هدر موبایل
1393/01/05 10:04:41
سرویس اقتصادی
توکلی مطرح کرد؛

بحران کم آبی در 11 استان کشور/متوسط آبدهی چاهها به یک سوم رسید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب با بیان اینکه متوسط آبدهی چاهها تقریبا به یک سوم رسیده است، گفت: کاهش ذخایر آب زیر زمینی و پایین افتادن سطح آب ،باعث کاهش زهکشی رودخانه‌ها و تخلیه چشمه‌ها و زه آب‌های دشت‌ها به رودخانه‌ها شده است.
بحران کم آبی در 11 استان کشور/متوسط آبدهی چاهها به یک سوم رسید عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب با بیان اینکه متوسط آبدهی چاهها تقریبا به یک سوم رسیده است، گفت: کاهش ذخایر آب زیر زمینی و پایین افتادن سطح آب ،باعث کاهش زهکشی رودخانه‌ها و تخلیه چشمه‌ها و زه آب‌های دشت‌ها به رودخانه‌ها شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/44032.jpg بحران,کم,آبی,در,11,استان,کشور/متوسط,آبدهی,چاهها,به,یک,سوم,رسید Icana

محمد تقی توکلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، به وضعیت آبی کشور اشاره کرد و گفت: اثرمنفی  برداشت‌های بی رویه آب روی آبدهی چاه‌ها و ممنوعه شدن دشت‌ها بسیار فزاینده بوده است تا جایی که متوسط آبدهی چاهها  تقریبا به یک سوم رسیده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: کاهش ذخایر آب زیر زمینی و پایین افتادن سطح آب باعث کاهش زهکشی رودخانه‌ها و تخلیه چشمه‌ها و زه آب‌های دشت‌ها به رودخانه‌ها شده است و به همین خاطر در جریان سطحی در رودخانه‌ها با وجود بارندگی حدود نرمال در برخی از حوضه‌های آبریز با کاهش شدید مواجه هستیم و یکی از دلایل خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور همین امر می‌باشد.

وی با ذکر مثالی با بیان اینکه تراز آب  دریاچه ارومیه دروضعیت نرمال و میانگین حدود هزار و 275  بوده که معادل 30 میلیارد متر مکعب ذخیره آب می‌باشد،‌افزود: در سال گذشته این ارتفاع به هزار و 270 متر یعنی پنج متر پایین‌تر قرار گرفته است و در حال حاضر در حدود 12 میلیارد متر مکعب آب دراین دریاچه وجود دارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس افزود: بر اساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران ارتفاع بارش در سال 93-92 تا اسفند ماه 131 میلیمتر است که نسبت به سال گذشته 17 درصد کاهش نشان می‌دهد.

توکلی با بیان اینکه ‌ایستگاه‌های آب سنجی طرود در استان سمنان با 89 درصد دهلران در استان ایلام با 145 درصد کمترین و بیشترین تغییرات بارندگی در کشور را نشان می‌دهند، افزود: همه حوضه‌های آب‌ریز در کشور کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته و دراز مدت داشته‌اند وبیشترین کاهش بارش در حوضه‌های سرخس و دریاچه ارومیه است و از نظر استانی به جز استان‌های بوشهر و ایلام و سیستان و قزوین، گیلان و همدان که دارای بارندگی بیش از نرمال هستند بقیه استان‌ها دارای کاهش بارندگی هستند.

نماینده مردم الیگودرز درمجلس به وضعیت آب در سدها اشاره کرد و افزود: ظرفیت سدهای احداث شده در کشور حدود 47 میلیارد متر مکعب است که حدود 44 درصد ظرفیت این مخازن پر هستند و حجم جریان‌های سطحی نسبت به سال گذشته 26 درصد و نسبت به دراز مدت 48 درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گفته وی تا قبل از سال 1385 با بارندگی‌های از 100 میلیمتر بالاتر میزان رواناب بیش از 20 میلیارد متر مکعب بوده است اما از این سال به بعد بارندگی‌های حتی تا 140 میلیمتر میزان جریان‌های سطحی به کمتر از 13 میلیارد متر مکعب می‌باشد که این وضعیت نشاندهنده آن است که جریان‌های آب سطحی دیگر از بارندگی تبعیت نمی‌کند و عوامل دیگری باعث کاهش آن شده است.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب به کاهش ارتفاع آب در سفره‌های زیر زمینی و افزایش برداشت‌های مجاز و غیر مجاز در آب‌های سطحی در طول رودخانه‌ها به عنوان عوامل کاهش آبهای سطحی گفت: همین اتفاق برای آب‌های زیر زمینی نیز اتفاق افتاده است و تعداد چاه‌های در دست بهره‌برداری از حدود 50 هزار حلقه در چهار دهه پیش به بیش از 650 هزار حلقه در امروز رسیده است و برداشت آب از 9 میلیارد متر مکعب نیز به بیش از 60 میلیارد متر مکعب در سال رسیده است.

توکلی گفت: وضعیت آب در کشور در استانهایی مانند تهران، اصفهان، اراک، بندرعباس، خوزستان، خراسان، سمنان، گلستان، همدان، کرمان، یزد و بسیاری از روستاهای کشوردر یک وضعیت بحرانی است که عمدتا در اثر خشکسالی‌ها آسیب دیده‌اند و بایستی به این موضوع توجه خاص شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس افزود: منابع آب کشور در حال حاضر در شرایط ناپایداری قرار گرفته است و با توجه به عدم تعادل بین تأمین و تقاضای آب و فقدان یک حسابداری دقیق و ضعف کنترل و نظارت در نهایت استفاده بی رویه و بسیاری از مشکلات دیگر مثل تغییرات آب و هوایی تکرار خشکسالی‌ها، ما را از توسعه پایدار دور کرده است و این امر همراه با آلودگی‌ها مدیریت منابع آب را پیچیده و زمینه را برای بروز اختلافات بر سر تقسیم و تسهیم آب در بین ذینفعان را تشدید می‌نماید.

وی گفت: نقش محوری آب در اقتصاد کشور و رفاه اجتماعی و توسعه پایدار، سلامت انسان‌ها بی بدیل است و با رشد جمعیت و رشد تقاضا و تغییر الگوی مصرف اهمیت آن چند برابر شوداز این رو مسؤلان کشور بایستی هرچه سریعتر در اصلاح امور اقدام نمایند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس تاکید کرد:‌ در تغییر و اصلاح ساختار و ایجاد نظام جامع مدیریت و توجه به بهره‌وری و ارزش اقتصادی آب از مهم‌ترین اقداماتی است که هرچه سریع‌تر بایستی الزامات و سایر سازو کار آن برای اجرایی شدن تهیه و ابلاغ گردد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet