هدر موبایل
1392/12/14 14:57:03
سرویس اقتصادی
در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد:

نشست بررسی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم

نشست بررسی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم، با حضور جمعی از نمایندگان مردم در مجلس و کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.
نشست بررسی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم نشست بررسی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم، با حضور جمعی از نمایندگان مردم در مجلس و کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/43912.jpg نشست,بررسی,اصلاح,قانون,هدفمندی,یارانه‌ها,برای,اجرای,فاز,دوم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست بررسی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم، با حضور احمد توکلی نماینده مردم تهران، شمیرانات، شهرری و اسلام‌شهر در مجلس، محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس، سید حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس، روبرت بیگلریان نماینده ارامنه جنوب، محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی و احسان خاندوزی مدیر دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، حسین راغفر، فیروزه خلعتبری و داوود منظور در محل مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.
در ابتدای این نشست محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس چکیده‌ای از طرح برخی نمایندگان مجلس جهت اصلاح شیوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تشریح نمود.
احمد توکلی در این جلسه با بیان اینکه برای مدیریت انرژی یک اقدام مهم و موثر لازم است، گفت: باید برای مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها یک آسیب شناسی صورت بگیرد تا از اصل مدیریت انرژی دور نشویم و بتوانیم مدیریت انرژی را به طور معقولی انجام دهیم.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، شهرری و اسلامشهر، بااشاره به طرح ارائه شده برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، افزود: براساس این طرح اصلاح قیمت‌ها باید دفعی صورت پذیرد اما انتقال آن به مصرف کننده به صورت تدریجی انجام گیرد.
وی ادامه داد: از میان 20 کشوری که اصلاح قیمت‌ها را انجام داده‌اند 18 کشور در این زمینه موفق بوده‌اند و توانسته‌اند به صورت تدریجی خود را با قیمت‌های جهانی تطبیق دهند.
توکلی با بیان اینکه همه کشورهای دنیا به شکل‌های مختلف یارانه انرژی می‌دهند در تبیین اشکال این نوع یارانه، گفت: یارانه‌های انرژی در دنیا به شکل فروختن انرژی به قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده یا قیمت جهانی و یا اخذ مالیات کمتر، انجام می‌شود.
فیروزه خلعتبری مدیریت انرژی را از اساسی‌ترین کارهای لازم الاجرا در کشور خواند و یادآور شد: انرژی محور توسعه پایدار است.
وی ادامه داد: انرژی در اقتصاد باید قابل خرید باشد یعنی در حدی باشد که مصرف کننده ناچار به کار تخریبی نباشد و مدیریت انرژی باید چنان صورت بگیرد که امنیت انرژی در دراز مدت را تامین کند و جایگاه انرژی در توسعه اقتصادی باید ارتقا پیدا کند اما قانون هدفمندی در خلاف جهت این سه مورد است.
خلعتبری با بیان اینکه برخی اعداد و ارقام مصرف انرژی نادرست است، تصریح کرد: اگر شدت مصرف انرژی بالاست باید روی نقاط پرمصرف به ویژه زنجیره تولید تا انتقال و توزیع انرژی تمرکز شود نه اینکه تنها به افزایش قیمت آن اکتفا شود.
داوود منظور در این جلسه با بیان اینکه بدمصرف کردن انرژی هم در بخش‌ تولید و هم در مصرف نهایی است، گفت: ظرفیت‌های قانون هدفمندی یارانه‌ها اگر به درستی اجرا شود می‌توان نتایج خوبی به دست آورد.
وی با بیان اینکه حدود 25 درصد انرژی در خود نیروگاه‌ها و خطوط انتقال و پالایشگاه‌ها مصرف می‌شود، ادامه داد: ارتقا جایگاه انرژی در توسعه با الزمات قیمتی آن باید هماهنگ باشد.
منظور با بیان اینکه تا قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها رشد سالانه مصرف انرژی در کشور 11 درصد بود، تاکید کرد: تامین امنیت بلند مدت انرژی ایجاب می‌کند که رشد مصرف را با ابزارهای قیمتی کنترل کنیم.
حسین راغفر در این جلسه تصریح کرد: تا زمانی که تورم مهار نشود اصلاح قیمت‌ها به تخریب اقتصاد منجر می‌شود.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی اقتصاد زیر زمینی و تولید کالاهای تقلبی به شدت افزایش یافته است، یادآور شد: معتقدم افزایش قیمت‌ها در شرایط کنونی صحیح نیست و اگر قرار است افزایش قیمت انرژی صورت بگیرد باید مشخص شود که قرار است افزایش درآمدها از این راه در کجا هزینه شود؟ این درآمد به چه کسانی تا چه میزان و با چه ترکیبی از کالا و خدمات پرداخت گردد؟
سید احسان خاندوزی مدیر دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در این نشست با تشریح قوانین مصوب در حوزه اصلاح الگوی مصرف، گفت: باید کاری کنیم که اصلاح قیمت انرژی در کشور از فرایند تصمیم گیری سیاسی مکرر بیرون بیاید و مانند تجربیات موفق جهانی به صورت تنظیم مقررات بخشی و با نگاه کارشناسی صورت گیرد که البته این امر مستلزم اصلاح مالکیت و مدیریت شرکت‌های تولید کننده انرژی در ایران است.
روبرت بیگلریان با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها دچار اشکال است، تصریح کرد: باید مصرف انرژی در بخش تولید اصلاح شود.
در پایان این جلسه به پیشنهاد محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس مقرر شد تا گزارش مفصلی از مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها تهیه و ارائه شود و پیش نویسی برای اصلاح مدیریت ملی انرژی در کشور فراهم شود و در این میان موضع مرکز پژوهش‌ها این است که به مسیر اصلی قانون هدفمندی یارانه‌ها برگردیم./

پایان پیام

 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet