هدر موبایل
1387/11/30 16:46:00
سرویس اقتصادی

نماینده اسلام آباد غرب:سخنان رئیس جمهور در مورد وصول یک میلیارد دلار به خزانه جای تامل دارد

به گزارش خبرنگار خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اصول ۵۴و ۵۵ قانون اساسی در خصوص نظارت مجلس بر اجرای بودجه و تذکر با اشاره به ماده ۲۱۸آیین نامه داخلی مجلس گفت: روز گذشته رییس جمهور در مورد موضوع ۱ میلیارد دلار صحبت هایی را مطرح کرده اند که جای تامل دارد.

وی گفت: طبق اصول 54و 55 قانون اساسی نظارت بر بودجه برعهده مجلس است، ماده 218 آیین نامه می گوید که این نظارت توسط دیوان محاسبات انجام می گیرد.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: دیوان محاسبات در گزارش خود از نا مشخص بودن سرنوشت 1 میلیارد دلار در بودجه خبر داد و روز گذشته آقای رییس جمهور با استناداتی که داشتند تصریح کردند که در حال حاضر خزانه گزارش داده که این پول وصول شده و 1 دلار هم جابجا نشده است گلایه هم کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: واقعاً اگر اسنادی هست که قابل اتکاء باشد به دولت ظلم شده است و اگر دیوان محاسبات همچنان معتقد بر مستندات خودش است، حتماً باید توضیح داشته باشد.

فلاحت پیشه گفت: نه ما (مجلس) و نه دولت حق نداریم سوال بدون پاسخ را در ذهن مردم ایجاد کنیم تشویش اذهان عمومی تنها دلیل آن همین سئوالات بی پاسخ است.

وی تصریح کرد: معتقدم به عنوان رئیس مجلس حتماً در قالب این دو اصل قانون اساسی و ماده آیین نامه داخلی مجلس ،تکلیف این موضوع را مشخص کندکه آیا دیوان محاسبات اشتباه کرده؟ دولت چه اسنادی دارد؟ تا در نهایت پاسخ مشترکی را برای اذهان عمومی داشته باشیم.

لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده اسلام آباد غرب گفت: تذکر شما وارد است دیوان محاسبات مرجعی است که حسابها را تطبیق می کند و تفریغ بودجه را ارائه می دهد و مجلس هم باید این نظرات را در دسترس عموم قرار دهد.

رییس مجلس گفت: دیوان محاسبات هم نظر خود را داده است و این گزارشی هم که خوانده شده متعلق به سال 85 است و زمانی که آقای رحیمی مسئولیت دیوان را برعهده داشتند و این گزارش تدوین شده و مطابق روال همیشه گزارش دیوان محاسبات در مجلس خوانده می شد که گاهاً به دو الی سه ساعت طول می کشید مطابق آیین نامه جدید کوتاه شد و ( مدت زمان قرائت گزارش ) به نیم ساعت تقلیل پیدا کرد.

وی گفت: تفاوتش در خلاصه خواندن گزارش در مجلس است در گزارش دیوان آمده بود که این مبلغ اسناد واریزی اش وجود ندارد و اگر اسنادی وجودی دارد به دیوان ارائه نمایند.

لاریجانی گفت: تفریغ بودجه متعلق به سال 85 است نه حال حاضر اگر اسنادی وجود داشت باید به دیوان محاسبات می دادند که در گزارش تفریغ بودجه ارائه می دادند.

وی افزود: از نظر اینجانب مرجع اصلی  همان دیوان محاسبات است و آن جایگاهی است که باید تفریغ بودجه را انجام دهد و مجلس براساس آن قضاوت می کند.

گزارش تفریغ بودجه سال 86 نیز همین گونه است گزارشی که دیوان به ما ارائه کرده دارای انحرافاتی است اگر دستگاههای دولتی نظری دارند زودتر اعلام نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet