هدر موبایل
1392/12/18 14:58:19
سرویس بین الملل
اعضای هیأت پارلمانی ایران تشریح کردند؛

سفر هیأت پارلمانی ایران به آفریقای جنوبی و کنگو و دستاوردهای آن

اعضای هیأت پارلمانی ایران در پایان سفر به دو کشور آفریقای جنوبی و کنگو، در گفت وگو با خانه ملت نتایج و دستاوردهای این سفر ۵روزه را تشریح کردند.
سفر هیأت پارلمانی ایران به آفریقای جنوبی و کنگو و دستاوردهای آن اعضای هیأت پارلمانی ایران در پایان سفر به دو کشور آفریقای جنوبی و کنگو، در گفت وگو با خانه ملت نتایج و دستاوردهای این سفر 5روزه را تشریح کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/63520.jpg سفر,هیأت,پارلمانی,ایران,به,آفریقای,جنوبی,و,کنگو,و,دستاوردهای,آن Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آفریقای جنوبی و کنگو مقصد سفر پنج روزه هیأت پارلمانی کشورمان به ریاست دکتر لاریجانی بود. هدف این سفرها تقویت روابط اقتصادی پارلمانی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آفریقایی اعلام شد.

در این سفر، غلامرضا مصباحی مقدم رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو، فاطمه رهبر و حسین گروسی، اعضای این گروه و ضرغام صادقی عضو هیأت رئیسه مجلس، لاریجانی را همراهی می کردند که هر کدام از آنها به طور جداگانه در گفت وگویی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت نتایج و دستاوردهای سفر آفریقا را تشریح کردند. 

 

سفر هیأت پارلمانی بستری برای روابط نزدیکتر ایران و آفریقای‌جنوبی می‌شود

ضرغام صادقی در بازگشت از سفر پنج روزه هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به دو کشور آفریقای جنوبی و کنگو، با بیان اینکه روابط پارلمانی میان ملت ها و دولت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی به دلیل جایگاه ممتازی که در دنیا دارند، ارتباطات میان پارلمان های این کشورها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه روابط پارلمانی ایران و آفریقای جنوبی می تواند منجر به ورود مسئولان اجرایی دو کشور به عرصه های گوناگون شود، افزود: یکی از اهداف این سفر نیز، گشودن همین باب بود که در این سفر همراه دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس بودیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: امیدوارم در پایان این سفر شرایط جدیدی در روابط دو کشور ایران و آفریقای جنوبی گشوده شود و بتوانیم روابط تأثیرگذارتری را شاهد باشیم.

 

سفر رئیس مجلس به آفریقا فصل جدیدی برای همکاری ایران با کشورهای این قاره شد

حسین گروسی با بیان اینکه ارتباط با کشورهای آفریقایی بسیار مهم است، گفت: آفریقای جنوبی یکی از کشورهای اثرگذار در آفریقاست که ارتباط با این کشور برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نماینده مردم شهریار و شهر قدس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چند سال اخیر، روابط ایران و آفریقای جنوبی در این سطح نبوده که رئیس مجلس به این کشور سفر و با رؤسای مجلس و جمهوری آفریقای جنوبی دیدار و گفت وگو کند، افزود: در این سفر دیدارهایی نیز میان هیأت پارلمانی ایران و فعالان اقتصادی آفریقای جنوبی برقرار شد که به نظر من بسیار تأثیرگذار بود.

وی سپس به دستاوردهای سفر هیأت پارلمانی ایران به آفریقای جنوبی اشاره و تصریح کرد: ما می توانیم در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی به آفریقای جنوبی فعالیت داشته باشیم. چرا که جمهوری اسلامی ایران توانست در دوره های جنگ تحمیلی و تحریم های غرب، در حوزه زیرساخت ها قوی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ترک آفریقای جنوبی از سال 1994 از سوی اروپایی ها، ادامه داد: همین موضوع سبب شد تا کشورهای آفریقایی از نظر نیروی فنی مهندسی ضعیف باشند.

وی با بیان اینکه این کشورها از نظر دارا بودن معدن و منابع زیرزمینی نیز بسیار قوی هستند، گفت: از آنجایی که کشورهای آفریقایی نمی توانند از منابع و معادن خود به خوبی استفاده کنند، زمینه برای فعالیت ایران در این کشورها و استفاده از منابع زیرزمینی آفریقا مهیاست.

گروسی با بیان اینکه این سفر فصلی برای آغاز همکاری های مشترک شد، افزود: یکی دیگر از حوزه های مهم فعالیت ایران در آفریقای جنوبی، وجود مقدار زیادی زمین مناسب کشت در این کشور است که می تواند زمینه کشت و صنعت ایران در آفریقای جنوبی و نیز تولید علوفه برای دام ها را فراهم کند.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با بیان اینکه سفر آفریقایی هیأت پارلمانی ایران، از منظر سیاسی و دیپلماتیک نیز حائز اهمیت است، تصریح کرد: گسترش روابط پارلمانی ایران با کشورهای دنیا در کنار دیپلماسی دولت تدبیر و امید که به دنبال گسترش روابط با دنیاست، می تواند به ناامیدی دشمنانی که نمی خواهند روابط ایران با دیگر کشورها افزایش یابد، بینجامد.

 

دیدگاه آفریقای جنوبی همگرایی سیاسی و اقتصادی بیشتر با ایران است

غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه آفریقای جنوبی یکی از کشورهای محوری در آفریقا به خصوص در منطقه نیمه جنوبی این قاره است، گفت: با توجه به سوابق مبارزاتی مردم این کشور با تبعیض نژادی که طی دهه‌های متمادی اتفاق افتاد، کشوری انقلابی نیز محسوب می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود شخصیتی همچون نلسون ماندلا که 27 سال زندان را در راستای مبارزه با تبعیض نژادی تحمل کرد و بعد ها نیز رهبر محبوب این کشور شد، افزود: ملت آفریقای جنوبی در مجموع مورد علاقه مردم ایران بوده و است و مناسبات میان دو کشور هم پس از آزادی ماندلا و از بین رفتن رژیم آپارتاید شکل گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دیدگاه مقامات آفریقای جنوبی نسبت به ایران، همگرایی بیشتر و علاقه مندی به افزایش روابط است، تصریح کرد: طبعا مقامات این کشور در شرایطی نیستند که بتوانند به راحتی با ما ارتباط برقرار کنند؛ اما به طور کلی علاقه مندی خود را در زمینه گسترش روابط اقتصادی و سیاسی و به خصوص واردات نفت از ایران نشان دادند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه استفاده رئیس جمهور و رئیس مجلس آفریقای جنوبی از واژه "استکبار جهانی" جالب توجه بود، گفت: تأکید مقامات آفریقای جنوبی بر این بود که خصوصا با توجه به شرایط جدیدی که برای ایران به وجود آمده و زمینه برای گسترش روابط فراهم شده است، نیازهای اقتصادی آفریقای جنوبی در صدر توجهات مقامات ایرانی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سفر هیأت پارلمانی ایران به کشور کوچک و فقیر آفریقایی کنگو، افزود: زمینه بستر کار در این کشور مهیاست؛ چرا که کشورهای آفریقایی آسیب دیده از استعمار اروپایی ها، نیازمند سرمایه گذاری ایرانیان در این کشورها هستند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با بیان اینکه متأسفانه زبان و فرهنگ مردم کنگو به شدت تحت تأثیر کشور مسلط (فرانسه) است، تأکید کرد: بسترهای سرمایه گذاری ایرانی در آفریقا به خصوص در زمینه های انتقال دانش فنی و مهندسی، فراهم است.

 

گفت‌وگوهای رئیس فراکسیون زنان مجلس با نمایندگان زن پارلمان آفریقای‌جنوبی سازنده بود

فاطمه رهبر با اشاره به انجام گفت وگوهای سازنده وی با نمایندگان زن پارلمان آفریقای جنوبی، گفت: اگرچه تفاوت دیدگاه های ایران با آفریقای جنوبی در حوزه زنان بسیار زیاد است، اما به طور کلی مطالبی در این خصوص برای طرف آفریقایی تبیین شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور کلی در این سفر، تعاملات خوبی با مقامات آفریقای جنوبی و کنگو برقرار شد، افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی منطقه و جهان، گسترش روابط اقتصادی با آفریقای جنوبی می تواند فواید دو جانبه ای داشته باشد.

عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با اشاره به ارتباط ضعیف ایران با برخی کشورهای آفریقایی در سال های اخیر تصریح کرد: در این سفر، گفت وگوهای سازنده ای با مقامات کنگو و آفریقای جنوبی صورت گرفت که در برطرف کردن این نقیصه اثرگذار بود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه سفر هیأت عالی رتبه پارلماانی ایران به آفریقای جنوبی و کنگو و افزایش روابط دو جانبه با این کشورها می تواند در جهت هم افزایی و دست یابی به اهداف اقتصادی و سیاسی مثمر ثمر واقع شود، گفت: کنگو از آنجایی که کشور بسیار بکری است می تواند مکان مناسبی برای سرمایه گذاری ایرانیان باشد.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با بیان اینکه این کشور نیازمند کمک هایی است که جمهوری اسلامی ایران با توجه به دستاوردها و نیز پیشرفت های سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه صنعت و معدن که داشته، می تواند این کمک ها و خدمات فنی مهندسی را به آنها ارائه کند، افزود: با توجه به معادن فراوانی که در کشور کنگو وجود دارد، زمینه همگرایی اقتصادی و سرمایه گذاری ایران در این کشور مهیاست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet