شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1392/12/19 10:31:50
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدتقی توکلی:

قرار نیست اجرای طرح هدفمندی باعث ایجاد مشکل برای مردم شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۳ تاکید کرد که قرار نیست اجرای این طرح باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شود.
قرار نیست اجرای طرح هدفمندی باعث ایجاد مشکل برای مردم شود عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 تاکید کرد که قرار نیست اجرای این طرح باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شود. https://cdn.icana.ir/d/019/44818.jpg قرار,نیست,اجرای,طرح,هدفمندی,باعث,ایجاد,مشکل,برای,مردم,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛محمد تقی توکلی،اظهار کرد: وقتی اسم افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌آید به دلیل اینکه این حامل‌ها تامین کننده انرژی‌هایی از قبیل حمل و نقل و فرآیند تولید است باعث می‌شود که دستمزدها و هزینه‌ها تحت تاثیر قرار گیرند دولت باید با توجه به تمهیداتی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها دیده شده از تولید حمایت کند.

وی ادامه داد: این 10 هزار میلیارد تومان به این منظور است که دولت شیب افزایش قیمت‌ها و اثرات افزایش حامل‌های انرژی را طوری انتخابات کند که تاثیر ناگهانی در بازار نداشته باشد و به صورت پلکانی جلو برود.

نماینده مردم الیگودرز درمجلس تاکید کرد: در این صورت هم اهداف مربوط به هدفمندی یارانه‌ها قابل دستیابی می‌شود و هم اینکه شوک ناگهانی به بازار وارد نخواهد شد؛ دولت به راحتی می‌تواند این مساله را مدیریت کند ضمن اینکه می‌تواند طوری از تولید حمایت کند که مشکلی در تولید ایجاد نکند و قیمت‌ ها به صورت گسترده بالا نرود و روی معاش مردم تاثیر نگذارد.

توکلی خاطرنشان کرد: دولت حتی اجازه دارد در پرداخت یارانه به خانوارها طوری عمل کند که اگر اقشاری وجود دارند که نیازی به یارانه ندارند یارانه‌شان پرداخت نشود و این یارانه در جاهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد؛ جاهایی مثل درمان که در مجموع باعث شود هزینه‌های دیگر زندگی مردم پایین آورده شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: یعنی اگر در جایی افزایش قیمت داشته باشیم در جای دیگر جبران شود. با توجه به اینکه بخشی از یارانه بگیران حذف می‌شود دست دولت در این زمینه باز خواهد بود تا مدیریت و کنترلی را در بخش‌های دیگر هزینه‌ای انجام دهد.

وی درباره افزایش قیمت‌ها نیز گفت: قیمت‌ها طبیعتا بالا می‌روند چرا که برای اجرای این طرح نیاز است که افزایش قیمت داشته باشیم اما دولت می‌تواند از این افزایش قیمت‌ها هم به برق کمک کند، هم به درمان و هم به تولید. اگر بتواند در این بخش‌های حمایت کافی انجام دهد معنی‌اش این است که در بخش‌های دیگری مصرف کننده کمک می‌کند.

توکلی اضافه کرد: دولت باید طوری عمل کند که در جریان این افزایش قیمت‌ها بازار به هم نخورد یعنی اگر در جاهایی افزایش قیمت داشته باشیم در جای دیگری کاهش قیمت داشته باشیم تا این مساله تعادلی ایجاد کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در دور قبل به دلیل کامل اجرا نشدن هدفمندی مشکلاتی ایجاد شد، گفت: در دور قبل قصد این بود که بیشتر رضایت مردم جلب شود به همین دلیل از تولید و سایر بحث‌های مربوط به طرح غافل ماندند و اثرات آن باعث شد که مشکلاتی ایجاد شود و قیمت‌ها و هزینه تمام شده کالا بیشتر شود و گرانی روی زندگی مردم تاثیر بگذارد.

توکلی با تاکید بر اینکه قرار نیست اجرای این طرح باعث ایجاد مشکل برای مردم شود، افزود: همه باید همکاری کنند تا طرح کامل اجرا شود و مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر دولت بخواهد هر طرحی را به صورت کامل انجام دهد باید به مدیریت منابع توجه داشته باشد و بعد از آن به اقشاری که نیازمند حمایت هستند کمک کند و در مرحله سوم بازار را کنترل کند تا قیمت اجناس افزایش زیادی نداشته باشد. /

پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet