هدر موبایل
1392/12/14 13:39:08
سرویس دیگر رسانه‌ها_
طلا مطرح کرد

قاچاق سیگارهای سرطان‌زا به کشور درپی واگذاری وظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی

نماینده مردم تهران در مجلس از شیوه اجرایی واگذاری نیمی ازوظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی و افزایش بی‌رویه قاچاق کالاهای دخانی انتقاد کرد.
قاچاق سیگارهای سرطان‌زا به کشور درپی واگذاری وظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی نماینده مردم تهران در مجلس از شیوه اجرایی واگذاری نیمی ازوظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی و افزایش بی‌رویه قاچاق کالاهای دخانی انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/57887.jpg قاچاق,سیگارهای,سرطان‌زا,به,کشور,درپی,واگذاری,وظایف,شرکت,دخانیات,به,بخش,خصوصی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از تسنیم؛حسین طلا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از واگذاری نیمی از وظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی متأسفانه شاهد افزایش بی‌رویه کالاهای دخانیاتی قاچاق در بازار داخلی بوده‌ایم .

وی ادامه داد: شرکت دخانیات در گذشته دو وظیفه کلی را برعهده داشت که به نحوی لازم و ملزوم یکدیگر بوده است. اولین وظیفه شامل وظایف حاکمیتی مانند صدور مجوز برای واردات سیگار، عاملیت تولید، نظارت بر کشت توتون و تنباکو و مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی و دومین وظیفه تولید با هدف تنظیم بازار بوده است.
ورود سیگارهای تقلبی سرطان‌زا به کشور
 
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بعد از اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی وظیفه صدور مجوزها و مبارزه با قاچاق به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است. اما به دلیل عدم تمهیدات لازم و عدم سازوکارهای اجرایی برای مبارزه با قاچاق آثار منفی را به وجود آورد و متاسفانه جان هموطنان‌مان را تهدید می‌کند. زیرا اکثر کالاهای دخانی قاچاق تاریخ گذشته است یا از برندهای تقلبی محسوب می‌شود و از مواد غیرمجاز و بعضاً سرطان‌زا در تولید آن استفاده شده است که این عدم هماهنگی بین وزارت صنعت و شرکت دخانیات باعث به خطر افتادن تولید داخلی مواد دخانی و معیشت هزاران نفر از کسانی که در این صنعت مشغول به کارند، شده‌است.
 
وی با بیان اینکه افزایش قاچاق سیگار منجر به کاهش سهم تولیدات داخلی از حیث نخی در بازار تا حدود 60 درصد نسبت به سنوات گذشته شده است، گفت: اجرای اصل 44 و خصوصی سازی اگر با برنامه مدون و برنامه‌ریزی دقیق انجام شود، ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد برای دولت میزان بهره‌وری و کارآفرینی را نیز در بخش خصوصی افزایش می‌دهد. همچنین مانع آسیب به مصرف کنندگان خواهد شد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اما اگر بدون برنامه صحیح باشد هم دولت را دچار چالش خواهد کرد و هم بخش خصوصی را متضرر می‌کند. در بخش خصوصی شرکت دخانیات علاوه بر موارد بالا،‌عدم برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم برای مبارزه با کالای دخانی قاچاق موجب به خطر افتادن سلامتی صدها هزار نفر از هموطنان‌مان خواهد شد.
 
طلا در پایان خاطرنشان کرد:از وزارتخانه‌های صنعت، بهداشت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا انتظار می‌رود با نظارت و برنامه‌ریزی صحیح همزمان 2 هدف کاهش مصرف دخانیات در کشور و برخورد با قاچاق‌چیان سیگاهر را جهت کاهش آسیب‌های حاصل از مصرف دخانیات در دستور کار قرار دهند./
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet