خواهیم دید چه تحولات بزرگی در عرصه سیاسی اعتقادی بوجود آمده است.

وی افزود: در پی این تحولات، عنصر مقاومت در کشور ما احیا شد و سنگر مستحکمی را برابر فتنه‌ها و تهدیدات دشمنان انقلاب ساخت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر توفیقات انقلاب در عرصه سیاسی خاطر نشان کرد: استقرار نظام مردم سالاری دینی در کشور ما، کارایی و کارآمدی این مدل را به اثبات رساند و امروز ملت ما از برترین نوع دموکراسی در جهان برخوردار است.

وی ادامه داد: مردم با حضور در انتخابات اداره امور کشور را خود به دست دارند و نظام به معنای واقعی از حق انتخاب مردم دفاع کرده است.

نماینده مشهد و کلات یاد آور شد: در عرصه اجتماعی نیز ما پس از انقلاب شاهد انسجام بیشتر اقشار مختلف مردم در جهت همکاری و همیاری برای پیشبرد اهداف کشور بودیم.

کریمی قدوسی گفت: از جهت دفاعی و امنیتی کشور ما امروز جزء مقتدرترین و با منطق ترین نظام های دفاعی است و در عین اقتدار، بنای ظلم و تجاوز هم ندارد.

وی افزود: همچنین پس از انقلاب کیفیت نیروهای مسلح چه از لحاظ ایمانی و چه از نظر ساختاری رشد بالایی داشته است و ما توانسته ایم با تاکتیک های دفاعی و تدابیر عملیاتی خود نقاط قوت دشمن را تضعیف کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اشراف سیستم های اطلاعاتی ما بر تحرکات دشمن در داخل و خارج از کشور در سطحی است که کوچکترین حرکت های دشمن از دید ما مخفی نیست.

وی با اشاره به دستاوردهای علمی انقلاب گفت: پیشرفت های ما در زمینه هسته ای، سلول های بنیادی، علوم فضایی و علم دیجیتال مورد تائید دوست و دشمن است و نمونه بارز آن پرتاب ماهواره امید به فضا است.

کریمی قدوسی اظهار داشت: در دهه چهارم، انقلاب و دستاوردهای آن باید در خدمت اجرای عدالت قرار گیرد، البته در این راستا گامهایی برداشته شده ولی این اقدامات کافی نیست.

 

کارنامه درخشان انقلاب در بخش کشاورزی

رییس کمیسیون کشاورزی، آّب و منابع طبیعی بخش کشاورزی را از کارنامه‌های بسیار درخشان نظام جمهوری اسلامی دانست.

"عباس رجایی" با بیان اینکه بخش کشاورزی گسترش فراوانی پیدا کرده است گفت: در سالهای پس از پیروزی انقلاب تغییر نگاه فراوانی به بخش کشاورزی صورت گرفته است.

رجایی اظهار داشت: کشاورزی وابسته و نابودی روستا‌ها یکی از مسائل اسف بار رژیم گذشته بود و اکثر نیازمندی‌های بخش کشاورزی از خارج کشور وارد می‌شد اما پس از انقلاب پرداختن به روستا به عنوان قطب کشاورزی بسیار جدی شد.

وی تصریح کرد: در همین زمینه نیز امام (ره) فرمان جهاد سازندگی را اعلام کردند و فرمودند برای سازندگی روستاها در بخش کشاورزی مردم شرکت نمایند.

رجائی از دیگر نکات مهم دستاورد انقلاب در بخش کشاورزی را عبور کشور از بحران اقتصادی به وسیله محور توسعه قرار دادن این بخش دانست و گفت: در این راستا طرح های راهبردی طراحی شد و محصولات اساسی به عنوان استراتژی‌های نظام جمهوری اسلامی مطرح شد.

وی تاکید کرد: نتیجه این حرکت این بود که کشورمان که تقریباً وارد کننده تمام کلاهای اساسی در دنیا بود امروز نه تنها از این موضع کنار رفته‌ایم بلکه در بعضی از زمینه ها نیز صادر کننده می‌باشیم.

رجائی در ادامه گفت: به عنوان مثال در سالهای اولیه پس از پیروزی انقلاب گوشت های منجمد وارداتی، شیرخشک و مواد لبنی، پنیر دانمارکی، کره هلندی، تخم مرغ اسرائیلی و مرغ فرانسوی و بسیاری از مرکبات از جمله سیب لبنانی وارد می‌شد اما امروز به شکرانه انقلاب در همه زمینه ها محصولاتی از قبیل گندم، برنج، پروتین و برخی از محصولات دیگر نیز نه تنها به خود کفایی رسیده ایم بلکه آمادگی صادرات نیز داریم.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: امروز به دنبال آن هستیم که کشاورزی ما از حالت معیشتی به صنعتی بهره ور تبدیل شود و تمامی این مسائل از برکاتی است که در حوزه بخش کشاورزی پس از انقلاب وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب تنها دو یا سه سد بزرگ در کشور وجود داشت اما امروز بیش از 400 سد برای جمع آوری آبها در کشورمان به دست نیروهای متخصص ایرانی ساخته شده است.

 

از بین رفتن فاصله حاکمیت و مردم دستاورد انقلاب

"محمد حسین فرهنگی" از بین رفتن فاصله حاکمیت با مردم، عملیاتی شدن مکانیزم‌های دموکراسی و مردم سالاری و توجه به پوشش‌های حمایتی اقشار مختلف مردم را از مهمترین دستاوردهای انقلاب دانست.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذشهر جایگزین شدن ارزشهای اسلامی و انقلابی به جای مناسبت‌های طاغوتی گذشته و قطع وابستگی به بیگانگان و مستقل شدن کشور در عرصه‌های بین الملل را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد.

فرهنگی انقلاب اسلامی در بعد داخلی و در مسائل بین المللی را بسیار تاثیر گذار دانست و گفت: انقلاب اسلامی در مبارزه با شرارت، فقر و فساد توفیقات خوبی را به دست آورده است.

نماینده تبریز توسعه در بخش عمران را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: اما نباید از واقعیت دور باشیم که در برخی از زمینه‌ها می‌توانستیم بهتر عمل نماییم.

فرهنگی تصریح کرد: در دوران پس از انقلاب مردم تا حدود زیادی به نظام اعتماد دارند و از آن حمایت می کنند و نظام نیز در جهت توسعه کشور تلاش خود را به عمل می آورد.

وی افزود: مجموعه این اتفاقات و تاثیرگذاری نظام جمهوری اسلامی را می‌توان در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

وی گفت: به عنوان مثال شرایط آموزش عالی کشور در حال حاضر با قبلاً قابل قیاس نیست چرا که در آموزش عالی یک نوع فراگیری به وجود آمده است و همه جوانان در توسعه شخصیت خود دانش‌های متنوعی را فرا می گیرند.

فرهنگی اظهار داشت: در حالیکه قبل از انقلا ب این شرایط و امکانات برای عده معدودی وجود داشت و رسیدن به این مکان‌ها در اقشار مختلف امکان‌پذیر نبود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet