انتخابات ریاست جمهوری
1386/06/27 14:57:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

ندیمی: اظهارنظر، وظیفه قانونی ماست

ندیمی گفت: ما باید در راستای جریانهایی که منجر به این می‌شوند که عملاً در رابطه با مسائل مردم مشکل ایجاد می‌کند مخالفت و موافقت کنیم، اظهارنظر کنیم و اظهارنظر ما وظیفه قانونی ماست.

ایرج ندیمی، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه 27 شهریور مجلس شورای اسلامی گفت: نزدیک به (5/3) سال از فعالیت این مجلس می‌گذرد. طبیعی است که مردم از مجلس شورای اسلامی با توجه به اهمیتی که در قانون اساسی داشته و دارد انتظاراتی داشته و دارند که متناسباً باید در ارزیابی آن با دقت و تدبیر و تعنیق به موشکافی پرداخت. در راستای نظام هماهنگ، متأسفانه تصمیمی در حال اتخاذ است که از نظر ما می‌تواند برای مجلس کارنامه منفی بشمار آید.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل ادامه داد: آنروز که ما در همین مجلس عرض کردیم که لایحه نظام هماهنگ را در همینجا تصمیم بگیرید، به کمیسیونها واگذار نکنید اگر به توصیه ناصحانه ما گوش می‌دادید و می‌توانستیم این تصمیم را اتخاذ کنیم شاید اینهمه زمان و اینهمه مرور زمان مشمول این لایحه نمی‌شد و اکنون هم این تصمیم در حال اتخاذ است که حتماً مورد اعتراض جوامع کارمندی قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: افزایش حقوق و مزایای کارمندان، بازنشستگان و افراد موضوع این قانون ازطریق واگذاری سهام دولتی، خوب، واقعاً سالهای گذشته کارمندان چه گرفتند؟ الان کارمندان چه می‌خواهند؟ آیا واقعاً به آنها می‌شود گفت که شما از طریق سهام زندگی کنید؟ در بنگاههای اقتصادی و همچنین اعمال پلکانی افزایش سنواتی و در ظرفیت معمول بودجه سالانه و حداکثر بمدت (5) سال تأمین می‌شود. واقعاً در رابطه با نظام هماهنگ ما (5) سال به برابری یا هماهنگ یا هر نوع خدمات مدیریتی که به مردم وعده دادیم می‌رسیم؟ واقعاً به انتظاراتی که ایجاد کردیم می‌رسیم؟ و اگر نرسیم مثل موضوع بنزین نمی‌شود که بنده در تلفیق، در همین صحن، در دو طرحی که آماده کردم عرض کردم که روش اجرایی بگونه‌ای خواهد شد که خسارت متوجه مجلس می‌شود.

ندیمی گفت: الان آیا نیستند کسان زیادی که در رابطه با نحوه سهمیه‌بندی، همین تذکراتی که نمایندگان می‌دهند از جهت خروجی و رسوب، ازجهت عدم پوشش بنزین نسبت به نیازمندان بخصوص افرادی که با آن امرار معاش می‌کنند، همینطور جوامع مختلف کشاورزی، صنفی، صنعتی و در همین روزهای آتی معلمان و اساتید و دیگران. واقعاً آیا اگر ما در روش هم بازنگری کنیم، متهم به عنوان باید شویم؟ ما باید لااقل در روش کمک کنیم که آقا! این روشی که الان در سهمیه‌بندی است، آن آزادی که نیست و باید می‌بود، بنده خودم از کسانی هستم در تلفیق که اگر آن غیرسهیمه‌ای و مانند آن نمی‌آمد اصلاً رأی نمی‌دادیم. کما اینکه در مورد قیمت هم همین بازنگری شد. قرار نبود که ما بصورت غیربسته‌ای اجراء کنیم و این مشکلاتی ایجاد کرد. همینطور در رابطه با نظام بودجه‌ریزی است، الان می‌گویند آقا! شما دیگر ردیفها را کار نداشته باشید. خوب، اگر نماینده نداند ردیفها چیست، گلوبال یک عددی به یک وزارتخانه بدهد چطور باید نظارت کند؟ آخر چرا ما خودمان را گرفتار اموری می‌کنیم که مردم بعداً بگویند اینها وقت نداشتند؟ وظیفه ما این است بیاییم ببینیم چه تصمیماتی گرفته می‌شود. نماینده لاهیجان ادامه داد: مثلاً اگر این پروژه صنعتی از طرف دولت در فلانجا انجام می‌شود اصلاً دارای چه توجیه فنی و اقتصادی است؟ هرچند که الان ما دررابطه با مسائل توجیه فنی و اقتصادی، بیشتر توجیه سیاسی داریم. مثل همین پروژه‌هایی که الان در استانهای شمالی می‌گویند شما به همان کشاورزی بسنده کنید. اصلاً شما بیکار ندارید، حتی حفظ اشتغال و صیانت از اشتغال هم در برنامه آنها نیست. بنابراین با چنین رویکردی گمان می‌رود که ما باید دررابطه با مسائل اساسی که در رابطه با مثلاً بنزین آژانسها،‌ بنزین موتورسیکلتها یا مباحثی که در رابطه با همین نظام هماهنگ است واقعاً یکمقداری در راستای مسائل خودمان تجدیدنظر کنیم و قبول کنیم که در راستای این مسائل ما با تجدیدنظرهایی مبتنی بر تدبیر و نه احساس روبرو باشیم. مثل رابطه دولت و مجلس است.

نماینده مردم لاهیجان گفت: وظیفه مجلس است که از دولت قانونی و مردمی حمایت کند اما معنای آن هضم و جزم نیست. وظیفه ما نظارت است. ما باید در راستای جریانهایی که منجر به این می‌شوند که عملاً در رابطه با مسائل مردم مشکل ایجاد می‌کند مخالفت و موافقت کنیم، اظهارنظر کنیم و اظهارنظر ما وظیفه قانونی ماست. بعضی از دوستان گمان می‌کنند که حمایت از دولت قانونی و مردمی معنایش این است که ما اصلاً نه بفهمیم، نه بگوییم و نه نظر بدهیم. مردم برای این به ما رأی دادند.

ندیمی اظهار داشت: ما باید قوه مجریه را هدایت و حمایت کنیم و سیاست و نظارت دست ما باشد. همانطور که قوه مجریه هم نسبت به زیرمجموعه‌اش همین حالت را دارد. در همین اصل 44 هم که یک گام بزرگ است، بنده هم بعنوان موافق در ضرورت آن صحبت کردم نگرانی را نباید از کف بدهیم که مثلاً اگر قرار است تعاون به 25 درصد طی 7 سال دست پیدا کند این یعنی 50 هزار میلیارد تومان بودجه و تزریق مالی، آیا اینکار درحال انجام است؟ بنابراین بنظر می‌رسد که دوستان، نمایندگان عزیز! این 7،8،10ماه باقیمانده را بنحوی عمل کنیم که ان‌شاء‌الله از باب تمام کردن حسن تمام نتیجه‌ای بفرجام داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet