شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1392/12/21 11:06:01
سرویس صحن
موافقان کلیات طرح تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق؛

عدالت در کمیسیون تلفیق رعایت نمی‌شود

موافقان اصلاح کلیات ماده ۴۵ آیین نامه داخلی مجلس در جلسه امروز مجلس مطرح کردند که تلفیق به آن معناست که از همه کمیسیون های تخصصی در این کمیسیون جاضر باشند حال آنکه این طور نیست.
عدالت در کمیسیون تلفیق رعایت نمی‌شود موافقان اصلاح کلیات ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس در جلسه امروز مجلس مطرح کردند که تلفیق به آن معناست که از همه کمیسیون های تخصصی در این کمیسیون جاضر باشند حال آنکه این طور نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/55433.jpg عدالت,در,کمیسیون,تلفیق,رعایت,نمی‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روح الله عباسپور در نشست علنی امروز (چهارشنبه 21 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با اصلاح کلیات ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس گفت:‌ امروز که آقای یوسفیان ملا به عنوان رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه صحبت می کند، باید بگوییم برخلاف فوریتی که شما همه نمایندگان رأی دادید صحبت کرد که نباید به این شکل انجام می شد.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ از نمایندگان مجلس تقاضا دارم به کلیات اصلاح این طرح رأی دهند و توجه جناب آقای یوسفیان ملا را به اصل 52 قانون اساسی جلب می کنم بودجه سالانه کل کشور به ترتیبی که در قانون مقرر می شود از طرف دولت تهیه و برای بررسی به مجلس تسلیم می گردد هرگونه تغییردر ابعاد بودجه تابع قانون است. یوسفیان اگر می خواهد تغییری ایجاد شود این تغییر مربوط به دولت است.

وی تصریح کرد: من از آقای نعمتی تشکر می کنم که با اصلاح کلیات این طرح به عنوان مخالف صحبت کرد ولی متأسفانه تغییری که در کمیسیون آیین نامه داخلی به وجود آمد به طور عمد اتفاق افتاد که ما به آن رأی ندهیم ولی از شما خواهش می کنم به کلیات اصلاح این طرح رأی بدهید.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: ما سه برنامه چشم انداز،‌بودجه سالانه و برنامه پنجم توسعه را داریم معتقدیم برنامه ای که تدوین می شود باید از جامعیت لازم برخوردار باشد اگر حضور فعال کمیسیون ها در برنامه ها موجود نباشد این برنامه از جامعیت لازم برخوردار نیست بنابراین از شما خواهش می کنم به اصلاح کلیات این طرح رأی دهید.

همچنین محسن علیمردانی یکی دیگر از موافقان اصلاح کلیات ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس گفت: تلفیق به آن معناست که باید از همه کمیسیون های تخصصی در این کمیسیون حضور پیدا کنند وقتی بحث عدالت اجتماعی مطرح می شود متأسفانه نمایندگان در انتخاب اعضای کمیسیون تلفیق عدالت را رعایت نمی کنند تنها بحث مالی و اقتصادی در این کمیسیون اهمیت ندارد بلکه بسیاری از مسائل فرهنگی،‌اجتماعی، صنعتی و آموزشی و سیاسی نیز در کمیسیون تلفیق به بحث گذاشته می شود اما متأسفانه برخی اولویت ها کمرنگ دیده می شود مجلس محل تدوین قانون برای همه عرصه ها و بخش هاست مسئله بودجه هم تخصیص اعتبار در همه عرصه هاست.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس اگر قرار است کار تخصصی انجام شود باید از همه اعضای کمیسیون های تخصصی در کمیسیون تلفیق حضور پیدا کنند هر چند که بیشتر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در کمیسیون تلفیق متخصص این امر هستند اما خیلی از نمایندگان هم در حوزه مالی تخصص ندارند همین امر باعث می شود که نمایندگان در ابتدای ورود به مجلس علاقمندی خود را برای ورود به کمیسیون برنامه و بودجه اعلام می کنند تا پس از آن در کمیسیون تلفیق حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد:‌ بنابراین می توان گفت: این نمایندگان خیلی ترجیحی با سایر نمایندگان ندارند و به نظر می رسد در کمیسیون های دیگر افراد متخصص حضور ندارند از این رو خواهش می کنم به کلیات اصلاح این ماده رأی مثبت دهید.

اما مهدی دواتگری موافق بعدی اصلاح کلیات  این طرح گفت:‌ از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق برای بررسی لایحه بودجه تشکر می کنم اما این تقدیر و تشکر به آن معنا نیست که کلیات ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس نیاز به اصلاح ندارد طرح اصلاح ماده 45 آیین نامه داخلی که پیشنهاد قریب به 100 نماینده است حاکی از ضرورت اصلاح دارد.

نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ در آیین نامه داخلی مجلس عدد کمیسیون برنامه 23 نفر است که اکنون به 30 نفر افزایش یافته است و مطابق آیین نامه داخلی مجلس 13 کمیسیون تخصصی وجود دارد که کمیسیون تلفیق متشکل از 30 نفر اعضای کمیسیون برنامه و 26 نفر از اعضای سایر کمیسیون های تخصصی است که همانا سنگینی وزن کمیسیون تلفیق با برنامه و بودجه است اشکالاتی که ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس دارد.

وی افزود: در ماده 45 آیین نامه حق کمیسیون های تخصصی مجلس نادیده گرفته شده است و باید به رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت اگر به این موضوع توجه می شد التهاب ها می خوابید چرا که تأکید مقام معظم رهبری در فعال سازی همه کمیسیون های تخصصی مجلس است و کمیسیون تلفیق در کنار معاونت راهبردی سامانه تصمیم گیری و تصمیم سازی است.

وی ادامه داد: با توجه به اکثریت اعضای کمیسیون برنامه در کمیسیون تلفیق عملا مصوبه کمیسیون تلفیق محصول توافق کمیسیون برنامه با دولتی ها است.

دواتگرای افزود: آقای یوسفیان ملا ریاست کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس که عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز هستید شما اشاره کردید که ترکیب کمیسیون تلفیق دارای اشکالاتی است اگر دوستان کمیسیون برنامه و بودجه در فکر منافع بودجه ملی هستند چرا در اصلاح ساختار کمیسیون تلفیق پیش قدم نشدند.

نماینده مردم مراغه در مجلس گفت: در بودجه سال جاری و آتی مطلقاً جداول توزیع بودجه به تصویب مجلس نرسید و مصوبه کمیسیون تلفیق ملاک قرار گرفت بنابراین طبق موارد گفته شده هر چند که مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مغایر با پیشنهاد اولیه می باشد که البته با تصویب کلیات امکان بازگشت به طرح اولیه فراهم می شود بنابراین باید گفت کسانی که خود را نماینده تر می دانند تلاش می کنند که اصلاح کلیات این طرح رأی نیاورد اما چاره ای جز رأی به اصلاح کلیات این طرح نداریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet