شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/27 14:37:00
سرویس سیاسی

کاظم جلالی: موضع گیری فرانسه اعجاب سیاستمداران را برانگیخته است

کاظم جلالی موضع گیری فرانسه در برابر ایران را نه تنها عامل اعجاب ایران بلکه موجب اعجاب بسیاری از کشورها و سیاستمداران جهان خواند.

مخبر کمیسیون امنیت ملی در جمع خبرنگاران گفت: در گذشته به صورت سنتی انگلیسی ها از سیاست های آمریکا حمایت می کردند و فرانسوی ها یک سیاست مستقلی را اتخاذ کرده بودند خصوصا در زمان ژاک شیراک و بحران عراق.

وی علت موضع گیری فرانسه بر علیه ایران را تازه کار بودن سارکوزی در عالم سیاست خواند و گفت: این گونه اشتباهات می تواند تبعات بدی برای ملت بزرگ و متمدن فرانسه به همراه داشته باشد.

وی افزود: به نظر می رسد وعده هایی از سوی رئیس جمهور آمریکا به فرانسه داده شده است ولی رئیسه جمهور فرانسه باید از سرنوشت تونی بلر درس عبرت بگیرد و بداند سیاست های جرج بوش مورد تنفر همه جهانیان است.

وی افزود: گزینه جنگ گزینه جدیدی نیست و از ابتدای انقلاب اسلامی بحث براندازی جمهوری اسلامی سرلوحه کار برخی قدرت های بزرگ بوده است و روش های مختلفی نیز مطرح می کردند. امروز جمهوری اسلامی کاملا آمادگی دارد و فرانسه نیز می تواند شانس خود را امتحان نماید و باید بداند موج فزاینده ای از تنفر نسبت به سیاست های آمریکا و کسانی که پشت آمریکا حرکت می کنند وجود دارد و آغاز یک جنگ جدید می تواند طبعات بسیاری برای برخی قدرت ها و از جمله فرانسوی ها داشته باشد.

وی افزود: به نظر می رسد سازکوزی به جهت عدم شناخت سیاست و مردم ایران درگیر زیاده گویی هایی شده است که اساسا با دولت و ملت فرانسه همخوانی ندارد.

جلالی با اشاره به جوانی دولت سارکوزی گفت: بهتر بود با تامل دولت جدید فرانسه جامعه جهانی را بیشتر می شناختند و بعد مواضع تند خود را بیان می کردند، هر چند که لابی صهیونیست در تهییج مسئولین فرانسه نیز تاثیرگذار بوده است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی در خصوص تناسب روابط اقتصادی و سیاسی گفت: دولت بایستی تناسب لازم میان روابط اقتصادی و سیاسی را در نظر بگیرد تا اینگونه نگردد که با بالاترین روابط اقتصادی با کشور فرانسه، در روابط سیاسی دچار مشکل شویم.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet