هدر موبایل
1392/12/19 13:35:40
سرویس سیاسی
نمایندگان در واکنش به دیدار اشتون با فعالان فتنه 88 تأکید کردند؛

وزارت‌خارجه پاسخگوی رفتار غیردیپلماتیک و مداخله‌گرایانه اشتون باشد

جمعی از نمایندگان مجلس در واکنش به دیدار اشتون با فعالان فتنه ۸۸ از جمله « نرگس محمدی» تأکید کردند: وزارت امورخارجه باید درباره این اقدام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخگو باشد.
وزارت‌خارجه پاسخگوی رفتار غیردیپلماتیک و مداخله‌گرایانه اشتون باشد جمعی از نمایندگان مجلس در واکنش به دیدار اشتون با فعالان فتنه 88 از جمله « نرگس محمدی» تأکید کردند: وزارت امورخارجه باید درباره این اقدام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخگو باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/63624.jpg وزارت‌خارجه,پاسخگوی,رفتار,غیردیپلماتیک,و,مداخله‌گرایانه,اشتون,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شنبه 17 اسفند به تهران سفر کرد، در ابتدای سفر با جمعی از زنان که گفته می‌شود یکی از آن‌ها «نرگس محمدی» از محکومین فتنه بود، دیدار داشت. «مایکل مان» سخنگوی اشتون ضمن اعلام این خبر، مدعی شده که این دیدار به مناسبت روز جهانی زن صورت گرفت اما نمایندگان مجلس در واکنش به این دیدار که خلاف عرف دیپلماتیک است خواستار پاسخ گویی وزارت امورخارجه شدند.

 

 

این نوع برخوردها از سوی خانم اشتون  خارج از چارچوب دیپلماتیک است

حسین سبحانی نیا واکنش به دیدار کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با جمعی از زنان از جمله «نرگس محمدی» از محکومان فتنه سال 88 گفت:  وزارت خارجه  باید درباره این دیدارها  پاسخگو باشند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی افزود: حضور مسئولان کشورهای خارجی از جمله کاترین اشتون باید در چارچوب برنامه‌ریزی هایی باشد که از سوی وزارت خارجه تنظیم می‌شود؛ لذا دیدار با هر شخصی بدون برنامه ریزی در هیچ جای دینا معمول نیست.

وی با تاکید بر اینکه دیدار خانم اشتون با محکومان فتنه سال 88 از قبل برنامه ریزی شده نبوده است، تصریح کرد: این نوع برخوردها از سوی خانم اشتون نادرست و خارج از چارچوب دیپلماتیک صورت گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین افزود: با توجه به اینکه برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی به این دیدارها معترض هستند، در این باره اعلام نظر خواهند کرد و سوال از وزیر خارجه برای این دیدارها بعید نیست.

  

دیدار اشتون با فعالان فتنه محکوم است/وزارت‌خارجه پاسخگوی رفتار غیردیپلماتیک اشتون باشد

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به اقدامات چند روز گذشته کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر دیدار با فعالان فتنه و دخالت در موضوع حقوق بشر ایران، گفت: مناسبات ایران با اتحادیه اروپا و اشتون به نمایندگی از گروه 1+5 فقط حول محور مسئله هسته ای است، البته حضور وی در ایران فقط به مقوله هسته ای ختم نمی شود بلکه ما هم اعتقاد داریم که پیرامون موضوعاتی مانند امور سیاسی، فرهنگی و اقتصادی باید با اتحادیه اروپا مراوده داشته باشیم.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورود کاترین اشتون به مسائلی که برای ایران چالش برانگیز است قطعا به نوعی دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی است، افزود: قطعا اقدامات و اظهارات اشتون درباره حقوق بشر و دیدار با فعالان فتنه خارج از عرف دیپلماتیک بوده و وی حق و اجازه این گونه اقدامات را نداشته است از طرفی دیگر به طور حتم نباید اجازه داده می شد که یک نماینده اتحادیه اروپا در امور داخلی کشور دخالت کند.

نقوی حسینی با اعلام اینکه مقوله حقوق بشر در ایران روندی کاملا مشخص و شفاف دارد یادآور شد: اشتون در جایگاهی برای دخالت در امور ایران نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم با محکوم کردن دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با فعالان فتنه گفت: حضور اشتون در ایران با هدف بررسی و پیگیری موضوعاتی مانند حقوق بشر نیست بلکه وی باید در این سفر فقط مناسبات ایران با اتحادیه اروپا را پیگیری می کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه دولت و دستگاه دیپلماسی مسئول اصلی اقدامات خارج از عرف کاترین اشتون است، یادآور شد: به طور حتم وزارت خارجه باید پاسخگوی این اتفاقات و این اقدامات باشد زیرا این وزارتخانه نباید اجازه ملاقات اشتون با فعالان فتنه را می داد حتی اگر قرار بود اشتون با فعالان زن دیداری داشته باشد نباید با مجرمان و متهمان فتنه ملاقاتی انجام می‌شد.

 

بیانیه اشتون دخالت مستقیم در امور داخلی ایران است

محمد باقری بناب با تاکید براینکه سفرهای هیأت ها و مقامات اروپایی باید دارای ضوابط و مقررات باشد، گفت: هر کشوری و هر مسئولی باید این ضوابط را رعایت کند از طرف دیگر قطعا این رویکرد و اقدامات موجب تنش میان اروپا و کشورها می شود و باید از این موضوعات اجتناب کرد.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه به طور حتم هیأت ها و مقامات خارجی با اقدامات خارج از عرف دیپلماتیک به منافع و وضعیت خود ضرر می زنند تصریح کرد: اینگونه اقدامات موجب می شود تا مذاکرات فیمابین ایران و غرب تحت الشعاع قرار گیرد از این رو ضوابط و حدود اخلاقی و عرف دیپلماتیک باید از سوی هیأت های اروپایی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به بیانیه کاترین اشتون در اصفهان درباره مقوله حقوق بشر ایران یادآور شد: قطعا کشورهای اروپایی در جایگاهی برای دخالت در امور کشور نیستند از طرف دیگر موضوع حقوق بشر یک مقوله داخلی بوده و هیچ گروه یا کشوری حق دخالت در این امور را ندارد اما متأسفانه این کشورها و این مقامات همیشه خود را قیوم کشورهای دیگر می دانند و این اتفاقات در ادوار مختلف رخ داده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس بر لزوم افزایش نظارت دستگاه های اطلاعاتی و قضایی برای سفر هیأت های خارجی به داخل کشور تأکید کرد و گفت: قطعا دستگاه های امنیتی و قضایی باید به موضوعاتی مانند اقدامات اخیر اشتون و دیدار با فعالان فتنه ورود کنند.

نمایندگان دیدار اشتون با فعالان فتنه را پیگیری قانونی می کنند

اسماعیل کوثری دراین باره، گفت: دیدار انجام شده از دو حالت خارج نیست یا هماهنگ شده بوده یا بدون هماهنگی انجام شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر هماهنگ شده باشد باید بدانیم بر چه اساسی این دیدارهماهنگ شده است و وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه باید پاسخگو باشند.

وی افزود: اینکه بگویند دیدار یک دفعه و بدون هماهنگی صورت گرفته، باز هم قابل قبول نیست و مانند دفعه قبل که هیات پارلمانی در سفارت یونان دیدار کردند برخورد نخواهیم کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزارتخانه مسوول باید پی گیر باشد و ما قطعا از طریق قانون پی گیری می کنیم.

 

کوچک زاده: سکوت مقابل دیدار اشتون با فتنه‌گران، فروش عزت ملی است

مهدی کوچک‌زاده در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به دیدار اشتون با گروهی از فعالان زن که نرگس محمدی نیز در این دیدار حضور داشت، تصریح کرد: این دیدارها در چارچوب فروش عزت ملت ایران است و کسانی که اجازه این نوع دیدارها را می دهند به خون شهدای این ملت خیانت می کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، افزود: کسانی‌که این افراد را در دیدار با محکومان فتنه 88 همراهی می کنند، خائن به خون شهدا هستند و قصد فروش شرف و عزت ملی خود و ملت ایران را دارند.

وی گفت: ایران، یک کشور مستعمره لگد کوب شده استعمار، آمریکا و انگلیس نیست که با سفر به ایران با شعار حقوق بشر و حقوق زن بخواهند با کسانیکه خیابان ها را به آشوب کشاندند و قانون را زیر پای خود گذاشتند، دیدار کنند.

کوچک زاده ضمن بی‌شرافتی خواندن دیدار اشتون با افرادی که در فتنه 88 نقش داشتند، تاکید کرد: کسانی‌که اجازه اینگونه دیدارها را دادند خائن به کشور هستند و خون شهدا را لگد مال کردند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از هماهنگی دیدار اشتون با گروهی از فعالان زن با دستگاه دیپلماسی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: هر کسی اجازه این دیدارها را بدهد و در مقابل آن سکوت کند خائن به شهدای ملت است که در وهله اول شرافت و عزت خود و در وهله دوم نیز در صدد فروش عزت ملت ایران است.

 

فرار وزارت امورخارجه از پاسخگویی پذیرفتنی نیست 

احمد شوهانی با بیان اینکه  اینگونه دیدارها درگذشته هم سابقه داشته است، گفت: ملاقات های چندی پیش هیات پارلمانی اروپا با برخی فعالان فتنه 88 پرسش های بسیاری را برای نمایندگان مجلس به وجود آورد.

نماینده مردم ایلام درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برای ورود هیات های خارجی به کشورها هماهنگی های لازم انجام می شود، بنابراین به نظر برای ورود کاترین اشتون به ایران و دیدار با مقامات و برخی افراد طراحی ها و نقشه ها از گذشته صورت گرفته است، اگر وزارت امورخارجه از این دیدارها اطلاع داشته پس باید درحال حاضر پاسخ دهد، اما بی اطلاعی وزارت امورخارجه از این دیدارها عذر بدتر ازگناه است، از این رو دستگاه دیپلماسی باید درهرصورت پاسخ دهد.

وی، تصریح کرد: به عقیده من وزارت امورخارجه در جریان این دیدارها قرار دارد، بنابراین مهم نیست که اشتون درسفر به ایران با چه افرادی ملاقات کرده است، مهم این است که به طور قطع وزارت خارجه باید برای دیدار اشتون با جمعی از زنان و فعالان حقوق بشر پاسخ قانع کننده دهد.

شوهانی، افزود: اگر وزارت امورخارجه این بارهم عنوان کند که از برنامه دیدارها اطلاع نداشته است، این موضوع به آن معنا است که وزارت امورخارجه بدون برنامه هر اقدامی را انجام می دهد، از این رو به نظر وزارت امورخارجه به دنبال فرار از پاسخگویی است و باید شفاف سازی شود،  درست نیست که دستگاه دیپلماسی کشور بگوید که ما مطلع نبودیم زیرا با اینگونه رفتارها اقتدار وزارت امورخارجه را زیر سوال قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: اشتون مسئولیت مستقیم در مذاکرات و گفت و گوها درباره مسائل هسته ای ایران دارد، به طور قطع حضور مسئول سیاست خارجی اروپا درایران بسیارمثبت است و باید استقبال کرد، زیرا جمهوری اسلامی ایران هم خواهان گسترش روابط با اتحادیه اروپا است، اما اینکه اشتون گفته که من برای پیگیری مسائل حقوق بشر و گفت وگو دراین باره به ایران سفرکردم بیشتر برای خوش خدمتی به رژیم صهیونیستی و افراطیون است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet