هدر موبایل
1393/01/04 09:18:00
سرویس فرهنگی

کرمانشاه هندوستان کوچک

در استان کرمانشاه ادیان و مذاهب مختلف بدون کوچکترین مشکلی با هم زندگی می کنند و به همین دلیل می توان این استان را هندوستان کوچک نامید.
کرمانشاه هندوستان کوچک در استان کرمانشاه ادیان و مذاهب مختلف بدون کوچکترین مشکلی با هم زندگی می کنند و به همین دلیل می توان این استان را هندوستان کوچک نامید. https://cdn.icana.ir/d/019/63788.jpg کرمانشاه,هندوستان,کوچک Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛گفتگوی نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس و توصیه های آنها  به مسافران نوروزی را در ادامه می خوانید.

                           

 

ردیف

اماکن دیدنی استان کرمانشاه

1

 مقبره مولانا

2

 شهر باستانی کامبادنه

3

 کاروانسرای ماهیدشت

4

 نقوش طاق بستان

5

 غار رتیل

6

 مسجد جامع کرمانشاه

7

 مسجد حاج شهباز خان

8

 معبد آناهیتا

9

 پل آجری کوچه

10

 حمام حاج اصغر خان

 11

 کاخ شاپور 

 12

 قلعه بیستون

 13

 شهر باستانی چمچال

 14

 کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه

 15

  پرستشگاه پارتی

16

غار قوری قلعه

17

آتشکده چهار قاپی

18

آبشار پیران

19

بنای تاریخی زیج منیژه

20

روستای هجیج

 

                           

 
 توصیه های نمایندگان استان کرمانشاه به مسافران نوروزی
 

نماینده

جاذبه های گردشگری

 حیدری‌طیب

(نماینده کرمانشاه درمجلس)

1-کرمانشاه جاده "کربلا"

2-گویش و فرهنگ های گوناگون

3-معبد آناهیتا،کتبیه‌ بیستون،شهر بیستون وطاق بستان

4-مسجد جامع،مسجد حاج شهبازخان،مسجد دولتشاه،مسجد شاهزاده

5-مسجد عمادالدوله،مسجد معتمد،مسجد فیض آباد وتکیه معاون الملک

6-کرمانشاه اولین نقطه مورد حمله عراق و آخرین نقطه پایان جنگ

7-کرمانشاه بهترین نقطه ایران برای سرمایه گذاری کشاورزی وصنایع پایین دستی پتروشیمی

8-شیرینی برنجی،روغن کرمانشاهی

منوچهری

(نماینده مردم پاوه، جوانرود،روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس)

1-بل‌هولی مهمترین سراب غرب کشور

2-سراب زیبا و پر آب روانسر، غارقوری قلعه

3-تپه های باستانی و بازارچه تاریخی جوانرود

4-"چوخه و رانک " پیراهن و شلوار محلی روانسر

5-"کلاش و گیوه " نوعی پاپوش ازصنایع دستی روانسر

6-نمد‌مالی‌،ساخت زیر‌انداز و پوشش‌های نمدین

7-تولید نوعی پوشش مخصوص مردان به نام "فرنجی" در منطقه اورامانات

8-باغات آلوچه ،انار، توت و انگور مخصوص صادرات

 
درهمین راستا خبرگزاری خانه ملت گفتگوهایی با نمایندگان استان کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی انجام داده که در ادامه می خوانید.
 
کرمانشاه اولین نقطه مورد حمله عراق و آخرین نقطه پایان جنگ

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به وجود گویش و فرهنگ های گوناگون در این استان گفت:در استان کرمانشاه ادیان و مذاهب مختلف بدون کوچکترین مشکلی با هم زندگی می کنند و به همین دلیل می توان این استان را هندوستان کوچک نامید.

 سید سعید حیدری‌طیب در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جاذبه های گردشگری استان گفت: این استان دارای مراکز باستانی و تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان و دوران اسلامی است که می‌توان از آنها معبد آناهیتا، کتبیه‌ بیستون، شهر بیستون وطاق بستان را نام برد.

                                

نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی با اشاره به جاذبه های تاریخی بعد از اسلام استان کرمانشاه گفت:مسجد جامع،مسجد حاج شهبازخان،مسجد دولتشاه، مسجد شاهزاده،مسجد عمادالدوله، مسجد معتمد، مسجد فیض آباد وتکیه معاون الملک نیز از آثار بعد از اسلام این استان است.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه کرمانشاه جاده کربلا است افزود:در این جاده موقوفات زیادی وجود دارد که از آثار تاریخی و اسلامی مردم این استان به شمار می رود.

حیدری طیب با بیان اینکه استان کرمانشاه دومین استان در کشور از نظر موقوفات تاریخی است ادامه داد:درآمد سالیانه این موقوفات 14میلیارد تومان که البته نحوه صرف این مبلغ هنوز برای ما مشخص نیست.

وی با بیان اینکه کرمانشاه اولین نقطه مورد حمله عراق و آخرین نقطه پایان جنگ بود توضیح داد: این استان بیشترین تعداد جانباز، شهید و جانباز زن را دارد، زن و مرد مستقیم با دشمن جنگیدند و هر ساله تعداد زیادی از مردم ایران زائر مناطق جنگ زده استان کرمانشاه هستند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به وجود گویش و فرهنگ های گوناگون در این استان گفت:در استان کرمانشاه ادیان و مذاهب و فرق بدون کوچکترین تنش با هم زندگی می کنند و به همین دلیل می توان این استان را هندوستان کوچک نامید.

وی با بیان اینکه  به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درخواست دادیم که آثار باستانی این استان به ثبت ملی و بعد جهانی برسد،ادامه داد:این استان  جاذبه ها وسوغاتی های خوبی همچون شیرینی برنجی، روغن کرمانشاهی یا حیوانی دارد.

حیدری طیب با اشاره به شرایط آب و هوایی این استان،گفت:کرمانشاه استان چهار فصل است و گرم‌ترین و سردترین نقطه ایران در کرمانشاه وجود دارد .

وی با اشاره به وجود پتانسیل سرمایه‌گذاری دراستان کرمانشاه گفت: کرمانشاه با توجه به نزدیکی به مرز و تبادلات مرزی بهترین نقطه ایران برای سرمایه گذاری از نظر کشاورزی و صنعتی به‌خصوص صنایع پایین دستی پتروشیمی، است.

عضوکمیسیون انرژی در مجلس با بیان اینکه برای رونق اشتغال در استان کرمانشاه نیاز به سرمایه گذاری است تصریح کرد:سرمایه‌گذاران نه تنها از نظر امنیت در استان تامین هستند بلکه مورد حمایت مسئولین اجرایی و نمایندگان نیز قرار می گیرند.

بل‌هولی زیباترین سراب غرب‌کشور

نماینده مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس با اشاره به جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه گفت: بل‌هولی مهمترین سراب غرب کشور است.

نعمت اله منوچهری در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه گفت: شهرستان بسیار زیبای روان‌سر که دورازه اورامانات محسوب می شود، در یک دشت واقع شده است.

نماینده مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جاذبه های طبیعی این استان گفت: سراب زیبا و پر آب روانسر و غارقوری قلعه از جاذبه های طبیعی این استان هستند که در کنار تپه های باستانی و بازارچه تاریخی جوانرود مورد بازدید گردشگران قرار می گیرند.

                                   

وی افزود:بل‌هولی مهمترین سراب شهرستان پاوه،از زیباترین سراب‌های منطقه غرب است که در 38 کیلومتری شمال‌غربی شهرستان پاوه به ارتفاع 800 متر از سطح دریا و در مجاورت روستای هجیج قرار دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه سال های اخیر فردی به نام حسین غاری در دل کوه ایجاد کرده که به غار حسین معروف است گفت: این فرد به واسطه علاقه به سنگ تراشی برای خود منزلی از سنگ همچون طاق بیستون ساخته که جاذبه ای جذاب و دیدنی است.

وی با اشاره به صنایع دستی این شهرستان ها افزود:چوخه و رانک (پیراهن و شلوار محلی روانسر) و کلاش و گیوه (نوعی پاپوش) ازصنایع دستی شهرستان روانسر است که با توجه به کوهستانی بودن این منطقه و ضرورت تحرک فراوان در فصول سه گانه بهار و تابستان و پاییز به عنوان فصلهای کار،بسیارمورد استفاده قرار می گیرند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه شهر نودشه و روستای هجیج نیز یکی از مرکز عمده تولید گیوه است، توضیح داد: نمد‌مالی‌، ساخت زیر‌انداز و پوشش‌های نمدین به خصوص تولید نوعی پوشش مخصوص مردان به نام فرنجی در منطقه اورامانات رایج است.

نماینده مردم پاوه،جوانرود،روانسر و ثلاث باباجانی درمجلس با اشاره به استعدادهای سرمایه گذاری این شهرستان‌ها توضیح داد:از باغات آلوچه ،انار، توت و انگور به عنوان سرمایه های این شهرستان برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet