انتخابات ریاست جمهوری
1386/06/27 12:11:00
سرویس صحن

ماده یک لایحه یک فوریتی اجرای سیاست های کلی اصل 44 به تصویب مجلس رسید

مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در دومین روز بررسی، لایحه یک فوریتی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ماده یک این لایحه را به همراه بندهای آن را به تصویب رساند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت براساس مصوبه امروز مجلس، اصطلاحات مذکور بدین شرح تعریف می شود:

بازار، به فضایی جغرافیایی یا مجازی اطلاق می شود که در آن خریداران و فروشندگان کالاها و خدمات مشابه یا جانشین نزدیک را مبادله می کنند.

کالا نیز به هر شی منقول و یا غیر منقول که می تواند مورد مبادله و استفاده قرار گیرد اطلاق می شود.

همچنین خدمت، محصول غیر ملموسی که استفاده از آن از فرایند تولید آن قابل تفکیک نیست.

بنگاه به واحد اقتصادی که در تولید کالا یا خدمت فعالیت می کند اعم از آنکه دارای شخصیت حقوقی یا حقیقی باشد.

براساس این مصوبه اصطلاح شرکت به شخص حقوقی که با رعایت قانون تجارت یا قانون خاص حسب مورد تشکیل شده باشد اطلاق می شود.

سهام مدیریتی نیز میزانی از سهام یک شرکت که دارنده آن طبق اساسنامه اختیار تعیین حداقل یک عضو را در هیات مدیره شرکت دارد.

همچنین شرکت تعاونی شخص حقوقی است که با رعایت قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی و قانون شرکت های تعاونی مصوب 1350 تشکیل شده باشد. این نوع شرکت تعاونی متعارف نیز نامیده می شود.

همچنین شرکت تعاونی سهام عام نوعی شرکت سهامی عام است که با رعایت قانون تجارت و محدودیت های مذکور در این قانون تشکیل شده باشد.

شرکت تعاونی فراگیر ملی نیز نوعی تعاونی متعارف یا سهامی عام است که برای فقرزدایی از سه دهک پایین درآمدی تشکیل می شود عضویت سایر افراد در این تعاونی آزاد است ولی در بدو تشکیل حداقل 70 درصد اعضای آن باید از سه دهک پایین درآمدی باشند.

براساس گزارش خبرنگار خانه ملت، رقابت، وضعیتی در بازار است که در آن تعدادی تولید کننده، خریدار و فروشنده مستقل برای تولید خرید و فروش کالا یا خدمت فعالیت می کنند، به طوری که هیچ یک از تولید کنندگان، خریداران و فروشندگان قدرت تعیین قیمت را در بازار نداشته باشند یا برای ورود بنگاه ها به بازار یا خروج از آن محدودیتی وجود نداشته باشد.

انحصار نیز وضعیتی در بازار است که سهم یک یا چند بنگاه یا شرکت تولیدکننده خریدار و فروشنده از عرضه و تقاضای بازار به میزانی باشد که قدرت تعیین قیمت و یا مقدار را در بازار داشته باشد یا ورود بنگاه های جدید به بازار یا خروج از آن با محدودیت مواجه باشد.

انحصار طبیعی به وضعیتی از بازار گویند که یک بنگاه به دلیل نزولی بودن هزینه متوسط می تواند کالا یا خدمت را به قسمی عرضه کند که بنگاه دیگری با آن قیمت قادر به ورود یا ادامه فعالیت در بازار نباشد.

انحصار قانونی، وضعیتی از بازار  است که به موجب قانون، تولید، فروش و یا خرید کالا و یا خدمت خاص در انحصار یک یا چند بنگاه معین قرار می گیرد.

وضعیت اقتصادی مسلط، وضعیتی در بازار است که در آن توانایی تعیین قیمت، مقدار عرضه با تقاضای کالا یا خدمت یا شرایط قرارداد در اختیار یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی قرار گیرد.

ادغام نیز اقدامی است که براساس آن یک یا چند شرکت ضمن محو شخصیت حقوقی خود، شخصیت حقوقی واحد و جدیدی تشکیل دهند یا در شخصیت حقوقی دیگری جذب شوند.

تجدید اقدامی است که براساس آن یک شرکت ضمن محو شخصیت حقوقی خود یا چند شخصیت حقوقی جدید تشکیل دهد.

براساس این گزارش، بنگاه یا شرکت کنترل کننده، بنگاه یا شرکتی که از طریق تملک تمام یا قسمتی از سهام یا سرمایه یا مدیریت و یا از طریق دیگر، فعالیت های اقتصادی بنگاه ها یا شرکت های دیگر را در یک بازار کنترل می کند.

مدیران شرکت، اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و افراد دارای عناوین مشابه یا هر شخص دیگری است که مسئولیت تصمیم گیری در شرکت به موجب قانون و یا اساسنامه آن یا به موجب حکم دادگاه و یا مراجع ذی صلاح قانونی به آنها واگذار شده باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet