هدر موبایل
1392/12/21 11:25:17
سرویس سیاسی
بروجردی در اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه؛

بحران سوریه تنها از مسیر سیاسی قابل حل است

رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: بحران سوریه فقط یک راه حل دارد و آن راه حل سیاسی است.
بحران سوریه تنها از مسیر سیاسی قابل حل است رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: بحران سوریه فقط یک راه حل دارد و آن راه حل سیاسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/58971.jpg بحران,سوریه,تنها,از,مسیر,سیاسی,قابل,حل,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علاء الدین بروجردی امروز ( چهارشنبه 21 اسفند) در نخستین اجلاس روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه، گفت: این اجلاس به لحاظ موضوعی و در دفاع از مظلومیت ملت مظلوم سوریه پس از سه سال بحران تحمیلی به آنها حائز اهمیت است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: ایده برگزاری این اجلاس در سفر اخیر به کشور سوریه شکل گرفت و برگزاری این اجلاس پیشنهاد شد و مورد موافقت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در تماس تلفنی از روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی عراق و لبنان برای برگزاری این اجلاس نظرخواهی شد، افزود: در سفر اخیرم به آمریکای لاتین با مقامات هر دو کشور ونزوئلا و کوبا صحبت کردم و از طریق سفیر ایران با مسئولان دومای روسیه صحبت شد که در نهایت به این توافق رسیدیم که در آستانه برگزاری اجلاس جهانی مجالس IPU  که در آینده نزدیک در ژنو برگزار می‌شود این جلسه را در تهران برگزار کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: متاسفانه ساختار سیاسی ظالمانه ای بر جهان امروز حاکم است و آمریکا با سوء استفاده از جایگاه جهانی خود در شورای امنیت سازمان ملل و فشار بر کشورها نقش مهمی در تحمیل این بحران به سوریه ایفا کرده است و بیشترین مسئولیت را در این کشتار گسترده بیگناهان بر عهده دارد.

بروجردی افزود: مقاومت ملت سوریه و شهامت دولت و شخص رئیس جمهور در مقاومت، در برابر این فشارها و جنایت ها بیشترین سهم را در شکست این توطئه شکل گرفته علیه سوریه داشته است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: ایستادگی و حمایت کشورهای روسیه،‌ چین، لبنان، الجزایر، کوبا، ونزوئلا وایران در برابر این زیاده خواهی‌ها و در شکست این توطئه نقش آفرین بوده و قابل تقدیر است، بنده هم به سهم خود از همه این کشورها که نمایندگان آنها در این جمع حضور دارند تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: واقعیت این است که هدف آمریکا شکستن مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی است و اگر ملاحظه می‌کنید امروز این فشار در سومین سال خود علیه سوریه در حال انجام است و عملا این توطئه سازمان یافته شکل گرفته به خاطر حمایت چندین ده ساله سوریه از مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت : سوریه در طول چند دهه گذشته که در زمان حافظ اسد و بشار اسد، نشان داد که حمایت از مقاومت را با هیچ چیز عوض نمی‌کند و این برای ما که کشورهای حامی عدالت و مخالف ظلم و زورگویی در جهان امروز هستیم بسیار حائز اهمیت است.

بروجردی افزود: آمریکا با سوء استفاده از قدرت خویش به دنبال جهان گشایی خود است و سلطه بر منابع و ذخایر نفت و گاز جهان و مراکز استراتژیک و ژئوپلتیک در نقاط مختلف جهان و به همین دلیل ملاحظه می‌کنید که به طور مستمر شاهد ایجاد بحران در نقاط مختلف جهان هستیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس افزود: در طول دهه گذشته و از زمان اجرای سناریوی 11 سپتامبر، آمریکایی‌ها صدها میلیارد دلار هزینه کردند و هزاران نفر آمریکایی را به کشتن دادند اما نه تنها نتوانستند موفق شوند بلکه امروز همه مردم جهان می‌دانند که در آمریکا چه در عراق و چه در افغانستان و چه در سوریه شکست خورده و دنبال راه نجات است.

وی افزود: تحرکات جدید آمریکا در کنار مرزهای روسیه و به چالش کشیدن امنیت کشورهای انقلابی و مستقلی مانند ونزوئلا نشان دهنده همین واقعیت است که آمریکا امروز تبدیل به کانون تشنج ‌آفرینی و بحران در جهان شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اکنون در آستانه اجلاس جهانی بین المجالس هستیم از این رو هماهنگی نمایندگان در آن اجلاس برای حمایت از سوریه و طرح دیگر مسائلی که مورد علاقه دوستان است در این جمع که در سخنرانی های خود مطرح خواهند نمود از جمله در مذاکراتی که من در ونزوئلا داشتم ‌آنها هم علاقمند بودند موضوع ونزوئلا را هم مطرح کنند که در هر صورت امیدواریم در آینده بتوانیم آن را در گستره بیشتری ادامه دهیم. می تواند وحدت ما را به عنوان کشورهای مستقل و مخالف فشارها و زیاده خواهی‌ها در عرصه جهانی به یک ساختار موفق تبدیل کند.

بروجردی از نمایندگان کشورهای حاضر در جلسه خواست تا برای برگزاری اجلاس بعدی در یکی از کشورهای دیگر اعلام نظر کند تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت موجود برای ادامه راه استفاده کنیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس افزود: بزرگترین ضربه‌ای که آمریکا به جامعه جهانی در بحران سوریه زد تقویت و گسترش تروریسم و افزایش لشگر تروریست‌ها در سطح منطقه و جهان است که یک خطر جدی برای همه نقاط جهان است.

وی افزود: تروریسم مرز نمی‌شناسد و در هر نقطه ای از جهان ممکن است ما مواجه با این ایده خطرناک باشیم که متاسفانه امروز سیاست رسمی اعلام شده آمریکا استمرار در دادن تسلیحات به تروریست ها و آموزش و گسیل آنها به داخل سرزمین سوریه از طریق تعدادی از کشورهای همسایه این کشور است. بنابراین عملا حمایت از سوریه به معنای مبارزه با تروریسم است و همه ما مخالف تروریسم به هر شکل و در هر نقطه ای از جهان هستیم و امروز باید همه تلاش کنیم که نقطه پایانی بر این بحران تاسف بار قرار دهیم.

بروجردی گفت: معتقدیم بحران سوریه فقط یک راه حل دارد و آن راه حل سیاسی است و ما نمی‌توانیم با استمرار بحران‌،‌درگیری و جنگ شاهد پایان یافتن بحران سوریه باشیم و اگر این روش می‌توانست موفق شود باید در طول بیش از دو سالی که از آغاز این بحران تحمیلی به سوریه می‌گذرد موفق بود ولی تجربه این سه سال نشان داد که این روش روش خطایی است.

وی افزود: امیدوارم  همه کسانی که متاسفانه برخی از آنها از کشورهای منطقه هستند روش خود را تغییر داده و به کاروان صلح حامیان راه حل سیاسی بپیوندند تا بتوانیم از مذاکرات سوری- سوری به عنوان تنها راه حل حمایت کنیم و در نهایت شاهد برگزاری یک انتخابات آزاد در سوریه باشیم و اجازه دهیم ملت سوریه خود سرنوشت خود را رقم بزند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: اینکه در خارج از مرزهای سوریه بنشینند و برای خود نسخه بنویسند که حاکم سوریه چه کسی باشد درست نیست و فقط در صلاحیت و حق ملت سوریه است که مانند هر ملت دیگری سرنوشت خود را رقم بزند و در یک انتخابات آزاد تصمیم بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet