ایام محرم 1398
1392/11/06 09:22:19
سرویس اقتصادی
خانه ملت بررسی می کند؛اخذ جریمه دیر کرد توسط بر خی از بانک ها (1)

ربا خواری برخی از بانک ها در روز روشن/بانک ها به نظرات مراجع تقلید درباره حرام بودن اخذ جریمه دیر کرد توجه کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ،گفت: بانک های خصوصی و دولتی در مسابقه افزایش سود تسهیلات بانکی قرار گرفته اند و تمرکز فعالیت های بانکی به کسب سود و اخذ جریمه دیرکرد بانکی خلاصه شده است.
ربا خواری برخی از بانک ها در روز روشن/بانک ها به نظرات مراجع تقلید درباره حرام بودن اخذ جریمه دیر کرد توجه کنند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ،گفت: بانک های خصوصی و دولتی در مسابقه افزایش سود تسهیلات بانکی قرار گرفته اند و تمرکز فعالیت های بانکی به کسب سود و اخذ جریمه دیرکرد بانکی خلاصه شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/57936.jpg ربا,خواری,برخی,از,بانک,ها,در,روز,روشن/بانک,ها,به,نظرات,مراجع,تقلید,درباره,حرام,بودن,اخذ,جریمه,دیر,کرد,توجه,کنند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزار خانه ملت،بی شک چگونگی فعالیت بانک ها، یکی از موضوعات مهمی است که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی همواره مطرح بوده است، اما آنچه مشخص است اجرای کامل بانکداری اسلامی و بدون ربا دغدغه اصلی مراجع تقلید و مردم بوده است.

یکی از نکات مهمی که مراجع تقلید به آن اشکال شرعی وارد کرده اند اخذ جریمه دیرکرد از اقساط معوق بانکی است که اکثر مراجع تقلید بر حرام بودن آن تذکر داده اند؛ اما در این رابطه بانک‌ها اعلام کرده اند به عنوان وکیل سپرده‌های مردم، باید از ابزار جریمه استفاده کنند که البته در قول برخی از این مدیران باید اصطلاح وجه التزام جایگزین جریمه دیرکرد شود تا مشکل فقهی آن برطرف شود.

در هرصورت واقعیت این است مردم و مراجع تقلید از موضوع اخذ جریمه دیرکرد رضایت ندارد و باید به این موضوع رسیدگی شود و مهمتر از آن این است که قانون بانکداری اسلامی و بدون ربا را بطور کامل در کشور اجرایی کرد.

نکته مهم دیگر در خصوص  فعالیت های صنعت بانکداری این است که باید این فعالیت ها را به سمت تقویت تولید در عمل سوق داد.

در رابطه با موضوعات مطرح شده، گفت و گو هایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شده و به نظر مراجع تقلید در رابطه با اخذ جریمه دیرکرد بیان شده که به شرح ذیل است:

ناصرعاشوری قلعه رودخانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، افزود:متاسفانه در حال حاضر بانک های دولتی و خصوصی کشور در مسابقه افزایش سود قرار گرفته اند که این رقابت به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی گفت:اگر بانک ها در سود و زیان فعالیت های اقتصادی شریک و به شرکای واقعی بخش خصوصی تبدیل شوند قطعا سود تسهیلات پرداختی را از 10 الی 12 درصد به 24 الی 30 درصد افزایش نمی دهند.

45 هزارواحد تولیدی نیمه کاره در شهرک های صنعتی

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد:  در حال حاضر با وجود سرمایه گذاری بیست ساله بانک های دولتی در شهرک های صنعتی، 45000 واحد تولیدی نیمه کاره و رها شده وجود دارد که این به دلیل عملکرد ضعف سیستم بانکی کشور است و نباید فراموش کرد که 60 الی 70 درصدی طرح هایی که مورد تائید بانک ها قرار می گیرند دارای توجیه اقتصادی لازم نیستند.

وی تشریح کرد: عملکرد ضعیف بانک ها  در کارشناسی طرح های اقتصادی که به آنها تسهیلات بانکی تعلق می گیرد، باعث شده که در برخی موارد طرح ها بطور واقعی کارشناسی نشوند و دلیل این کار این است که در هنگام ارائه وام، ابتدا بانک ها به میزان وام و سود آن از مردم وثیقه دریافت می کنند بنابراین برای  بانک خیلی مهم نخواهد بود که طرح با شکست مواجه و مردم ورشکست شوند این در حالی است که در هیچ کجای دنیا چنین برخوردی با سرمایه گذار نمی شود.

عاشوری قلعه رودخانی با تاکید بر اتخاذ مکانیزمی که سرمایه گذاری بانک ها را به سمت تولید هدایت کند، گفت: بانک ها باید از تولید، صنعت و کشاورزی سود کسب کنند تا اقتصاد بصورت واقعی رونق یابد و نباید فعالیت های بانکی بر روی کسب سود از جریمه های دیرکرد معوقات بانکی خلاصه شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: حمایت عملی بانک ها از  تولید در بخشهای صنعت، کشاورزی و مسکن باعث می شود که زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری، فراهم آید.

استفاده بانک مسکن از اعتبارات دولتی

عاشوری قلعه رودخانی درباره عملکرد سیستمی بانکی در تامین مسکن گفت: مسکن از ملزومات زندگی اجتماعی است و در تمامی دنیا، موضوع تامین مسکن اقشار مختلف مردم از سوی دولت ها مورد حمایت قرار می گیرد بنابراین بانک مسکن باید با سود کمتر از سود متعارف بخش خصوصی را در  تولید و مردم را در تامین مسکن کمک کند.

وی افزود: دولت باید از طریق بانک مرکزی و بانک مسکن مشکل واحدهای مسکونی نیمه تمام مهر را حل کند و همچنین برنامه مشخصی نیز برای تامین مسکن تمامی اقشار مردم ارائه کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآورشد: باید توجه داشت اگر بانک مسکن در حوزه مسکن مهر ورود پیدا کرده به این دلیل بوده است که از طریق بانک مرکزی 50 هزار میلیارد تومان گشایش اعتبار برای این بانک لحاظ شده و از منابع دولت و بانک مرکزی استفاده می کند بنابراین نباید بانک مسکن خود را با بانک های خصوصی مقایسه کند.

اخذ جریمه دیرکرد به فتوای خیلی از مراجع اشکال دارد و حرام است

در رابطه با اخذ جریمه دیرکرد بانکی سید ناصر موسوی لارگانی از نمایندگان روحانی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: اجرای کامل بانکداری اسلامی و بدون ربا خواسته مردم است.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسیاری از قوانین مصوب در دوره‌های مختلف، با مشکلات فقهی مواجه اند،گفت: البته کلیه فعالیت‌های بانکداری کشور بر خلاف دستورات اسلامی نیست اما باید پذیرفت در کشور نظام بانکداری اسلامی به تمام معنا هم نداشته ایم و موضوعاتی مانند اخذ جریمه دیرکرد به فتوای خیلی از مراجع اشکال دارد و حرام است.

اخذ جریمه دیرکرد در بانک‌ها حرام است

اقدام برخی از بانک ها در اخذ جریمه دیر کرد در حالی صورت  می گیرد که مراجع عظام تقلید در این باره بارها تذکر داده اند.

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی در این باره تاکید کردند اخذ جریمه دیرکرد در بانک‌ها حرام است و نوعی رباخواری محسوب می‌شود، مگر از ابتدا شرط شود که اگر در زمانی معین اقساط پرداخت نشد این میزان جریمه می‌شوید، نه اینکه بابت هر ساعت یا روز تاخیر جریمه در نظر گرفته ‌شود.

اخذ جریمه دیرکرد مردم را دچار تنگنا کرده است/ این مساله ار بارها تذکر داده ام

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نیز با بیان اینکه ممکن است برخی از مسوولان بانک‌ها خیال کنند با اخذ جریمه دیرکرد، درآمد بیشتر می‌شود، گفت: برخی از اوقات جریمه‌های دیرکرد باعث می‌شود که مردم دچار تنگناهای زیادی شوند. این مساله را بارها تذکر داده‌ایم و مشخص نیست، چرا این مساله به طور ریشه‌ای حل نمی‌شود/.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet