هدر موبایل
1392/12/13 11:23:03
سرویس فرهنگی
ابوترابی در مراسم نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس:

کتابخانه مجلس بین 5 کتابخانه بزرگ پارلمانی جهان به زیبایی می‌درخشد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس، افزود: کتابخانه مجلس در میان ۵ کتابخانه بزرگ پارلمانی جهان به زیبایی می‌درخشد و نگین درخشانی برای تبیین جایگاه نهاد قانونگذاری است.
کتابخانه مجلس بین 5 کتابخانه بزرگ پارلمانی جهان به زیبایی می‌درخشد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس، افزود: کتابخانه مجلس در میان 5 کتابخانه بزرگ پارلمانی جهان به زیبایی می‌درخشد و نگین درخشانی برای تبیین جایگاه نهاد قانونگذاری است. https://cdn.icana.ir/d/019/63161.jpg کتابخانه,مجلس,بین,5,کتابخانه,بزرگ,پارلمانی,جهان,به,زیبایی,می‌درخشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد حسن ابوترابی امروز ( سه‌شنبه 13 اسفند) در مراسم آیین نودمین افتتاحیه کتابخانه مجلس که در سالن مشروطه مجلس برگزار شد افزود: حضور کتابخانه مجلس در کنار نهاد قانونگذاری گامی برای پیوند علم با عمل است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امید است با برداشتن گام‌های بلند اقدامات اساسی برای سلوک علمی و رسیدن به قله‌های اقتدار انجام شود.

و یادآور شد: در این میان لازم است از کارهای ارزشمندی که در این سالها برای اعتلای کتابخانه مجلس شکل گرفته تشکر کنم.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: افتخار داریم که کتابخانه مجلس در میان 5 کتابخانه بزرگ پارلمانی جهان به زیبایی می‌درخشد و نگین درخشانی برای تبیین جایگاه نهاد قانونگذاری است.

ابوترابی تصریح کرد: کتابخانه مجلس با آرشیو 14 میلیون سند، در موزه مجلس و بیش از 25 هزار مجلد نسخه خطی بی نظیرترین کتابخانه پارلمانی جهان است که این برای ایران و جامعه علمی مایه افتخاراست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از رجبی ریاست کتابخانه مجلس تاکید کرد: دکتر رجبی در تهیه مجلات علمی و انتشار نشریه انگلیسی زبان که در ماههای اخیر منتشر شد نقش بسزایی داشتند.

ابوترابی افزود: ناگفته نماند که اقدام اخیر مدیران کتابخانه مجلس در چاپ عناوین جدید از کتبی که بیش از 400 عنوان را به خود اختصاص داده نیز بسیار ارزشمند است.

وی گفت: برگزاری همایش ها و نشست‌ها از سوی کتابخانه مجلس نیز به نوبه خود جای تقدیر دارد و امید است با اقدامات انجام شده راه برای ارتباط نزدیک با نهادهای قانونگذاری در منطقه آسیا فراهم شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شکل گیری کتابخانه مجلس نشان‌دهنده نگاه منطقی و اصولی بنیان گزاران نهاد قانونگذاری است.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: از نگاه قرآن کریم تنها راه رسیدن به کمال سلوک علمی است و در آیات قرآن قلم و کتابت مهمترین ابزار برای رسیدن به علم و دانش است.

وی یادآور شد: اگر این سرمایه بزرگ در دست انسان نبود امروزه مرزهای علمی و فتح قله‌های دانش هیچ معنایی نداشت.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک می‌توان راه رسیدن به معرفت الله و قرب به خدای بزرگ را راه مبتنی بر قلم و کتابت و قرائت تعریف کرد.

ابوترابی تصریح کرد: هر دانشی که با اعتقاد و ایمان گره خورده باشد می‌تواند انسان را به مدارج والا هدایت کند.

وی افزود: امروزه علم تهی از ایمان براساس فرو ریختن بنیان زندگی بشر تبدیل شده است که ریشه همه طغیان‌ها و سرکشی‌هاست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر علم با ایمان همراه باشد باعث تعالی انسان شده و اگر از معرفت الهی تهی باشد انسان را ساقط خواهد کرد.

 

رجبی خبر داد: کتابخانه مجلس رئیس کنسرسیوم محتوای ملی ایران شد

در مراسم مذکور محمدحسین رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سخنانی با بیان اینکه موضوع کتاب در فرهنگ معنوی ایران و آسیا نقش مهمی دارد اظهار کرد: اجداد ما ایرانیان، سه هزار سال پیش از این فرهنگ خود را بر مبنای کتاب مقدس اوستا شکل دادند و از 1400 سال قبل نیز کتاب قرآن محور فرهنگ و تمدن سازی ما شد و در کنارش نیز آثار از فردوسی و سعدی و حافظ به ما هویت بخشید.

رجبی افزود: در سال‌های رخداد انقلاب مشروطه و با فاصله کوتاهی از تاسیس مجلس، کتابخانه آن نیز شکل گرفت. به عبارت دیگر این کتابخانه از 105 سال قدمت دارد اما ساختمانش 90 سال قبل افتتاح شد و این به معنای اهمیت موضوع کتاب در فرهنگ ایرانی است. این کتابخانه با وجود ساختمان کوچک ابتدایی خود همواره محل همت وکلای مجلس شورای ملی بود و بر اهمیت تاریخی خود افزود.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در طول تاریخ کتا‌ب‌های فراوانی از ما در اثر تعصبات ناشی از تحریکات مذهبی از بین رفته که حجم تقریبی آنها معادل حجم آثاری است که برجای مانده است تصریح کرد: در همین تهران و در جایی به نام ری که با شهرری امروز کمی فاصله داشته است، در زمان حمله سلطان محمود غزنوی چند صد هزار کتاب متعلق به شیعیان سوزانده شد و در تاریخ آمده که این مراسم کتاب‌سوزی تا یک ماه طول کشیده است.

وی با بیان اینکه در اصول کافی بابی با عنوان حرمت کتاب‌سوزی آمده است و به نقل از پیامبر اکرم(ص) و ائمه نقل شده است که هیچ کتابی را نباید سوزاند تاکید کرد:  ما در جنگ‌های زیادی از جمله در جنگ‌های صلیبی شاهد بودیم  که کتابخانه‌های زیادی در غرب عالم اسلام سوخت و حتی در پایان عصر صفویه نیز این رویداد تکرار شد و در سال جاری نیز در کشور آفریقای مالی 70 هزار کتاب خطی که متعلق به اهل تصوف و شیعیان بود  در آتش سوزانده شد. این رویدادها نشان می‌دهد که ما چگونه و با چه مشقتی توانسته‌ایم کتاب را در طول تاریخ حفظ کنیم و امروز هم اگر چیزی باقی مانده به دلیل نوعی تقدس است که برای آن آثار قائل شده‌ایم.

رحبی با یادآوری اینکه کتابخانه مجلس شورای اسلامی امروز با کتابخانه‌ها و سفارتخانه‌های کشورهای بزرگ جهان رابطه دارد گفت: برای اولین بار در اتحادیه بین‌المجالس آسیایی مصوب شد که کتاب‌خانه‌های پارلمانی کشورهای آسیایی با یکدیگر ارتباط گرفته و به سمت تشکیل یک اتحادیه حرکت کنند.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی از سه هفته قبل به عنوان رئیس کنسرسیوم محتوای ملی که در واقع شبکه اطلاع رسانی مراکز کتابخانه‌ای و آرشیوی ایران است انتخاب شد.تا قبل از این، دانشگاه تهران ریاست کنسرسیوم را برعهده  داشت.

 

گلایه رئیس فرهنگستان علوم از قانونگذاران/ قانون باید به درستی نوشته شود

رضا داوری اردکانی در این مراسم افزود: ما به عنوان انسان چه بخواهیم و چه نخواهیم اهل سیاست هستیم، و به قول ارسطو که در تعریف انسان گفته است «انسان حیوان سیاسی است».

وی در ادامه با طرح سوالی با بیان اینکه قانون از چه زمانی بوده و قانونگذاری از کی پدید آمده است، گفت: سوال پیش روی ما این است که آیا قانون و قانونگذاری با هم بوده‌اند یا قانونگذاری مقدم بوده؟ و یا حتی این دو با هم پدید آمده‌اند؟ زندگی بشر هیچ‌گاه بدون قانون نبوده است ولی گذشتگان به قانون بیشتر احترام می‌گذاشتند، اما سوال من این است که اگر قانون نبود، قانونگذاران از کجا آمده‌اند؟

داوری با تاکید بر اینکه هیچ‌کدام از قانونگذاران قدیم، خود را قانونگذار نمی‌دانستند افزود: درست است که حکیمان قانونگذار بوده‌اند اما آنها حکمت می‌گفته‌اند ولی عنوان می‌کردند که ما زبان مردم هستیم. از نظر تاریخی اما سوفسطائیان نخستین گروه مردم بودند که داعیه دار قانون‌گذاری بوده‌اند و می‌گفتند بشر برای تسلط قواعدی وضع می‌کند.

وی در مورد سقراط و محاکمه او گفت: این محاکمه از سوی اشرار صورت نگرفت بلکه بهترین‌های آتن او را محاکمه و محکوم به اعدام کردند چون رسمی تازه و بدعت آورده بود. می‌گفتند هر که باشد نباید بدعت‌گذار باشد. او پاسخ داد هر جا من بروم همینکار را می‌کنم اما حکم قانون را می‌پذیرم.

رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: وضع کنندگان قانون گاهی با قصد و گاهی بی‌قصد آن را وضع می‌کردند، اما قانونگذاری که قانون وضع می‌کند باید نزدیک به ضربان نبض و قلب جامعه باشد. فرزند هر سیاستمدار ضرورتاً سیاستمدار نمی‌شود. به نظر من می‌توان سیاست آموخت اما هر فردی سیاستمدار نمی‌شود و لذا اگر برخی در تاریخ نامدار هستند آنها با آموختن به این مقام نرسیده‌اند.

داوری در ادامه به گلایه در مورد قانون نویسی و وضعیت آن پرداخت و گفت: من معلم دانشکده ادبیات بوده‌ام و علاقمند به زبان فارسی، اما گلایه‌ای دارم که  قانون را باید درست نوشت، باید به شکلی نوشتش که کسی نتواند بخش یا نفی یا کم و زیاد کند. قانون باید درست نوشته شود، اگر صد صفحه‌ای است و می‌شود نود و هشت صفحه آن را حذف کرد، آن قانون، قانون خوبی نیست. گاهی ما مطالبی می‌نویسیم اما وقتی به دست مجریان می‌دهیمش آنها نمی‌دانند باید با آن چه بکنند. باید قانونی نوشته شود تا وقتی دراختیار مجریان قرار می‌گیرد بدانند با آن چه کنند.

رئیس فرهنگستان علوم همچنین گفت: قانونگذاران مردم زمان خودشان هستند. سخن زمان خود را شنیده و کارشان دربردارنده فلاح و رستگاری مردم است، البته به باور من اینجا بهشت زمینی محقق نخواهد شد./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet