هدر موبایل
1392/11/26 14:14:02
سرویس فرهنگی
درپی درخواست جمهوری ارمنستان برای ثبت معنوی نان لواش در یونسکو؛

بت‌کلیا انتقاد کرد: ثبت میراث معنوی کشورمان به نام دیگران در سایه غفلت مسئولان

نایب رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در واکنش به درخواست جمهوری ارمنستان برای ثبت معنوی روش پخت نان لواش در یونسکو، گفت: مسئولان ما در ثبت میراث کشور غفلت می‌کنند، ما باید میراث مادی و معنوی کشور را قبل از درخواست کشورهای دیگر به ثبت یونسکو برسانیم.
بت‌کلیا انتقاد کرد: ثبت میراث معنوی کشورمان به نام دیگران در سایه غفلت مسئولان نایب رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در واکنش به درخواست جمهوری ارمنستان برای ثبت معنوی روش پخت نان لواش در یونسکو، گفت: مسئولان ما در ثبت میراث کشور غفلت می‌کنند، ما باید میراث مادی و معنوی کشور را قبل از درخواست کشورهای دیگر به ثبت یونسکو برسانیم. https://cdn.icana.ir/d/019/51900.jpg بت‌کلیا,انتقاد,کرد:,ثبت,میراث,معنوی,کشورمان,به,نام,دیگران,در,سایه,غفلت,مسئولان Icana

یوناتان بت‌کلیا در گفت‌ وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نان لواش و روش پخت آن جزو میراث معنوی کشور است، توضیح داد: دنیا نمی‌تواند منکر این شود که نان لواش به ایرانیان تعلق دارد اما در راستای حفظ این میراث معنوی مسئولان کشور هم باید تلاش می‌کردند که متأسفانه با غفلت آنان ارمنستان درخواست ثبت معنوی روش پخت نان لواش را به یونسکو ارسال کرد.

نماینده اقلیت آشوری در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متأسفانه در یونسکو درخواست‌هایی که زودتر ارسال می‌شود در اولویت قرار می‌گیرد و اگر کشوری بعد از درخواست اولیه نسبت به درخواست ارسالی به یونسکو ادعایی داشته باشد به سختی می‌تواند آن ادعا را ثابت کند.

وی افزود: با توجه به این موضوع مسئولان میراث فرهنگی کشور باید تلاش کنند درخواست ثبت میراث مادی و معنوی کشورمان را پیش از سایر کشورها به یونسکو ارسال کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: کشورهای دیگر از غفلت ما در ثبت میراث مادی و معنوی‌مان سوءاستفاده کرده و درخواست ثبت میراث ما را به نام خود به یونسکو ارسال می‌کنند.

عضو هیأت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران-ارمنستان گفت: مسئولان به فکر ثبت سایر میراث مادی و معنوی کشور باشند و قبل از ارسال درخواست دیگر کشور ها آنچه که به ایران و فرهنگ ایرانی می‌شود در یونسکو ثبت کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet