هدر موبایل
1392/12/18 19:01:00
سرویس سیاسی
نقوی حسینی عنوان کرد:

بررسی آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در کمیسیون امنیت ملی مجلس

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، در تشریح نشست امروز این کمیسیون، گفت: آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده و آخرین تحولات اوکراین بررسی شد.
بررسی آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در کمیسیون امنیت ملی مجلس سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، در تشریح نشست امروز این کمیسیون، گفت: آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده و آخرین تحولات اوکراین بررسی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/42817.jpg بررسی,آخرین,وضعیت,مرزبانان,ربوده,شده,در,کمیسیون,امنیت,ملی,مجلس Icana

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه 18 اسفند) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به بررسی آخرین وضعیت پنج مرزبان ربوده شده در مرز ایران و پاکستان با حضور مسؤلان ذیربط از وزارت‌خارجه، وزارت کشور، نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه‌های امنیتی، گفت: در نشست امروز هر دستگاه اقدامات انجام شده جهت آزادی مرزبانان و جلوگیری از حوادث مشابه را از سوی دستگاه خود تشریح کرد و این موضوع تأکید شد که سلامت پنج مرزبان فعلا قطعی است ولی از مکان آن اطلاعی نیست.

به گفته نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ربوده شدن مرزبانان را غیر قابل قبول دانست و ضمن تقدیر از زحمات کلیه دستگاه‌ها در ارتباط با مرزبانی کشور، اعلام کرد که نسبت به عملکرد دستگاه‌ها به شدت منتقد است و انتظار خیلی بیشتر از آنها دارد.

وی ادامه داد: ناهماهنگی بین دستگاه‌ها در اقداک مشترک یکی از ضعف‌های اتفاق اخیر بود، از این رو این موضوع مطرح می شود که چگونه اجازه داده می شود که عده‌ای دزدانه و غیر قانونی وارد کشور شوند و مرزبانان ما را بربایند؟ چنین چیزی قابل قبول نیست، همچنین سرکشی به خانواده مرزبانان ربوده شده و اقدامات عملی در جهت آزادی پنج مرزبان ربوده شده مطالبه جدی کمیسیون بود.

نقوی حسینی افزود:‌ یکی دیگر از نکات قابل توجه در حادثه ربایش مرزبانان ایرانی عدم وجود نظارت و امنیت از طرف دولت همسایه است، به طوری که گروه‌ها و دسته‌های رباینده از عدم وجود نظارت و امنیت در مرزهای همسایه استفاده می‌کنند و چنین اقداماتی را انجام می‌دهند، بنابر این پاکستان مسئولیت اصلی سلامت و آزادی مرزبانان را به عهده دارد و ایجاد تردید در استقرار گروگان‌گیرها و مرزبانان در پاکستان پاک کردن صورت مسأله است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به بررسی آخرین وضعیت اوکراین در نشست امروز کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، افزود:‌ در این جلسه مسئولان ذیربط در حوزه اروپا از وزارت خارجه وضعیت تاریخی شکل گیری ساخت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی اوکراین را تشریح کردند، از طرف دیگر آسیای میانه مراودات غرب و شرق از اهمیت زیادی برخوردار شده است، وجود روسیه، ناتو و تمایلات غرب برای حضور در منطقه از جمله عوامل مؤثر بر تحولات منطقه است، همچنین دیدگاه‌های خاص پوتین و بحران‌هایی مانند سوریه از جمله عوامل تشدید کننده اهمیت منطقه است.

وی ادامه داد: دخالت مستقیم غرب در امور داخلی اوکراین، حضور نرم غرب در اوکراین و بهره برداری از مطالبات به حق مردم و نهایتا اقدام روسیه مبنی بر حضور در کریمه آرایش ویژه‌ای را در منطقه ایجاد کرده است، همچنین سقوط ناگهانی دولت اوکراین، روسیه را وادار کرد عکس العمل نشان دهد، موقعیت استراتژیک کریمه و اهمیت ان برای روسیه موجب شده که روسیه به هر قیمت ممکن این منطقه را حفظ کند، از طرف دیگر به لحاظ تاریخی هم کریمه متعلق به روسیه(شوروی سابق) بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود:‌ نکته مهم درباره وضعیت اوکراین این است که اولا باید به مطالبات مردم توجه کرد و از اقداماتی که منجر به دخالت بیشتر قدرت‌های غربی در امور اوکراین می شود پرهیز کرد چون با تنش‌های نظامی و رقابت‌های قرن بیستمی نمی‌توان بحران این کشور را به یک نقطه آرام و دموکراتیک هدایت کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet