هدر موبایل
1392/12/16 08:05:00
سرویس اقتصادی
پناهیان در نشست خبری اعلام کرد:

تامین مالی 189 هزار میلیارد ریالی تولیدکنندگان در بورس کالا/نقش بورس کالا در ارتقای اقتصاد ملی

مدیر عامل بورس کالای ایران با اشاره به تامین مالی ۱۸۹ هزار میلیارد ریالی بخش تولید از طریق معاملات سلف در بورس کالا در ۱۱ ماه امسال گفت: این رقم در سال ۹۱ بالغ بر ۱۶۵ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از رشد ۱۵ درصدی میزان تامین مالی تولیدکنندگان است.
تامین مالی 189 هزار میلیارد ریالی تولیدکنندگان در بورس کالا/نقش بورس کالا در ارتقای اقتصاد ملی مدیر عامل بورس کالای ایران با اشاره به تامین مالی 189 هزار میلیارد ریالی بخش تولید از طریق معاملات سلف در بورس کالا در 11 ماه امسال گفت: این رقم در سال 91 بالغ بر 165 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از رشد 15 درصدی میزان تامین مالی تولیدکنندگان است. https://cdn.icana.ir/d/019/63321.jpg تامین,مالی,189,هزار,میلیارد,ریالی,تولیدکنندگان,در,بورس,کالا/نقش,بورس,کالا,در,ارتقای,اقتصاد,ملی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسین پناهیان در دومین کنفرانس خبری خود در سالجاری در کیش گفت: بورس کالای ایران به منظور نقش آفرینی در بازار سرمایه و در جهت تحقق سند چشم انداز، با تکیه بر نظام سازمانی کارآمد، بهره گیری از فناوری ها و ابزارهای نوین مالی و متنوع و و مدیریت ریسک به دنبال افزایش تنوع در کالاها و بازارها و شفاف سازی و تسهیل فرآیندها است و در راستای  ارتقای جایگاه این بورس در اقتصاد ملی و و تبدیل شدن به مرجع کشف قیمت در کشور و منطقه بوده و درصدد است تا به یکی از بورس های معتبر جهانی تبدیل شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان کارکردهای بورس کالا در اقتصاد ملی از جمله کشف نرخ، مدیریت ریسک نوسانات قیمت، ایجاد فرصت سرمایه گذاری ، تسهل تجارت فیزیکی و تامین مالی گفت: اقدامات و فعالیت های انجام گرفته در بورس کالا به بهبود فضای کسب و کار، گسترش بازارهای مالی و هدایت بانکها به سمت منابع تولید و همچنین گسترش صادرات و ارتقای ظرفیت های مالیاتی و نظام گمرکی می انجامد که از جمله اهداف اقتصادی مرتبط به شمار می رود.

وی در ادامه گفت: ارزش کل معاملات بورس کالا در دو بازار فیزیکی و مشتقه در یازده ماه و 12 روز سالجاری را بالغ بر 591 هزار میلیارد ریال اعلام کرد . گفت: سهم بازار فیزیکی از ارزش کل، بالغ بر 402 هزار میلیارد ریال و بازار مشتقه بالغ بر 189 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

پناهیان با بیان اینکه  سال گذشته حجم معاملات در بازار فیزیکی 315 هزار میلیارد بوده و ما در این بخش شاهد رشد بوده ایم افزود:در بازار مشتقه در سال گذشته حدود 363 هزار میلیارد ریال قرارداد سکه منعقد شد و در این بخش کاهش را به علت نوسانات شدید دلار و طلای جهانی تجربه کردیم.

 مدیرعامل بورس کالای ایران در باره عملکرد بازار محصولات صنعتی و معدنی افزود: در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا طی یازده ماهه اخیر 12.8 میلیون تن انواع کالا با ارزشی بالغ بر 212 هزار میلیارد ریال داد و ستد شده که حاکی از رشد 7 درصدی ارزش و افت 3 درصدی حجم معاملات این دسته از محصولات است.

وی ادامه داد:در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز در یازده ماه اخیر بالغ بر 10 میلیون تن انواع کالا با ارزشی معادل 187 هزار میلیارد ریال به فروش رفت که 61 درصد از نظر ارزش و 25 درصد از نظر حجمی رشد داشته است.

پناهیان افزود: در بخش کشاورزی در یازده ماه اخیر شاهد معامله 265 هزار تن انواع کالا به ارزش 2 هزار و 738 میلیارد ریال بودیم که نمایانگر افزایش 103 درصدی ارزش و 44 درصدی حجم معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا است.

تامین مالی 189 هزار میلیارد ریالی تولیدکنندگان در بورس کالا

وی سپس در خصوص حجم معاملات در تالار صادراتی بورس کالا گفت: در 11ماه اخیر بالغ بر 5 میلیون تن انواع کالا با ارزشی معادل 43 هزار میلیارد ریال در تالار صادراتی معامله شده و در این بخش نیز رشد 59 درصدی ارزش و 35 درصدی معاملات کاملا مشهود است.

وی در ادامه با اشاره به تامین مالی 189 هزار میلیارد ریالی بخش تولید از طریق معاملات سلف در بورس کالا در 11 ماه امسال گفت: این رقم در سال 91 بالغ بر 165 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از رشد 15 درصدی میزان تامین مالی تولیدکنندگان است.

طراحی و پیاده سازی پورتال جدید بورس کالا 

مدیرعامل بورس کالای ایران سپس با اشاره به دستآوردهای بورس کالا طی امسال در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباط گفت: در این بخش توسعه زیرساخت ارتباطی با کارگزاران از طریق توسعه شبکهWAN و ایجاد ارتباط دو سویه بورس و دفاتر شرکتهای کارگزاری  از طریق شبکه رادیویی، MPLS و وایمکس حاصل شد و با ارتقای سیستم های معاملاتی از راه دور، اقدامات لازم برای راه اندازی  معاملات  برخط  آتی و معاملات بازار فرعی ، سلف موازی استاندارد و راه اندازی سامانه معاملات مشتریان خرد صورت گرفت.

وی در ادامه با اعلام طراحی و پیاده سازی پورتال جدید بورس کالا گفت : طراحی و ایجاد سیستم پذیرش قبض انبار، ارتقای سیستم های عرضه،  نظارت بر بازار آتی و  ثبت سفارش و تولید و توسعه سامانه های  مغایرت گیری تسویه، سیستم کنترل تعهد عرضه، سیستم تسویه بین بانکی (ستاب) از جمله سایر اقدامات انجام شده در این بخش است.

پذیرش کالای جدید در بخش های مختلف

مدیرعامل بورس کالای ایران در این نشست خبری با بیان پذیرش 35 کالای جدید در بخش فرآورده های نفتی و پتروشیمی ، 11 کالا در حوزه محصولات صنعتی و معدنی و 7 کالا در بخش وارداتی گفت: طی سال 92 بورس کالای ایران موفق به پذیرش اوراق بهادار مبتنی بر کالا از جمله سلف موازی میلگرد و آتی زیره شد و همچنین انبارهای استان های گلستان و کرمانشاه به منظور آغاز بکار سیستم معاملاتی از طریق قبض انبار پذیرش شد.

وی همچنین به تدوین و ارتقای استاندارد ملی کالای پذیرش شده درسال جاری اشاره کرد و گفت: امسال بورس کالا توانست در سطح ملی استاندارد میلگردهای گرم برای تسلیح بتن و انبارداری برای محصولات فولادی و محصولات کشاورزی را با همکاری سازمان ملی استاندارد تدوین نماید.

پناهیان سپس به تشریح مجموعه اقدامات بورس کالا در توسعه بازار بخش کشاورزی پرداخت و خاطر نشان کرد: استقرار نظام انبار داری محصولات کشاورزی و سامانه صدرو قبض انبار برای معاملات این دسته از کالاها و ارائه روش قیمت تضمینی به عنوان جایگزین خرید تضمینی محصولات از جمله اقدامات بسیار مهم در این زمینه است و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی کلیه اقدامات مورد نیاز در چارچوب الزامات ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی انجام شده که امیدواریم در سال جدید عملیاتی می شود. ضمن آنکه بورس در این بخش افزایش سطح تعامل با ذینفعان را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا جلسات و نشستهای مختلف با مسولان وزارت جهاد، تولیدکنندگان، اتحادیه ها و تشکل ها، خانه کشاورز و شرکتهای سهامی زراعی برگزار شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه گفت: زمینه های عملیاتی راه اندازی معاملات سلف موازی میلگرد به عنوان ابزار مالی نوین فراهم شده و توسعه زیرساختهای بازار به منظور تکمیل زنجیره تولید، توزیع و مصرف محصولات فولادی با راه اندازی سیستم قبض انبار صورت گرفته است.

رویکردهای بورس کالا در سال 93

وی در ادامه با اشاره به تعاملات با دستگاه های ذیربط در خصوص متعادل سازی بازار   محصولات پتروشیمی گفت: در این راستا سقف مجاز تغییر قیمت 7 گروه کالایی افزایش یافت و خروج دست کم 39 قلم کالای پتروشیمی دارای بازار متعادل از سیستم بهین یاب حاصل شد.

وی سپس به بیان رویکردهای بورس کالا در سال 93 پرداخت و گفت: تعمیق کارکردهای بورس در اقتصاد ملی، افزایش طرفیت بورس کالا در تعامل اقتصاد بین المل و تعامل با نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز از جمله این رویکردها به شمار می رود.

گفتنی است از پورتال جدید بورس کالای ایران رونمایی شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet