پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1392/12/21 10:38:08
سرویس فرهنگی
مبلغی:

شعار اتحاد و وحدت اسلامی از ابتکارات سید جمال بود

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: اگر سید جمال الدین اسدآبادی نبود خواب های ناخوشی که قبل از ایشان اسلاف تکفیری های کنونی برای جهان اسلام دیده بودند تعبیر می شد و جامعه به ورطه ای از وضعیتی شبیه اوضاع امروز فرو می‌غلطید.
شعار اتحاد و وحدت اسلامی از ابتکارات سید جمال بود رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: اگر سید جمال الدین اسدآبادی نبود خواب های ناخوشی که قبل از ایشان اسلاف تکفیری های کنونی برای جهان اسلام دیده بودند تعبیر می شد و جامعه به ورطه ای از وضعیتی شبیه اوضاع امروز فرو می‌غلطید. https://cdn.icana.ir/d/019/57922.jpg شعار,اتحاد,و,وحدت,اسلامی,از,ابتکارات,سید,جمال,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله احمد مبلغی در نشست " سید جمال الدین اسدآبادی پیشگام بیداری اسلامی" در مدرسه علمیه معصومیه قم، افزود: سید جمال الدین اسدآبادی مبتکر و مبدع اصلی وحدت اسلامی در سطح بین المللی است.

وی  گفت: مرحوم سید جمال از جمله شخصیت های الگوی جهان اسلام در بحث وحدت اسلامی است که با گذشت زمان نه تنها الگو بودن وی کهنه نشده، که نگاه نافذ و عمیق ایشان هر روز تبلور بیشتری پیدا می کند.

آیت الله مبلغی  همچنین "ایجاد شعار و خلق ادبیات تاثیرگذار"،  " کادر سازی"، "تمرکز اصلی بر مردم همراه با استفاده از سیاستمداران"، " انتخاب فرصت های مناسب جهان اسلام به عنوان کانون فعالیت خود" و " تکیه بر هویت اسلامی" و عدم ورود به اختلافات مذهبیرا از جمله مهمترین شاخصه ها و ویژگی های سید جمال الدین اسد آبادی ذکر کرد.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی به دلیل وضعیت و عظمت انقلاب به طور طبیعی برخی شخصیت های الگو، مانند سید جمال اسد آبادی کمتر در کانون توجه قرار گرفته اند ولی امروز همین انقلاب اسلامی می رود تا سید جمال را به صحنه الگو در بحث وحدت جهان اسلام بازگرداند.

 

فهم عمیق نسبت به سید جمال در حال شروع شدن است

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: در شرایطی که افراد تکفیری بی‌منطق در ساحت جهان اسلام در مقابل نیروهای امت خواه قرار گرفته‌اند امروز انقلاب اسلامی بیشتر درگیر ایجاد وحدت میان جهان اسلام و رفع مشکلات آنها است بر همین اساس در چنین شرایطی فهم عمیقی در حال شروع شدن نسبت به سید جمال است.

 

سید جمال بهترین نسخه

وی با اشاره به اینکه سید جمال در زمان خود باتمرکز بر وحدت، شعار " استعمار ستیزی" داشتند، گفت: سید جمال برای کسانی که قصد دارند کلان بیندیشند و به امت فکر کنند و جهان اسلامی کار کنند ومسیر بازسازی مناسبات درست شیعه و سنی را بروند، بهترین نسخه است.

آیت الله مبلغی یادآورشد: شعار اتحاد و وحدت اسلامی از ابتکارات سید جمال بود و حول محور ایشان گروه های مختلفی شکل گرفته اند و این نگاه تاثیرگذار و پرنفوذ ایشان در نسل های بعد از خود نیز ادامه پیدا کرد.

 رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: امروز  "حرکت جهان اسلامی"  شاهد نوعی فقر ادبیات از نوع ی منظومه ای هستیم.

 آیت الله مبلغی شعارها وادبیات متراکم خلق شده توسط سید جمال الدین اسدآبادی در فضای جهان اسلام را نشانه جاذبه اندیشه، درستی استراتژی و عمق هوشمندی و آگاهی سید جمال دانست و گفت: در رفتار و کلام سید جمال نبوغ وی در درک مناسبات اجتماعی موج می زند.

وی خاطرنشان کرد: سید جمال مردمی می اندیشید و به فکر ارتقای سطح فکری توده ها بود و سعی می کرد از قدرت حاکمان برای دست یابی به اهداف بیدارگرانه خود سود جوید و شرائطی را در مردم ایجاد کند تا حاکمان در این شرایط به ارزش های جهان اسلامی تن دهند.

 

همراهی تکفیری با توطئه های جهانی، جهان اسلام را به سمت اسفناک ترین شرایط می برد

آیت الله مبلغی یادآورشد: اگر سید جمال الدین اسدآبادی نبود خواب های ناخوشی که قبل از ایشان اسلاف تکفیری های کنونی برای جهان اسلام دیده بودند تعبیر می شد و جامعه به ورطه ای از وضعیتی شبیه اوضاع امروز فرو غلطد.

وی گفت: امروزه متاسفانه تکفیری‌ها جهان اسلام را به سمت اسفناک ترین شرایط پیش می برند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از شاهکارها و ابعاد عظیم حرکت سید جمال این بود که ایشان با وجودی که یک عالم بزرگ شیعی ایرانی بود با پا گذاشتن به ساحت جهان اسلام، سعه وجودی پیدا کرد و با وجود شیعه بودن، در مسائل اجتماعی هیچگاه با مارک مذهبی ظهور و بروز پیدا نکرد.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: ما الگوهایی از صدر اسلام مانند حضرت علی (ع)، امام حسین و سایر ائمه اطهار(ع) را داریم که در فضای امت اسلام حضور داشته اند.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) با وجودی که نماد و مظهر شیعه است ولی قیام ایشان درون امت، برای امت و به سوی امت بود و حرکت های سید جمال نیز تداعی کننده آن وحدت صدر اسلامی بود.

آیت الله مبلغی همچنین تسلط به زبان عربی ( که زبان بخش اعظمی از امت اسلامی است) را از دیگر رموز موفقیت سید جمال دانست و از اینکه امروز  تلاش جدی در سطح حوزه برای تسلط محققان به این زبان صورت نمی گیرد اظهار تاسف کرد و گفت: زبان عربی امروز بسیار بیشتر از زمان سید جمال مورد نیاز است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet