ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/12/29 10:48:00
سرویس فرهنگی

ایلام "سرزمین شگفتیها"،"عروس زاگرس" و "نگین غرب "

در ایام نوروز مسافران نوروزی و زائران زیادی برای بازدید مناطق جنگی بازمانده ازدفاع مقدس وارد این استان می شوند.
ایلام "سرزمین شگفتیها"،"عروس زاگرس" و "نگین غرب " در ایام نوروز مسافران نوروزی و زائران زیادی برای بازدید مناطق جنگی بازمانده ازدفاع مقدس وارد این استان می شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/64743.jpg ایلام,"سرزمین,شگفتیها"،"عروس,زاگرس",و,"نگین,غرب," Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛گفتگوی نمایندگان استان ایلام درمجلس و توصیه های آنها  به مسافران نوروزی را در ادامه می خوانید.

                 

ردیف

اماکن دیدنی استان ایلام

1

غار بره زرد ایلام

2

 شهر تاریخی سیمره

3

  قلعه هزار درب  دره‌شهر

4

 دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان

5

 غار طلسم ایوان

6

 غار خفاش دهلران

7

آتشکده دو طبقه ساسانی

8

قلعه زمستانی والی

9

"کلم" روستای بوته های سرسبز

10

سنگ نوشته آشوری

                 

                 

 توصیه های نمایندگان استان ایلام به مسافران نوروزی

نماینده

جاذبه های گردشگری

 احمد شوهانی

1-مهران مسیر عبور شیعیان عراق

2-دیدن مناطق جنگ زده

3-جلوه‌های طبیعی لاله‌های واژگون

علی محمد احمدی

(نماینده دهلران،آبدانان و دره شهر در مجلس)

1-مرقد 5امامزاده در شهرستان دهلران

2-شهرهای باستانی باقی مانده از دوره ساسانیان

3-جاذبه های گردشگری زیست محیطی

4-جلوه‌های طبیعی لاله‌های واژگون سبزه‌زارها

5-غار خفاش شهرستان دهلران

6-قلعه میرغلام هاشمی(سیکان) قلعه هزاردر،قلعه هزارانی، قلعه والی شهرباستانی سیمره

7-غار انفجاری در ایوان،غارهای زینه گان ،غارتایه گه،آبشار چم ،آو آبشار گچان و آبشار سرطاف در ایلام،

8-غارطلسم در ایوان، تنگ ماژین و تنگ بهرام چوبین در دره شهر وغارهای ملک و کبوترلان درمهران

 

درهمین راستا خبرگزاری خانه ملت گفتگوهایی با نمایندگان استان ایلام در مجلس انجام داده که در ادامه می خوانید.

آثار باستانی بی‌شمار و طبیعت بی‌نظیر امتیازهای گردشگری ایلام

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام با اشاره به جاذبه های گردشگری این استان گفت: استان ایلام علاوه بر داشتن آثار باستانی، طبیعت بی‌نظیری نیز دارد.

احمد شوهانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه استان ایلام از نظر تاریخی قدمت بسیاری زیادی دارد گفت: علاوه بر شهرهای باستانی باقی مانده از دوره ساسانیان، چندین کتیبه تاریخی نیز در این استان به جا مانده است.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جاذبه های طبیعی این استان ادامه داد: شاید بتوان گفت که درختان استان ایلام چند برابر استان های شمالی است که این امر استعدادی برای گسترش صنعتگری به شمار می رود.
                  
وی با بیان اینکه استان ایلام از نظر باستانی دست کمی از استان اصفهان ندارد تاکید کرد: ایلام علاوه بر داشتن آثار باستانی همچون آثار باستانی اصفهان، طبیعت استان های شمالی را نیز دارد.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه برخلاف استعدادهای طبیعی، جاذبه های مذهبی به خوبی معرفی شده اند افزود: در ایام نوروز مسافران نوروزی و زائران زیادی برای زیارت مناطق جنگ زده وارد این استان می شوند.
وی با بیان اینکه تنها در چند روز منتهی به اربعین حدود 70 هزار نفر از مرز مهران به عتبات عالیات می روند توضیح داد: در مقابل روزی چند هزار نفر از عراق برای زیارت امام رضا (ع) وارد ایران می‌شوند.
 
شوهانی ضمن بیان اینکه مرز مهران مسیر عبور شیعیان عراق است گفت: انتظار ما از سازمان حج و زیارت این است که عبور از مرز برای ورود به کربلا به صورت انفرادی آزاد کند.
 
وی با توضیح اینکه در سفرهای زیارتی کاروانی،از هر نفر یک میلیون و 200 هزار تومان گرفته می‌شود افزود: این در حالی است که در سفرهای انفرادی هر نفر با 200 هزار تومان الی 300 هزار تومان می‌تواند از مرز خارج شده و پس از زیارت دوباره به ایران بازگردد.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام تاکید کرد: در صورت حل مشکل تردد انفرادی زائرین، توریسم مذهبی استان متحول شده و از این طریق ثروت زیادی وارد ایلام می‌شود.
 
 
غارخفاش دهلران، از نوادر طبیعی ایران
نماینده مردم دهلران،آبدانان و دره شهر در مجلس با اشاره به جاذبه های گردشگری استان ایلام گفت:غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور،یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمند به طبیعت گردی ناشناخته مانده است.  
                    
علی‌محمد احمدی درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت،بابیان اینکه شاید استان ایلام از نظر استعدادهای گردشگری در بین استان‌های کشور بی‌نظیر باشد، گفت:در ایلام علاوه بر جاذبه های گردشگری زیست محیطی جاذبه های مذهبی نیز وجود دارد.
نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر درمجلس شورای اسلامی در بیان جاذبه های زیست محیطی استان ایلام افزود:غار انفجاری در ایوان،غار خفاش در دهلران، غارهای زینه گان ،غارتایه گه،آبشار چم ،آو آبشار گچان و آبشار سرطاف در ایلام، غارطلسم در ایوان، تنگ ماژین و تنگ بهرام چوبین در دره شهر وغارهای ملک و کبوترلان درمهران از جمله جاذبه های زیست محیطی این استان هستند.
                        
                     
 
وی با بیان اینکه غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور،یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمند به طبیعت گردی ناشناخته مانده است توضیح داد: این غار طبیعی پراهمیت با حدود 265 متر طول و ده ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن، حدود یک کیلومتر از چشمه های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: شهرستان دهلران آبدانان،ایلام در دامنه زاگرس واقع شده اند که جلوه‌های طبیعی لاله‌های واژگون،سبزه‌زارها پوشیده از برگ‌های سبز بسیار زیبا را در این منطقه ایجاد کرده است.
احمدی با بیان اینکه روستای "کلم" معروف به روستای بوته های سرسبز، بدون شک زیباترین روستای استان ایلام است، گفت: ظرفیتهای نهفته گردشگری، تاریخی و مذهبی این روستا باعث شده که هر سال به خصوص در ایام تابستان و بهار و حتی زمستان و پاییز، گردشگران زیادی از ایران و کشورهای خارجی به این روستا سفر کنند.
وی افزود: وجود پدیده های نادر طبیعی و خدادادی در استان ایلام از دریاچه دوقلو گرفته تا شکاف طبیعی زمین باعث شده که ایلام لقب سرزمین شگفتیها، عروس زاگرس و نگین غرب را در کشور یدک بکشد.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به جاذبه های مذهبی این استان توضیح داد: حدود 5 امامزاده در شهرستان دهلران ازدفن شده اند که به دلیل داریم که به دلیل نزدیکی به عراق مشخص است که از نوادگان نزدیک امام حسین (ع)هستند .
احمدی افزود: یادمان‌های دفاع مقدس نیز در شهرستان های دهلران، مهران هرساله مورد زیارت مردم ایران قرار می گیرد.
وی بااشاره به جاذبه های تاریخی استان ایلام توضیح داد:قلعه میرغلام هاشمی(سیکان) قلعه هزاردر، قلعه هزارانی، قلعه والی شهرباستانی سیمره نیز از جمله جادبه های تاریخی این استان هستند.
 
نماینده مردم دهلران،آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی ،با بیان اینکه جاذبه‌های این استان به خوبی معرفی نشده‌اند گفت: معرفی استان نیاز به بودجه دارد که متأسفانه منابع مالی که باید در اختیار سازمان گردشگری استان قرار بگیرد،تا کنون تخصیص نیافته است.
 
عضوکمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به مشکلات مدیریتی در خصوص مسائل گردشگری استان ایلام گفت: متأسفانه اداره گردشگری استان ایلام یک سرپرست که دامپزشک است و هیچ تخصصی درخصوص مسائل گردشگری ندارد./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet