هدر موبایل
1392/12/14 10:38:20
سرویس اقتصادی

واکنش سه نماینده به احتمال تک نرخی شدن بنزین/ تاثیر بنزین تک نرخی بر افزایش بهای حمل و نقل شهری

فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها در سال آتی به مرحله اجرا خواهد رسید و دولت اختیار دارد در این راستاو بر اساس تبصره ۲۱ قانون بودجه و درآمدی که از محل هدفمند سازی یارانه ها تعیین شده است نرخ حامل های انرژی را افزایش دهد.
واکنش سه نماینده به احتمال تک نرخی شدن بنزین/ تاثیر بنزین تک نرخی بر افزایش بهای حمل و نقل شهری فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها در سال آتی به مرحله اجرا خواهد رسید و دولت اختیار دارد در این راستاو بر اساس تبصره 21 قانون بودجه و درآمدی که از محل هدفمند سازی یارانه ها تعیین شده است نرخ حامل های انرژی را افزایش دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/63184.jpg واکنش,سه,نماینده,به,احتمال,تک,نرخی,شدن,بنزین/,تاثیر,بنزین,تک,نرخی,بر,افزایش,بهای,حمل,و,نقل,شهری Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،گمانه زنی ها و تحلیل های بسیار زیادی درباره نحوه تعیین نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین از سوی کارشناسان و تحلیل گران این حوزه بیان شده است و اکثریت به اتفاق بر به کارگیری راه حلی که منجر به کاهش فساد و قاچاق در این بخش شود و کمترین اثر تورمی را داشته باشد تاکید می کنند.

وزیر نفت روز گذشته  در اظهار نظر تازه ای با اشاره به اینکه وزارت نفت پیشنهاد خاصی در باره قیمت بنزین ندارد،اعلام کرد اگر امکانش فراهم شود قطعا از تک نرخی شدن بنزین حمایت می کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت هم پیش از این در باره قیمت بنزین اظهار کرده بود، وزارت نفت از تک نرخی شدن قیمت بنزین و فرآورده های نفتی در سال 93 حمایت خواهد کرد.

در همین راستا و در واکنش به اظهارات زنگنه، وزیر نفت مبنی بر استقبال این وزارتخانه از تک نرخی شدن بنزین با سه تن از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفتگوهایی انجام شده است که شرح آن را در ادامه می خوانید.

بنزین تک نرخی به نفع مردم یا شرکت نفت؟

ایرج ندیمی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث تک نرخی شدن از زوایای مختلفی قابل بررسی است، می گوید: از یک نگاه اینکه با تک نرخی شدن بنزین ، همه با یک ظرفیت و قیمت از حامل های انرژی سوخت استفاده خواهند کرد و سفره فساد و رانت برای عده ای خاص برچیده خواهد شد.

نمانیده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی تک نرخی شدن بنزین را از این نظر که آیا قیمتی که تعیین می شود به نفع اشخاص است یا شرکت نفت قابل نقد دانست و می افزاید: سوالی که وجود دارد این است که آیا می خواهیم قیمت بالاتری را انتخاب کنیم که وضعیت به صورت بهتر مدیریت شود یا اینکه فشاربیشتری به خصوص به اقشار کم درآمد وارد شود؟

این نماینده مردم در مجلس نهم، در رابطه با تعیین قیمت پایین تر برای بنزین می گوید: اگر نرخی که تعیین می شود، پایین باشد این کار از لحاظ برقراری عدالت و اهداف طرح هدفمندی یارانه ها که کنترل مصرف، برخورد با کسانی که مصرف زیادی دارند است، منافات دارد.

تک نرخی شدن بنزین یعنی فشاربیشتر به اقشار ضعیف؟

ندیمی با اشاره به اینکه با سهمیه بندی بنزین تلاش شد میزان محدودتری مصرف داشته باشیم، می افزاید: اگر نرخی که برای بنزین انتخاب می شود بالا باشد مفاسد از بین می رود اما با محدودیتهایی که در مصرف ایجاد می شود به اقشار کم درآمد فشار بیشتری وارد می شود.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نرخی که برای بنزین انتخاب می شود از چند جهت باید مورد بررسی قرارگیرد، تصریح می کند: اگر رقم مورد نظر باعث مصرف بیشترسوخت و تحمیل فشار مضاعف بر اقشار ضعیف شود محل بحث است اما اگر بتوان انتخابی داشت که هم مصرف کنترل  شود و به مردم و طبقات ضعیف فشاربیشتری وارد نشود قطعا تک نرخی شدن مفید واقع خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به تخلفات و سوءاستفاده های بوجود آمده از سوخت سهمیه ای، می گوید: مصرف کالاهای سهمیه ای همیشه با سوءاستفاده های بسیارزیادی همراه است، به نحوی که مصرف و هزینه ها افزایش یافته و از سوی دیگر خدمات دهی کمتر شده است.

ندیمی ادامه می دهد: بسیاری از افراد شاغل در حوزه حمل ونقل حاضرند سوخت سهمیه ای خود را بفروشند، و بدون کمترین زحمت و کاری با پول ملت زندگی کنند که این روند برای کشوری که اقتصاد مقاومتی را انتخاب کرده است درست و پسندیده نیست.

مهار تورم؛ پیش شرط بنزین تک نرخی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در واکنش به اظهارنظر وزیر نفت مبنی بر تک نرخی شدن قیمت بنزین،می گوید : باید اول این موضوع مشخص شود که آیا تک نرخی شدن قیمت سوخت در بخش حمل و نقل درون شهری هم پاسخگو خواهد بود؟ 

عزت الله یوسفیان ملا،  با بیان اینکه تک نرخی شدن قیمت بنزین یکی از راه های مقابله با رانت است،  می افزاید: مشکل اصلی تک نرخی شدن قیمت بنزین این است که آیا اجرای این طرح در بخش حمل و نقل درون شهری امکان پذیر خواهد بود که مسلما چیزی غیراز این است.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی  با اشاره  به اینکه ریشه همه گرفتاری ها و تورم موجود در جامعه  قیمت بنزین است، تصریح می کند: اگر پیش بینی لازم در خصوص تک نرخی شدن قیمت بنزین و رابطه این موضوع با حمل و نقل درون شهری صورت نگیرد قطعا با تورم ناگهانی روبرو خواهیم شد بنابراین وزیر نفت باید اول به این سوال مهم پاسخ دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: اگر دولت برای تک نرخی شدن قیمت بنزین برنامه دارد باید اول تورم موجود در جامعه را مهارکند.

 توزیع سوخت سهمیه ای ادامه یابد

سیدناصرموسوی لارگانی ، عضوکمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به استقبال وزارت نفت از تک نرخی شدن قیمت بنزین می گوید: با این کارافرادی که با استفاده از سوخت سهمیه ای با تاکسی یا وانت بار معیشت خود را می گذرانند دچار چالش می شوند.

سیدناصرموسوی لارگانی در گفت و گو با خانه ملت،  با تاکید بر اینکه بنزین تک نرخی راهکار مناسبی برای جلوگیری از سوء استفاده است،می افزاید: اما عده ای که از این طریق و با استفاده از سوخت سهمیه ای گذران زندگی می کنند دچار مشکل خواهند شد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تک نرخی شدن قیمت بنزین افزایش قیمت ها را به دنبال دارد، تصریح می کند: بهتر است توزیع سوخت سهمیه ای رانندگان تاکسی و وانت بارها مانند گذشته ادامه داشته باشد.

 گفتنی است؛ در حال حاضر قیمت بنزین معمولی سهمیه ای، لیتری 400 و بنزین سوپر 500 تومان است و قیمت هر لیتر بنزین معمولی آزاد 700 و بنزین سوپر 800 تومان است و باید منتظر بود که آیا طرح تک نرخی شدن بنزین این بار به مرحله اجرا خواهد رسید؟

پایان پیام/ 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet