شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/27 13:59:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

سعدون‌زاده پیشنهاد داد: کمیسیون تلفیق از مدار بررسی بودجه سنواتی حذف شود

عضو کمیسیون انرژی پیشنهاد داد کمیسیون تلفیق را از مدار بررسی بودجه سنواتی در مجلس حذف شود.

جواد سعدون‌زاده، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه 27 شهریور مجلس شورای اسلامی گفت: در اینجا لازم می‌دانم از مواضع اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای جناب آقای دکتر البرادعی سپاسگذاری نمایم.ایشان با اعلام صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران، عدم انحراف آن از منشور سازمان آژانس را مورد تأکید قرار داد و توطئه‌گران و گروههای فشار بین‌المللی را نودیوانگان و افراد فضول نام نهاد.

نماینده مردم آبادان مواضع و تحرکات اخیر و خصمانه فرانسه علیه کشورمان را محکوم کرد و افزود: در شگفتم که این کشور بجای جبران خطاهای گذشته در جنگ تحمیلی و حمایت از نظامهای مستبد منطقه خود را اسیر کمند سیاست‌های آمریکا و صهیونیست بین‌المللی نموده است.

وی همچنین حضور نامشروع آمریکا و متحدانش را در کشورهای مسلمان افغانستان و عراق محکوم نمود و تصریح کرد: حضوری که بر خلاف ادعای آنان، به تقویت ریشه‌های شوم تروریسم در منطقه انجامیده است و همه‌روزه جان زنان و کودکان را در کوچه و بازار می ستاند.

سعدون‌زاده سالگرد حماسه پیروزی مقاومت اسلامی در جنگ (33) روزه علیه اشغالگران را نیز گرامی داشت.

نماینده آبادان در ادامه نطق پیش از دستور خود گفت: با نزدیک شدن فصل بودجه به دو نکته اشاره‌ای گذرا داشته باشم. اول اینکه از دولت محترم می‌خواهم برای یکبار هم ولو برای یکبار هم طلسم تقدیم بودجه در موعد مقرر به مجلس را بشکند و بر اضطراب و فشار عصبی و بررسی سطحی امور مهم مملکتی مهر پایان بزند. دوم اینکه به مجلس محترم پیشنهاد می‌نمایم. پیشنهاد حذف کمیسیون تلفیق از مدار بررسی بودجه سنواتی را می‌نمایم تا مسؤولیت بررسی بودجه به مجموعه مجلس شورای اسلامی واگذار شود. چرا که در روند فعلی موازی‌کاری، اتلاف وقت، ایجاد شبهه‌های زیاد مبنی بر اعمال نظرهای خاص و بومی نگر و اموری مانند آن قابل تحمل و بررسی است. تلفیق واجب عینی را به کفایی مبدل ساخته و ذهن پویای نمایندگان را از تب و تعمق می‌اندازد.

جواد سعدون‌زاده همچنین اظهار داشت: درباره نظام سهمیه‌بندی بنزین بعنوان یکی از اعضاء کمیسیون انرژی در این وقت محدود به دو نکته اشاره می‌نمایم: اول اینکه می‌طلبد هرچه سریعتر اعتماد پایدار را در ذهن مردم در اینخصوص بوجود آورد تا مبادا طرحهای راهبردی ما را ترفند دشمنان و جنگ روانی آنان با شکست روبرو شود. هدایت درآمدهای صرفه‌جویی بسوی زمینه‌های کارآفرینی و محرومیت‌زدایی و سامان‌بخشیدن به حمل و نقل عمومی می‌تواند راهگشا باشد.

وی در تشریح نکته دوم گفت: با اعمال سهمیه‌بندی حمل و نقل خودگردان و بدون متولی روستاهای کشور دچار ایست قبلی شده است. سهمیه 3 لیتر و نبود جایگزینهای مناسب در روستاها عملاً چرخ فعالیت‌ها را متوقف و احتمال مهاجرت منفی را افزایش داده است.

نماینده آبادان ضمن تأکید و تشکر از ابتکار بدیع سفرهای استانی توسط رئیس‌جمهور، به هیأت محترم دولت و کمیته پیگیری اجرای مصوبات سفرهای استانی یادآوری کرد که اجرایی‌نمودن عاجل مصوبات اعتماد ملی را به همراه دارد و به سخن مقام معظم رهبری در تمجید از دولت نهم مبنی بر اینکه «دولت نهم در دلها امید ایجاد کرده است» مصداق عینی می‌بخشد.

جواد سعدون‌زاده ادامه داد: در اینجا لازم می‌بینم درخصوص سرنوشت لایحه اختصاص دو درصد درآمد نفت و گاز به استانهای نفت‌خیز و گازخیز مطالبی را مطرح نمایم: این لایحه در آغاز برای ایجاد تحول و جهش در مناطق محروم خوزستان مطرح گردید که با دو اقدام ناگهانی از منویات رئیس‌جمهور فاصله گرفت. اول اینکه تغییر ضرایب توسط مجلس شورای اسلامی جسم و جان لایجه را به چالش کشید.

دو اینکه بودجه عمرانی خوزستان در مقایسه با استانهای غیرنفتی با حذف دو درصد از آن با رشد منفی 7/0 درصد مواجه گردید. لذا با این روند تحقق جهش اقتصادی و رفع محرومیت که جزء اهداف اولیه این لایحه بود هرگز جامه عمل نخواهد پوشید. قرار آن بود که این اعتبارات بصورت ویژه و مازاد بر اعتبارات سنواتی در نظر گرفته شود.

سعدون‌زاده گفت: بدلیل عدم اجرای کامل فرآیند بازسازی  در آبادان سایه آثار خرابیها و آسیبهای جنگ تحمیلی بر شهرستان آبادان تاکنون سنگینی می‌نماید. لذا از دولت محترم می‌خواهم طبق مصوبه سفر استانی ردیف اعتبارات بازسازی را کماکان پادار نماید.

وی از وزیر نیرو  خواست طبق دستور رئیس‌جمهور به وضع برق اسف‌بار آبادان رسیدگی عاجل بنماید.

نماینده آبادان همچنین لغو ابلاغیه اخیر مبنی بر جلوگیری از ورود از کالاهای ملوانی موسوم به ته‌لنجی را از رئیس‌جمهور خواستار شد. وی افزود: چرا که آبادان با نرخ بیکاری (26) درصدی به آستان تحریک رسیده است و تحمل (3) هزار بیکار این بخش را نخواهدداشت.

نماینده آبادان اظهار داشت: به وزیر نیرو یادآور می‌شوم که وعده رئیس‌جمهور به مردم آبادان درخصوص افتتاح طرح جامع آبرسانی بهمن‌ماه سالجاری است که امیدوارم عملی شود.

وی همچنین به وزیر نیرو تذکر داد که طرح آبیاری و زهکشی نخیلات آبادان بعنوان طرح بزرگ ملی با هزینه (200) میلیارد تومان و با بهم خوردن سیستم آبیاری سنتی چنانچه با اعتبار (200) میلیارد تومان دیگر تکمیل نشود، باعث مرگ (3) میلیون اصله نخل در آبادان خواهدشد که فاجعه‌ای عظیم و جبران‌ناپذیر خواهدبود. پیشنهاد می‌نمایم از صندوق ذخیره ارزی مبلغ مذکور اختصاص یابد.

نماینده آبادان از معاون اول رئیس‌جمهور خواست تا طبق دستور رئیس‌جمهور محترم طرح ارتقاء دهستان چرده قهرمان را در دستور کار هیأت دولت قرار دهند و پس از تصویب ابلاغ نمایند.

وی همچنین تسریع در پروژه گازرسانی به آبادان، اروندکنار و روستاهای بخش مرکزی، اجرای هرچه سریعتر مصوبه هیأت دولت مبنی بر احداث پالایشگاه آبادان،‌ رفع موانع کندبودن روند احداث اتوبان آبادان ـ سربندر موسوم به جاده مرگ، تصویب عاجل طرح جامع تفصیلی شهر آبادان، توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی الوند به دو شهر آبادان و خرمشهر طبق مصوبه سفر استانی، دستور رئیس‌جمهور به وزارت نفت نسبت به تغییر وضعیت استخدامی کارکنان زحمت‌کش پروژه پالایشگاه آبادان به رسمی، اه‌اندازی سریع بندر اروندکنار شهرستان آبادان، احداث سالنهای ورزشی مصوب سفر استانی و اعلام نتایج بعمل آمده برای تخریب یا بازسازی ورزشگاه پنج مهر آبادان و تصویب آموزشکده‌ فنی و حرفه‌ای در اروندکنار آبادان را از سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط خواستار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet