هدر موبایل
1392/12/16 12:25:29
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جلیلی:

انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه امری پسندیده است

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، انصراف داوطلبانه خانوارهای برخوردار از دریافت یارانه نقدی را امری پسندیده دانست و تاکید کرد: این کار سبب می شود تا منابع صرف بهبود معیشت نیازمندان و اقشار آسیب پذیر شود.
انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه امری پسندیده است عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، انصراف داوطلبانه خانوارهای برخوردار از دریافت یارانه نقدی را امری پسندیده دانست و تاکید کرد: این کار سبب می شود تا منابع صرف بهبود معیشت نیازمندان و اقشار آسیب پذیر شود. https://cdn.icana.ir/d/019/57101.jpg انصراف,داوطلبانه,از,دریافت,یارانه,امری,پسندیده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا؛«اسماعیل جلیلی»،توزیع عادلانه منابع را از مولفه های مهم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دانست.
وی اظهارداشت:باید بپذیریم ثروت های ملی مربوط به همه نسل ها است و همه اقشار باید یکسان از آن برخوردار باشند.
جلیلی درعین حال تاکید کرد:گذشت داوطلبانه افراد ثروتمند از دریافت یارانه، دولت را در اجرای بهتر قانون و اختصاص سهم بیشتر به اقشار نیازمند یاری می کند.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس با بیان این که کارشناسان درآمد ماهانه یک میلیون تومان را مبنای خوبی برای حذف برخی خانوارها از سیستم پرداخت یارانه می دانند، یادآور شد: برخی دیگر نیز بر این باورند خط فقر که درآمد ماهیانه یک میلیون و 800 هزار تومان را در برمی گیرد مبنای مناسبی برای این کار است.
جلیلی افزود: بهتر است به جای خط فقر، خط ثروت افراد با احتساب سرانه خانوار مبنای پرداخت ها در هدفمندی یارانه ها قرار گیرد.
وی ادامه داد: اگر رقم یک میلیون تومان درآمد ماهیانه مبنای حذف خانوارها از دریافت یارانه شود، آنگاه یک خانواده تک نفره با خانواده چهارنفره یکسان محاسبه می شوند که رویکرد مفیدی نیست و بهتر است سرانه خانوار نیز در تعیین مرز یارانه بگیران موثر باشد.

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد مرحله نخست هدفمندی یارانه ها شکست نخورده بلکه اصل آن اجرا نشده است.
جلیلی یادآور شد: دولت دهم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را به پرداخت یارانه نقدی به خانوارها محدود کرد و دیگر بخش های آن را اجرایی نکرد.

وی با بیان این که در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه ها باید همه ابعاد این قانون اجرایی شود، گفت: با توجه به حساسیتی که جامعه نسبت به آینده اجرای این قانون دارد، دولت باید تعریف درستی از خط ثروت و خط فقر ارایه کند.
عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس هدفمندی یارانه ها را یکی از زیربخش های اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: مدیریت منابع، بازتوزیع ثروت، کمک به اقشار آسیب پذیر، حمایت از تولید، مدیریت بهینه مصرف انرژی همگی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است که با هدفمندی یارانه ها نیز سازگار است.
جلیلی در پاسخ به این سوال که برخی منتقدان پرداخت نقدی یارانه ها بر این باورند بهتر است منابع حاصل از هدفمندی صرف امور زیربنایی و اشتغال در کشور شود، گفت: از آنجا که اتلاف منابع در ساخت دولتی بسیار و بهره وری پایین است، معلوم نیست که حتما در منابع حاصل از هدفمندی در امور زیربنایی و اشتغال صرف شود.

وی یادآور شد: تجربه نشان داده است که امکان گسیل همه منابع هدفمندی یارانه ها به سمت زیرساخت ها و ایجاد اشتغال وجود ندارد و به صرف هزینه های جاری می شود.

جلیلی با یادآوری بازتوزیع منابع هدفمندی در جامعه مطلوبیت بیشتری دارد، تصریح کرد: این بازتوزیع تنها به پرداخت نقدی یارانه محدود نمی شود و می تواند امور بیمه و سلامت خانوارها را نیز در برگیرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet