خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/11/23 14:25:12
سرویس بین الملل

گزارش سفر رئیس مجلس و هیات همراه به اسپانیا

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه طی دو روز حضور خود در اسپانیابا وزیر امور خارجه،‌رئیس کنگره نمایندگان، نخست وزیر،مدیر شرکت گاز ناتورال و ایرانیان مقیم این کشور دیدار و گفتگو کردند. لاریجانی درا ین سفر همچنین از صحن کنگره نمایندگان این کشوربازدید کرد و سپس با حضور در یک نشست مطبوعاتی با تاکید بر تقویت روابط دو کشور به طرح مواضع جمهوری اسلامی در مسائل مهم بین المللی و داخلی پرداخت.

کاشت نهال زیتون برای ایران

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت علی لاریجانی، رییس‌ مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر 4 روزه خود به آلمان و اسپانیا، در اولین برنامه خود در مادرید با حضور در محل شورای بین‌الملل" زیتون" در مادرید به عنوان اقدامی نمادین، نهال زیتونی را در مقابل ساختمان مرکزی شورای بین‌المللی زیتون کاشت.

 چون ایران عضو دائم این شوراست کاشت این نهال در مقابل ساختمان مرکزی این شورا به نام کشورایران ثبت شد.

 این شورا 50 سال است که تاسیس شده و از سال 2004 ایران به عنوان عضو دائم آن پذیرفته شده است. این شورا بیش از 25 عضو دائم دارد .

 

 دیدار لاریجانی با ایرانیان مقیم اسپانیا

 رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه در ادامه سفر خود به اسپانیا بعد از ظهر روز یکشنبه با ایرانیان مقیم اسپانیا دیدار کردند.

 "علی لاریجانی"  در جمع ایرانیان مقیم مادرید گفت: تاریخ همیشه برای شناختن بهتر آینده کمک کننده است.

.وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در 30 سال گذشته حرکت تکاملی نشان داد، خاطرنشان کرد: نیاز به تعریف آن نداریم؛ صحنه تاریخ نشان می‌دهد شرایط و اشکالات گذشته را رهبران ایران به درستی درک کرده‌اند.

لاریجانی افزود: استراتژی ایران و انقلاب عمیق و حاکی از تدبیر درست بود. ممکن است تاکتیک‌ها اشتباه باشد ولی مهم این است که جهت‌گیری ملت درست باشد.

وی با بیان اینکه خیلی‌ها باور نمی‌کردند که مسلمانان به راحتی بتوانند حکومت تشکیل دهند و جایگاه‌شان را تعریف کنند، گفت: ایران قبل از انقلاب به خاطر ارتباط با اسرائیل افول کرده بود ولی پس از انقلاب جهت‌گیری ایران به سمت دانش‌های بنیادین صحیح بود. بی‌هزینه نبود ولی برای کشور ما جهش‌هایی به وجود آورد.

لاریجانی با اشاره به موضوع فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران، اصل این حرکت را ارزشمند دانست و تصریح کرد: می‌ارزید کشور ما صاحب فناوری پیشرفته شود و در حالتی قرار گیرد که کشورهای دیگر تهدیدش نکنند.

رییس مجلس با بیان اینکه توان ملی ایران افزایش یافته است، اظهار داشت: عیبی ندارد در مقطعی زحمت بکشیم که فرزندان ما در آینده با راحتی و بدون اضطراب زندگی کنند.

وی تاکید کرد: البته باید از این مسیر، داهیانه عبور کرد.لاریجانی گفت:  کشورهای دیگر نسبت به موضوع هسته‌‌ای ایران با خودشان شوخی می‌کنند که تراز ایران در منطقه تغییر کرده است.

رییس مجلس به استقلال سیاسی موجود در ایران اشاره کرد و گفت: این استقلال ارزشمند است. زمانی شاه جرات نداشت راجع به فرماندار یکی از ایالت‌‏های آمریکا صحبت کند اما الان فرماندار هر بخش از کشور ما به راحتی راجع به رئیس‌‏جمهور آمریکا صحبت می‌‏کند و از این مساله نمی‌‏ترسد.

وی با بیان اینکه این احساس استقلال بسیار باارزش است، خاطر نشان کرد: البته نمی‌گویم بی‌جهت راجع به دیگران حرف زده شود، همین که به راحتی درباره مسایل دنیا اظهار نظر شود ارزشمند است.

لاریجانی  در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ملاحظه کاری در عالم سیاست زیاد است، اما اینکه ایران و مسوولان آن در موضوع غزه ایستادند و فشار آوردند پرارزش است.

وی ابراز داشت: ایرانی که منزوی بود و حکومت دیکتاتوری داشت به حکومت دموکراتیک تبدیل شده است و نمایندگان و رییس جمهور با رای مردم انتخاب می‌شوند،  در غرب همه قبول دارند که ایران کشوری دموکراتیک است.

رییس مجلس با بیان اینکه در بسیاری از کشورها نخست‌وزیر می‌تواند مجلس را منحل کند اما در ایران هیچ کس حق انحلال مجلس را ندارد، افزود: تا وقتی که مجلس با رای مردم باشد هیچ وقت دیکتاتوری به وجود نمی‌آید.

وی تاکید کرد: در مساله هسته‌ای کشورهای غربی اشتباه کردند که وارد موضوع شدند و ما نیز باید روی دلایلی که ما را به این دستاورد رساند تاکید کنیم و تلاش کنیم زمینه فکری برای دانش‌های مختلف را در جوامع مختلف به وجود آوریم و امیدواریم این راه با تلاش نسل جدید با سرعت بیشتر طی شود.

لاریجانی با بیان  اینکه در وضعیت جهانی و تحولات، جایگاه انقلاب و آینده‌اش درخشان است تصریح کرد: اگر با دقت عمل شود بسیاری از تهدیدات از بین رفته یا کاهش می‌یابد.

رییس مجلس تاکید کرد: محاسبات و ادله نشان می‌دهد ایران در موقعیتی قرار گرفته که نمی‌توان آن را تهدید کرد و امیدواریم این مسیر با دقت طی شود و ایرانیان هر روز با اقدامات خود گام به پیش داشته باشند.

لاریجانی خطاب به ایرانیان مقیم مادرید گفت: ارزش شما برای ما بالاست امیدواریم اگر مشکلاتی باشد برطرف شود و هرجا علاقه‌مند هستید زندگی و تحصیل کنید.

گفتنی است "طیبه صفایی" رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گفت: مجلس هشتم با ریاست لاریجانی قدرتمندانه مسیر رشد را طی می‌کند و هوشمندانه قوانین را به نفع آحاد مردم و زنان مورد تصویب قرار می‌دهد و قدرت نظارت را ارتقا بخشید.

وی ادامه داد: بنده به عنوان مسوول فراکسیون زنان تلاش می‌کنم جایگاه زنان را در جامعه اسلامی تبیین کنم.

صفایی  با بیان اینکه جهانی که شعار مساوات و برابری می‌دهد نتوانسته کرامت و عزت به زن ببخشد  با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خودباوری در تمام اقشار جامعه به خصوص قشر زنان از جمله رهاوردهای انقلاب اسلامی است.

در این جلسه  شهیدی، معاون وزیر خارجه کشورمان نیز با اشاره به 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب گفت: 22 بهمن روزی است که ملت از چنگال دشمن نجات پیدا کرد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران یک مشت به دهن غرب و یک مشت به دهان شرق کوبید و امروز مساله هسته‌ای و فردا مسائل دیگری دارد.

شهیدی با اشاره به تشکیل شورای ایرانیان، هدف از تشکیل این شورا را تسهیل مشکلات ایرانیان مقیم خارج دانست و گفت: سفارت ما در اسپانیا تلاش می‌کند که مشکلات ایرانیان رفع شده و برای آنها آسودگی ایجاد شود.

 

 دیدارلاریجانی با مدیر شرکت گاز ناتورال اسپانیا

 رئیس مجلس شورای  با مدیر شرکت ناتورال گاز اسپانیا در محل هتل اقامت خود دیدار کرد.

 حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز در این دیدار حضور داشت و از نزدیک با مدیر شرکت گاز"ناتورال" اسپانیا در مورد مسائل انرژی در این کشور گفت‌‏و‌‏گو کرد.

این گزارش می افزاید: :لاریجانی و هیات همراه پس از این دیدار با رودریگو راتو مشاور عالی بانک سانتانیدر، معاون بانک لاکایشا و سهامدار بزرگ شرکت نفتی ریپسول نیز دیدار کرد.

 

حضور در ضیافت شام نخست وزیر اسپانیا

رئیس مجلس در ضیافت شام  فیلیپه گونزالس نخست‌‏وزیر سابق اسپانیا و رئیس بنیاد اندیشمندان اتحادیه اروپا که به افتخار وی در محل هتل ریتز برپا خواهد شد شرکت می‌‏کند.

 

 دیدار لاریجانی  با  وزیر امور خارجه‌ اسپانیا

 در این دیدار طرفین به نقطه‌نظرات مطرح شده در کنفرانس مونیخ اشاره و اعلام کردند که نظر شنیده شده در این کنفرانس مثبت بود. هم‌چنین در این دیدار روابط دوجانبه‌ی اقتصادی و سیاسی بین ایران و اسپانیا بررسی شد و طرفین از موضوع، ارزیابی مثبتی داشتند.

لاریجانی در این دیدار گفت: اروپا می‌تواند نقش سازنده‌ای در حل و فصل مشکلات خاورمیانه ایفا کند. البته مشروط به این‌که تمام طرف‌های ذیربط در مباحث خاورمیانه را به رسمیت بشناسد و آنها را در گفت‌وگوها و مذاکرات در نظر بگیرند.

 رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مشخص دولت حماس که دولت منتخب است را در مذاکرات شرکت دهد و برای این‌که فرصتی برای حل مشکلات خاورمیانه فراهم شود، گذرگاه‌ها باید سریع‌تر باز شود تا مردم غزه بتوانند زندگی عادی داشته باشند.

لاریجانی با اشاره به مشکلات افغانستان، گفت: در صورتی که نیروهای موجود در افغانستان و دولت متبوع نگاه تازه به مباحث افغانستان داشته باشند ایران آماده‌ کمک است تا برای حل مشکلات افغانستان به رویکرد جدید بپردازد تا به نتیجه‌ مطلوب برسد.

 وی از تجربه‌ عراق به عنوان تجربه‌ شکست خورده از یکجانبه‌گرایی آمریکا را مورد اشاره قرار داد و افزود: ایران آماده است بتواند در ایجاد ثبات سیاسی و پایدار در عراق هر کمکی که لازم باشد ارایه دهد.

 وزیر امور خارجه و همکاری اسپانیا نیز ابراز امیدواری کرد که دولت جدید آمریکا با نگاه جدید فرصت‌های جدیدی به وجود آورد.

 رییس مجلس شورای اسلامی نیز افزود: با نگاه محتاطانه، منتظر تغییر در سیاست‌های آمریکا هستیم و صرف اظهارنظر کفایت نمی‌کند.

وی افزود: هنوز طرح مشخصی از طرف آمریکایی‌ها دیده نشده و برای پرداختن به مسائل منطقه در صورتی که چنین طرحی را داشته باشیم بهتر می‌توان اظهارنظر کرد.

  در این دیدار طرفین درباره‌ این‌که تاکنون راهبردی که برای افغانستان اعمال شده پاسخگو نبوده بر ضرورت تجدیدنظر در این راهبرد تاکید کردند.

در این دیدار هم‌چنین درباره‌ سفرهای دوجانبه‌ مقامات پارلمانی ایران و اسپانیا گفت‌وگو شد و لاریجانی اعلام کرد: کماکان منتظر سفر وزیر خارجه‌ی اسپانیا به ایران است.

لاریجانی در دیدار با رئیس کنگره نمایندگان اسپانیا ابرازامیدواری کرد: دولت جدید آمریکا به تصحیح سیاست‌های این کشور در منطقه خاورمیانه، اقدام کند.

 

دیدار با رئیس کنگره نما یندگان

رئیس مجلس در دومین روز از سفر خود به اسپانیا صبح امروز با حضور در محل کنگره نمایندگان اسپانیا، با "خوزه بونو" رئیس کنگره دیدار و گفتگو کرد.

رئیس کنگره اسپانیا در این دیدار بر تقویت رایزنی‌های دو کشور در خصوص موضوعات منطقه‌ای به خصوص مسائل و مشکلات افغانستان تاکید کرد.

 وی به ظرفیت‌ مبادلات اقتصادی و بازرگانی میان ایران و اسپانیا اشاره کرد و یاد آور شد: تاکنون چندان این ظرفیت بهره‌برداری نشده است.

در این دیدار "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ضمن استقبال از گسترش مبادلات اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور گفت: مجلس ایران مجلسی بسیار غنی و یک مجلس دموکرات است.

لاریجانی در ادامه با انتقاد از سیاست‌های یک‌جانبه گرایانه آمریکا در منطقه به تغییر رئیس جمهور آمریکا اشاره و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید آمریکا به تصحیح سیاست‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه که به کشته و مجروح شدن صدها هزار نفر شده است، اقدام کند.

  وی همچنین از تبادل نظر و همکاری دو کشور در خصوص مسائل افغانستان استقبال کرد. در این دیدار لاریجانی و رئیس کنگره اسپانیا در خصوص مسائل غزه تبادل نظر کرده و لاریجانی از مواضع اسپانیا در خصوص غزه تشکر کرد.

همچنین در این دیدار عنوان شد که رئیس کمیسیون سیاست خارجی کنگره اسپانیا ظرف دو هفته آینده به ایران سفر می‌کند که لاریجانی و هیئت همراه از سفر این مقام پارلمانی اسپانیا به کشورمان ابراز خرسندی کردند.رئیس مجلس شورای اسلامی از خوزه بونو رئیس کنگره اسپانیا نیز برای سفر به ایران دعوت کرد.

 

"حمیدرضا حاج‌بابایی" عضو هیئت رئیسه مجلس، "حمیدرضا کاتوزیان" رئیس کمیسیون انرژی مجلس، "طیبه صفایی" نماینده تهران و کرمی نماینده کرمان، لاریجانی را در این ملاقات همراهی می‌کنند.

 

 بازدید لاریجانی از صحن کنگره اسپانیا

 رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن کنگره اسپانیا حضور یافت و با نحوه طرز کار و قانونگذاری در اسپانیا آشنا شد.

"علی لاریجانی" که جهت دیدار و گفت و گو با خوزه بونو رئیس کنگره اسپانیا، در محل این کنگره حضور یافته بود، و از نزدیک با روند قانونگذاری و طرز کار نمایندگان اسپانیا آشنا شد.

 رئیس کنگره اسپانیا، لاریجانی و هیئت پارلمانی ایران را در صحن این کنگره همراهی کرد. رئیس کنگره اسپانیا برای لاریجانی و هیئت پارلمانی ایران مراحل مختلف طرز کار نمایندگان و رای گیری در این پارلمان را توضیح داد.

 سپس لاریجانی به همراه هیئت پارلمانی و برخی از نمایندگان اسپانیا در جایگاه هیئت رئیسه کنگره اسپانیا حضور یافته و عکس یادگاری گرفتند.

 کنگره اسپانیا 350 عضو دارد و روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه جلسات علنی داشته و در حال حاضر در تعطیلات به سر می‌برد .کمیسیون‌های کنگره اسپانیا نیز روزهای دوشنبه و جمعه جلسه برگزار می‌کند.

 

 دیدار رئیس مجلس با نخست وزیر اسپانیا

رئیس مجلس  با زاپاترو نخست وزیراسپانیا دیدار و در زمینه های دوجانبه ،تحولات منطقه ای و بین المللی به گفت و گو پرداختند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به سیاستهای اصولی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:روابط بین ایران و اسپانیا  از یک سابقه تاریخی برخوردار است و ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای که دارای ذخائر انرژی است بر ضرورت استفاده از پتانسیل های دو کشور در رابطه با بهره برداری از منابع انرژی پایدار تاکید کرد.

.وی در مورد مسائل فلسطین هم گفت: این وحدت اولا با فراهم شدن زمینه آرامش منوط به باز شدن کلیه گذرگاهها و دوم مورد توجه قراردادن همه بخش های فلسطین و مستثنی نشدن هیچ بخشی از آن است.

زاپاترو در این جلسه ضمن آمادگی کامل دولت اسپانیا برای همکاریهای سازنده در همه زمینه ها  با جمهوری اسلامی ایران از جمله احقاق حق مردم فلسطین و ایجاد ثبات در افغانستان ،عراق و مبارزه موثر با تروریسم اعلام نمود.

در ادامه زاپاترو اعلام آمادگی کرد که به عنوان پلی جهت اعتماد سازی در ارتباط روابط بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا از همه ظرفیت های خود استفاده کند.

.وی در ادامه با بیان اینکه ما از هر موضعی که موجب دیالوگ سازنده شود استقبال می کنیم  گفت:همه باید برای وحدت فلسطین تلاش کنند ،‌ایران در ایجاد صلح و آرامش در منطقه نقش به سزائی دارد.

در این دیدار که طرفین در محیطی گرم و دوستانه حضور داشتند رئیس مجلس شورای اسلامی از نخست وزیر اسپانیا برای سفر به ایران دعوت کرد.

.در این دیدار "حمیدرضا حاجی‌بابایی" عضو هیات رئیسه مجلس، "حمیدرضا کاتوزیان" رئیس کمیسیون انرژی مجلس، "طیبه صفایی" نماینده تهران سفیر جمهوری اسلامی ایران، وزیر خارجه اسپانیا و دبیر کل سیاست خارجی ،نخست وزیر و اعضای هیات عالی رتبه ایرانی نیز در این دیدار حضور داشتند.

 

نشست مطبوعاتی رئیس مجلس

 رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین روز سفر خود به مادرید، در نشست مطبوعاتی با رسانه ها در پاسخ به این سوال که منظورتان از پیشنهاد واضح امریکا به ایران برای مذاکره چیست، گفت: مقصود این است که مطلب را روشن بیان کنند و اگر طرحی به ذهنشان می رسد از راه دیپلماتیک ارائه دهند.

لاریجانی افزود: دیپلماسی را برای همین به‌وجود آروده‌اند تا احتیاجی به سخنرانی نباشد.

وی درپاسخ به سوالی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: در سالهای اخیر از قوانین حقوق بشری که وجود دارد بصورت ابزاری استفاده می‌شد.

لاریجانی با اشاره به وضعیت حقوق بشر در رژیم پهلوی ادامه داد: در گذشته یک دیکتاتور با کمک امریکا در ایران حکومت می کرد اما هیچ وقت بحث حقوق بشر راجع به آن مطرح نبود، اما وقتی این دیکتاتور را از کشور بیرون کردیم و پای امریکا و مستشارانش را از کشور برچیدیم هر چند وقت یکبار بحث حقوق بشر را مطرح می کنند.

 وی گفت: خوب نیست با نهادهای بین المللی مانند آژانس اتمی یا شورای امنیت ابزاری برخورد شود، این برای آینده بشریت خیلی مضر است.

لاریجانی تاکید کرد: باید این حس بوجود آید که بحث مذاکره ایران و آمریکا یک تفنن و فریب‌کاری نیست. رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری در همین زمینه گفت: اگر آمریکا رویکرد استراتژیک برای مسائل داشته باشد و تغییرشان در عرصه بین‌المللی روبنایی نباشد و مذاکره به منافع ملت‌ها کمک کند اینها می‌تواند باب مذاکره باشد.

 رئیس مجلس در خصوص مبارزه با تروریسم هم اظهار داشت: باید به حقوق مردم منطقه خاورمیانه احترام گذاشته شود و نباید با مردم آنجا برخورد دوگانه صورت گیرد. اگر قرار است با تروریسم مبارزه شود باید به درستی مبارزه کرد و بدنبال سلطه نظامی در کشورها نباشند و تروریسم خوب و بد درست نکنند. لاریجانی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران گفت: هرچه افراد بیشتری در انتخابات شرکت کنند انتخابات پرشورتر خواهد شد البته هنوز آرایش انتخاباتی شکل نگرفته است.

 وی افزود: دمکراسی در ایران جدی است و نهادهای ایران همه مردمی هستند و با رای مردم انتخاب می‌شوند.

 وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گزارش عفو سازمان ملل و اینکه آیا شما گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مورد عدم رعایت حقوق بشر را در ایران نفی می‌کنید، گفت: ما قطعا نفی می‌کنیم چرا که ما انقلاب کردیم که ظلم و ستم و شکنجه در ایران از بین برود. آنچه را که برخی کشورها علیه ایران مطرح می‌کند برای این است که اگر در جایی نتوانند به اهداف خود برسند از این فضای انسانی به نفع خود بهره ببرند.

لاریجانی افزود: مجازات اعدام در ایران وجود دارد، مجازات اعدام برای شخصی است که با زوراسلحه وارد خانه‌های مردم شود و آنان‌ را بکشد و جنایتی مرتکب شود.

 وی گفت: می‌دانیم که در برخی کشورها مجازات اعدام وجود ندارد اما این مجازات در ایران وجود دارد و یک منطق حقوقی دارد و یک موضوع سیاسی نیست.

 رئیس مجلس خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه شما باید نسبت به شکنجه در زندان گوآنتانمو و فجایع اسرائیل در غزه حساس باشید تصریح کرد:‌ آیا زندان گوآنتانمو شکنجه‌گاه نبود؟ چرا سازمان عفو بین‌الملل در این مورد موضع نگرفت؟ آیا جنایات اسرائیل در غزه نقض حقوق بشر نبود؟ لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام اتحادیه اروپا در خارج کردن نام منافقین از لیست تروریست‌ها با بیان اینکه این اقدام اروپائی‌ها یکی از نمونه‌های رفتار دوگانه است خاطرنشان کرد: اینجانب در کنفرانس امنیتی مونیخ و همچنین در سفر به اسپانیا با مقامات اسپانیایی در این زمینه صحبت کردم و همه آنها می‌گفتند که ما قبول داریم منافقین تروریست هستند ولی دادگاه حکم داده است.

 لاریجانی افزود: ما امیدواریم که اتحادیه اروپا این لکه سیاه را از خود دور کند، چون منافقین تعداد زیادی از مردم ما را به شهادت رساندند.

 وی در پاسخ به سوال دیگر یک خبرنگار اسپانیایی مبنی بر اینکه یک دادگاه اسپانیا علیه 6 وزیر اسرائیلی حکمی صادر کرده که آنها مردم را کشتند گفت: این اقدام دادگاه اسپانیایی کار خوبی است چرا که اقداماتی که اسرائیلی‌ها انجام دادند می‌طلبد که همه کشورها واکنش نشان دهند. چرا که جنایات اسرائیل در تاریخ کم نظیر است.

 رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر مذاکرات وی با مقامات اسپانیایی در خصوص مسائل غزه و تاکید مقامات اسپانیایی بر بازگشایی گذرگاه‌ها تاکید کرد:‌ باز شدن گذرگاه‌ها به تحرک سیاسی قوی نیاز دارد و بسته نگه داشتن گذرگاه‌ها کار بسیار خطرناکی است چرا که 5/1 میلیون نفر در غزه سکونت دارند.

 لاریجانی با بیان اینکه اسرائیلی‌ها اعلام می‌کنند که ما هر از چند گاهی تعدادی کامیون را اجازه تردد به غزه دادیم گفت: اسرائیل دنبال ماجراجوئی است و همه کشورها باید تلاش کنند تا جلوی ظلم را بگیرند

دستاوردهای سفر به آلمان و اسپانیا

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت به تهران با اشاره به برگزاری چهل و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ و ملاقات با مسوولان کشور اسپانیا گفت : در کنفرانس امنیتی مونیخ در مورد مسائل امنیتی بین‌المللی و چالش‌های پیش‌رو، بحث شد.

لاریجانی با بیان رییس این‌که اعضای اصلی این کنفراس عضو ناتو هستند و چند نفری هم از کشورهای دیگر برای شرکت در این اجلاس دعوت شده بودند، افزود: موضوع خلع سلاح بخش نخست کنفرانس بود، بحران مالی و امنیت انرژی و بحران‌ بالکان و افغانستان نیز در این کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 وی با بیان این‌که بسیاری از رهبران کشورهای مختلف دراین اجلاس شرکت کرده بودند، تصریح کرد: بحثی که مطرح کردیم درباره شرایط امنیتی در فضای بین‌المللی بود و اعلام کردیم اگر با مسائل امنیتی با شیوه‌های گذشته برخورد کنند نباید به کاهش چالش‌ها امیدوار باشیم، اما اگر رویکرد سالم و منطقی نسبت به حل بحران به وجود آید و مسائل امنیتی با واقع‌بینی بررسی شود می‌توان شرایط را به نحو دیگر رقم زد.

رئیس مجلس با اشاره به ملاقات‌هایی باسران برخی کشورها گفت:‌ اظهارات برخی رهبران اروپایی حتی آمریکایی در کنفرانس نشان دهنده‌ این واقعیت بود که نمی‌توانیم چالش‌های دنیا را به صورت تک‌بعدی و به وسیله یک کشور حل کنیم؛ و بعضا رهبران با صراحت این موضوع را بیان می‌کردند.

 رییس مجلس تاکید کرد: دو سه سال پیش چنین نکته‌ای وجود نداشت، بلکه بعد از فروپاشی تئوری یک‌جانبه‌گرایی آمریکا این فضا به وجود آمد که خود دستاوردی برای نظام بین‌الملل است تا از این فضای تک بعدی خارج شود.

لاریجانی با بیان این‌که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با مسوولان کشورهای اروپایی و همسایه‌ آن مذاکره داشتیم، عنوان کرد: مسائل دوجانبه و برخی موضوعات مهمی که به ذهن آنها می‌آمد برای حل چالش‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به دیدارش با نخست‌وزیر اسپانیا، وزیر امور خارجه‌ و رییس مجلس این کشور گفت: صحبت‌هایی درباره نحوه‌ گسترش روابط سیاسی، سرمایه‌گذاری و برخی چالش‌های منطقه و نقش آنها مطرح شد و به نظر می‌رسد در اتحادیه اروپا، اسپانیا و سایر کشورها علاقمند به ایفای نقش موثرتر در حل مسائل هستند، البته این به اراده‌ و هزینه‌کرد خودشان بستگی دارد.  

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet