ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/12/25 14:12:41
سرویس دیگر رسانه‌ها_

جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان از زبان نمایندگان

نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی از جاذبه های گردشگری استان می گویند.
جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان از زبان نمایندگان نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی از جاذبه های گردشگری استان می گویند. https://cdn.icana.ir/d/019/49931.jpg جاذبه,های,گردشگری,سیستان,و,بلوچستان,از,زبان,نمایندگان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛گفتگوی نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس و توصیه های آنها  به مسافران نوروزی را در ادامه می خوانید.

 

ردیف

اماکن دیدنی استان سیستان و بلوچستان

1

شهر سوخته

2

 دریاچه هامون

3

 قلعه قدیمی چهل دختر رودخانه کاجو،رودخانه‌کهیر و روستای بوگ

4

 موزه بزرگ منطقه ای جنوب شرق کشور در زاهدان

5

 قلعه سام،قلعه تیمور کاروانسرای رباط شورگز،کوه ملک سیاه

6

 دشت سیستان، دشت لوت، دریاچه سه دریا، مسجد شاه ‌علی ،زیارتگاه ملک سیاه

7

 غار تاریخی معبد بان مسیتی،کوه های تاریخی شهبازبند در روستای تیس

8

 قلعه ایرانشهر

9

 غار لادیز،آتشکده کرکوی

10

 منطقه حفاظت‌شده باهوکلات (گاندو)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توصیه های نمایندگان استان سیستان و بلوچستان به مسافران نوروزی

نماینده

جاذبه های گردشگری استان

ناصر کاشانی

(نماینده زاهدان درمجلس)

1-کوهستان پارک،مجتمع تفریحی براسان، مجتمع تفریحی گراناز، پارک لاله،باغ خانواده، پارک ملت

2-کتابخانه استاد کامبوزیا، موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران، باغ خاتم، کوهستان پارک شهدا،

3-مجتمع تفریحی امام زمان(عج)،باغ امام علی (ع)، پارک فرهنگیان

4-دهستان تمین،غار لادیز، چشمه آب معدنی موسی، چشمه آب معدنی اسکل‌آباد، رودخانه سیا‌نجان، کوه سلیمان جاذبه‌ای طبیعی زاهدان

5-خانه ایوبی، دبستان آیت الله طالقانی، ساختمان داد‌گستری، تلگراف خانه حرمک، حسینیه،ساختمان پست، کاروانسرا‌ی نصرت آباد،راه آهن‌میر‌جاوه،هفتاد ملا، قلعه تپه دلاویز

6-آینه‌دوزی،سکه‌دوزی،سوزن‌دوزی بلوچی، قالی‌بافی رایج‌ترین صنایع دستی زاهدان

سیدباقرحسینی

(نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس )

1-شهر سوخته اولین مکان استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران

2-دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران

3-شهرستان کوه خواجه و قلعه رستم درغرب زابل، قلعه سام، دهانه غلامان، چاه نیمه، قلعه سه‌کوه،قلعه رمرود، آتشکده کرکوه

4- قلعه خان ملک، تپه کنیز، تخت شاه،  بی بی دوست، آتشکده کهک، میل قاسم آباد، میل نادری، زاهدان کهنه، برج افغان، چاه نیمه، تالاب هامون، آسیابهای بادی و قلعه کندر

5-پشتی و گلیم بافی، قالی بافی، توتن سازی، تولید ابزارآلات موسیقی، سوزن دوزی، کلوچه و نان محلی، کلمبه و برَک مهم ترین صنایع دستی زابل

 

یعقوب جدگال

(نماینده چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس )

1-"چابهار"مهمترین چهارراه‌ کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی

2-غارتاریخی معبد بان مسیتی،کوه های تاریخی شهبازبند در روستای تیس، مسجد جامع روستای تیس

3-گورستان تپه نهادی، قلعه گواتر، قلعه تیس، قلعه انوشیروان، قلعه باتل،قدمگاه خضر درجنوب غربی چابهار درمحلی به نام سپوزه

4-تالاب لیپار،انجیرمعابد (لور لول)،خلیج گواتر،درختچه حرا،رودخانه باهوکلات، کوههای بدبوم یا مریخی، لاک پشت های سبز، اسکله ماهیگیری ، ساحل صخره ای

 
درهمین راستا خبرگزاری خانه ملت گفتگوهایی با نمایندگان استان سیستان و بلوچستان انجام داده که در ادامه می خوانید.

زاهدان؛سرزمینی که تاریخ را با طبیعت پیوند زده است

نماینده مردم زاهدان در مجلس، زاهدان را شهرستانی دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی طبیعی و تاریخی خواند که منجر به توسعه توریسم شده و گردشگران را به خود جذب می‌کند.

ناصر کاشانی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه زاهدان یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است، گفت: این شهر از طریق راه زمینی از سمت شمال به مشهد و از سمت جنوب به چا‌بهار مرتبط می‌شود و از این نظر دارای موقعیت جغرافیایی خاصی است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی،کوهستان پارک،مجتمع تفریحی براسان، مجتمع تفریحی گراناز، پارک لاله، باغ خانواده، پارک ملت، کتابخانه استاد کامبوزیا، موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران، باغ خاتم، کوهستان پارک شهدا،مجتمع تفریحی امام زمان،باغ امام علی و پارک فرهنگیانرا از مراکز تفریحی زاهدان خواند.

وی ادامه داد: دهستان تمین، غار لادیز، چشمه آب معدنی موسی، چشمه آب معدنیاسکل‌آباد، رودخانه سیا‌نجان، کوه سلیمان و ... از جاذبه‌ای طبیعی زاهدان خواند که منجر به توسعه توریسم طبیعی به این منطقه می‌شود و این جاذبه‌ها مسافران نوروز را به سوی خود فرا می خواند.

وی خانه ایوبی، دبستان آیت اله طالقانی،ساختمان داد‌گستری، تلگراف خانه حرمک، حسینیه، مجموعه امیر توکل کامبوزیا،ساختمان پست، کاروانسرا‌ی نصرت آباد،راه آهن میر‌جاوه،هفتاد ملا، قلعه تپه دلاویزو ... را از جاذبه‌های توریستی و گردشگری زاهدان خواند.

وی تاکید کرد: موزه بزرگ منطقه ای جنوب شرق کشور در زاهدان قرار دارد که در این موزه آثار باستان شناسی، مردم شناسی و هنر‌های سنتی جنوب شرق کشور نگهداری می‌شودو علاوه بر این موزه شهدا ـ مجموعه ای از آثار شهیدان پر افتخار جنگ تحمیلی در خود جا داده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،گفت: همچنین آینه‌دوزی، سکه‌دوزی، سوزن‌دوزی بلوچی، قالی‌بافی و ... از رایج‌ترین صنایع دستی زاهدان است که می‌تواند گردشگران را به خود جذب کند.

شهر سوخته؛ اولین مکان استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران

نماینده مردم زابل در مجلس، با بیان اینکه شهرستان زابل منطقه ای است که محل شکلی‌گیری یکی از تمدن‌های اولیه انسانی است، تایکد کرد: تمدن شهر سوخته اولین و بزرگترین محل استقرار شهر نشینی در شرق فلات ایران است.

سیدباقر حسینی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه شهرستان زابل یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است، تصریح کرد: مرکز این شهرستان شهر زابل است که این شهرستان یکی از مناطقی است که تمدن اولیه و پیشرفته انسانی در آن شکل گرفته است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، افزود: از ارتفاعات مهم این شهرستان کوه خواجه و قلعه رستم درغرب زابل است که در کنار این کوه تصویری از رستم پهلوان که گرزی دوسر در دست دارد، نقش بسته و همچنین کاخ کوه خواجه و قلعه کافر -که به پادشاهی اشکانی-ساسانی تعلق دارد- نیز از دیگر مناطق تاریخی منطقه است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، شهر سوخته را که در این شهرستان واقع شده را اولین و بزرگترین محل استقرار شهر نشینی در شرق فلات ایران خواند که ابزار و آلات کشف شده در این منطقه، شگفتی و علاقه باستان شناسان و تاریخ دانان را برانگیخته است.

حسینی، با بیان اینکه دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است، گفت: این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در ایران است که به دلیل واقع شدن در یک منطقه کوهستانی، منظره ای بسیار دل انگیز دارد چرا که در این پهنه وسیع دریاچه‌ها، برکه ها، نیزارها و مراتعی وجود دارد که زیستگاه انواع پرنده های مهاجر است و از این منظر دریاچه هامون از مناطق بسیار زیبا ودیدنی در شرق ایران است.

وی، قلعه سام، دهانه غلامان، چاه نیمه، قلعه سه‌کوه، قلعه رستم، قلعه رمرود، آتشکده کرکوه، قلعه خان ملک، تپه کنیز، تخت شاه،  بی بی دوست، آتشکده کهک، میل قاسم آباد، میل نادری، زاهدان کهنه، برج افغان، چاه نیمه، تالاب هامون، آسیابهای بادی و قلعه کندر را از مهم ترین اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان زابل خواند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، همچنین پشتی و گلیم بافی، قالی بافی، توتن سازی، تولید ابزارآلات موسیقی، سوزن دوزی، کلوچه و نان محلی، کلمبه و برَک را از مهم ترین صنایع دستی زابل معرفی کرد.        

چابهار؛ مهمترین چهارراه‌ کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی

نماینده چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس، با تاکید بر اهمیت منطقه چابهار به عنوان نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه به آبهای آزاد، گفت: این منطقه مهمترین چهارراه‌ کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.

یعقوب جدگال در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در بیان موقعیت جغرافیایی چابهار، گفت: چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی کشور است که در کرانهٔ دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد، از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. 

نماینده چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است به گونه ای که این بندر یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.

جدگال، تصریح کرد: به دلیل اهمیت و موقعیت بی بدیل چابهار، سرمایه گذاری های وسیعی انجام شده که نقش موثری در جذب گردشگر به این منطقه دارد و به دلیل آب و هوای استوایی و گرمسیری به گونه ای که گرمترین نقطه کشور در زمستان وخنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است، با استقبال گردشگران مواجه شده است.

وی غار تاریخی معبد بان مسیتی،کوه های تاریخی شهبازبند در روستای تیس، مسجد جامع روستای تیس، گورستان  تپه نهادی،  قلعه گواتر، قلعه تیس، قلعه انوشیروان، قلعه باتل،قدمگاه خضر در جنوب غربی چابهار در محلی به نام سپوزه و ... را از مهم ترین آثار و بناهای تاریخی چابهار خواند.

وی افزود: تالاب لیپار، انجیر معابد (لور لول)، خلیج گواتر، درختچه حرا، رودخانه باهوکلات، کوههای بدبوم یا مریخی، لاک پشت های سبز، اسکله ماهیگیری ، ساحل صخره ای و ... نیز از جاذبه های طبیعی چابهار است که علاقمندان به طبیعت و بافت ها و گونه های گیاهی خاص و منحصر به فرد را به سوی خود جذب می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس، تصریح کرد: موقعیت استراتژیک این منطقه باعث ایجاد اماکن تفریحی و رفاهی در چابهار شده است به گونه ای که مردم و مسئولان این منطقه در تمام فصول سال به ویژه ایان نوروز آمادگی پذیرایی از مهمانان را دارند./

پایان پیام

       

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet