هدر موبایل
1392/12/14 16:35:00
سرویس اقتصادی
نهاوندیان:

عزت مردم درپرداخت یارانه نیست/ باید به مرحله ای رسید که با چراغ به دنبال نیازمندان بگردیم

رئیس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه عزت مردم در پرداخت یارانه به آنان نیست و باتاکید بر اینکه باید به جایی رسید که در جامعه ایران با چراغ به دنبال نیازمندان گشت، گفت: عزت هنگامی ایجاد می‌شود که هر ایرانی به هر جای دنیا که سفر می کند، احساس کند دارای کرامت است.
عزت مردم درپرداخت یارانه نیست/ باید به مرحله ای رسید که با چراغ به دنبال نیازمندان بگردیم رئیس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه عزت مردم در پرداخت یارانه به آنان نیست و باتاکید بر اینکه باید به جایی رسید که در جامعه ایران با چراغ به دنبال نیازمندان گشت، گفت: عزت هنگامی ایجاد می‌شود که هر ایرانی به هر جای دنیا که سفر می کند، احساس کند دارای کرامت است. https://cdn.icana.ir/d/019/43908.jpg عزت,مردم,درپرداخت,یارانه,نیست/,باید,به,مرحله,ای,رسید,که,با,چراغ,به,دنبال,نیازمندان,بگردیم Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، محمد نهاوندیان در همایش نیکوکاری و فعالان اقتصادی که در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره ارزش واقعی یارانه های نقدی گفت: درباره موضوع مصارف حاصل از منابع هدفمندی یارانه‌ها سخنگوی دولت به تفصیل توضیح می دهد.

نهاوندیان ادامه داد: مقدمات اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در حال آماده شدن است بنابراین بعد از کسب نظرات صاحب‌نظران و مردم تصمیمات درباره این موضوع جمع‌بندی شده و از سوی سخنگوی دولت اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه نتیجه چه زمانی اعلام می‌شود، گفت: سخنگوی دولت زمان قطعی اجرا را اعلام خواهد کرد.

نهاوندیان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چه راهکارهایی وجود دارد که بند دهم ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا شود و تأثیرات آن بر اقتصاد ایران چه خواهد بود، افزود:نکته بسیار مهم این است که از ویژگی‌های مورد تأکید در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌‌گرا بودن اقتصاد ایران است.

وی ادامه داد: برون‌گرا بودن اقتصاد ایران در صادرات تجلی می‌یابد و برای داشتن صادرات رو به رشد و قابل اتکا  باید یک سیاست ارزی مشخص داشت و برای نرخ ارز باید برنامه‌ریزی داشت.

نهاوندیان افزود: خوشبختانه در 6 ماه اخیر شاهد  ثبات و آرامش در بازارهای اقتصادی کشور بوده ایم از جمله بازار ارز که این امکان را به سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان می‌دهد تا برنامه‌ریزی اقتصادی داشته باشند، بنابراین مهمترین گام برای تقویت صادرات از همین طریق برداشته می‌شود.

وی با بیان اینکه برون‌گرا بودن اقتصاد در صادرات تجلی می‌یابد و لازمه صادرات رو به رشد و قابل ایجاد یک سیاست ارزی مشخص است،گفت: نکته مورد توجه دیگر تشویق تولید صادرات‌گرا است یعنی منابع تشویقی و تسهیلاتی موجود را به تولید صادرات‌گرا اولویت دهیم واتکای به ارز نفت کمتر شود و این شرایط را از بین ببریم که غربی‌ها و آمریکایی‌ها با تهدید به منع فروش نفت ایران روی اقتصاد ما اثرگذاری داشته باشند.

نهاوندیان افزود: تحقق این موضوع مستلزم آن است که ما ترجیحی برای تولید صادرات‌گرا و صادرات غیر نفتی و همچنین تبدیل نفت خام به فرآورده قائل شویم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوربا تاکید بر اینکه در تخصیص منابع صندوق توسعه ملی صنعت پتروشیمی اولویت دارد، ادامه داد:   بر اساس آمار رسمی، سال 92 در حالی رو به پایان است که نرخ منفی بیش از 5 درصد رو به بهبود است و انشاء‌الله سال آینده، سال رونق و رشد اقتصادی مثبت خواهد بود.

وی در باره نقش خصوصی‌سازی در تحقق اهداف اقتصادی مقاومتی گفت: خصوصی سازی نکته بسیار مهمی است که این نکته در سیاست‌های برنامه پنجم و در سیاست‌های اصل 44 آمده و توجه به خصوصی‌سازی در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته و باید محوریت در کارآفرینی و مدیریت بنگاه به بخش خصوصی و تعاونی داده شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوربا بیان اینکه دولت باید از بنگاه‌داری فاصله بگیرد جز در موارد بسیار استثنایی و این رویکرد در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بطور مشخص مورد تأکید است،افزود: وقتی از توانمندی بخش خصوصی صحبت می‌شود فقط بنگاه مقصود نیست بلکه باید به بنگاه اجازه داده شود که تشکل‌های توانمند هم داشته باشد.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاری‌ها باید امکان برنامه‌ریزی به بخش خصوصی بدهد که در بندهای 24گانه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نشانه‌های توجه بخش خصوصی دیده شود، افزود: این موضوعاتی است که دولت تدبیر و امید در سیاست‌های اقتصادی خود لحاظ کرده و  بطور جدی امیدوار هستیم سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی راه نجات اقتصاد کشور را هموار می‌کند.

تحقق اقتصاد مقاومتی، آفت های تضادگرایی، توزیع‌گرایی، انزواگرایی و دولت‌گرایی را درمان می کند

لازم به ذکر است محمد نهاوندیان رئیس دفتر ریاست جمهوری در اولین همایش نیکوکاران و فعالان اقتصادی که صبح امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع ، معدن و کشاورزی برگزار شد، گفت: شاهد تجلی شکوهمند یک نیت خیر و یک کار بزرگ بودم و امیدی ایجاد شده که یک گلستان به وسعت جمع نیکوکار بنا نهاده شود.

 رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در جواب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره عدم حضور رئیس جمهور باید بگویم که آقای روحانی بسیار تمایل داشتند که در جمع معنوی، روحانی و اقتصادی این نیکوکاران و فعالان اقتصادی حضور داشته باشند، اما به لحاظ زمان‌بندی کاری برایشان ممکن نشد و انشاءالله در زمان مناسب این اتفاق خواهد افتاد.

 وی ادامه داد: انتخاب نام ابرار برای این جمع نیکوکار و فعال اقتصادی به این دلیل نبود که بنیانگذاران این کار خیر خودشان را ابرار بدانند، اگرچه میل دارند جزء این افراد باشند، بلکه از مخفف کلمات اتاق بازرگانی در رویکرد احسان و رشد‌ کلمه ابرار حاصل شد.

 نهاوندیان افزود: در مورد رشد پایدار سخن بسیار گفته شده است و هیچ کس در محافل علمی از رشد به عنوان رشد مقطعی سخن نگفته و همه به دنبال رشد پایدار هستند و معمولا در عوامل محیطی چند عامل را برای رشد پایدار و برای اینکه یک اقتصاد تداوم داشته باشد، عنوان می شود، اولین عامل وجود محیطی سیاسی و اجتماعی مساعد است.

 وی تصریح کرد: در جامعه‌ای که محیط سیاسی و اجتماعی مساعد نداشته باشد، رشد پایدار اتفاق نمی‌افتد،وقتی همه مردم با اتحاد به دنبال فعالیت‌های اقتصادی باشند و با اتحاد با هم یک فعالیت اقتصادی را آغاز کنند، آن جامعه رشد پایدار خواهد داشت.

نهاوندیان ادامه داد: عامل دوم محیط حقوقی و قضایی مطلوب است، ‌وقتی یک سرمایه‌گذار بین دو کشور یکی را برای فعالیت اقتصادی انتخاب می‌کند، نحوه رسیدگی قضایی به مشکلات اقتصادی را بررسی کرده و اگر دید منصفانه راجع به مشکلات حقوقی در فعالیت‌های اقتصادی به درستی رسیدگی می‌کند، سرمایه گذار آن کشور را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند.

 رئیس دفتر ریاست جمهوری گفت: محیط زیست مساعد عامل سوم در رشد پایدار است و رشد پایدار نیازمند گاهی است که نسبت به محیط زیست حساس باشد،‌ رویکرد انسان در رشد نمی‌تواند مخرب محیط زیست باشد.

 وی افزود: عامل چهارم در رشد پایدار نیروی انسانی خلاق مبتکر است و در بازار و رقابت چالش‌هایی وجود دارد که نو‌آوری را نیازمند رشد پایدار می‌کند.

 نهاوندیان گفت: عامل پنجم برای رشد پایدار، بازار رقابتی و در حال رشد است در بازار برای اینکه رویکرد احسان داشته باشیم، باید کنار فعالیت اقتصادی به کارهای خیرخواهانه‌ای مثل ساخت مدرسه، بیمارستان و ... بپردازیم، رشد پایدار لازمه‌اش دائما در حال برگشت به یک نگاه متفاوت و فرهنگ احسان است که ما این فرهنگ را در فرهنگ اسلامی خود داریم.

 رئیس دفتر ریاست جمهوری گفت: عمل صالح محدود به عبادت و مناسک نیست، بلکه اتخاذ موضع در همین مسائل حیات است. اینکه در لحظه تصمیمی بگیریم که با مجموعه نظام ارزشی متناسب باشد، عمل صالح می‌شود.

 وی گفت: تفاوت نگاه ما در اقتصاد و نگاه احسان محور با نظام سرمایه‌سالار در این نکته مهم است که آنها پایه را بر هدف‌گذاری حداکثرکردن سود می‌گذارند و انگار انسان، انسانی استاتیک است و از آغاز تا پایان عمر فقط سود کردن در فعالیت اقتصادی هدف اصلی‌اش بوده، این درحالی است که انسان واقعی اینگونه نیست و اهداف والایی دارد.

 نهاوندیان ادامه داد: می توان هم اقتصادی بود و اهل احسان نیز بود و لازمه اهل احسان بودن، اقتصادی بودن است و برای اینکه توان احسان کردن داشته باشیم، باید در فعالیت‌های اقتصادی دقیق بود تا ارزش افزوده‌ای بدست آورد و سپس بتوان با آن کار کرد و احسان کرد.

 وی گفت: آیا عزت اجتماعی به این است که مرتبا تعداد نیازمندان به احسان دیگران و یارانه‌ دادن بیشتر شود یا اینکه عزت اجتماعی به این است که افراد یاری‌دهنده بیشتر شوند، مسلما عزت به این است که افراد یاری‌دهنده افزایش یابند و افراد یاری‌گیرنده کم شوند، بنابراین باید ما برای عزت اجتماعی شاخص تعریف کنیم.

 رئیس دفتر ریاست جمهوری افزود: باید به جایی رسید که در جامعه ایران با چراغ به دنبال نیازمندان گشت، رویکرد احسان و رشد ترکیب بهینه‌ای است و در این رویکرد کارآفرینی به عبادت می‌شود.

 نهاوندیان افزود: با ابرار تلاش شد تا در اتاق بازرگانی رایحه نگاه معنوی خیر و احسان در فضا منتشر شود و این اتفاق نشان می‌دهد که افراد اقتصادی و فعالان اقتصادی فقط هدفشان پول درآوردن نیست و آنها به دنبال احسان هستند.

 وی گفت: هدف ما از تشکیل ابرار در اتاق بازرگانی این بود که نیکوکاران منسجم شوند و به جای اینکه هر کدام از نیکوکاران به صورت مجزا احسان کنند، در جمعی این کار را با جهت‌گیری انجام دهند که لازمه این کار تشکل است، یعنی فعالیت اقتصادی و تولید در کنار احسان و نیکوکاری باشد.

نهاوندیان افزود: اعلام ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری را برای رشد اقتصادی کشور به فال نیک می‌‌گیرم.

رئیس دفتر رئیس جمهور یادآور شد: در بررسی انقلاب‌ها چهار آفت شناسایی شده که اقتصاد مقاومتی می تواند چهار آفت تضادگرایی، توزیع‌گرایی، انزواگرایی و دولت‌گرایی را درمان کند.

 گفتنی است در پایان مراسم از تعدادی از نیکوکاران و فعالان اقتصادی تجلیل شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet