هدر موبایل
1392/12/20 11:10:15
سرویس اقتصادی
جعفری بنه خلخال مطرح کرد:

پروژه‌های عمرانی در دست‌انداز گرانی قیر / بازار رقابتی لازمه اصلاح قیمت گذاری

عضو کمیسیون انرژی مجلس نسبت به خسارت های جبران ناپذیر در حوزه راه و ساختمان به علت گرانی سرسام آور قیرهشدار داد و گفت: اگر خریدوفروش قیر در بازار رقابتی و با مشارکت چندین شرکت در بازار بورس انجام گیرد قیمت این محصول تعادل پیدا خواهد کرد.
پروژه‌های عمرانی در دست‌انداز گرانی قیر / بازار رقابتی لازمه اصلاح قیمت گذاری عضو کمیسیون انرژی مجلس نسبت به خسارت های جبران ناپذیر در حوزه راه و ساختمان به علت گرانی سرسام آور قیرهشدار داد و گفت: اگر خریدوفروش قیر در بازار رقابتی و با مشارکت چندین شرکت در بازار بورس انجام گیرد قیمت این محصول تعادل پیدا خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/44944.jpg پروژه‌های,عمرانی,در,دست‌انداز,گرانی,قیر,/,بازار,رقابتی,لازمه,اصلاح,قیمت,گذاری Icana

جلیل جعفری بنه خلخال در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، درباره افزایش جهشی قیمت قیر که زمینه ساز سوءاستفاده برخی افراد و وارد شدن قیرهای غیراستاندارد به صنعت راه و ساختمان سازی شده است،گفت:  گرانی قیر مشکلات بسیاری را  به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته و استانهای محروم در حوزه راهسازی ایجاد کرده  است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خرید و فروش قیر در بازار بورس و مدیریت این محصول از سوی دو شرکت خصوصی، افزود: این دو شرکت خصوصی قیرها را از پالایشگاه ها می خرند و چون بازار را در انحصار خود قرارداده اند هر قیمتی که بخواهند تعیین می کنند و متقاضیان مجبور به خرید هستند به همین علت قیمت قیر به صورت جهشی و تصاعدی افزایش یافته است.

گرانی سرسام آور قیر و جاده های غیراستاندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم با دادن هشدا ر نسبت به  خسارت های جبران ناپذیر گرانی قیر در حوزه راهسازی به خصوص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، تصریح کرد: روستائیان منتظرند تا راه های روستایی و جاده ها آسفالت شوند اما از یک سو با کمبود منابع و اعتبارات دولتی روبرو هستیم  و از سوی دیگر گرانی سرسام آور قیر مشکل ساز شده است.

جعفری بنه خلخال با یادآوری اینکه در بودجه سال 93 ، مجلس با در نظر گرفتن 600 میلیارد تومان قیر رایگان برای راه های روستایی اقدام خوبی انجام داد، گفت: آسفالت فقط به راه های روستایی ختم نمی شود و راه های بین شهری و درون شهری هم نیازمند رسیدگی و بازسازی هستند.

دولت قیر مورد نیاز راه و شهرسازی  را تامین کند

عضوکمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه جاده ها به خاطر گرانی قیر از آسفالتهای استاندارد ی برخوردار نیستند، افزود:  گرانی قیر مشکلات زیادی را ایجاد کرده است و از سوی دیگر باعث ورود قیرهای غیراستاندارد به بازار ساخت و ساز راه و ساختمان و کاهش ایمنی در این حوزه های مهم شده است .

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه با وضعیت بوجود آمده کاهش قیمت قیر بعید است، گفت: قیمت گذاری و خرید و فروش قیر در اختیار بازار بورس قرار دارد و امکان دخالت در این زمینه وجود ندارد اما دولت  می تواند مشابه کاری که امسال در بودجه انجام شد،  قیر را با قیمتی مشخص خریداری کرده وبه منظور تعمیر و اصلاح جاده های بین شهری و همچنین صنعت ساختمان سازی  به صورت رایگان در اختیار راه و شهرسازی قرار دهد.

بورس مناسبترین بازار عرضه قیر است

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس در رابطه با پیشنهاد برخی از کارشناسان برای خروج معاملات قیر از بازار بورس و بازگرداندن تعادل به بازار این کالا، تصریح کرد: بورس بهترین جا برای معاملات قیر است چرا که هدف و کارکرد اصلی این بازار ایجاد تعادل در قیمت ها است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه خرید و فروش قیر در انحصار دو شرکت خصوصی قرار دارد، افزود: چون خرید و فروش قیر در انحصار دو شرکت خصوصی قرار دارد باعث گرانی این محصول  شده است در حالی که اگر معاملات قیر در بورس از حالت انحصاری خارج شود و چندین شرکت در بحث خرید و فروش قیر مشارکت داشته باشند این مشکل برطرف خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت ایجاد  بازار رقابتی  قیمت قیر به حالت تعادلی بر می گردد اما تا وقتی که فقط دو شرکت خصوصی اداره کننده قیر در بازار بورس  باشند این وضعیت ادامه خواهد داشت و هر قیمتی که  تعیین شود متقاضیان هم مجبور به خرید هستند.

 پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet