خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1392/12/21 11:42:02
سرویس اقتصادی
میرمرادزهی:لزوم حمایت دولت از گندم ونان در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها

احتمال گرانی نان در سال آینده

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس،گفت: تخصیص ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید ۱۰ میلیون تن گندم سال ۹۳ بسیار مناسب است اما چنانچه دولت به سایر زیر ساخت ها توجه بسزایی نکند بی شک نرخ گندم و نان پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه هاافزایش پیدا خواهد کرد.
احتمال گرانی نان در سال آینده عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس،گفت: تخصیص 11 هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید 10 میلیون تن گندم سال 93 بسیار مناسب است اما چنانچه دولت به سایر زیر ساخت ها توجه بسزایی نکند بی شک نرخ گندم و نان پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه هاافزایش پیدا خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/55114.jpg احتمال,گرانی,نان,در,سال,آینده Icana

هدایت اله میرمرادزهی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،در خصوص تأثیر اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه در نرخ گندم و نان؟گفت:دولت نرخ خرید تضمینی گندم را برای سال آینده کیلویی 1050 تومان در نظر گرفته به همین جهت تخصیص11 هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید 10 میلیون تن گندم بسیار مناسب و کارشناسانه است اما چنانچه دولت به سایر زیر ساخت ها توجه بسزایی نکند بی شک نرخ گندم و نان در سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی درمجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: دولت به منظور جلوگیری از افزایش قیمت گندم و نان پس ازاجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه و تولید محصول با کیفیت تر باید با ارائه تسهیلات از جمله منابع مالی کافی،توسعه سیستم مکامیزاسیون آبیاری در بخش کشاورزی،تخصیص به موقع نهاده های کشاورزی مرغوب از جمله بذر، سم و کود شیمیایی از کشاورزان حمایت عملیاتی کند.

میرمرادزهی،با انتقاد از اینکه راندمان آبیاری در کشور بسیار پایین است،افزود: متأسفانه در حال حاضر راندمان آبیاری در کشور 37 درصد است به طوری که با مکانیزه کردن سیستم های آبیاری از جمله تحت فشار  می توان راندمان آبیاری را به 60 درصد که میانگین جهانی است، برسانیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهار داشت: در برخی از شهرستان های کشور از جمله سراوان سدسازی صورت گرفته است اما طرح انتقال آب و شبکه های آبیاری کشاورزی برای انتقال آب این سدها به مزارع فراهم نشده به همین جهت اکنون این سدها مانند یک تشتک تبخیر عمل می کنند.

میرمرادزهی، افزود:دولت باید با تأسیس کانال های درجه 2 و 3 و شبکه های آبیاری از جمله سیستم های تحت فشار در انتقال آب از این سدها به مزارع استفاده کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس،با تأکید بر لزوم پیوستگی در زنجیره تولید محصولات کشاورزی، گفت: با توسعه سیستم های مکانیزه آبیاری از جمله تحت فشار می توان با یک لیتر آب سه هکتار از زمین های کشاورزی را آبیاری کرد به همین جهت با افزایش راندمان تولید گندم و کاهش واردات بی رویه این محصول به کشور  می توان‌ تاحدی از افزایش قیمت گندم و نان پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها جلوگیری کرد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet