هدر موبایل
1393/01/01 08:08:00
سرویس فرهنگی

شهرستان های استان تهران در ایام نوروز دیدنی می شوند

نمایندگان شهرستان های استان تهران از جاذبه های گردشگری این استان سخن گفتند.
شهرستان های استان تهران در ایام نوروز دیدنی می شوند نمایندگان شهرستان های استان تهران از جاذبه های گردشگری این استان سخن گفتند. https://cdn.icana.ir/d/019/44497.jpg شهرستان,های,استان,تهران,در,ایام,نوروز,دیدنی,می,شوند Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛گفتگوی نمایندگان تهران ،شمیرانات، اسلامشهر درمجلس و توصیه های آنها  به مسافران نوروزی را در ادامه می خوانید.

           

ردیف

اماکن دیدنی استان تهران

1

بقعه امام زاده صالح(ع)

2

عمارت شمس‌العماره

3

کاروانسرای رباط کریم

4

بقعه اما‌مزاده معصوم (ع)

5

کاروانسرای دیر گچین

6

قله توچال

7

کوه بی‌بی شهربانو

8

تنگه واشی

9

موزه فرش ایران

10

موزه کاخ گلستان

11

بازار تهران

12

آتشکده تخت رستم

13

دریاچههای تار و هَویر

14

خانه پروفسورعدل

15

آبشار شکرآب

16

باغ قلهک

17

مسجد و مدرسه سپهسالار

18

کاخ موزه سعدآباد

19

خانه قوام الدوله

20

یخچال پیرداغلان

21

امامزاده بی بی سکینه

22

نارین قلعه 

 
           
توصیه های نوروزی نمایندگان استان تهران به مسافران نوروزی
 

نماینده

جاذبه های گردشگری

ابراهیم نکو

(نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس)

1-کاروانسرای "علی شاهی"کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران

2-"رباط کریم "بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان

3-کاروانسرای قلعه سنگی متعلق به دوران سلجوقیان

 4-کاروانسرای حاج کمال در دوره قاجاریه

5-آثار باستانی این منطقه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره معاصر

6-امامزاده ابوطالب (ع)،انبارهای یخی ( یخچالها )،معبد تخت رستم

7-تپه ده حسن، پل بازارک، تپه باستانی پرندک

فرهاد بشیری

(نماینده مردم پاکدشت در مجلس)

پاکدشت قطب صادرات گل و گیاه

امامزاده سیدجلیل(ع) واقع در جنوب روستای فیلستان متعلق به دوران صفویه

امامزاده محمد(ع) که قدمت بنای اولیه آن مربوط به دوره قاجاریه

امامزاده عون(ع) از اماکن مذهبی و متبرکه شهرستان پاکدشت

آب انبار حیدرآباد،یخچال یبر داغلان، قلعه ترپاق، تپه و قلعه محمودآباد

عمارت ناصریه، کاروانسرای خاتون آباد، پل قدیمی روستای جیتو، کاروانسرای کبود گنبد

 محوطه تاریخی یورد بولاغ توچال،روستای توچال

منبت،نازک کاری چوب،خراطی، سفالگری، سبدبافی، معرق،تولید کاشی هفت رنگ و کاشی معرق صنایع دستی این شهرستان

 نقوی حسینی

(نماینده ورامین در مجلس)

 

1-"مسجد جامع ورامین" از قدیمی ترین مساجد قاره آسیا

2-پارک ملی کویر؛زیست محیطی بکر در قلب ورامین

3-وارنای چهار گوش (قلعه ایرج)،برج علاء‌الدوله، مسجدجامع

 4-تپه شغالی پیشوا،برج آرامگاهی یوسف رازی، قلعه ایرج یا قلعه گبری

5-بقعه سید فتح الله،آرامگاه سید الکریم(ع) معروف به "کوکب الدین"

6-اماکن زیارتی همچون امامزاده جعفر(ع)،امامزاده یحیی(ع) وامامزاده شاه حسین(ع)

7-کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای عین الرشید و کاروانسرای دیرگچین

حسین گروسی

(نماینده قدس ،ملارد، شهریار در مجلس)

1-قطب کشاورزی منطقه

2-تپه باستانی جوقین،قره تپه،تخت رستم ،تخت کیکاوس

 3-قلعه دختر و قلعه کبری و استحکامات و آتشکده های متعدد

4-دشت شقایق شهریار در دامنه های منطقه اخترآباد از زیباترین جاذبه های طبیعی

5-امامزاده بی بی سکینه(س) دختر گرامی امام موسی کاظم (ع) و خواهر بزرگوار امام رضا (ع)

6-امامزاده حمزه (ع)، امامزاده اقطس (ع) ، امامزاده حضرتین (ع)

7-امامزادگان احمد و رضا (ع)، امامزاده طاهر (هارون) (ع)،امامزاده اسماعیل (ع)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درهمین راستا خبرگزاری خانه ملت گفتگوهایی با نمایندگان استان تهران درمجلس انجام داده که درادامه می خوانید.

 

             

 کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران در رباط کریم

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس، با بیان اینکه رباط کریم در گذشته بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد قرار داشت، گفت: بر این اساس کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصلخیز شهریار وجود دارد که به کاروانسرای "علی شاهی" معروف است.

ابراهیم نکو درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،تصریح کرد:شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده و از شمال به شهرستانهای شهریار و کرج، از شرق و جنوب به شهرستانهای ری و اسلامشهر و از غرب به شهرستان ساوه محدود شده است.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رباط کریم در گذشته بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد قرار داشت،دارای اهمیت و توجه بوده و بر این اساس کهن ترین کاروانسراهای ایران مانند کاروان سنگی در این منطقه ساخته شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس،ادامه داد:کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصلخیز شهریار وجود دارد که به کاروانسرای علی شاهی معروف است و علاوه بر آن، کاروانسرای قلعه سنگی متعلق به دوران سلجوقیان و کاروانسرای حاج کمال در دوره قاجاریه، از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان رباط کریم است.

وی تاکید کرد:همچنین قدمت آثار شناسایی شده در این منطقه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره دوره معاصر است و امامزاده ابوطالب (ع)، انبارهای یخی ( یخچالها )، معبد تخت رستم، تپه ده حسن، پل بازارک، تپه باستانی پرندک، مرکز آموزشی دارالعلم و ...از مهم ترین بناها و اماکن تاریخی و طبیعی است که باعث جذب مخاطبان و گردشگران به این منطقه و در تمام فصول سال شده است.

نکو همچنین تصریح کرد:شهرستان بهارستان که شهرستان جدیدی در استان تهران است از ترکیب بخش‌های گلستان و بوستان شهرستان رباط کریم تأسیس شده‌است و بافت طبیعی و سبک ساختاری این شهرستان بسیار نزدیک به شهرستان رباط کریم است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس،گفت: مسئولان شهرستان های رباط کریم و بهارستان و همچنین مردم مهمان نواز این منطقه، آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران، در همه سال و به ویژه ایام نوروز هستند و تمهیدات لازم برای اقامت و امکانات رفاهی و گردشگری اندیشیده شده است.

پاکدشت گلخانه‌ای در قلب استان تهران
 
نماینده مردم پاکدشت در مجلس، با بیان اینکه 30 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در این شهرستان وجود دارد، گفت:همچنین شهرستان پاکدشت قطب صادرات گل و گیاه محسوب می شود.
 
فرهاد بشیری درگفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت،با بیان اینکه شهرستان پاکدشت یکی از شهرستان‌های استان تهران است که در جنوب شرقی شهرستان تهران در حاشیه جاده ترانزیتی تهران-مشهد قرار دارد، گفت: مرکز این شهر پاکدشت است که در ابتدای این شهرستان شهرک فرون‌آباد و انتهای آن شهرک صنعتی علی‌آباد واقع شده است.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی،افزود: این شهرستان که از دو بخش مرکزی و شریف آباد تشکیل شده، از شمال به کوههای البرز و دماوند، از غرب به تهران و ری، از جنوب به بخش مرکزی شهرستان ورامین و شهر قرچک و از شرق به استان سمنان و شهرستان گرمسار محدود می شود و این مساله موقعیت خاصی جغرافیایی را به پاکدشت بخشیده است.
           
            
 
بشیری شهرستان پاکدشت را گلخانه استان تهران خواند و افزود: این شهرستان دارای معادن شن و ماسه فراوان است و همچنین شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی متعدد در این شهرستان واقع شده است.
 
وی از شهرکهای صنعتی که نقش مهمی در پیشرفت و رشد اقتصادی شهرستان پاکدشت دارند، نام برد و به برخی از آنها همچون شهرک صنعتی خاتون آباد، علی آباد، خاوران، عباس آباد و خوارزمی اشاره کرد.
 
بشیری با بیان اینکه  ۲۳۰۶۰هکتار اراضی قابل کشت که بطور کلی ۱۲٫۴درصد از کل اراضی کشاورزی استان تهران را به خود اختصاص داده در این شهرستان قرار دارند، گفت: این مساله باعث شده تا ۷۵درصد از تولیدات گل استان تهران در این شهرستان کشت شود و مردمان این شهرستان با بهره گیری از نعمتهای خدادادی نظیر آب رودخانه جاجرود، اقلیم مناسب و خاک حاصلخیز پرورش گل و گیاه را به عنوان یک شغل اصلی انتخاب کرده اند و امروزه نقش عمده ای در بازارهای گل و گیاه داخل و حتی خارج از کشور دارند.
 
نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه 30 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در این شهرستان وجود دارد،  امامزاده سیدجلیل(ع) واقع در جنوب روستای فیلستان شهرستان پاکدشت متعلق به دوران صفویه و همچنین امامزاده محمد(ع) که قدمت بنای اولیه آن مربوط به دوره قاجاریه و در فاصله سه کیلومتری حصار امیر و غرب روستای ده امام پاکدشت واقع شده و امامزاده عون(ع) را از اماکن مذهبی و متبرکه شهرستان پاکدشت خواند.
 
وی آب انبار حیدرآباد، یخچال یبر داغلان، قلعه ترپاق، تپه و قلعه محمودآباد، عمارت ناصریه، کاروانسرای خاتون آباد، پل قدیمی روستای جیتو، کاروانسرای کبود گنبد، محوطه تاریخی یورد بولاغ توچال، روستای توچال و ... را از دیگر اماکن گردشگری و دیدنی شهرستان پاکدشت خواند.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، افزود:منبت، نازک کاری چوب، خراطی، سفالگری، سبدبافی، معرق، تولید کاشی هفت رنگ و کاشی معرق نیز در صنایع دستی این شهرستان از رواج خوبی برخوردار است.
 
 
 پارک ملی کویر؛زیست محیطی بکر در قلب ورامین
 
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس، با بیان اینکه شهرستان ورامین یکی از مهمترین جاذبه گردشگری استان تهران است، گفت: پارک ملی کویر، زیست محیطی بکر در قلب ورامین است.
 
سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه شهرستان ورامین با بیش از ۱۰۰اثر باستانی متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی، یکی از مهمترین جاذبه گردشگری استان تهران است، تصریح کرد: وجود آثار تاریخی و مذهبی و جاذبه های منحصربه فرد این شهرستان و نزدیکی به کلان شهر تهران، موقعیت ممتازی به این شهرستان بخشیده است.
 
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، گفت: وارنای چهار گوش (قلعه ایرج)، برج علاء‌الدوله، مسجدجامع، تپه شغالی پیشوا، برج آرامگاهی یوسف رازی، قلعه ایرج یا قلعه گبری، بقعه سید فتح الله، آرامگاه سید الکریم(ع) معروف به "کوکب الدین" و ... از مهم ترین آثار و بناهای تاریخی است که شهرت جهانی دارد.
                                  
                   
 
وی افزود: همچنین وجود اماکن زیارتی و متبرکه ای همچون امامزاده جعفر(ع)،امامزاده یحیی(ع)، وامامزاده شاه حسین (ع)چشم انداز مناسبی از گردشگری زیارتی را برای شهرستان تاریخی ورامین ایجاد کرده است.
 
نقوی حسینی، با بیان اینکه مسجد جامع ورامین از قدیمی ترین مساجد قاره آسیا و جزو  152 آثار برتر کشور است، تاکید کرد: این مسجد از شاهکارهای قرن هشتم هجری قمری است که هنرکاشیکاری، گچبری، آجرکاری وخوشنویسی خطوط بنایی آن، چنان باهم ترکیب شده که درکمتر بنای تاریخی به چشم می‌خورد.
 
وی یادآور شد: همچنین به دلیل قدمت شهرستان ورامین، کاروانسراهای مربوط به دوره های مختلف تاریخی در این شهرستان وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای عین الرشید و کاروانسرای دیرگچین اشاره کرد.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: قرار گرفتن بخشی از شهرستان ورامین در کویر مرکزی این شهرستان را به یکی از قطب های توریسم اقتصادی (اکو توریسم) تبدیل کرده است و پارک ملی کویر که در ورامین واقع شده است، تنها پارک ملی در ایران است که به گفته سازمان محیط زیست در آن هیچگونه سکونتگاه انسانی، معدنی و پروانه چرای دام وجود ندارد و گردشگران علاقمند به زیست محیط کویر را به این منطقه بکر می کشاند.
 
شهریار؛شهرستانی تاریخی در غرب استان تهران
 
نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس،این منطقه را به لحاظ قدمت و سابقه سکونت انسانی از مهمترین مناطق استان تهران خواند و گفت: با وجود جاذبه های گردشگردی بیشمار، این شهرستان آماده جذب گردشگران از سراسر کشور است.
حسین گروسی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه شهرستان شهریار، شهرستانی است درغرب استان تهران که مرکز آن شهر شهریار است، گفت: این شهرستان از شمال به جلگهٔ ساوجبلاغ‏ ،از جنوب شرقی و مشرق به ترتیب به بخش‌‏های‏ «فشافویه» و «غار»،از مغرب  محدود می شود و جنوب‏غربی و جنوب‏ آن را رشته‌‏کوه کم‏ارتفاق و باریک «تخت رستم» با ارتفاع ۱۴۵۰ متر، از منطقهٔ کویری شهرستان ساوه جدا می‌‏کند.
             
            
 
نماینده مردم شهریار،قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این شهرستان به لحاظ خاک حاصلخیز و هوای معتدلی که دارد؛ یکی از مهمترین مراکز کشاورزی استان محسوب می شود و بر این اساس یکی از فعالیتهای عمده ساکنان بومی آن کشاورزی است.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید بر اینکه شهریار به لحاظ قدمت و سابقه سکونت انسانی یکی از مهمترین مناطق استان تهران بوده است، افزود: بناها و آثار باستانی به جا مانده از دوره های تاریخی و اسلامی از جمله تپه باستانی جوقین، قره تپه، تخت رستم، تخت کیکاوس و قلعه دختر و قلعه کبری و استحکامات و آتشکده های متعدد موجود در آن مهم ترین جاذبه های گردشگردی این شهرستان است.
 
وی دشت شقایق شهریار در دامنه های منطقه اخترآباد،در غرب شهرستان شهریار را از زیباترین جاذبه های طبیعی این شهرستان خواند و گفت:این منطقه همه ساله میزبان هزاران بازدید کننده و گردشگر از مناطق مختلف کشور به ویژه، استان تهران است.
 
گروسی،گفت:همچنین امامزاده بی بی سکینه دختر گرامی امام موسی کاظم (ع) و خواهر بزرگوار امام رضا (ع) که در 40 کیلوتری غرب شهریار واقع شده است یکی از مهم ترین اماکن متبرکه این شهرستان است.
 
نماینده مردم در مجلس نهم، امامزاده حمزه (ع)، امامزاده اقطس (ع) ، امامزادگان احمد و رضا (ع)، امامزاده حضرتین (ع) ،امامزاده طاهر (هارون) (ع)، امامزاده اسماعیل (ع) و ... را از دیگر اماکن زیارتی و متبرکه در شهرستان شهریار خواند.
عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: مولفه نزدیکی این شهرستان به کلان شهر تهران و همچنین دارا بودن اماکن مذهبی، گردشگری، طبیعی، تفریحی و ... موقعیت منحصر به فردی را به شهرستان شهریار بخشیده است که آماده جذب گردشگر از سراسر کشور به ویژه تهران را دارد./
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet