پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/06/27 15:36:00
سرویس اقتصادی
با تصویب مجلس

مالکیت دولت بر بنگاه های اقتصادی که فعالیت آنها خارج از اصل 44 می‌باشد ممنوع گردید

نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه اصل ۴۴ در نشست بعد از ظهر روز سه شنبه مالکیت، سرمایه گذاری و مدیریت برای دولت در بنگاه های اقتصادی که فعالیت آنها خارج از اصل ۴۴ قانون اساسی می باشد را ممنوع اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ممنوعیت مالکیت، سرمایه گذاری و مدیریت برای دولت اعم از طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، تاسیس موسسه یا شرکت دولتی، مشارکت با بخش های خصوصی و تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی، به هر نحو و به هر میزان ممنوع است.

با تصویب مجلس دولت مکلف شد سهم سهم الشرکه، حقوق مالکانه، حق بهره برداری و مدیریت خود را در شرکت ها، بنگاه ها و موسسات دولتی و غیر دولتی که موضوع فعالیت آنها جز گروه یک ماده 2 این قانون است تا پایان سال 1393 به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیر دولتی واگذار نماید.

همچنین تداوم مالکیت، مشارکت و مدیریت دولت در بنگاه های مربوط به گروه یک ماده 2 این قانون و بعد از انقضای قانون برنامه چهارم توسعه و یا شروع فعالیت در موارد ضروری تنها با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی و برای مدت معین مجاز است.

نمایندگان مقرر کردند: در مناطق کمتر توسعه یافته و یا در زمینه فناوری های نوین و صنایع پرخطر، دولت می‌تواند برای فعالیت های گروه یک ماده 2 از طریق سازمان های توسعه ای مانند سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تا سقف 49 درصد با بخش های غیر دولتی مشترکا سرمایه گذاری کند. در این موارد دولت مکلف است سهام دولتی را در بنگاه جدید حداکثر ظرف سه سال پس از بهره برداری به بخش غیر دولتی واگذار کند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet