شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1393/01/05 09:51:30
سرویس سیاسی
حیدرپورشهرضایی:

توافق تاریخی ژنو حق غنی‌سازی را برای ایران تثبیت کرد/روحانی در حوزه سیاست‌خارجی کار را به کاردان سپرد

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس،با بیان اینکه توافق تاریخی ژنو حق غنی‌سازی را برای ایران تثبیت کرد، گفت:‌ روحانی در حوزه سیاست‌خارجی کار را به کاردان سپرد.
توافق تاریخی ژنو حق غنی‌سازی را برای ایران تثبیت کرد/روحانی در حوزه سیاست‌خارجی کار را به کاردان سپرد عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس،با بیان اینکه توافق تاریخی ژنو حق غنی‌سازی را برای ایران تثبیت کرد، گفت:‌ روحانی در حوزه سیاست‌خارجی کار را به کاردان سپرد. https://cdn.icana.ir/d/019/43360.jpg توافق,تاریخی,ژنو,حق,غنی‌سازی,را,برای,ایران,تثبیت,کرد/روحانی,در,حوزه,سیاست‌خارجی,کار,را,به,کاردان,سپرد Icana

عوض حیدرپورشهرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح وضعیت پرونده هسته‌ای کشور، گفت: ایران از زمان دفاع مقدس در جهت تربیت نیروهای متخصص و دانشمند برای فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای برنامه‌ریزی و تلاش کرد و با تلاش نیروی انسانی در دهه 80 کشور به نتایج مناسبی در این حوزه دست یافت، از طرف دیگر از فرصت‌های ایجاد شده در دهه 90 با انجام تغییراتی در مکانیزم علمی و فناوری به خوبی استفاده شد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: فرآیند فعالیت صلح آمیز هسته‌ای  ایران از آغاز تاکنون هر دوره نسبت به دوره‌های گذشته بسیار خوب و مطلوب بوده، زیرا با گذشت هر سال توانمندی و سرعت دانشمندان برای پیشرفت در این حوزه بیشتر شده است، اما در کل به نظر من در جریان فعالیت هسته‌ای ایران هیچ یک دولت‌ها برتری نسبت به دیگری ندارند.

حیدرپور با اعلام اینکه مجموعه رفتاری دولت احمدی‌نژاد موجب بروز نگرش منفی در داخل و خارج از کشور به‌ویژه در مسئله فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای شد، افزود‌: کلام و رفتار احمدی‌نژاد در سیاست داخلی و خارجی موجب بروز مشکلاتی برای کشور شد، از این رو اگر این اقدامات و رفتارها در آن زمان رخ نمی‌داد، به طور حتم کشور هم‌اکنون دچار برخی مشکلات نبود، بنابراین مجموعه این اقدامات به ضرر کشور تمام شد.

وی با اشاره به انتقال حوزه اجرای پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه، تصریح کرد: بر اساس قانون شورای عالی امنیت ملی مسئول سیاست‌گذاری و تعیین اهداف در حوزه پرونده هسته‌ای است و دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای وظیفه اجرای این اهداف و سیاست‌ها را دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: کار در حوزه سیاست خارجی افراد متخصص و آشنا به ادبیات آن را می خواهد از این رو در این رابطه نمی‌توان از افراد نا آشنا در این حوزه و برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی استفاده کرد.

وی افزود:‌ بعد از آغاز به کار دولت یازدهم شاهد واگذاری امور مربوط به سیاست خارجی به افراد کاردان و متخصص بودیم، از این رو در چند وقت اخیر ادبیات، اصطلاحات و اقدامات تیم دیپلماسی کشور قوی‌تر به دوره‌های گذشته شده است.

حیدرپور با بیان اینکه در دولت گذشته افراد نا آشنا و غیرمتخصص در امور سیاست خارجی فعال بودند، گفت: به طور مثال من شاهد بودم که برخی از سفرا حتی به زبان کشور میزبان نیز آشنا و مسلط نبودند و حتی امور معمولی را نمی‌توانستند انجام دهند.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده بود که فعالیت صلح‌امیز هسته‌ای خود را اثبات کند و اقدامات مورد نیاز جامعه جهانی را انجام دهد، از این رو به نظر من تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به اهداف مورد نظر دست یافته است، از طرف دیگر توافق انجام گرفته میان ایران و 1+5 به نظر من یک توافق تاریخی بود و به دنبال بیش از 10 سال مذاکرات مستمر در این دور، مذاکرات خیلی جدی، محکم و سریع پیش رفت و خوشبختانه دوستان ما توانستند با رعایت خطوط قرمز جمهوری اسلامی و تثبیت غنی‌سازی مذاکرات را به نتیجه برسانند.

حیدرپور ادامه داد: چارچوب کلی که در نظام جمهوری اسلامی و فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره مساله هسته‌یی ایران وجود داشت، در کنار کار بسیار منظم و منسجم تیم هسته‌یی ایران و همچنین پشتیبانی ملت و مجلس از تیم مذاکره‌کننده خوشبختانه جواب داد و باعث شد ما به این نتیجه دست پیدا کنیم.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اشاره به سفر کاترین اشتون و لزوم برنامه‌ریزی برای افزایش تعامل میان ایران و اتحادیه اروپا، گفت:‌ قطعا سفر مقامات و هیأت‌های اروپایی به کشور دستاوردهایی بسیاری دارد، اما باید این سفرها با مکانیزمی انجام شود، تا نتایج آن زیر سایه اقدامات دیگر نرود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet