هدر موبایل
1392/12/18 10:27:08
سرویس سیاسی
گروسی در بازگشت از سفر به دو کشور آفریقای جنوبی و کنگو:

سفر رئیس مجلس به آفریقا فصل جدیدی برای همکاری ایران با کشورهای این قاره شد

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با اشاره به اهمیت گسترش دیپلماسی پارلمانی ایران با کشورهای آفریقایی، گفت: آفریقایی ها از نظر نیروی فنی مهندسی ضعیف هستند و ما می توانیم این خدمات را به آنها صادر کنیم.
سفر رئیس مجلس به آفریقا فصل جدیدی برای همکاری ایران با کشورهای این قاره شد عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با اشاره به اهمیت گسترش دیپلماسی پارلمانی ایران با کشورهای آفریقایی، گفت: آفریقایی ها از نظر نیروی فنی مهندسی ضعیف هستند و ما می توانیم این خدمات را به آنها صادر کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/43094.jpg سفر,رئیس,مجلس,به,آفریقا,فصل,جدیدی,برای,همکاری,ایران,با,کشورهای,این,قاره,شد Icana

حسین گروسی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ارتباط با کشورهای آفریقایی بسیار مهم است، گفت: آفریقای جنوبی یکی از کشورهای اثرگذار در آفریقاست که ارتباط با این کشور برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نماینده مردم شهریار و شهر قدس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چند سال اخیر، روابط ایران و آفریقای جنوبی در این سطح نبوده که رئیس مجلس به این کشور سفر و با رؤسای مجلس و جمهوری آفریقای جنوبی دیدار و گفت وگو کند، افزود: در این سفر دیدارهایی نیز میان هیأت پارلمانی ایران و فعالان اقتصادی آفریقای جنوبی برقرار شد که به نظر من بسیار تأثیرگذار بود.

وی سپس به دستاوردهای سفر هیأت پارلمانی ایران به آفریقای جنوبی اشاره و تصریح کرد: ما می توانیم در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی به آفریقای جنوبی فعالیت داشته باشیم. چرا که جمهوری اسلامی ایران توانست در دوره های جنگ تحمیلی و تحریم های غرب، در حوزه زیرساخت ها قوی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ترک آفریقای جنوبی از سال 1994 از سوی اروپایی ها، ادامه داد: همین موضوع سبب شد تا کشورهای آفریقایی از نظر نیروی فنی مهندسی ضعیف باشند.

وی با بیان اینکه این کشورها از نظر دارا بودن معدن و منابع زیرزمینی نیز بسیار قوی هستند، گفت: از آنجایی که کشورهای آفریقایی نمی توانند از منابع و معادن خود به خوبی استفاده کنند، زمینه برای فعالیت ایران در این کشورها و استفاده از منابع زیرزمینی آفریقا مهیاست.

گروسی با بیان اینکه این سفر فصلی برای آغاز همکاری های مشترک شد، افزود: یکی دیگر از حوزه های مهم فعالیت ایران در آفریقای جنوبی، وجود مقدار زیادی زمین مناسب کشت در این کشور است که می تواند زمینه کشت و صنعت ایران در آفریقای جنوبی و نیز تولید علوفه برای دام ها را فراهم کند.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با بیان اینکه سفر آفریقایی هیأت پارلمانی ایران، از منظر سیاسی و دیپلماتیک نیز حائز اهمیت است، تصریح کرد: گسترش روابط پارلمانی ایران با کشورهای دنیا در کنار دیپلماسی دولت تدبیر و امید که به دنبال گسترش روابط با دنیاست، می تواند به ناامیدی دشمنانی که نمی خواهند روابط ایران با دیگر کشورها افزایش یابد، بینجامد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet