هدر موبایل
1393/01/01 10:02:53
سرویس سیاسی
آصفری مطرح کرد:

دولت روحانی از فرصت ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها استفاده کند/لزوم افزایش کارایی دبیرخانه جنبش

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اشاره به عملکرد ضعیف ایران در ۱۸ماه ریاست بر جنبش عدم تعهد، گفت: دولت روحانی با برنامه ریزی از این فرصت بین المللی استفاده کند.
دولت روحانی از فرصت ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها استفاده کند/لزوم افزایش کارایی دبیرخانه جنبش عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اشاره به عملکرد ضعیف ایران در 18ماه ریاست بر جنبش عدم تعهد، گفت: دولت روحانی با برنامه ریزی از این فرصت بین المللی استفاده کند. https://cdn.icana.ir/d/019/42950.jpg دولت,روحانی,از,فرصت,ریاست,ایران,بر,جنبش,غیرمتعهدها,استفاده,کند/لزوم,افزایش,کارایی,دبیرخانه,جنبش Icana

محمدحسن آصفری در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تبیین و تشریح عملکرد جنبش غیرمتعهدها از زمان واگذاری ریاست این جنبش به ایران، گفت: قطعا این جنبش به عنوان یک تشکل بین‌المللی می‌تواند در روند معادلات جهانی بسیار اثرگذار باشد.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ظرفیت‌های جنبش عدم تعهد برای مبارزه با تروریسم، کشورهای استکباری، فقر و توسعه سرمایه‌گذاری در کشورهای محروم و کشورهای عضو جنبش، افزود‌: فعالیت این جنبش در تولید ثروت و درآمد، توسعه تجارت و صادرات و واردات در کشورهای عضو، توسعه گردشگری و هماهنگی کشورها در اتخاذ تصمیمات سیاسی بسیار مؤثر است.

وی عملکرد ایران در 18ماه ریاست بر جنبش عدم تعهد را بسیار ضعیف ارزیابی کرد و افزود:‌ متأسفانه در سال‌های اخیر تمام اتفاقات و مشکلات به‌ویژه سیاسی‌کاری دولت دهم و تغییر دولت در کاهش تأثیرگذاری این جنبش نقش داشت، همچنین یکی از علل این موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری و روی کار‌ آمدن دولت جدید است، اما قطعا دبیرخانه این جنبش باید با تشکیل کمیته هایی در جهت توسعه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گام بر می‌داشت.

آصفری ادامه داد:  ایران نتوانست از ظرفیت‌های جنبش عدم تعهد استفاده کند، زیرا بخشی از صادرات نفت و گاز متعلق به کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد است، از این‌رو اگر یک وحدت و انتظام اقتصادی میان کشورها شکل می‌گرفت، به‌طور حتم بازار سرمایه و تولید ثروت در این کشورها افزایش داده می‌شد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، بر لزوم برنامه ریزی دولت برای افزایش کارایی دبیرخانه جنبش عدم تعهد تأکید کرد و گفت: شکوفایی جنبش می‌تواند به توسعه و تقویت‌ها کشورهای عضو بیانجامد.

جنبش غیر متعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد، تاسیس شد و در سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۲۰ دولت عضو و ۱۷ عضو ناظر داشته ‌است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet