هدر موبایل
1392/12/20 09:05:50
سرویس بین الملل

اوکراین؛ بهانه‌ای برای بازداشتن مسکو از رصد بحران سوریه/ زمینه برای ایجاد یک جنگ سرد نوین فراهم شده است

همزمان با پیچیده شدن اوضاع در اوکراین و برخورد لفظی دولتمردان آمریکا و روسیه باید در انتظار یک جنگ سرد نوین میان این دو قدرت باشیم چرا که آمریکایی‌ها بعد از جنگ‌های افغانستان و عراق توان شروع جنگ نظامی دیگری را ندارند.
اوکراین؛ بهانه‌ای برای بازداشتن مسکو از رصد بحران سوریه/ زمینه برای ایجاد یک جنگ سرد نوین فراهم شده است همزمان با پیچیده شدن اوضاع در اوکراین و برخورد لفظی دولتمردان آمریکا و روسیه باید در انتظار یک جنگ سرد نوین میان این دو قدرت باشیم چرا که آمریکایی‌ها بعد از جنگ‌های افغانستان و عراق توان شروع جنگ نظامی دیگری را ندارند. https://cdn.icana.ir/d/019/63226.jpg اوکراین؛,بهانه‌ای,برای,بازداشتن,مسکو,از,رصد,بحران,سوریه/,زمینه,برای,ایجاد,یک,جنگ,سرد,نوین,فراهم,شده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ گروه بین‌الملل؛ مصطفی انصافی؛ کشوراوکراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کسب استقلال در سال 1991 همواره محل نزاع غرب و شرق یا به عبارت دیگر صحنه درگیری آمریکا و روسیه بوده و هر یک از این قدرت‌های جهانی درصدد اعمال نفوذ خود بر این منطقه بوده اند.

اوکراین به لحاظ استراتژیکی و ژئوپولیتیکی از اهمیت قابل توجه‌ای برخوردار است. اوکراین برجسته ترین کشور اروپایی شرقی پس از روسیه محسوب می‌شود که جایگاه دومین ارتش بزرگ قاره اروپا را نیز به خود اختصاص داده است و علاوه بر این وجود تاسیسات هسته‌ای معروف چرنوبیل در این کشور جایگاه ویژه‌ای به این کشور در جهان داده است. صرف نظر از این موارد کشور اوکراین محل ترانزیت بیش از 80 درصد نفت وگاز وارداتی از روسیه به اتحادیه اروپا است و این مولفه‌ها رنگ وبوی خاص به کشورمذکور بخشیده است.

اهمیت وافری که نفوذ در اوکراین برای غرب داشت باعث شد تا در سال 2004 دولتمردان اروپایی وآمریکا با حمایت‌های مادی و معنوی از غرب‌گرایان اوکراین٬ یانوکویچ کاندیدای ضد غربی انتخابات ریاست جمهوری را در دور دوم پس زده و تیموشنکو عنصر غرب‌گرای اوکراین را به منصب ریاست جمهوری بنشانند. این رخداد به مرور زمان در فرایند تاریخ سیاسی جهان به عنوان انقلاب مخملی اوکراین مشهورشد.

ولی دیری نپاید که به واسطه فساد مالی گسترده و ناکارآمدی دولت غربگرای اوکراین٬مردم این کشور دست به واکنش زده و در انتخابات ریاست جمهوری سال 2010 اوکراین با رای دادن به ویکتور یانوکویچ٬یولیا تیموشنکو رقیب غرب گرای وی را که از قضا نخست وزیر دولت غربگرایی مخملی نیز بود٬شکست دادند و در واقع طومار جریان مخملی را به هم پیچیدند.

از چند هفته گذشته زمانی که ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور قانونی اوکراین به صراحت مخالفت خود با عضویت این کشور به اتحادیه اروپا وهمچنین پیاده سازی سیاست‌های فرمایشی صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد مخالفان غرب‌گرای اوکراین دوباره فعال شده و با به راه انداختن تجمعات چند هزار نفری زمینه را برای کودتا و براندازی دولت قانونی اوکراین فراهم کردند. طی فعالیت و آشوب‌های غرب‌گرایان ویکتور یانوکویچ از کاخ ریاست جمهوری خارج و به ناچار به روسیه عزیمت کرد و از همین نقطه بود که مشاجرات لفظی غرب و شرق بالا گرفت.

 

اوکراین٬نقطه آغاز جنگ سرد نوین غرب و شرق خواهد بود

محمد اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با تاکید بر اینکه حوادث اوکراین کودتا ضد دولت قانونی این کشور بود٬گفت: مخالفان غرب‌گرای دولت یانوکویچ پیش از این حوادث چندین بار با دولت وقت توافقاتی انجام دادند ولی زمانی که رئیس جمهور اوکراین صراحتاً مخالفت خود با پیوستن به اتحادیه اروپا را اعلام کرد٬مخالفت‌های خود را به عرصه عمل آوردند.

نماینده مردم تهران٬ری٬اسلامشهر و شمیرانات در مجلس نهم در مورد حمایت روسیه از دولت قانونی اوکراین٬افزود: روسیه منافع زیادی در اوکراین دارد و علاوه بر این اغلب ساکنان شبه جزیره کریمه بعنوان منطقه‌ای مستقل واقع در اوکراین٬روس‌تبار اند و روسیه خود را متعهد به حمایت‌ از آنها می‌داند.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس نهم با بیان اینکه احتمال جنگ نظامی میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین بسیار ضعیف است٬ادامه داد: همزمان با پیچیده شدن اوضاع در اوکراین و برخورد لفظی دولتمردان آمریکا وروسیه باید در انتظار یک جنگ سرد نوین میان این دو قدرت باشیم چرا که آمریکایی‌ها بعد از جنگ‌های افغانستان و عراق توان شروع جنگی دیگر را ندارند.

وی در مورد تسلط یافتن روسیه بر شبه جزیره کریمه تصریح کرد: بررسی شواهد نشان می دهد که روسیه همچنان در کریمه خواهد ماند و غرب‌گرایان اوکراین با حمایت‌های آمریکا در این کشور دولت تشکیل خواهند داد و همین مسائل باعث بروز تنش‌های لفظی وروانی شدیدتری میان آمریکا و روسیه خواهد شد.

 

شعله رقابت پنهان غرب و شرق این بار در اوکراین زبانه کشید

حسین سبحانی‌نیا عضو هیات مجلس ضمن تاکید بر رقابت پنهان آمریکا و روسیه در چند ده اخیر گفت: آمریکا و روسیه حتی پس از فروپاشی شوروی سابق هم چنان به رقابت خود در عرصه بین‌المللی ادامه دادند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود: غرب سال‌هاست که در تلاش برای حضور در مناطق تحت نفوذ روسیه است و در ادامه این سیاست با حمایت از غرب‌گرایان اوکراین توانست در این کشور دست به کودتا بزند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی وسیاست‌خارجی مجلس با واجد اهمیت خواندن رصد حوادث اوکراین از سوی روسیه ادامه داد:‌ روسیه بی‌توجه به تهدید نظامی واعمال تحریم‌ها از جانب آمریکا نظامیان خود را وارد کریمه کرد و این اقدام نشان از اهمیت فراوان اوکراین برای روسیه دارد.

نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم، تصریح کرد: شرایط اوکراین و تقابل آمریکا و روسیه  در آینده پیچیده‌تر وحساس‌تر خواهد شد ولی احتمال آغاز جنگ‌ جهانی سوم در اثر این تنازع لفظی، مردود است.

وی با بیان فرادستی بودن موقعیت روسیه در بحران اوکراین٬گفت: اروپای شرقی از دیرباز منطقه تحت نفوذ روسیه بوده و آنگونه که از رفتار سیاسی دولتمردان این کشور پیداست٬آنها با جدیت رقابت خود با آمریکا را دنبال خواهند کرد.

سبحانی‌نیا با یادآوری شکست پروژه انقلاب مخملی در اوکراین٬توضیح داد: اوکراین برای دومین بار در دو دهه اخیر دستخوش تحولات سیاسی شد و این بار غرب‌گرایان آمده اند تا در این کشورباقی بمانند ولی روسیه نیز دیگر اجازه تاسیس پایگاه به آمریکایی‌ها را زیر گوش خود نخواهد داد.

امروز اکراین صحنه رقابت آمریکا و روسیه شده و دو قدرت قصد دارند تا با اعمال نفوذ وضعیت امروز و به تبع آن آینده سیاسی این کشور را به نفع خود تغییر دهند. آمریکایی‌ها پس از اینکه موضع‌گیری‌های فعالانه روسیه طی بحران سوریه آنها را از نیل به اهدافشان باز داشت اراده کردند تا با یک بحران ساختی در نزدکی مرزهای روسیه، این کشور را از سوریه غافل و درگیر بحثی در نزدیکی مرزهای خود کنند.

شرایط هر روز در اوکراین به سمت پیچیدگی بیشتر سوق می‌یابد و تنها خود مردم اوکراین هستند که در این گیرو دار می توانند صحنه داخلی این کشور را تغییر داده و مانع از دخالت قدرت‌ها در آینده سیاسی این کشور شوند. البته در این میان کشورهای منطقه نیز نقشی خاص دارند، به این معنا که با مورد شناسایی قرار ندادن دولت برخواسته از کودتا می توانند در برابر تکرار چنین بدعت‌های در منطقه مقاومت کنند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet