هدر موبایل
1392/12/18 10:40:43
سرویس اقتصادی
مصری در گفت و گو با خانه ملت:

منافع کارگر و کارفرما باید در تعیین دستمزد 93 لحاظ شود/ تعیین مزد مطابق با واقعیتهای اقتصادی باشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در تعیین حداقل دستمزد کارگر باید تعادل در نظر گرفته شود که هم کارگر بتواند زندگی خود را تامین کند و هم کارفرما به تناسب تولید توان پرداخت دستمزد کارگران را داشته باشد.
منافع کارگر و کارفرما باید در تعیین دستمزد 93 لحاظ شود/ تعیین مزد مطابق با واقعیتهای اقتصادی باشد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در تعیین حداقل دستمزد کارگر باید تعادل در نظر گرفته شود که هم کارگر بتواند زندگی خود را تامین کند و هم کارفرما به تناسب تولید توان پرداخت دستمزد کارگران را داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/58638.jpg منافع,کارگر,و,کارفرما,باید,در,تعیین,دستمزد,93,لحاظ,شود/,تعیین,مزد,مطابق,با,واقعیتهای,اقتصادی,باشد Icana

عبدالرضا مصری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، درباره تعیین حداقل دستمزد کارگران گفت: تعیین دستمزد کارگر باید بر اساس دو عامل تعریف شود؛ اول اینکه کارگر با چه مبلغی می تواند زندگی خود را تامین کند و دوم اینکه کارفرما تا چه میزان توانایی پرداخت دستمزد کارگر را دارد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خواسته همه ما افزایش حقوق کارگران است، گفت: اما اگر این دستمزد به گونه ای تامین شود که کارفرما توان پرداخت آن را نداشته باشد و موجب تعطیلی واحد تولیدی شود، کارگر از همان حقوق ناچیز خود نیز محروم می‌شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هزینه های تولید باید با بازار خرید ارتباط بر قرار کند به گونه ای که هم کارفرما ضمن به دست آوردن سودهای کلان حق و حقوق کارگر را نادیده نگیرد و از طرفی حقوق کارگر موجب زیان کارفرما و در نتیجه آن تعطیلی واحد تولیدی نشود.

مصری تصریح کرد: لذا در تعیین حداقل دستمزد کارگر باید تعادل در نظر گرفته شود که هم کارگر بتواند زندگی خود را تامین کند و هم کارفرما به تناسب تولید توان پرداخت دستمزد کارگران را داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای تعیین حداقل دستمزد باید تصمیمی گرفته شود که منافع کارگران و کارفرمایان مد نظر باشد، ادامه داد: اگر منافع کارگران در نظر گرفته شود، موجب ایجاد انگیزه در آنها می شود و اگر منافع کارفرما نیز مد نظر باشد سرمایه خود را در جهت تولید به کار می گیرد؛ لذا اگر دو عنصر کارگر و کارفرما انگیزه داشته باشند نتیجه آن رضایت کارگران و کارفرمایان می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: اما اگر نگاه تنها به یک طرف باشد و طرف دیگر نادیده گرفته شد دود این تبعیض به چشم هر دو عنصر کارگر و کارفرما می رود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: باید بدانیم هر ضربه یکی ازعناصر کارگر یا کافرما، زیان آن متوجه هر دو خواهد بود.

مصری همچنین تاکید کرد: اگر کارگر انگیزه نداشته باشد بهره وری نیز کاهش می یابد؛ در نتیجه قطعات تولیدی معیوب خواهد بود و منتج به زیان کارفرما و واحد تولیدی می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: بنابراین بهترین و مطلوب‌ترین رقم برای تعیین حداقل دستمزد کارگر عددی است که هم منافع کارگر و هم منافع کارفرما در آن لحاظ شده باشد که متاسفانه هیچ گاه این عدد را تعریف نکرده ایم.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر در این شرایط اقتصادی منافع هر دو عنصر لحاظ نشود توفیقی حاصل نمی شود؛ لذا حداقل دستمزد کارگر باید برآیند زندگی کارگر با منافع کارفرما با هدف حفظ تولید تعیین شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet