هدر موبایل
1387/11/26 11:23:00
سرویس اقتصادی

چالش‌های بودجه 1388

"علی‌اصغر یوسف‌نژاد" نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در یادداشتی،‌ دیدگاه‌های خود در مورد چالش‌های بودجه سال آینده را تشریح کرد.

مهمترین شرط تدوین بودجه مربوط به رعایت سندهای بالادستی مانند قانون اساسی، قانون برنامه توسعه و قوانین عادی، سندچشم انداز بیست ساله و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است. بررسی‌ها بیانگر این است که با وجود زحمات زیادی که برای تدوین لایحه بودجه سال 1388 کل کشور کشیده شده، در برخی موارد این لایحه با احکام قانونی و اسناد بالادستی تطبیق ندارد.

ماده 68 قانون محاسبات عمومی، ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و اصول 52 53 و 55 قانون اساسی از جمله این موارد است که باید مجلس آن را تصحیح نماید؛ از سوی دیگر به نظر می‌رسد این موارد با قوانین مقررات مالی و قانون اساسی هم سازگاری ندارد.

نکته دیگر در مورد تامین منابع بودجه سال 1388 است به طوری که تعیین منابع در لایحه بودجه سال آینده با پیچیدگی‌های اساسی همراه است. کاهش قیمت نفت، آثار بحران بین المللی رکود حاکم بر صنعت و تولید و در نتیجه مساله مالیات برای شرکت‌های دولتی و غیر دولتی، رکود بازار بورس و نامشخص بودن لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها از جمله مواردی است که بودجه و منابع آن به آنها بستگی دارد.

برای مثال آنگونه که در لایحه بودجه مشخص شده است، با در نظر گرفتن  رشد 40 درصدی برای مالیات 29 هزار میلیارد تومان از این محل دولت درآمد خواهد داشت، در حالی که اذعان داشت تحقق چنین امری در شک و تردید است. چرا که وقتی صنعت و تولید در رکود باشند امکان تحقق مالیات  به سختی ممکن است. از سوی دیگر باید دقت کرد که سال 87 عملکرد بودجه در ارتباط با مالیات بسیار ضعیف بوده است.

همچنین در خصوص واگذاری سهام شرکت‌های دولتی قرار بود 5 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که با توجه به شرایط بورس و زیان‌ده بودن بسیاری از صنایع، امکان تحقق چنین رقمی بسیار مشکل است.

از طرف دیگر قرار بود از حساب ذخیره ارزی  معادل 2/12 میلیارد دلار برداشت شود که این نیز با توجه به تغییر قیمت نفت بسیار مشکل است ضمن اینکه بار تورمی هم دارد و تعهدات قبلی ارزی هم بر سر جای خود باقی است.

نکته دیگر  اتکای درآمدهای دولت در لایحه بودجه سال 1388 به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به میزان 8 هزار و 500 میلیارد تومان است‌؛ در حالی که وقتی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به تصویب نرسیده چطور می‌توانیم درآمدهای آنها را  قطعی بدانیم. بنابراین امکان تحقق منابع مالی با توجه به شرایط فوق بسیار مشکل است.

از طرف دیگر در مورد مصارف نیز اعتبارات عمرانی سال 1388 نسبت به بودجه 1377 فقط 9 در صد رشد داشته است که در مقایسه با تورم بیش از 20 درصدی نشان‌دهنده این است که در فعالیت‌های عمرانی هم با مشکل مواجه خواهیم شد.

در مورد واردات بنزین و حامل‌های انرژی هنوز تردید برای تصویب یا عدم تصویب آن وجود دارد.

با توجه به مسایل مذکور، کسری بودجه قابل توجهی مشمول شرایط فوق در سال 1388خواهد بود.

دلیل این کسری بودجه نیز ناشی از چند عامل مهم است: "برداشت قابل توجه از حساب ذخیره ارزی" و همچنین "وصول مالیات" و "وجود سهام معوقه" و "ملحوظ کردن آثار ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی" در بودجه.

آنچه از لایحه بودجه سال آینده متوجه می‌شویم این است که بودجه 88 براساس ارقام انبساطی تنظیم و منابع درآمدی مفروض در نظر گرفته شده است به طوری که نمی‌توان پیش‌بینی قابل توجهی از درآمدهای آن داشت.

در حالی که باید با قطعیت در مورد منابع صحبت می‌شد؛ از جمله در مورد قیمت نفت که هنوز تکلیف مشخصی ندارد.

باید نمایندگان وقت بیشتری صرف کنند تا بودجه واقع‌بینانه و براساس عملکردهای سال‌های گذشته و با مدیریت بر منابع موجود تنظیم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet