وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/11/22 00:33:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در جمع خبرنگاران:

اگر آمریکا طرحی دارد، ارائه کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین روز سفر خود به مادرید، در نشست مطبوعاتی با رسانه ها در پاسخ به این سوال که منظورتان از پیشنهاد واضح امریکا به ایران برای مذاکره چیست، گفت: مقصود این است که مطلب را روشن بیان کنند و اگر طرحی به ذهنشان می رسد از راه دیپلماتیک ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار اعزامی از خانه ملت به اسپانیا، علی لاریجانی افزود: دیپلماسی را برای همین به‌وجود آروده‌اندتا احتیاجی به سخنرانی نباشد.

وی درپاسخ به سوالی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: در سالهای اخیر از قوانین حقوق بشری که وجود دارد بصورت ابزاری استفاده می‌شد.

لاریجانی با اشاره به وضعیت حقوق بشر در رژیم پهلوی ادامه داد: در گذشته یک دیکتاتور با کمک امریکا در ایران حکومت می کرد اما هیچ وقت بحث حقوق بشر راجع به آن مطرح نبود، اما وقتی این دیکتاتور را از کشور بیرون کردیم و پای امریکا و مستشارانش را از کشور برچیدیم هر چند وقت یکبار بحث حقوق بشر را مطرح می کنند.

وی گفت: خوب نیست با نهادهای بین المللی مانند آژانس اتمی یا شورای امنیت ابزاری برخورد شود، این برای آینده بشریت خیلی مضر است.

لاریجانی تاکید کرد: باید این حس بوجود آید که بحث مذاکره ایران و آمریکا یک تفنن و فریب‌کاری نیست.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری در همین زمینه گفت: اگر آمریکا رویکرد استراتژیک برای مسائل داشته باشد و تغییرشان در عرصه بین‌المللی روبنایی نباشد و مذاکره به منافع ملت‌ها کمک کند اینها می‌تواند باب مذاکره باشد.

رئیس مجلس در خصوص مبارزه با تروریسم هم اظهار داشت: باید به حقوق مردم منطقه خاورمیانه احترام گذاشته شود و نباید با مردم آنجا برخورد دوگانه صورت گیرد. اگر قرار است با تروریسم مبارزه شود باید به درستی مبارزه کرد و بدنبال سلطه نظامی در کشورها نباشند و تروریسم خوب و بد درست نکنند.

لاریجانی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران گفت: هرچه افراد بیشتری در انتخابات شرکت کنند انتخابات پرشورتر خواهد شد البته هنوز آرایش انتخاباتی شکل نگرفته است.

وی افزود: دمکراسی در ایران جدی است و نهادهای ایران همه مردمی هستند و با رای مردم انتخاب می‌شوند.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گزارش عفو سازمان ملل و اینکه آیا شما گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مورد عدم رعایت حقوق بشر را در ایران نفی می‌کنید، گفت: ما قطعا نفی می‌کنیم چرا که ما انقلاب کردیم که ظلم و ستم و شکنجه در ایران از بین برود. آنچه را که برخی کشورها علیه ایران مطرح می‌کند برای این است که اگر در جایی نتوانند به اهداف خود برسند از این فضای انسانی به نفع خود بهره ببرند.

لاریجانی افزود: مجازات اعدام در ایران وجود دارد، مجازات اعدام برای شخصی است که با زور اسلحه وارد خانه‌های مردم شود و آنان‌ را بکشد و جنایتی مرتکب شود.

وی گفت: می‌دانیم که در برخی کشورها مجازات اعدام وجود ندارد اما این مجازات در ایران وجود دارد و یک منطق حقوقی دارد و یک موضوع سیاسی نیست.

رئیس مجلس خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه شما باید نسبت به شکنجه در زندان گوآنتانمو و فجایع اسرائیل در غزه حساس باشید تصریح کرد:‌ آیا زندان گوآنتانمو شکنجه‌گاه نبود؟ چرا سازمان عفو بین‌الملل در این مورد موضع نگرفت؟ آیا جنایات اسرائیل در غزه نقض حقوق بشر نبود؟

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام اتحادیه اروپا در خارج کردن نام منافقین از لیست تروریست‌ها با بیان اینکه این اقدام اروپائی‌ها یکی از نمونه‌های رفتار دوگانه است خاطرنشان کرد: اینجانب در کنفرانس امنیتی مونیخ و همچنین در سفر به اسپانیا با مقامات اسپانیایی در این زمینه صحبت کردم و همه آنها می‌گفتند که ما قبول داریم منافقین تروریست هستند ولی دادگاه حکم داده است.

لاریجانی افزود: ما امیدواریم که اتحادیه اروپا این لکه سیاه را از خود دور کند، چون منافقین تعداد زیادی از مردم ما را به شهادت رساندند.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگر یک خبرنگار اسپانیایی مبنی بر اینکه یک دادگاه اسپانیا علیه 6 وزیر اسرائیلی حکمی صادر کرده که آنها مردم را کشتند گفت: این اقدام دادگاه اسپانیایی کار خوبی است چرا که اقداماتی که اسرائیلی‌ها انجام دادند می‌طلبد که همه کشورها واکنش نشان دهند. چرا که جنایات اسرائیل در تاریخ کم نظیر است.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر مذاکرات وی با مقامات اسپانیایی در خصوص مسائل غزه و تاکید مقامات اسپانیایی بر بازگشایی گذرگاه‌ها تاکید کرد:‌ باز شدن گذرگاه‌ها به تحرک سیاسی قوی نیاز دارد و بسته نگه داشتن گذرگاه‌ها کار بسیار خطرناکی است چرا که 5/1 میلیون نفر در غزه سکونت دارند.

لاریجانی با بیان اینکه اسرائیلی‌ها اعلام می‌کنند که ما هر از چند گاهی تعدادی کامیون را اجازه تردد به غزه دادیم گفت: اسرائیل دنبال ماجراجوئی است و همه کشورها باید تلاش کنند تا جلوی ظلم را بگیرند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet