عید سعید فطر
1387/11/22 21:29:00
سرویس سیاسی
در دومین همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار استان اصفهان

رئیس مجلس بر علم خیز بودن و هنر پروری مردم اصفهان تاکید کرد

لاریجانی با تاکید بر علم‌خیز بودن و هنرپرور بودن استان اصفهان و حضور فقها، هنرمندان، عالمان و جانبازان در دومین همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار استان اصفهان گفت: تاریخ ایران نشان می‌دهد حرکت ایرانیان با تامل و تفکر توام بوده و این روند در صحنه‌ی جهانی نیز وجود داشته است.

به گزارش خبر نگار خانه ملت:لاریجانی با بیان اینکه تاریخ ایران نشان می دهد حرکت ایرانیان همیشه توام  با تفکر و تامل و در صحنه جهانی بوده است، اظهار داشت :حق است که برای استان علم خیر و هنر پرور اصفهان مراسمی جداگانه در نظر گرفته شود.

وی گفت: بخشهایی از تاریخ ایران که نشان می دهد ایرانیان در بخشهای مختلف هنر و فرهنگ نقش داشته اند را بیان می کند یک مقطع به قبل از اسلام و امپراطوری ساسانیان است، آن زمان دنیا در اختیار دو امپراطوری رم و ساسانیان بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: امپراطوری ساسانی در نهایتش یک تفکر یکتاپرستی نهفته بود.

وی دوره رم را اینگونه تشریح کرد: دوره دوم بعد از اسلام است که ایرانیان چون به یکتا پرستی اعتقاد داشتند اسلام را با آغوش باز پذیرفتند، ایرانیان تفکر اسلامی را مطابق با نظرات خود یافتند و در نهایت تفکری آراسته با تمدن اسلامی را بروز دهند.

لاریجانی ادامه داد: از قرن ششم میلادی تا قرن دهم ما فکر و اندیشه ایی در غرب نمی بینیم از قرن دهم تا پانزدهم اروپا تحت تاثیر متفکران مسلمان همچون ابوعلی سینا، ابن عربی، و بسیاری دیگر از دانشمندان بود و تمدن اسلامی فروغ خود را در عرصه های مختلف کشورهای عربی گستراند.

رئیس مجلس خاطر نشان ساخت: البته در برخی از دوره ها همچون زمان حمله مغولها فرودهایی داشتیم اما جالب است که همین افرادی که توحشی داشتند و به ایران حمله کرده بودند تحت تعالیم عالمان دینی طرز فکر آنها عوض شد.

وی یکی دیگر از دوره هایی را که ایرانیان در آن رشد و شکوفایی داشته را صفویه بر شمرد و گفت: هر چند که این دوره بی اشکال هم نبود اولاً سلوک الطویفی را از بین بردند و مفهوم ایران بزرگ را شکل دادند، دوماً حرکت بزرگی در جمع آوری عالمان در پیرامون صفویه شکل گرفت، همانند میرداماد، شیخ بهایی و ملاصدرا، نکته سوم اشاعه فرهنگ اهل بیت بود که مجموعه این ها این دوره را دوره ممتاز در تاریخ ایران نشان می داد.

نماینده قم در ادامه گفت: مقطع ارزشمند دیگر پیروزی انقلاب اسلامی بود، انقلاب اسلامی بسیاری از وجوه ناقص دوره های قبل توانست یک شکل تکاملی ارائه دهد امام راحل که این راه را ایجاد کرد به دنبال امپراطوری به سبک گذشتگان نبود بلکه به دنبال امپراطوری بر قلوب بود.

وی افزود: امروز برخی کشورها حتی کشورهای اسلامی که به دنبال بهانه جویی هستند در نزد خود می گویند ایران به دنبال امپراطوری گذشته است.ولی این جهل است چرا که ایران دنبال این است که مسلمانان مردم دست دوم نباشند و هویت خود را بیابند، انقلاب اسلامی برای بازگشت به خویش بود و این موج از افکار جدید را بوجود آورد.

نماینده مردم قم در ادامه سخنان خود گفت: تئوری مردم سالاری دینی موضوع نوینی بود که امام راحل آن را پایگذاری کردند، امام (ره) به دنبال این بود که در انقلاب ،مردم سالاری را در یک حکومت دینی بر پا کنند و همچنین ولایت فقیه به دنبال دخالت در شئون مجلس و دولت نیست بلکه در مسائل استراتژیک یک راهنما است و اگر امروز یک پیوستگی در کشور وجود دارد این به برکت ولایت فقیه است، ولایت فقیه آمده تا اهدافی را که سرافرازی را دنبال می کند جلوه دهد که یکی از جلوه های آن نیز علم پروری است.

وی خاطر نشان ساخت: از ابتدای انقلاب توجه به خود باوری را رهبری کشور به درون جامعه سرایت دادو اگر امروز ما دانش هسته ایی داریم و ایرانی،هسته ایی شده است این مربوط به یک یا دو دولت نیست بلکه همه دولتهایی که آمده اند در آن مشارکت داشته اند .

لاریجانی افزود: امروز حوزه علمیه قم ، اصفهان، مشهد، تحرک و پویایی جدیدی پیدا کرده تا آنجا که آراء بسیاری از متفکرین و فیلسوفان غربی در حوزه علمیه قم مورد تحقیق و محققین ما هستند.وی گفت: اگر امروز تراز کشورمان تغییر کرده در پناه همین پیشرفتهای علمی است و بالندگی ایرانیان در پناه پیشرفت هنر، دانش و حکمت است.

لاریجانی خصوصیت دیگر انقلاب اسلامی را الهام بخشی آن برشمرد و گفت: الهام بخشی در قالب جغرافیا نیست و باعث می شود سلطه ها را پس بزنیم، ندای دفاع از مظلومین و مسلمین یک مقوله جدید بود که در انقلاب اسلامی تبلور پیدا کرد و ما امروز نتیجه آن را می بینیم که این نتیجه الهام بخشی انقلاب بود که توانست موجب پیروزی حزب الله در برابر اسرائیل شود.

وی در ادامه به سیاست غلط یک جانبه گرایی آمریکا اشاره کرد و گفت: ما از ابتدا با اشغال عراق مخالف بودیم و سه کشور روسیه ، فرانسه و آلمان نیز به مخالفت پرداختند ولی پس از اشغال عراق نظرشان عوض شد در حالی که ایران از همان ابتدا با تئوری یکجانبه گرایی مخالفت کرد و دیدیم که آمریکا در نهایت نتوانست در هیچ یک از مواضع خود پیروز شود.

رئیس مجلس به سقوط کشاندن یکجانبه گرایی را یک هدیه انقلاب به بشریت دانست و گفت: این دوران، دوران طلایی است و ما مفتخریم که امروز ایران اسلامی پایه گذار یک فکر نوین اسلامی شده است اگر امام(ره) بر تئوری نه شرقی و نه غربی اصرار می کردند برای دور اندیشی های امروز بود و برخی از هزینه هایی که ما باید امروز بپردازیم برای آینده فرزندان ایران زمین است.

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود در خصوص توسعه اقتصادی گفت: معتقدیم در دهه چهارم انقلاب باید بر این موضوع تمرکز کنیم.

وی تصریح کرد: توسعه اقتصادی در دهه چهارم که ما را به یک توسعه پایدار برساند گام بزرگی است و اگر ما سند چشم انداز و سیاست های کلی اصل 44 که رهبری بر آن تاکید دارند را اصل قرار دهیم این عامل رشد کشور خواهد بود.

وی خاطرنشان ساخت: امروز سه قوه این وظیفه مهم را دارند تا بسترها را فراهم کنند و امور را به مردم بسپارند دولت ها هر چه قدر که نیکو باشند نباید در اقتصاد دخالت کنند چرا که دولت کاسب خوبی نیست.

وی ادامه داد: یکی از  وظایف مهمی که داریم  اینست که در این دوران توسعه اقتصادی کشور را  به نحو عادلانه و عاقلانه دنبال و تثبیت کنیم زیرا اینگونه در یک موقعیت ژئواستراتژیک قرار می گیرد. 

لاریجانی در پایان گفت: در این راه باید استقامت کرد و شرایط را برای آینده کشور خوب رقم زد.در پایان این مراسم از 30 نفر از چهره های ماندگار استان اصفهان از جمله حجةالاسلام محسنی اژه ای، محسن قرائتی، آیت الله مقتدایی، آیت الله ابراهیم امینی، آیت الله شیخ محمد یزدی، امیر سرتیپ ترکان، سردار سرتیپ پاسدار احمد رضا رادان و چهره های دیگر در حوزه های مختلف تقدیر به عمل آمد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet