شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1392/12/20 12:30:09
سرویس اقتصادی
سبحانی نیا تشریح کرد:

جزئیات نشست صبح امروز نمایندگان مجلس و مسئولان اجرایی با رهبر معظم انقلاب

عضو هیات رییسه مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها نقشه راه نیست بلکه شاخصه هایی هم برای طی شدن این راه در نظر گرفته شده است.
جزئیات نشست صبح امروز نمایندگان مجلس و مسئولان اجرایی با رهبر معظم انقلاب عضو هیات رییسه مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها نقشه راه نیست بلکه شاخصه هایی هم برای طی شدن این راه در نظر گرفته شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/48635.jpg جزئیات,نشست,صبح,امروز,نمایندگان,مجلس,و,مسئولان,اجرایی,با,رهبر,معظم,انقلاب Icana

حسین سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، گفت: جمع زیادی از مسئولین کشور به جز رؤسای قوا صبح امروز خدمت رهبری رسیدند و در این دیدار رهبر معظم انقلاب سیاست های اقتصاد مقاومتی را تشریح کردند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری در این دیدار فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها نقشه راه نیست بلکه شاخصه هایی هم برای طی شدن این راه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به سخنان رهبری افزود: رهبری فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی الگوی ملی و بومی بوده و تدبیری بلند مدت است نه مقطعی که می تواند مشکلات را حل کند و این سیاست ها با توجه به شرایط حال و آینده قابل انعطاف است.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار تأکید کردند که بسیاری از کشورهای پیشرفته اقتصاد خود را مقاوم کرده از این رو لازم است اقتصاد کشورمان را بیش از آنها مقاوم سازی کنیم.

10 مؤلفه اقتصاد مقاومتی

سبحانی نیا با بیان اینکه در این دیدار 10 مؤلفه اقتصاد مقاومتی مطرح شد افزود: ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد مانند کاهش تورم، افزایش بهره وری و عدالت اجتماعی، توانایی مقاومت در مقابل تهدیدات و عوامل تهدیدزا مانند تکان های شدید اقتصادی، سیاسی و یا بلایای طبیعی، تکیه بر ظرفیت های داخلی مالی، علمی و داشته های فنی و مهندسی و پزشکی، رویکرد و مدیریت جهادی، مردم محوری و حضور و مشارکت مردم در اقتصاد، امنیت غذایی و خودکفایی در اقلامی همچون دارو، کاهش وابستگی به نفت که در بند 13 سیاست های اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است، اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی مسئولین در حوزه کاری خود و انطباق آن با الگوی مصرف اسلامی، فسادستیزی که شفاف سازی یک اصل رسیدن به آن است و دانش محوری در اقتصاد 10 مؤلفه ای بود که مقام معظم رهبری برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در این دیدار تبیین فرمودند.

 نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه رهبری فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی سیاست راهبردی و دراز مدت است افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند علت تبیین این سیاست 4 دلیل است که یکی از آنها ظرفیت های نیروی انسانی کشور است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند نیروی انسانی و جوان کشور نسبت به اول انقلاب 25 درصد افزایش یافته و در حال حاضر بیش از 31 درصد نیروی جوان جهان در ایران است.

سبحانی نیا گفت: براساس آمار اعلام شده 25 برابر اول انقلاب دانشجو داریم و تعداد دانشجویان کشور از 120 هزارنفر به بیش از 5 میلیون نفر رسیده است و تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه ها نیز 10 برابر تعداد اعضای هیأت علمی در اوایل انقلاب است.

عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین با تشریح سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: در حال حاضر رتبه علمی کشورمان در دنیا 16 و در داشتن ذخایر نفت و گاز و معادن رتبه اول و دوم را داریم  و در حوزه راه نیز گام های بلندی برداشته شده است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس  فزود: دومین دلیلی که رهبر معظم انقلاب برای بیان و تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح کردند مشکلات حوزه اقتصاد و وابستگی به نفت و واردات، تورم مزمن و اشکال در الگوی مصرف بود که به گفته ایشان جز با حرکت جهادی نمی توان از این مشکلات عبور کرد.

وی در ادامه به بیان سومین دلیل از دلایل طرح سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: سومین دلیل ایشان تهدیدات اقتصادی خارجی که امروز تبدیل به جنگ شده است بود.

سبحانی نیا گفت: مشکلات اقتصادی جهان مثل آمریکا و غرب که ممکن است اقتصاد کشور ما را نیز تحت تأثیر قرار دهد دلیل چهارمی بود که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: عزم جدی قوای سه گانه، ورود به میدان عمل اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی، زمانبندی اجرایی و تعیین سهم هر قوه، هماهنگی بین قوا، نظارت در همه امور توسط رؤسای قوا و دستگاه های اجرایی، رفع موانع قانونی و مزاحم، گفتمان سازی رسانه ها و تبیین نمای درستی از اقتصاد مقاومتی و اطلاع رسانی درست از جمله الزاماتی بودند که رهبر معظم انقلاب در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی به آن اشاره کردند.

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این دیدار هیأت رئیسه مجلس، رؤسای کمیسیون های مجلس، معاونین رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان رهبری در استان ها، استانداران، رؤسای سازمان ها و شهردار حضور داشتند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet